عزاداری کنار بلوط‌های سوخته؛ آتش‌سوزی تنگ تکاب به روایت مردم محلی

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 76 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 34%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ماه گذشته که بخشی از خائیز در شعله‌های آتش سوخت تمام تلاش مردم محلی این بود که آتش به «تنگ_تکاب» نرسد اما تنگ تکاب بیش از یک روز در آتش سوخت. گزارشMahrokhbanoo روایت فعالان وخبرنگاران محلی است که این بار هم دست خالی به استقبال آتش رفتند👇 اخبار_ایران

تمام تلاش مردم محلی این بود که آتش به «تنگ تکاب» نرسد اما حالا تنگ تکاب بیش از یک روز در آتش سوخت. گزارش زیر روایت فعالان و خبرنگاران محلی است که این بار هم دست خالی به استقبال آتش رفتند.سرانجام روز سه‌شنبه آتش‌های شعله‌ور جنگل‌های تنگ تکاب بهبهان، بعد از رسیدن دامنه شعله‌ها به حاشیه رودخانه مارون و از آنجایی که دیگر جایی برای توسعه و پیشروی نداشت، خاموش شد.

«مسعود تیله کوهی» در روستای تنگ تکاب زندگی می‌کند. او روز گذشته و در جریان اطفای حریق، چند زن و مرد محلی را دیده که حوالی یک بلوط چندصدساله در حال سوختن ایستاده‌‌اند و عزاداری می‌کنند: «آن‌ها شاهد شعله‌ور شدن بلوطی کهن‌سال بودند و درست عین آنکه جوانشان مرده باشد برای بلوط‌های شعله‌ور شروه و شعرهای غم‌انگیز می‌خواندند.

خبرهای رسمی نشان می‌دهد که بعدازظهر روز دوشنبه شانزدهم تیر آتش‌سوزی تنگ تکاب شروع شده اما حسن لیراوی می‌گوید آتش‌سوزی از نیمه‌شب قبل از آن شروع شده بود. او می‌گوید در تمام سه روز گذشته منطقه را ترک نکرده و علیرغم اعلام روز گذشته فرمانداری بهبهان، با اینکه از حجم آتش کاسته شده اما هنوز هم جابه‌جا شعله‌ها دیده می‌شود و جنگل‌های این منطقه، نیاز به پایش و مراقبت بیشتری دارد.

حالا آتش تنگ تکاب کنترل شده اما دامنه شعله‌ها این روزها به کوهپایه‌های دنا رسیده است. زاگرس در تمام یک ماه گذشته در حال سوختن بوده، هفت روز از شروع آتش‌سوزی منطقه گلکون ممسنی می‌گذرد و فعالان محیط‌زیست در صفحات اجتماعی می‌نویسند کماکان در آن منطقه اثری از بالگرد یا تجهیزات مجهز برای مهار آتش نیست. به گفته این فعال حیات‌وحش، با توجه به اینکه بارش نزولات در بهار امسال زیاد بوده و علف‌ها و مراتع در دامنه زاگرس رشد قابل‌توجهی داشته‌‌اند و از سوی دیگر مردم محلی و دام‌ها از این پوشش‌های گیاهی و مراتع بسیار بلند و درهم تنیده شده محروم شده‌‌اند، این مراتع با کمترین مداخله انسانی شعله‌ور می‌شوند.

به گفته نیک‌خو، متاسفانه مدیران دستگاه‌های مربوطه ترجیح می‌دهند عامل آتش‌سوزی‌ها را به گردن مردم محلی بیندازند این در حالی است که محلی‌ها نسبت به طبیعت دلسوزترین آحاد بشرند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کهگیلویه و بویراحمد| خائیز دوباره آتش گرفت- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimخائیز دوباره آتش گرفت فرماندار کهگیلویه و بویراحمد: امروز ارتفاعات تنگ تکاب بهبهان استان خوزستان طعمه حریق شد و به‌دلیل وزش بادهای شدید این شعله‌ها به ارتفاعات خائیز نیز سرایت کرده است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

نماینده بندرعباس به کرونا مبتلا شدنماینده مردم بندرعباس، قشم و ابوموسی در مجلس یازدهم از ابتلایش به بیماری کرونا خبر داد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

عاملان آتش سوزی بوستان نهج البلاغه دستگیر شدندعاملان آتش‌سوزی بوستان نهج‌البلاغه دستگیر شدند رئیس پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی پایتخت از دستگیری سه عامل آتش‌سوزی بوستان نهج‌البلاغه خبر داد و گفت: متهمان ۸۰۰ متر مربع از بوستان را به آتش کشیدند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

دستگیری عاملان آتش‌سوزی بوستان نهج البلاغهرئیس پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی پایتخت از دستگیری سه عامل آتش‌سوزی بوستان نهج البلاغه خبر داد و گفت: متهمان ۸۰۰ متر مربع از بوستان را به آتش کشیدند.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

پیرترین گربه جهان در ۳۱ سالگی مردمیشل، صاحب این گربه سفید و حنایی که ساکن بریتانیاست به رسانه‌های محلی گفت که گربه‌اش هیچ گونه مشکل و بیماری خاصی نداشته و تنها بر اثر کهولت سن مرده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

گروه پ.ک.ک مردم را وادار به تولید مواد مخدر می‌کند
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »