عبدالله عبدالله با متهم کردن اشرف غنی: نگران تقلب وسیع در انتخابات هستم

26/09/2019 06:20:00 ب.ظ

عبدالله عبدالله با متهم کردن اشرف غنی: نگران تقلب وسیع در انتخابات هستم جزئیات بیشتر🔽

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان, محمد اشرف غنی

عبدالله عبدالله با متهم کردن اشرف غنی: نگران تقلب وسیع در انتخابات هستم جزئیات بیشتر🔽

عبدالله عبدالله: «اصلی‌ترین نگرانی من تقلب گسترده در انتخابات است. موضوعی که می تواند روی ذهنیت و دیدگاههای مردم و همچنین روند دموکراتیک در کشور تاثیر گذار باشد.»

عبدالله عبدالله از کاندیداهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است روز شنبه برگزار شود، مدعی تقلب در این انتخابات شده است و می گوید این انتخابات به دلیل سوء استفاده اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از قدرتش در معرض تهدید قرار گرفته است.آقای عبدالله در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است ترس او این است که اعلام نتیجه ای که در پی سوء استفاده و تقلب ساخته شده باشد، بار دیگر دموکراسی متزلزل افغانستان را مورد تهدید قرار دهد.

او افزوده است: «اصلی‌ترین نگرانی من تقلب گسترده در انتخابات است. موضوعی که می تواند روی ذهنیت و دیدگاههای مردم و همچنین روند دموکراتیک در کشور تاثیر گذار باشد.»عبدالله عبدالله ۵ سال پیش نیز کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بود که شدیدا به نتایج آن انتخابات نیز انتقاد داشت اما سرانجام با پادرمیانی آمریکایی ها اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای تشکیل دولت وحدت ملی با یکدیگر متحد شدند. در آن انتخابات اتهامات تقلب چنان شدید بود که ایالات متحده تصمیم گرفت که هیچ کدام از دو طرف اعلام پیروزی نکنند و قدرت بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله تقسیم شود.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

از كلاه بكول به دريشى ونكتاهى ،غم ملت فراموش شد حتمآهمین طورخواهدشد

نویسندگی در تبعید؛ گزارش دو شب داستان خوانی در استانبول

مرگ پناهجوی ۵ سالۀ افغان در جزیره لسبوس یونان در اثر تصادف با کامیونکمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد: ما سوگوار درگذشت یک کودک در لسبوس هستیم. او هنگامی که در جاده مشغول بازی بود، زیر یک کامیون رفت. این فاجعه هرگز نباید به وقوع می‌پیوست.

دعوت از روحانی برای شرکت در اجلاس اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ارمنستاننظر به برگزاری اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در نهم مهرماه 1398 در ایروان و دعوت از رئیس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در این اجلاس، سفیر کشورمان در ایروان، با مهر گریگوریان معاون نخست‌وزیر جمهوری ارمنستان در محل نخست‌وزیری دیدار و گفت‌وگو کرد.

چاووش اوغلو: فاجعه انسانی در ادلب با سکوت جهان در جریان استچاووش اوغلو: فاجعه انسانی در ادلب با سکوت جهان در جریان است

نظرات شما در مورد سخنرانی دونالد ترامپ، در مجمع عمومی سازمان مللاز شما پرسیده بودیم اگر سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل را دنبال کردید، نظرتان را درباره سخنان او به تلگرام ما بفرستید. از زمانیکه تنش دربین امریکا و ایران بالا کشید خیلی ها اظهار دارند که در صورت وقوع جنگ باید به کمک ایران روند . در کشورهایکه امریکا نیروی امریکا حضور دارد بد بختی به اوجش رسیده که مردم را وادار به جنگ شده. البته که نظرات انتخابی بی بی سی به نظرات جمهوری اسلامی نزدیکتر است

جانسون در دیدار با روحانی: نگران اقدامات تنش‌زای ایران در منطقه هستیمنخست وزیر انگلستان در دیدار با حسن روحانی، از رئيس جمهوری ایران دعوت کرد برای گفتگوی بیشتر در خصوص موضوعات مختلف به لندن سفر کند. فاز این دولت مردا چیه فقط ، هر روز همو جر میدن ، بعدشم با لبخند جلوی هم گل میگن و گل میشنوفن☺☺☺ خاک بر سر ذلیل ترسوت چجوری نشسته احمق جلو این حیون به تمام معنا که دستش ب خون هزاران نفر اغشتس این توله سگ جلوی ننه اش هم اینطوری می شینه بیاد ایران دهنشو آسفالت کنیم ... چقدر پررو انگل ستانی

Aa عبدالله عبدالله از کاندیداهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است روز شنبه برگزار شود، مدعی تقلب در این انتخابات شده است و می گوید این انتخابات به دلیل سوء استفاده اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از قدرتش در معرض تهدید قرار گرفته است.۲۹ و ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، شهر استانبول میزبان پنج نویسنده زن ایرانی بود؛ نویسندگان مهاجری که در تبعیدی خودخواسته یا ناخواسته، سال‌ها به زبان مادری قلم زده‌اند با امید خوانده شدن.Aa پلیس یونان روز سه‌شنبه ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) اعلام کرد که یک کامیون در نزدیکی اردوگاه پناهندگان موریا در جزیزه یونانی لسبوس، یک کودک پنج‌ساله پناهجوی افغان را زیر گرفته است.به گزارش ایسنا، در این دیدار موضوعات مورد نظر از جمله گسترش همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در حوزه‌های مختلف انرژی، ترانزیت، کشاورزی و گسترش همکاری‌ها در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .

آقای عبدالله در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است ترس او این است که اعلام نتیجه ای که در پی سوء استفاده و تقلب ساخته شده باشد، بار دیگر دموکراسی متزلزل افغانستان را مورد تهدید قرار دهد. او افزوده است: «اصلی‌ترین نگرانی من تقلب گسترده در انتخابات است. *** ۲۹ و ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، شهر استانبول میزبان پنج نویسنده زن ایرانی بود؛ نویسندگان مهاجری که در تبعیدی خودخواسته یا ناخواسته، سال‌ها به زبان مادری قلم زده‌اند با امید به خوانده شدن. موضوعی که می تواند روی ذهنیت و دیدگاههای مردم و همچنین روند دموکراتیک در کشور تاثیر گذار باشد. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با ابراز تاسف از این اتفاق در یک پیام توییتری نوشت: «ما سوگوار درگذشت یک کودک در لسبوس هستیم.» عبدالله عبدالله ۵ سال پیش نیز کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بود که شدیدا به نتایج آن انتخابات نیز انتقاد داشت اما سرانجام با پادرمیانی آمریکایی ها اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای تشکیل دولت وحدت ملی با یکدیگر متحد شدند.  بانی و برگزار کننده این دو شب داستان‌خوانی، «نشر باران» به مدیریت «مسعود مافان» و از اعضای «انجمن قلم سوئد» بود و در پایان هر شب هم  گفت‌وشنودی صمیمانه میان نویسندگان حاضر و مخاطبان مشتاق برگزار شد. در آن انتخابات اتهامات تقلب چنان شدید بود که ایالات متحده تصمیم گرفت که هیچ کدام از دو طرف اعلام پیروزی نکنند و قدرت بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله تقسیم شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به تخلفات اشرف غنی رئیس جمهوری گفته است: «ما تعداد قابل توجهی شکایت ثبت کرده‌ایم اما اینها فقط بخش قابل رویت این کوه یخ است. این که استانبول را انتخاب کرده‌ام، به دلیل این است که متوجه شدم ایرانیان مشتاق زیادی در آن جا زندگی و کار می‌کنند و چه پتانسیلی بهتر از این برای آشنایی آن‌ها با نویسندگان در تبعید و ادبیات مهاجرت؟» او از عشق خود به ادبیات می‌گوید و این که در چنین نشست‌هایی، به دنبال فایده‌های انتفاعی نباید بود: «وقتی در این شرایط بارانی و سرما، سالنی که تدارک دیده‌ایم از افرادی که ثبت‌نام می‌کنند پر می‌شود، خستگی از تن ما در می‌رود و این برای من خوشایند است.» به گزارش یک سازمان مردم نهاد نروژی در طول بیست و دو روز گذشته (از اول سپتامبر تا بیست و دوم این ماه) در حدود ۳۴۷۲ پناهجو به جزیره لسبوس رسیده‌اند.» یک انتخابات مناقشه‌برانگیر که باعث دامن زدن به خشونت شود، می تواند باعث بی‌ثباتی بیشتر در افغانستان شود. نگرانی ها آن است که در صورت نارضایتی کاندیداها از روند انتخابات و عدم برگزاری انتخاباتی عادلانه، حامیان به شدت مسلح کاندیداها، سلاح‌هایشان را به سمت یکدیگر بچرخانند. می‌گوید: «نوشتن حاصل سال‌ها کار من با پناهندگانی است که هر کدام بنا برعلتی از سرزمین خود کنده شده‌اند. مبارزات انتخاباتی کاندیداها نیمه شب چهارشنبه یعنی ۴۸ ساعت پیش از برگزاری انتخابات متوقف شده است و روز شنبه مردم افغانستان علی رغم تهدیدهای طالبان به پای صندوق‌های رای می روند. به همین جهت از ابتدای ماه سپتامبر، دولت تصمیم گرفته است تا بیش از ۲۵۰۰ پناهجو را از جزایر به سرزمین اصلی یونان منتقل کند. هم‌رسانی این مطلب: .» او برآیند این دوشب نشست را مثبت ارزیابی می‌کند و می‌گوید: «من به این نوع برنامه‌ها دخیل می‌بندم برای یک امر؛ شکسته شدن فاصله میان ما که خارج از کشور هستیم با آن‌ها که داخل ایران هستند.