عراق: ایران با حفر تونل، مسیر آب رودخانه‌های مرزی را تغییر می‌دهد

31/06/1400 10:52 ق.ظ

عراق: ایران با حفر تونل، مسیر آب رودخانه‌های مرزی را تغییر می‌دهد العربيه_فارسى

مهدی رشید الحمدانی، وزیر منابع آب عراق تاکید کرد، به‌دلیل سیاست‌های انتقال آب ایران، 2 کشور نتوانستند درباره سهم عراق از رودخانه‌های مرزی به توافق برسند.به به گزارش «واع»، خبرگزاری رسمی عراق، الحمدانی شامگاه سه‌شنبه 21 سپتامبر اعلام کرد که برای کسب سهم آبی خود از ایران، اهرم‌های فشار زیادی در اختیار داریم.

او افزود، تاکنون‌ درباره میزان سهم آبی عراق از رودخانه‌های مرزی با ایران به توافق نرسیده‌ایم.

این وزیر عراقی گفت: «اطلاعاتی درباره حفر تونل از سوی ایران برای تغییر مسیر جریان آب رودخانه‌های مرزی به دست ما رسیده است.» وی ادامه داد که وزارت خارجه عراق قرار است پرونده مشکل آبی با ایران را پیگیری کند.الحمدانی اظهار داشت که ایران در رابطه با موضوع آب، قوانین بین‌المللی را نادیده گرفته است. او اشاره کرد که به طرف ایرانی نقض این قوانین را اطلاع دادیم اما هیچ واکنشی از سوی تهران مشاهده نکردیم.

وی تصریح کرد که ارجاع به دیوان بین‌المللی عدالت، مهمترین اقدام ما برای حل این مشکل با تهران است. او‌ تاکید کرد: «کشورهای که سرچشمه رودخانه‌های مرزی هستند، نمی‌توانند خودسرانه به تغییر مسیر آب این رودخانه‌ها و خشک کردن آنها اقدام کنند.» headtopics.com

أمريكا ایران برجام عراق: ایران با حفر تونل، مسیر آب رودخانه‌های مرزی را تغییر می‌دهد ..

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

ناامیدی و بی‌تفاوتی مردم عراق نسبت به انتخابات پارلمانیتنها چند هفته دیگر انتخابات پارلمانی عراق برگزار می‌شود اما هیچ گونه شور ‌و شوقی در میان جوانان این کشور برای حضور در انتخابات دیده نمی‌شود.اکثر شهروندان

آمریکا لوح باستانی ۳۵۰۰ ساله گیلگمش را به عراق پس می‌دهدنهاد فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو، روز دوشنبه اعلام کرد ایالات متحده این هفته یک لوح باستانی حکاکی‌شده مربوط به ۳۵۰۰ سال پیش را که حماسه گیلگمش را بازگو می‌کند و به طور غیرقانونی وارد این کشور شده بود به صورت رسمی به عراق بازمی‌گرداند. اونجام دیگه اخرین روزاشو میگذرونه و توسط داعش نابود میشه:))) داعش خوارج دې بايد هر ځاي کې چى وې خپلو امنيتى ځواکونو ته خبر ورکړي تر څو ښار او کلي مو امان اوسى.! 🙌

دیدار امیر عبداللهیان با وزیران امور خارجه عراق و ونزوئلا در حاشیه مجمع عمومی سازمان مللوزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، با وزیران امور خارجه عراق و ونزوئلا به صورت جداگانه دیدار و رایزنی کرد. روزیکه میدان و دیپلماسی باهم یکسو باشند دنیا نگران اقتدار ما خواهد شد و این همان روز است که دنیا به احترام به ما نگاه خواهد کرد نه مثل 8 سال گذشته با تمسخر و کم بینی

شهدای بهایی جنگ ایران و عراق؛ فرهوش اسدیزن و خود خامنه‌ای، خمینی، و دیگر ملاها باید داد خوک بگاد. یکی نیست به مادر این جنده های عرب بگویید. حرامزاده‌ها ی کصکش اصلا شما تو ایران چکار میکنید؟؟ برگردید به همان خراب شده از آنجا آمدید. گوه تو قبر محمد و علی و حسین.

سه تروریست پ.ک.ک در شمال عراق از پای درآمدندنیروهای مسلح ترکیه طی عملیات هوایی در شمال عراق 3 تروریست پ.ک.ک را از پای درآوردند. - خبرگزاری آناتولی

رئیس سازمان حج ایران: خروج از مرز زمینی با عراق ممنوع استرئیس سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد خروج از مرز زمینی به سمت عراق برای پیاده روی اربعین ممنوع است. - خبرگزاری آناتولی

آخرین به روزرسانی:Shareمهدی رشید الحمدانی، وزیر منابع آب عراق تاکید کرد، به‌دلیل سیاست‌های انتقال آب ایران، 2 کشور نتوانستند درباره سهم عراق از رودخانه‌های مرزی به توافق برسند.

به گزارش «واع»، خبرگزاری رسمی عراق، الحمدانی شامگاه سه‌شنبه 21 سپتامبر اعلام کرد که برای کسب سهم آبی خود از ایران، اهرم‌های فشار زیادی در اختیار داریم.او افزود، تاکنون‌ درباره میزان سهم آبی عراق از رودخانه‌های مرزی با ایران به توافق نرسیده‌ایم.

این وزیر عراقی گفت: «اطلاعاتی درباره حفر تونل از سوی ایران برای تغییر مسیر جریان آب رودخانه‌های مرزی به دست ما رسیده است.» وی ادامه داد که وزارت خارجه عراق قرار است پرونده مشکل آبی با ایران را پیگیری کند.الحمدانی اظهار داشت که ایران در رابطه با موضوع آب، قوانین بین‌المللی را نادیده گرفته است. او اشاره کرد که به طرف ایرانی نقض این قوانین را اطلاع دادیم اما هیچ واکنشی از سوی تهران مشاهده نکردیم.

وی تصریح کرد که ارجاع به دیوان بین‌المللی عدالت، مهمترین اقدام ما برای حل این مشکل با تهران است.

او‌ تاکید کرد: «کشورهای که سرچشمه رودخانه‌های مرزی هستند، نمی‌توانند خودسرانه به تغییر مسیر آب این رودخانه‌ها و خشک کردن آنها اقدام کنند.»

وزیر منابع آب عراق همچنین از ذخیره‌سازی آب در سدهای کشورش خبر داد.الحمدانی شنبه گذشته اعلام کرد که عراق و ترکیه توافق‌نامه سال 2009 که در سال 2014 تغییراتی در آن ایجاد شد را به زودی اجرا می‌کنند. طبق این توافقنامه، عراق به‌طور کامل سهم خود از آب رودخانه‌های مشترک با ترکیه را دریافت خواهد کرد.

عراق از سال 2003 به دلیل سیاست‌های آبی ترکیه و ایران، به‌ویژه تغییر مسیر جریان آب رودخانه‌های مشترک و ساخت سدهای عظیم بر این رودخانه‌ها با کمبود شدید آب مواجه است.