عبدالرحمان شرفکندی؛ شاعر، نویسنده، مترجم و فرهنگ‌نویس اهل سنت

05/06/1400 06:22 ب.ظ

«عبدالرحمان_شرفکندی»، متخلص به «هژار»، شاعر، نویسنده، مترجم، فرهنگ‌نویس، واژه‌شناس و محقق کُرد ایرانی بود که ۲۵ فروردین ۱۳۰۰ در مهاباد متولد شد. اقلیت‌های_مذهبی شهروند‌خبرنگار

ایران را تمامی ایرانیان، فارغ از عقاید شخصی، دین یا مذهب‌شان ساخته‌اند. شهروندخبرنگاران «ایران‌وایر» در مجموعه‌ای، چهره‌های برجسته اقلیت‌های دینی و مذهبی را معرفی می‌کنند.

برخی از منابع، همانند کتاب «ساوجبلاغ مکری- مهاباد در آیینه اسناد تاریخی»، محل تولد شرفکندی را روستای «شرفکند» بوکان ذکراو در جنبش آزادی‌خواهی کردستان عراق به رهبری «مصطفی بارزانی» مشارکت داشته است و برادر بزرگ‌ترش به نام «صادق شرفکندی»، سیاست‌مدار کُرد بود که در حمله «میکونوس» در برلین کشتهنام پدرش، «ملا محمد بور» بود.

نوجوانی بیش نبود که به سرودن شعر روی آورد. اشعار او کم‌کم وِرد زبان‌ها و نُقل مجالس شدند. در این زمان بود که تخلص «هه‌ژار» رانخستین دیوان اشعارش را با نام «آلکوک»، در سال ۱۳۲۵ خورشیدی در تبریز منتشر کرد. هژار به‌ دلیل مسایل سیاسی، مدت دو ماه در شهر سقز به زندان افتاد ولی هنگام انتقال به مهاباد گریخت و به عراق رفت. headtopics.com

با بازگشت به عراق، به عضویت مجمع علمی آن کشور درآمد، به مطالعه و تحقیق پرداخت و برخی اشعار و مقالاتش را منتشر کرد. هژار سه سال نیز در سوریه اقامت گزید و عاقبت بعد از ۱۷ سال، به ایران بازگشت.: «در ایران به منظور امرار معاش و به هر حال، ارایه نوعی خدمت فرهنگی، تصمیم به کار گرفتم و به انتشارات دانشگاه و جاهای دیگری رفتم.

ادامه مطلب:
iranwire »

پیام عزیزی؛ خواننده موسیقی آیینی و عرفانی اهل سنت

بر آن‌ها چه گذشت؟ مصاحبه با آریانا سعید، صحرا کریمی و حمیرا ثاقببر آن‌ها چه گذشت؟ مصاحبه با آریانا سعید، صحرا کریمی و حمیرا ثاقب در برنامه چشم‌انداز زنان افغانستان در چند هفته اخیر چه دیدند و چه کشیدند؟ تحولات جاری در افغانستان در بیم‌ها و امیدهای آنان و نگاهشان به آینده چه تغییری ایجاد کرده است؟

از تلاش‌های برادرم «ظریف» تقدیر می‌کنم /در دفاع از عزت و اقتدار کشور لحظه‌ای درنگ نخواهم کردوزیر جدید امور خارجه جدید گفت: به ملت قدرشناس و رشید ایران تعهد می‌دهم که تمام توان خود و همکارانم را در داخل و خارج از کشور برای پیشبرد حداکثری منافع ملی و امنیت ملی کشور معطوف داشته و در دفاع از عزت ، اقتدار و جایگاه رفیع جمهوری اسلامی ایران ، پیگیری اهداف بلند امام راحل عطیم الشان ، مقام معظم رهبری و شهدای معزز لحظه‌ای درنگ نکنم. شعار شعار شعار شعار دروغ دروغ دورغ دروغ!!!! مثل عربي: 'هذا الميدان يا حُميدان' بفارسی 'ببینیم وبشنويم وتعریف کنیم' اما تبریک گفتن به تمامي وزرائي كه رأي اعتماد از مجلس گرفتن بسيار واجبه و ضمن تبريک و خدا قوت اميدوارم كه همگی یه دست یه تیم بسیار قوي تشكيل دهند تا به اهداف بلند كشور برسند ای یاور سردار از پست جدید وزارت امور خارجه برای مقاومت بهره بجوی که تنها راه خروج استعمارگران از خاور میانه است

بلینکن: برای خارج کردن حدود ۱۵۰۰ آمریکایی باقی مانده در افغانستان تلاش می‌کنیم🔺بلینکن: برای خارج کردن حدود ۱۵۰۰ آمریکایی باقی مانده در افغانستان تلاش می‌کنیم ▪️ وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که «فقط ایالات متحده می‌تواند چنین عملیاتی در چنین مقیاس و با این توانایی‌ را اجرا کند.» عاقبت هر اشغالگری فراره رژیم_کودکش واقعا که چنین فراری از قدرتمند ترین کشور دنیا کم نظیر است .الحمدلله رب العالمین . این دموکراتها هم دیگه کم کم روشون داره از مسئولان ما بیشتر میشه ها. یکی نیست بهش بگه‌دارید فرار میکنید. امینت کل کشور دست نیروهاتون بود الان‌ باید اجازه بگیرید که یکساعت بیشتر وقت بدید که کسی جا نمونه‌. بعد میگی عملیات در مقیاس بزرگ اجرا میکنید؟

آغاز گسترده‌ترین پژوهش درباره اوتیسم در دانشگاه کمبریجدانشگاه کمبریج به زودی گسترده‌ترین پژوهش درباره اوتیسم در سطح بریتانیا را به منظور درک بهتر عوامل زیستی و محیطی موثر بر افراد اوتیست و دیگر عوامل ایجاد

شرکت «ایر‌بی‌ان‌بی» پذیرای بیست هزار پناهجوی افغانستانی در سراسر جهان خواهد بود♦ شرکت «ایر‌بی‌ان‌بی» می گوید که پذیرای بیست هزار پناهجوی افغانستانی خواهد بود و آنها را در کشورهای مختلف اسکان خواهد داد. هرچند هنوز مشخص نیست که این شرکت تا چه مدت میزبان این پناهجویان خواهد بود و هزینه‌های مربوطه را خواهد پرداخت. ⬇ بیشتر بخوانید: