عدم همخوانی درآمدهای پیش‌بینی شده بودجه، با واقعیت اقتصاد/ در نظام پرداخت‌ و مالیات‌ شفافیت نداریم

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 82 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 53%

یک استاد دانشگاه اظهار داشت:ما منابع زیادی را به عنوان مردم یا بنگاه و به اسامی مختلف به دولت می‌پردازیم اما عنوان مالیات نمی‌گیرند وقتی ما در مقام مقایسه با دیگر کشورها هستیم تنها از عنوان مالیات استفاده می‌کنیم در حالی که ما شفافیت کافی در نظام پرداخت‌ها و مالیات‌ها نداریم.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

داود سوری در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه بزرگترین مشکل لایحه بودجه سال 99 تحقق درآمدهای آن است، گفت:‌ علامت سئوال بزرگی که در این مورد وجود دارد این است که با توجه به کاهش درآمدها نفتی، آیا دولت می‌تواند از طریق مالیات یا فروش اموال و اوراق چنین درآمدهای پیش بینی شده‌ای را محقق کند که به نظر بنده با واقعیت‌های اقتصاد کشور همخوانی ندارد.

وی ادامه داد: در این شرایط اقتصاد آیا دولت می‌تواند چنین درآمدهایی را کسب کند؟ که مشخصا جواب آن منفی است. شاید دولت به دنبال آن است که پایه‌های مالیاتی را گسترش دهد اما واقعیت این است که بسیاری از این پایه‌های مالیاتی همان مشکلات گذشته را که نتوانستیم مالیات بگیریم را دارند، اما این جو وجود دارد که مثلا عده‌ای مالیات نمی‌دهند، در حالی که باید پرسید آیا مشکلات گذشته آنها حل شده است که حالا بخواهیم از افراد یا بنگاه‌ها مالیات بگیریم.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه معافیت‌های مالیاتی در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت گفت: در این شرایط نمی‌توان پایه‌های مالیاتی را گسترش داد. باید توجه داشت که بخش هزینه‌ای بودجه خواه یا ناخواه باید پوشش داده شود بنابراین آنچه که جای نگرانی دارد بخش درآمدی است که بیشتر اوقات محقق نمی‌شود و کسری بودجه را به دنبال دارد.

سوری در توضیح معافیت‌های مالیاتی گفت: این موضوع باید یک چارچوب مشخص و تعریف شده داشته باشد و معمولا از این ابزار برای حمایت از یک فعالیت اقتصادی غالبا در مدت زمان معین و برای یک هدف اقتصادی استفاده می‌شود بنابراین نباید این گونه باشد که برخی از نهادها و بنگاه‌ها از پرداخت معاف باشد. بنابراین معافیت مالیات یک ابزار اقتصادی است و ما نیز باید از آن استفاده کنیم اما آنچه مهم است، منظم بودن و هدفمند شدن آن است.

این اقتصاددان عدم شفافیت مالیاتی را مشکل این بخش دانست و افزود: ما منابع زیادی را به عنوان مردم یا بنگاه و به اسامی مختلف به دولت می‌پردازیم اما عنوان مالیات نمی‌گیرند وقتی ما در مقام مقایسه با دیگر کشورها هستیم تنها از عنوان مالیات استفاده می‌کنیم در حالی که ما شفافیت کافی در نظام پرداخت‌ها و مالیات‌ها نداریم و مثلا عوارض یا هر نوع دیگر پرداخت را در آن ذکر نمی‌کنیم. از همین روی، دولت ابتدا باید بحث شفافیت در نظام مالیاتی را حل کند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

و به همین علت در مجلس تصویب شد اصلا مجلس آماده لایحه های تار و کدر و مشجَّر هست😆

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

'پنج کشته' در حمله هوایی به مقر گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران در سوریهسازمان دیدبان حقوق بشر سوریه از کشته شدن پنج شبه نظامی مورد حمایت ایران در یک حمله هوایی در سوریه خبر داده است. خیلی خوبه اما کافی نیست
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

در آستانه چهلم جانباختگان اعتراضات در ایران؛ اینترنت در برخی استان‌ها قطع شد🔺در آستانه چهلم جانباختگان اعتراضات در ایران؛ اینترنت در برخی استان‌ها قطع شد ⚡️در آستانه چهلم جان‌باختگان اعتراضات در ایران، برخی گزارش‌ها حاکی از قطعی و اختلال اینترنت در استان‌های مختلف ایران دارد. اینا دیگه راهشو یاد گرفتن سریع قطع میکنن . اول باید یه راهی برای تسلط به وصل بودن اینترنت پیدا کرد و نذاریم بهمون ظلم کنن . حقوقمون رو از مطالبه شغل و معیشت و مسکن به اینترنت تقلیل دادن امروز جهاشنبه از صبح زود ایترنت مختل شده
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

مروری بر آثار اعتراضی اخیر هنرمندان موسیقی ایران در اعتراض به سرکوب خونین اعتراضات مردمی🔺 مروری بر آثار اعتراضی اخیر هنرمندان موسیقی ایران در اعتراض به سرکوب خونین اعتراضات_مردمی ⚡️تعدادی از هنرمندان ایرانی با انتشار آهنگ یا موزیک ویدئو (نماهنگ) ضمن انتقاد از عملکرد حکومت، با قربانیان و خانواده های داغدار آنها ابراز همدردی کردند. می شه اسم چندتا از این به اصطلاح هنرمندان را منتشر کنید هنرمند نه کاواره چی !
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

قرار گرفتن در لیست سیاه FATF، ضربه سنگینی به اقتصاد استواعظی، رییس دفتر رييس‌جمهور: قرار گرفتن در لیست سیاه FATF، ضربه سنگینی به اقتصاد است مردم بایستی نسبت به ابعاد مختلف آن اطلاع و آگاهی داشته باشند همه مسئولین و فعالان اقتصادی وظیفه دارند که تبعات آن را برای مردم تبیین و تشریح کنند اقای واعظی ازرفقای غربیتون بپرسیدکه اگر fatfبرای روشنگری مالیست ومبارزه با تروریسم به مابگویند پول نفت غارت شده سوریه وعراق کجا میره وپول ماشینهای لاکچری زیر پای داعشیان ودیگر گروهای تروریستی چگونه تامین شده تا مردم دروغ چند صدباره شما رو راست بدانند. روحانی تاجزاده غربزدگی اقای واعظی از دوستان غربیتون بپرسیداگرfatfبرای روشنگری مالی ومبارزه با تروریسم است،پول نفت غارت شده سوریه وعراق کجا میره وپول ماشینهای لاکچری زیر پای داعشیان ودیگر تروریستها از کجا تامین میشه که شرکتی مثل تویوتا بهترین تولیداتشو بهشون میده روحانی غربزدگی منافقین دروغ ناامیدی ایران رو نابود کردند خیلی وقته تو این لیستهای تحریم تو کل دنیا هستند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

نرخ زاد و ولد در ژاپن برای نخستین بار به زیر ۹۰۰ هزار نوزاد رسیداز دیگر علل کاهش نرخ زاد و ولد می‌توان به شمار بالای افراد مجرد در این کشور اشاره کرد. بر اساس آمار ارائه شده از هر سه فرد ژاپنی ۱۸ تا ۳۴ سال دو نفر مجرد هستند. چکار کنیم حالا غصه ژاپن را هم بابد بخوریم ؟ نه بابا خدا رو شکر پس ما تنها نیستیم اونجا تو ژاپن هم گرونیه!!!!!!!!!😋😋
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

واعظی: قرار گرفتن در لیست سیاه FATF ضربه سنگینی به اقتصاد کشور استتهران - ایرنا - رییس دفتر رییس جمهوری FATF را یک موضوع بسیار مهم و کلیدی برای اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: قرار گرفتن در لیست سیاه FATF ضربه سنگینی به اقتصاد کشور است و مردم باید نسبت به ابعاد مختلف آن اطلاع و آگاهی داشته باشند. هر جا مواضع سياسيتون ضعيف شده پاي رفراندم و مردم رو مي كشيد وسط در حاليكه جناح سياسي خود شما همين مردم رو لايق و سزاوار اعلام قيمت بنزين ندونستيد!!!!! اميدوارم همين مردم ديگه فهميده باشن دعوا سر چيه !!!
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »