عفو بین‌المللل: ایران و چین همچنان رکورددار مجازات اعدام در جهان هستند | DW | 24.05.2022

03/03/1401 08:27 ق.ظ

سازمان عفو بین‌الملل از افزایش اعدام‌ها پس از رفع محدودیت‌های کرونایی در کشورهای مختلف جهان در طی سال گذشته خبر داده است. ایران و چین در راس کشورهایی قرار دارند که مجازات اعدام در آنها افزایش یافته است.

سازمان عفو بین‌الملل از افزایش اعدام‌ها پس از رفع محدودیت‌های کرونایی در کشورهای مختلف جهان در طی سال گذشته خبر داده است. ایران و چین در راس کشورهایی قرار دارند که مجازات اعدام در آنها افزایش یافته است. به نوشته این سازمان دست‌کم ۵۷۹ مورد اجرای مجازات اعدام در ۱۸ کشور جهان ثبت شده است. این افزایشی ۲۰ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۲۰ است که در آن حکم اعدام ۴۸۳ بار اجرا شده بود.

گزارش عفو بین‌الملل می‌گوید، ایران پس از چین در رده دوم قرار دارد و از کشورهایی است که افزایش شمار اعدام‌ها در آن نگران‌کننده است. بر اساس این گزارش ۳۱۴ نفر در این کشور در سال گذشته اعدام شدند که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۷ بوده است. بیشتر اعدام شدگان در ارتباط با مواد مخدر دستگیر شده‌ بودند. آمار اجرای حکم اعدام در ایران در سال قبل از آن ۲۴۶ مورد بوده است.

به گزارش عفو‌ بین‌الملل چین هم‌چنان در راس قرار دارد، اما از تعداد واقعی اعدام‌ها در سال ۲۰۲۱ اطلاع دقیقی در دست نیست، زیرا این آمار از جمله اسناد محرمانه در چین به شمار می‌رود. طبق این گزارش اسناد مربوط به هزاران نفر که احتمالا به دار آویخته شده یا به اشکال دیگر اعدام شده‌اند، در آمار بین‌المللی درباره اعدام ثبت نشده است.آمار واقعی در کره شمالی و ویتنام نیز روشن نیست، زیرا در این کشورها آمار واقعی اعدام از اذهان عمومی پنهان نگه داشته می‌شود. با این حال عفو‌بین‌الملل می‌گوید شواهد حاکی است که در این دو کشور نیز در سال ۲۰۲۱ موارد زیادی از اعدام به اجرا در آمده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

عجب کشفی!🤔🤣😂آنوقت درمورد رفیق قصابِ ،اَره به دستتان:سعودی!که خبری ندارید؟!...'وقاحت'، DW,حیرت انگیزِ! عربستان سعودی که ۸۰ تن را بشکل دسته جمعی اعدام کرد، هیچ در رده بندی نیست! هر کسی با منافع آمریکا و غرب همسو باشد، هیچ کارش مشکلی ندارد. عجب 🤔

بایدن: آمریکا آماده است برای دفاع از تایوان در برابر چین از نیروی نظامی استفاده کنداظهارات جو بایدن تغییر لحن آشکاری در سیاست دو پهلو ایالات متحده آمریکا در قبال تایوان است.

گزارش عفو بین‌الملل از «افزایش نگران‌کننده» آمار اعدام در جهان طی سال ۲۰۲۱عفو بین‌الملل علام کرد که کاهش محدودیت‌های مربوط به کرونا همزمان با «افزایش نگران‌کننده» آمار اعدام در جهان طی ۲۰۲۱ بود و این میان ایران بیشترین اعدام را از سال ۲۰۱۷ تاکنون داشته.

ترور سرهنگ صیاد خدایی، در کمیته‌ای در حال بررسی استوزیر کشور گفت: ترور حسن صیاد خدایی در کمیته ای که با همکاری و هماهنگی نهادهای نظامی و امنیتی تشکیل شده، در دست بررسی است. سرتون گیج نره 😂 خداحافظ فرمانده😂 لابد انتقام سخت خواهین گرفت تخم انگلیس ، فقط هواپیما مسافربری نزنین فقط مگیم کص زنت 😂😂😂

آمار ۴۷درصدی استفاده از ماسک در کشور / پلمب ۸۹۴ واحد صنفی متخلف در هفته اخیرکرونا همچنان در کشور در وضعیت کنترل شده قرار دارد و در حال حاضر تعداد شهرهای قرمز و نارنجی به صفر رسیده است. با این حال تا زمان مهار کامل بیماری همچنان باید روند تکمیل واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را مورد توجه قرار داد تا مجددا گرفتار تغییرات احتمالی کووید ۱۹ نشویم.

ورود گرد و غبار به کشور/افزایش دما تا ۱۳ درجه در شمال شرقورود گرد و غبار به کشور رئیس مرکز ملی پیش‌بینی وضع هوا با اشاره به شکل‌گیری توده گرد و خاک در کشور عراق و ورود آن به ایران، از افزایش دما تا ۱۳ درجه در شمال شرق کشور خبر داد.

افزایش آمار مصدومان حادثه ریزش ساختمان در آبادان به ۲۱ نفرحادثه ریزش ساختمان در آبادان ۲۱ مصدوم و یک فوتی برجای گذاشت.

براساس گزارشی که سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۴ مه (۳ خرداد) منشتر کرد، شمار اعدام‌ها در سال ۲۰۲۱ و پس از کاهش محدودیت‌های کرونایی در جهان افزایش یافته است.

به نوشته این سازمان دست‌کم ۵۷۹ مورد اجرای مجازات اعدام در ۱۸ کشور جهان ثبت شده است. این افزایشی ۲۰ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۲۰ است که در آن حکم اعدام ۴۸۳ بار اجرا شده بود. گزارش عفو بین‌الملل می‌گوید، ایران پس از چین در رده دوم قرار دارد و از کشورهایی است که افزایش شمار اعدام‌ها در آن نگران‌کننده است. بر اساس این گزارش ۳۱۴ نفر در این کشور در سال گذشته اعدام شدند که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۷ بوده است. بیشتر اعدام شدگان در ارتباط با مواد مخدر دستگیر شده‌ بودند. آمار اجرای حکم اعدام در ایران در سال قبل از آن ۲۴۶ مورد بوده است.

به گزارش عفو‌ بین‌الملل چین هم‌چنان در راس قرار دارد، اما از تعداد واقعی اعدام‌ها در سال ۲۰۲۱ اطلاع دقیقی در دست نیست، زیرا این آمار از جمله اسناد محرمانه در چین به شمار می‌رود. طبق این گزارش اسناد مربوط به هزاران نفر که احتمالا به دار آویخته شده یا به اشکال دیگر اعدام شده‌اند، در آمار بین‌المللی درباره اعدام ثبت نشده است.آمار واقعی در کره شمالی و ویتنام نیز روشن نیست، زیرا در این کشورها آمار واقعی اعدام از اذهان عمومی پنهان نگه داشته می‌شود. با این حال عفو‌بین‌الملل می‌گوید شواهد حاکی است که در این دو کشور نیز در سال ۲۰۲۱ موارد زیادی از اعدام به اجرا در آمده است. به دنبال چین و ایران کشور مصر قرار دارد که آمار رسمی آن حاکی از اجرای ۸۳ حکم اعدام در سال گذشته میلادی است. عربستان سعودی در ۶۵ و سوریه در ۲۴ مورد مجازات اعدام را در سال گذشته اعمال کرده‌اند. آمار اعدام در عربستان در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل از آن ۱۴۰ درصد افزایش داشته است. تنها ۸۱ نفر در ماه مارس در یک روز در این کشور اعدام شدند.

بلاروس، ژاپن و امارات متحده عربی بعد از یک وقفه اجرای حکم اعدام را در سال گذشته میلادی از سر گرفتند.

در سال ۲۰۲۱ حداقل ۲۰۵۲ حکم اعدام در ۵۶ کشور جهان صادر شده است. این احکام مربوط به پرونده‌های کیفری هستند که به دلیل محدودیت‌های کرونا بررسی آنها عقب افتاده بود.

در سال ۲۰۲۰ موارد صدور این حکم ۱۴۷۷ مورد در ۵۴ کشور جهان بوده است. حداقل ۲۸۶۷۰ نفر در پایان سال ۲۰۲۱ در سراسر جهان در انتظار اجرای حکم اعدام بوده‌اند. عفو بین‌الملل می‌گوید که در برخی از کشورها مانند میانمار از اعدام برای رعب و سرکوب استفاده می‌شود. اگرچه گزارش عفو‌بین‌الملل نگران کننده است، اما نشانه‌های مثبتی نیز در جهان به چشم می‌خورد. کشورهای هند، قطر و تایوان در سال ۲۰۲۱ و برخلاف سال ۲۰۲۰ از اجرای حکم اعدام خودداری کرده‌اند.

سال گذشته میلادی کشورهای سیرالئون، قزاقستان و پاپوآ گینه لغو مجازات اعدام را در دستور کار خود گذاشتند. بر اساس گزارش جدید ۱۴۴ کشور جهان در پایان سال ۲۰۲۱ مجازات اعدام را از قوانین خود حذف کرده یا از اجرای آن خودداری کرده‌اند.