عبدالجبار کاکایی: حسین آهی برای مشکلات مردم گریه می‌کرد

  • 📰 IRNA_1313
  • ⏱ Reading Time:
  • 50 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 23%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

تهران- ایرناپلاس- حسین آهی به‌دلیل بیماری سرطان از دنیا رفت. او در سلوک شخصی انسانی شریف و بی‌تکلّف و آزاده و به تعبیری دقیق‌تر، رندی قلندر بود. دوستانش حکایت‌های فراوانی از خوش‌محضری‌ها و نکته‌پردازی‌های او در خاطر دارند.

استاد حسین آهی، از نوادر روزگار خیلی زود و در ۶۶ سالگی ما را تنها گذاشت و دیگر چهارشنبه‌ها ساعت ۱۰ شب صدای او را از رادیو پیام نمی‌شنویم. شب‌هایی که اشعار حافظ از نسخه‌های مختلف را تصحیح می‌کرد و گاهی به برخی خواننده‌ها و مجریان و حتی برخی اساتید اشکال می‌گرفت که فلان بیت حافظ را غلط خوانده‌اند و چقدر بابت این مسائل حساس و دقیق بود. همین چند ماه قبل بود که همسرش را به دلیل بیماری سرطان از دست داد و به یک سال نرسیده، خودش هم کوچ کرد.

استاد حسین آهی شاعری کم‌نظیر در قالب‌های کهن و یک عروضی توانا و کتاب‌شناس و مصحّح و حافظ‌پژوهی برجسته بود که مردم بیش از هر چیز با اجراهای صمیمی او در رادیو پیام آشنا بودند. آهی در سلوک شخصی انسانی شریف و بی تکلّف و آزاده و به تعبیری دقیق‌تر، رندی قلندر بود. دوستانش حکایت‌های فراوانی از خوش‌محضری‌ها و نکته‌پردازی‌های او در خاطر دارند.عبدالجبار کاکایی، شاعر و ترانه‌سرای معروف کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرناپلاس درباره مرحوم حسین آهی گفت: آشنایی من با حسین آهی به بیش از ۳۰ سال قبل و به حوزه هنری بازمی‌گردد. البته آن اوایل رفاقت ویژه‌ و مثل برخی دوستان رفت و آمد خانگی نداشتیم و من ایشان را بیشتر در محافل و مجالس می‌دیدم.

این شاعر و ترانه‌سرای هم‌روزگارمان درباره رتبه شعری و علمی آهی گفت: او شاعر خوبی بود ولی به دلیل تواضع شدیدی که داشت، هیچ‌وقت ابراز نمی‌کرد. سال‌ها تصحیح حافظ را با توجه به نسخه‌های مختلف کار کرده که می‌دانم هنوز به چاپ نسپرده است و جدا از تصحیح حافظ، خوانش و صحیح خوانی مثنوی را هم داشته است که به اعتقاد من کار بزرگ و خوبی است و خیلی هم خوب خوانده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 6. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

حسین آهی درگذشتحسین آهی، شاعر و گوینده رادیو درگذشت اولین برنامه حسین آهی در تلویزیون با کاروان شعر و موسیقی در دهه ۸۰ از شبکه دو سیما پخش شد جناب حافظ آهی عزیز درگذشت پدر گرامی شما را تسلیت عرض میکنم. hafezahi ...... خدایش رحمت کناد عرض تسلیت حضور خانوادهٔ محترم آهی.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

حسین آهی گوینده پیشکسوت رادیو درگذشت- اخبار فرهنگی - اخبار تسنیم - Tasnim«حسین_آهی گوینده پیشکسوت رادیو درگذشت» حسین آهی شاعر و گوینده پیشکسوت رادیو امروز پس از تحمل یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت انالله و انا اله راجعون خدایش بیامرزاد. تنها یکبار سال‌ها پیش ازین در یک کتاب‌فروشی خیابان شاآباد موفق به دیدارش شدم. انسانی با شخصیت، موقر، با‌سواد، متین و مهربان بود. امیدوارم با خانواده آسمانی‌مان محشور باشد.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

حسین آهی درگذشت‏حسین آهی، شاعر و پژوهشگر ادبیات فارسی سه‌شنبه ٨ امرداد ١٣٩٨ در سن ٦٥ سالگی در تهران درگذشت.‏ خبر سوخته ها ! دیروز بود ! خیلی عقبین نسبت به اتفاقات این شکلی! خدارحمت کنه
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

حسین آهی درگذشتحسین آهی شاعر و گوینده رادیو امروز سه‌شنبه ۸ مرداد ماه پس از یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

رزمایش قریب‌الوقوع ایران و روسیه در آب‌های خلیج، تنگه هرمز و دریای مکرانرزمایش قریب‌الوقوع ایران و روسیه در آب‌های خلیج، تنگه هرمز و دریای مکران رایزنی برای برگزاری رزمایش مشترک ایران و فیلیپین در اقیانوس هند خلیج فارس تکرار کن خلیج فارس چرا نمی خواهی یاد بگیری آبهای خلیج_فارس خلیج همیشه فارس ایران
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

همسر 'فراری' حاکم دوبی از لندن سر در آورد | DW | 31.07.2019تصاویری جدید از هیا بنت‌الحسین، همسر امیر دوبی در برابر ساختمان یک دادگاه خانواده در لندن منتشر شده است. بر اساس گزارشی در خبرگزاری PA بریتانیا، دختر ۴۵ ساله ملک حسین، پادشاه سابق اردن از دادگاه درخواست حفاظت در برابر ازدواج اجباری کرده است. جوری نوشتید فراری انگار این خانم فرمانده حملات یازده سبتمبره، اگر فرار نکرده بود حاکم دبی الان با اره برقی رنده اش کرده بود، اونوقت اینجا کمپین حمایت از ازدواج زیر ۱۸ سال راه می‌افته. هر انسانی حق داره برای زندگیش تصمیم بگیره
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »