عربستان سعودی یک راه حل سیاسی را به دولت یمن پیشنهاد داده است، اما از توافق برای پایان دادن به مناقشه خبری نیست

09/05/1399 06:28 ب.ظ

عربستان_سعودی یک راه حل سیاسی را به دولت یمن پیشنهاد داده است، اما از توافق برای پایان دادن به مناقشه خبری نیست «توافق ریاض» نوامبر گذشته به ابتکار سعودی‌ها و در واکنش به تصرف عدن توسط جدایی طلبان جنوبی به مذاکره گذاشته شد.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. بر مبنای راه حل پیشنهادی در بیانیه‌ای که چهارشنبه منتشر شد، «شورای گذار جنوب» در یمن از خودگردانی دست خواهد کشید، توافق ریاض را به اجرا درخواهد آورد، و برای عدن یک فرماندار منصوب خواهد کرد.

همچنین، نخست وزیر یمن طی ۳۰ روز یک دولت متشکل از شمال و جنوب تشکیل خواهد داد.

به فاصله اندکی پس از انتشار این بیانیه در آژانس خبری سعودی، نزار هیثم، سخنگوی «شورای گذار جنوب»، در توییتی گفت که آن گروه خودگردانی را رها خواهد کرد. خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، در توییتی نوشت: «رضایت طرفین یمنی در سرعت بخشیدن به اجرای این توافق بازتاب تمایل جدی به گفتگو... و حمایت از یک راه حل سیاسی به منظور پایان دادن به بحران است.»

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

بنکسی سه نقاشی را برای وقف به بیمارستانی در بیت‌لحم به حراج گذاشت - BBC News فارسینقاشی‌های بنکسی، دیوارنگار نامدار، با تم بحران پناهندگی به مبلغ بیش از ۲.۲ میلیون پوند (۲.۹ میلیون دلار) در یک حراجی در لندن به فروش رفت؛ مبلغ فروش قرار است وقف بیمارستانی در بیت‌لحم شود.

یک شرکت آلمانی حج آنلاین را هم وارد بازار کردیک شرکت آلمانی نرم‌افزاری طراحی کرده که چیزی مابین بازی‌های آنلاین و یک تور مجازی است. با این برنامه آنلاین افراد علاقه‌مند به مناسک حج می‌توانند در خانه‌شان بنشینند و از این دید و بازدید آنلاین لذت ببرند. آن هم وقتی با شیوع ویروس کرونا عملا برگزاری مناسک حج برای خیلی‌ها مقدور نیست.

در اتفاقی نادر، کوسه سفید یک زن را در سواحل شمال‌شرقی آمریکا کشتکوسه سفید در سواحل ایالت مین، در شمال شرقی آمریکا یک زن ۶۳ ساله اهل نیویورک را کشت. این نخستین مرگ ثبت شده بر اثر حمله کوسه‌ها در این ایالت آمریکا است. کوسه‌های سفید معمولا در آب‌های این بخش اقیانوس اطلس دیده نمی‌شوند چرا که آب ان معمولا سردتر از اقلیم زیست آنهاست.

هسته گزینش آموزش و پرورش خراسان رضوی یک معلم را فاقد صلاحیت اعلام کرد

تنبیه یک زندانی خارجی؛ کایلی مور به بند عمومی زندان قرچک منتقل شد

سخنگوی ائتلاف علیه داعش: در حمله راکتی به پایگاه تاجی یک هلی‌کوپتر عراقی آسیب دیدسخنگوی ائتلاف علیه داعش: در حمله راکتی به پایگاه تاجی یک هلی‌کوپتر عراقی آسیب دید ایالات متحده بارها نسبت به اقدامات تحریک‌آمیز و ایذایی علیه نیروها و منافع ایالات متحده در عراق هشدار داده است.

صدای آمریکا ـ خبرگزاری دولتی عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای می‌گوید عربستان راه حلی را برای اجرای توافق متوقف‌مانده ریاض پیشنهاد داده است، اما از توافق برای پایان دادن به مناقشه میان متحدان در ائتلاف تحت رهبری عربستان خبری نیست.

بر مبنای راه حل پیشنهادی در بیانیه‌ای که چهارشنبه منتشر شد، «شورای گذار جنوب» در یمن از خودگردانی دست خواهد کشید، توافق ریاض را به اجرا درخواهد آورد، و برای عدن یک فرماندار منصوب خواهد کرد.

همچنین، نخست وزیر یمن طی ۳۰ روز یک دولت متشکل از شمال و جنوب تشکیل خواهد داد.

به فاصله اندکی پس از انتشار این بیانیه در آژانس خبری سعودی، نزار هیثم، سخنگوی «شورای گذار جنوب»، در توییتی گفت که آن گروه خودگردانی را رها خواهد کرد.

خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، در توییتی نوشت: «رضایت طرفین یمنی در سرعت بخشیدن به اجرای این توافق بازتاب تمایل جدی به گفتگو... و حمایت از یک راه حل سیاسی به منظور پایان دادن به بحران است.»

«توافق ریاض» نوامبر گذشته به ابتکار سعودی‌ها و در واکنش به تصرف عدن توسط جدایی طلبان جنوبی به مذاکره گذاشته شد. عدن عملا مقر دولت به رسمیت شناخته شده یمن است.