عربستان هم مانند امارات روابط با اسرائيل را عادی خواهد کرد؟

27/05/1399 04:03 ب.ظ

بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که نشانه‌هایی از نزدیکی ریاض با اسرائیل نیز وجود دارد. آیا عربستان هم مانند امارات روابط با اسرائيل را عادی خواهد کرد؟ این گزارش را بخوانید 🔽

تاکنون هیچ کدام از رسانه‌های عربستان یا مسئولان این کشور به خبر عادی‌سازی روابط ابوظبی با تل‌آویو واکنشی نشان نداده‌اند. با این حال بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که نشانه‌هایی از نزدیکی ریاض با اسرائیل نیز وجود دارد. از نظر آنها عربستان نیز ممکن است در آینده همزمان با اصلاحات اقتصادی در داخل، رابطه خود با اسرائیل را عادی کند.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، تاکنون هیچ کدام از رسانه های عربستان یا مسئولان این کشور به خبر عادی سازی روابط ابوظبی با تل آویو واکنشی نشان نداده‌اند. عزیز الغشیان، استاد دانشگاه اسکس در بریتانیا درباره موضع ریاض می‌گوید: «عادی سازی روابط بین امارات عربی متحده و اسرائیل بخشی از گسترش غیرمستقیم روابط عربستان با اسرائیل است.»او تاکید می کند که از این پس تعامل‌ها بین عربستان و اسرائیل با واسطه گری امارات افزایش خواهد یافت.

کارشناسان بر این باور هستند که تنش در روابط ریاض با ایران به ویژه در دوران محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان منجر شده است تا این کشور به اسرائیل نزدیک تر شود. با این حال عادی سازی روابط ریاض با اسرائیل جنبه نمادین بیشتری از آنچه در روزهای گذشته روی داد خواهد داشت زیرا عربستان به عنوان کلیددار حرمین شرفین خود را مدافع حقوق فلسطینیان معرفی می‌کند. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل را محکوم کرد

مقامات اسرائیلی: عادی سازی روابط با امارات مانع ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین نخواهد شدمقامات اسرائیلی اعلام کردند احداث شهرک‌های یهودی‌نشین بدلیل عادی سازی روابط با امارات متحده عربی متوقف نخواهد شد. - خبرگزاری آناتولی

واکنش‌ طرف‌های فلسطینی به توافق عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل

ظریف: امروز یکی از بهترین و نزدیک‌ترین روابط را با کشور آذربایجان داریموزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: در حالیکه در ابتدای دولت یازدهم روابط ما با کشور آذربایجان بسیار پر تنش بود، ولی امروز یکی از بهترین و نزدیک‌ترین روابط را با این کشور داریم.

وزیر اطلاعات اسرائیل: انتظار می‌رود بحرین و عمان نیز برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل گام بردارند🔺وزیر اطلاعات اسرائیل: انتظار می‌رود بحرین و عمان نیز برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل گام بردارند ⚡️وزیر اطلاعات اسرائیل گفت که بحرین و عمان می‌توانند کشورهای بعدی که مسیر امارات را برای رسمی کردن روابط خود با اسرائیل طی می‌کنند، شناخته شوند.

امضای اولین قرارداد همکاری امارات با اسرائیل پس از توافق عادی‌سازی روابطدر پی توافق عادی سازی روابط امارات و اسرائیل دو شرکت اماراتی و اسرائیلی نیز برای همکاری در زمینه توسعه تحقیقات مربوط به ویروس کرونا توافقنامه امضا کردند. - خبرگزاری آناتولی

عربستان سعودی تاکنون به عادی سازی روابط اسرائیل با امارات عربی متحده که اولین مورد در روابط تل آویو با یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس محسوب می شود واکنشی نشان نداده است.

با این حال بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که نشانه‌هایی از نزدیکی ریاض با اسرائیل نیز وجود دارد. از نظر آنها عربستان نیز ممکن است در آینده همزمان با اصلاحات اقتصادی در داخل، رابطه خود با اسرائیل را عادی کند.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، تاکنون هیچ کدام از رسانه های عربستان یا مسئولان این کشور به خبر عادی سازی روابط ابوظبی با تل آویو واکنشی نشان نداده‌اند. عزیز الغشیان، استاد دانشگاه اسکس در بریتانیا درباره موضع ریاض می‌گوید: «عادی سازی روابط بین امارات عربی متحده و اسرائیل بخشی از گسترش غیرمستقیم روابط عربستان با اسرائیل است.»او تاکید می کند که از این پس تعامل‌ها بین عربستان و اسرائیل با واسطه گری امارات افزایش خواهد یافت.

کارشناسان بر این باور هستند که تنش در روابط ریاض با ایران به ویژه در دوران محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان منجر شده است تا این کشور به اسرائیل نزدیک تر شود. با این حال عادی سازی روابط ریاض با اسرائیل جنبه نمادین بیشتری از آنچه در روزهای گذشته روی داد خواهد داشت زیرا عربستان به عنوان کلیددار حرمین شرفین خود را مدافع حقوق فلسطینیان معرفی می‌کند.

برقراری تماس تلفنی بین دبی و بیت‌المقدس؛ همکاری امارات و اسرائیل برای مهار کرونا آغاز شد

هشتگ «عادی سازی یک خیانت است» در روزهای گذشته در میان کاربران توئیتر در عربستان محبوبیت زیادی داشت. با این حال جرد کوشنر، داماد و مشاور رئیس جمهوری آمریکا عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل را «غیر قابل اجتناب» توصیف کرده است.

در ابن میان باید در نظر داشت که عربستان از طرح «معامله قرن» استقبال کرده است. طرح پیشنهادی دونالد ترامپ برای حل مناقشه اسرائیل با فلسطینی ها از سوی بسیاری از صاحبنظران در راستانی تامین منافع اسرائیل تهیه شده است.