عفو بین‌الملل: علیه معترضان خوزستان از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده | DW | 23.07.2021

23/07/2021 07:30:00 ب.ظ

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد نیروهای امنیتی ایران در سرکوب معترضان خوزستان از 'گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای' استفاده کرده است. عفو‌بین‌الملل از ایران خواست دستگیرشدگان را آزاد و به سرکوب اعتراض‌های خوزستان پایان دهد.

نقض حقوق بشر در ایران, اعتراضات خوزستان

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد نیروهای امنیتی ایران در سرکوب معترضان خوزستان از 'گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای' استفاده کرده است. عفو‌بین‌الملل از ایران خواست دستگیرشدگان را آزاد و به سرکوب اعتراض‌های خوزستان پایان دهد.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد نیروهای امنیتی ایران در سرکوب معترضان خوزستان از 'گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای' استفاده کرده است. عفو‌بین‌الملل از ایران خواست دستگیرشدگان را آزاد و به سرکوب اعتراض‌های خوزستان پایان دهد.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه اول مرداد (۲۳ ژوئیه) با صدور یک بیانیه سرکوب معترضان خوزستان را به شدت محکوم کرد. این سازمان می‌گوید که با بررسی ویدیوها و تصاویری که از اعتراضات منتشر شده به این نتیجه رسیده است که نیروهای امنیتی در خوزستان از گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای استفاده کردند.

به گفته این نهاد بین‌المللی حقوق بشر نیروهای امنیتی هشت معترض از جمله یک نوجوان را به ضرب گلوله کشته‌ و تعدادی را نیز زخمی کرده‌اند. عفو بین‌الملل همچنین گفته است افراد زخمی شده به دلیل ترس و نگرانی از دستگیری به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه نکرده‌اند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

با این خواست ها و توصیه ها آبی گرم نمیشه زحمت به خودتون ندید

حمایت سندیکاها و تشکل‌های ایران از مردم خوزستان | DW | 21.07.2021همزمان با ادامه اعتراضات در استان خوزستان، شماری از سازمان‌ها، سندیکاها و تشکل‌های ایران حمایت خود را از مردم معترض اعلام، و سرکوب خشونت‌آمیز معترضان در شهرهای مختلف این استان توسط نیروهای امنیتی را محکوم کرده‌اند. خوزستان_تنها_نیست قیام_تا_سرنگونی نه_به_جمهوری_اسلامی اما حکومت سرکوب و کشتار میکنه، اینها هم بعدها میگن ما محکوم کردیم، اونهایی که دارن میمیرن با این محکوم بازی‌ها زنده نمیشن. محکوم کردن هیچ فایده‌ای نداره باید بهذحکومت حمله کرد، باید از اریکه قدرت پایین کشیده بشن.‌

حمایت گسترده فعالان سیاسی، ورزشی و هنری ایران از اعتراضات مردم خوزستانصدها تن از کنشگران سیاسی، ورزشی، مدنی و هنری داخل ایران از اعتراضات مردم شهرهای مختلف استان خوزستان نسبت به بحران بی‌آبی و اقتصادی خود حمایت کردند. - خبرگزاری آناتولی

اعتراض‌ها در ایران؛ دامنه تظاهرات از خوزستان به الیگودرز و شاهین‌شهر کشیده شدبنا به گزارش‌ها نیروهای امنیتی شامگاه پنجشنبه در الیگودرز با معترضان درگیر شدند. گزارش‌های تائیدنشده از کشته شدن دستکم یک نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر در این شهر استان لرستان حکایت دارد. اروپا نیوز به به ایران نیوز تغییر نام داد خوشحالم بالاخره صداتون در اومد اینجا هم

از مجیدی تا گل‌محمدی؛ پشتیبانی سلبریتی‌ها از مردم معترض خوزستان | DW | 21.07.2021در پی ادامه موج شدید اعتراضات مردم خوزستان علیه مسئولان جمهوری اسلامی در رابطه با بحران کمبود آب، برخی از چهره‌های سرشناش ورزش ایران همبستگی خود با مردم معترض را اعلام کردند. amir_minaei این مادر جنده نایاکی رو ریت نزنید قیام_تا_سرنگونی نه_به_جمهوری_اسلامی مرگ_بر_خامنه_ای_لعنت_بر_خمینی خوزستان_تنها_نیست داریوش ارجمند پفیوز و شهاب حسینی بچه کونی چند سال قبل و خایه مال فیکسی بنام مهران مدیری وصلطان پروین کدام قبرستان هستند نکنه با چادر قصد مهاجرت دارند

حمایت جمع بزرگی از فعالان مدنی و سیاسی از اعتراضات خوزستان | DW | 22.07.2021در پی حمایت تشکل‌‌ها، سینماگران و ورزشکاران، فعالان مدنی و سیاسی ایران نیز در حمایت از مردم خوزستان بیانیه داده و از حکومت خواستند، حق تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را به رسمیت بشناسد. نسرین ستوده هم از زندان پیام داده است. واکنش“الهه هیکس“مدیرگروه حقوق بشر‌وبرنامه ریزی درنیویورک درباره اعتراضات خوزستان «متاسفانه بسیاری ازاعضای مسلح سازمان مجاهدین خلق درمیان تظاهرکنندگان درخوزستان هستنداین گروه توسط اسرائیل پشتیبانی شده،حمایت مالی ‌آموزش داده می‌شود.»

اعلام حمایت سینماگران، نویسندگان و معلمان از معترضان به بی‌آبی در خوزستان

ایران عفو بین‌الملل: علیه معترضان خوزستان از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد نیروهای امنیتی ایران در سرکوب معترضان خوزستان از"گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای" استفاده کرده است.«شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان»، «گروه اتحاد بازنشستگان»، «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه»‌ و شماری دیگر از نهادهای صنفی و مدنی حمایت و همبستگی خود را با مردم خوزستان ابراز داشته‌اند.صدها تن از کنشگران سیاسی، ورزشی، مدنی و هنری داخل ایران از اعتراضات مردم شهرهای مختلف استان خوزستان نسبت به بحران بی‌آبی و اقتصادی خود حمایت کردند.Aa گزارش های غیررسمی که با وجود اختلال در دسترسی به اینترنت از استان خوزستان در جنوب ایران مخابره شده است از تداوم اعتراض ها به بی آبی و جو امنیتی در این استان حکایت دارد.

عفو‌بین‌الملل از ایران خواست دستگیرشدگان را آزاد و به سرکوب اعتراض‌های خوزستان پایان دهد. سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه اول مرداد (۲۳ ژوئیه) با صدور یک بیانیه سرکوب معترضان خوزستان را به شدت محکوم کرد. دامنه اعتراضات به بی‌آبی به شهرستان مختلف این استان رسید و باعث شد تا مشکلات دیرپای این استان و سوء مدیریت دوباره مورد توجه قرار بگیرد. این سازمان می‌گوید که با بررسی ویدیوها و تصاویری که از اعتراضات منتشر شده به این نتیجه رسیده است که نیروهای امنیتی در خوزستان از گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای استفاده کردند.2021 استانبول/خبرگزاری آناتولی اعتراضات گسترده مردم ایران در حدود 20 شهر استان خوزستان، از جمله اهواز، آبادان، خرمشهر به بحران بی‌آبی و نابودی محصولات دامی و کشاورزی خود و جان‌باختن چندین نفر از آنها بر اثر حمله نیروهای امنیتی باعث شده است تا صدها تن از چهره‌های سرشناس سیاسی، هنری و ورزشی طی بیانیه‌های عمومی و شخصی از آنها حمایت کنند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری دستگیرشدگان و محافظت از زندانیان در مقابل شکنجه و بدرفتاری شده است. در بیانیه این شورا آمده است:‌ «پرآب‌ترین استان ایران و خاورمیانه امروز چنین عطشان و تشنه پی جرعه‌ای آب، از سمت حکومت، گلوله‌های سرکوب را بر شقیقه خویش به تماشا می‌نشیند». به گفته این نهاد بین‌المللی حقوق بشر نیروهای امنیتی هشت معترض از جمله یک نوجوان را به ضرب گلوله کشته‌ و تعدادی را نیز زخمی کرده‌اند. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید این در حالی است که دامنه اعتراض ها به تدریج به دیگر استان های ایران کشیده شده است.

عفو بین‌الملل همچنین گفته است افراد زخمی شده به دلیل ترس و نگرانی از دستگیری به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه نکرده‌اند.» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید «سازمان معلمان ایران» نیز در بیانیه‌ای خود به مشکلات دیرپای زیرساختی در این استان اشاره کرده و گفته است که «بی‌توجهی به توصیه‌های علمی کارشناسان، سبب پیدایش این وضعیت بحرانی شده است. در همین راستا، 320 فعال سیاسی و رسانه‌ای که بسیاری از آنها در گذشته وزیر، معاون وزیر، نماینده مجلس و استاندار بوده‌اند، مانند سیدمصطفی تاجزاده، محسن امین‌زاده، سعید حجاریان، قاسم محبعلی، حبیب الله بیطرف، سیدعلیرضا بهشتی، عبدالعلی بازرگان، جلال جلالی‌زاده بیانیه‌ای منتشر کرده‌اند. شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای به معترضان رها بحرینی، حقو‌ق‌دان و پژوهش‌گر سازمان عفو بین‌الملل در امور ایران در گفت و گو با دویچه وله فارسی گفت: «تیم کارشناسان اسلحه، کارشناسان حقوق و بخش آزمایشگاه بحران سازمان عفو‌بین‌الملل ویدیوهایی را که درهفته گذشته منتشر شدند مورد راستی‌آزمایی و تجزیه و تحلیل قرار دادند. یافته‌های ما نشان می‌دهد که در بسیاری موارد از اسلحه‌های خودکار مرگبار شلیک شده و همینطور در بسیاری از ویدیوها صدای شلیک تک‌گلوه‌هایی می‌آید که می‌تواند با شلیک گلوله‌های جنگی و یا ساچمه‌‌ای مرتبط باشد..» به گفته رها بحرینی ده‌ها نفر از جمله کودکان به دلیل اصابت ساچمه‌هایی که از آنها برای شکار پرنده استفاده می‌شود زخمی  شدند و به خاطر حضور سنگین مامورین امنیتی و اطلاعاتی ترس دارند به بیمارستان‌ها رجوع بکنند. وظیفه حکومت تمکین به رای و نظر ملت است نه امنیتی‌سازی اعتراضات آرام و مدنی آنها.  رها بحرینی، حقو‌ق‌دان و پژوهش‌گر سازمان عفو بین‌الملل در امور ایران دستگیری زخمی‌های بیمارستان سوسنگرد بحرینی به دویچه وله گفت عفو بین‌الملل گزارش‌هایی دریافت کرده است که حداقل در یک بیمارستان در شهر سوسنگرد روز سه‌شنبه تعدادی از زخمی‌شدگان پس از مراجعه به بیمارستان دستگیر شده‌اند.] و بی‌توجهی به توصیه‌های عملی کارشناسان سبب پیدایش این وضعیت بحرانی شده‌است". واکنش روحانی به اعتراضات خوزستان: اعتراض حق مردم و تیراندازی کار «نااهلان» است گزارش هایی که روز پنجشنبه منتشر شده بود از بسته شدن تعدادی از جاده های استان خوزستان به دست معترضان حکایت داشت.

پژوهش‌گر سازمان عفو بین‌الملل در امور ایران در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که به دلیل قطعی اینترنت و"ارعابی که حاکم هست" دسترسی به تعداد دقیق مجروحان و دستگیرشدگان ممکن نیست. او افزود گزارش‌های رسیده به عفو بین‌الملل حاکی از زخمی شدن ده‌ها نفر و از جمله کودکان با گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای است. این گروه"نبود آب و برق اخیر" را در"جرقه آتش خشم فروخورده همه سال‌های سیاهی و تباهی" خوانده و گفته که و پاسخ حاکمیت به آن"فقط سرکوب و خشونت" بوده است. بیش از 330 تن از سینماگران و کنشگران هنری ایران مانند جعفر پناهی، مسعود کیمیایی، محمد رسول‌اف، بهمن قبادی، عبدالرضا کاهانی، مهتاب کرامتی و علی مصفا هم با انتشار بیانیه‌ای ضمن ارائه این هشدار که ظلم و خشونت و تبعیض" در خوزستان به"نابودی ایران" منجر خواهد شد، گفته‌اند: «ما با هم‌میهنان خوزستانی به‌جان‌آمده از ظلم و خشونت و تبعیض همبسته‌ایم. عفو بین‌الملل بر این باور است که شمار زخمی‌ها در اعتراضات خوزستان به دلیل استفاده از گلوله‌های ساچمه‌ای زیاد است. بحرینی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که استفاده از این نوع گلوله‌ها برای کنترل تجمعات طبق قوانین بین‌المللی مطلقا ممنوع است. این سازمان همچنان خواسته است تا از تقابل خشونت‌آمیز با اعتراضات مردم پرهیز شود. اعتراضات خوزستان به نقاط دیگر ایران نیز کشیده شد شمار دستگیر شدگان نماینده سازمان عفو بین‌الملل همچنین به دویچه وله گفت در مورد شمار دستگیرشدگان نتوانسته است اطلاعات دقیقی جمع‌آوری کند اما فعالان محلی از دستگیری گسترده فعالان عرب خبر  داده و اسامی ۹۹ نفر دستگیر شده گزارش شده است. این مردم از تشکل‌ها، حزب‌ها و رسانه‌ی مستقل برای بیان خواسته‌های خود یکسر محرومند. یکی از شدیدترین سرکوب ها در جریان اعتراض های آبان سال ۹۸ در ماهشهر روی داد.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه خود از مقامات ایرانی خواسته است دستگیرشدگان را هر چه زودتر آزاد کنند. در بیانیه این سندیکا که روز ۲۹ تیرماه منتشر شد، گفته شده است که معترضان"در اعتراض به مشکل بی‌آبی و نارضایتی‌های گسترده" به خیابان‌ها آمده‌اند.    دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل گفته استفاده از گلوله‌های جنگی علیه معترضانی که هیچ ‌خطر جانی برای کسی نداشتند، نقض وظایف مقامات ایران برای حفاظت از جان انسان‌هاست. اعتراضات خوزستان به دلیل کمبود شدید آب از هشت روز پیش ادامه دارد. در همین زمینه:. ​​​​​​​آیت‌الله محمدحسین احمدی شاهرودی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان ایران با انتشار نامه سرگشاده‌ای که توسط سایت «دیده‌بان ایران» منتشر شده، گفته است: «ما نمایندگان مجلس خبرگان رهبری استان نسبت به انتقال بی‌رویه آب از زیرشاخه‌های (دو رودخانه) دز و کارون به سایر استان‌ها به دفتر رهبر انقلاب و ریاست‌جمهوری و وزارت نیرو کرارا و کتبا و شفاها هشدار دادیم و تظلم‌خواهی نمودیم، ولی متاسفانه گوش شنوایی نبود». دامنه این اعتراضات به نقاط ایران نیز کشیده شده و نیروهای امنیتی به شدت معترضان  را سرکوب کرده‌اند. سازمان دیدبان حقوق بشر نیز یک روز قبل از عفو بین‌الملل به سرکوب معترضان اعتراض کرد و از مقامات ایرانی خواست مسببان مرگ معترضان خوزستان را مورد بازخواست قرار دهند.

  سازمان عفو بین‌الملل گفته است اعتراض‌ها در خوزستان و سایر شهرهای ایران و سرکوب وحشیانه آن یادآور اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ است که نیروهای امنیتی در جریان آن صدها نفر را کشتند اما هرگز دادگاهی نشدند. با این وجود، به گفته استاندار کنونی خوزستان 700 نقطه در این استان با بحران بی‌آبی مواجه است. در همین زمینه: .