عباس موسوی: مرگ اتباع افغان در قلمرو ایران نبوده است | DW | 11.05.2020

22/02/1399 09:24 ب.ظ

سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد بر اساس تحقیقات کمیته حقیقت‌یاب ایرانی، مرگ اتباع افغان در مرز این کشور با ایران در داخل خاک ایران نبوده و نیروهای ایرانی هیچ دخالتی در این حادثه نداشته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد بر اساس تحقیقات کمیته حقیقت‌یاب ایرانی، مرگ اتباع افغان در مرز این کشور با ایران در داخل خاک ایران نبوده و نیروهای ایرانی هیچ دخالتی در این حادثه نداشته‌اند. به گزارش خبرگزاری فارس، موسوی گفت: «اولا به لحاظ واقعیات عینی، بر اساس گزارش‌های تایید شده که از مرزبانی جمهوری اسلامی ایران دریافت شده است، در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی نه تنها چنان واقعه‌ای رخ نداده و مواجهه‌ای از هیچ نوع بین نیروهای...

به گزارش خبرگزاری فارس، موسوی گفت: «اولا به لحاظ واقعیات عینی، بر اساس گزارش‌های تایید شده که از مرزبانی جمهوری اسلامی ایران دریافت شده است، در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی نه تنها چنان واقعه‌ای رخ نداده و مواجهه‌ای از هیچ نوع بین نیروهای جمهوری اسلامی ایران با اتباع افغان رخ نداده- چه رسد به ادعاهای ناظر بر انتقال افراد به اردوگاه یا رفتارهای دور از شأن انسانی- بلکه در آن زمان به دلیل شرایط خاص جوی در منطقه حتی هیچگونه ورود اتباع افغان به خاک جمهوری اسلامی ایران ثبت نشده است.»

روز جمعه ۱۹ اردیبهشت اجساد ۱۹ شهروند افغان در هریرود کشف شد. فرماندار گلران در استان هرات پس از آن اعلام کرده بود که آثار بر جای مانده بر روی پیکر این اجساد حکایت از آن دارد که این افراد پیش از آنکه به رودخانه پرتاب شوند، مورد ضرب و شتم واقع‌ شده‌اند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید پیش از آن رسانه‌های افغانستان از بازداشت بیش از ۵۰ شهروند افغان به اتهام ورود غیرقانونی به ایران خبر داده بودند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

اینا هواپیمای مسافربری رو میزنن. عالم و ادم فیلماش رو دیده بود. فشار خارجی نبود مسئولیتشو گردن نمیگرفتن. بعد همچین چیزی ک مدرک روشنی ازش نیست رو گردن بگیرن؟ واقعا همچین ادم احمقی پیدا میشه گزارش اینا براش مهم باشه! خنده دار تر از کمیته حقیقت یاب ایرانی نبود؟! بابا جون والله بالله چند نفر از افغانی ها زنده هستند و از تو آب زنده بیرون آمدن اون ها رو چکار می کنی

این آمیزش مادر پدرش در پدید اومدن خودش رو هم تکذیب می کنه یه سوال قلمرو مارو با شاش مشخص کردن ؟ چجوریه کیو بردن شاشیده قلمرو تعیین کرده دروغگوهای مکار اسلامی ازشما راست گفتن بعیده Hi, Iranian government has been doing too much, elite and politicians assassination, imprisonment of Innocent people, raping and torturing the prisoners. after killing Afghan refugees, they have made story in South Iran to distract the public attention from their crime.

Hi, Iranian government has been doing too much elite and politicians assassination, imprisonment of Innocent people, raping and torturing the prisoners. after killing Afghan refugees, they have made story in South of Iran to distract the public attention from their crime. کمیته ی حقیقت یاب ایرانی؟ متوجه میشیمتهم نمی تونه کمیته ی حقیقت یاب داشته باشه! مثل حقیقت هواپیمای اوکراینی، کشتی سانچی، ساختمان پلاسکو، قطار نیشابورو...

افزایش ناامنی پناه‌جویان ایرانی در پی واقعه هریرود علیه مهاجران افغانستانی در مرز ایران

چقدرم که جمهوری اسلامی حقیقت یابه...اشک آدم درمیاد اصن کشوری که متهم به جنایت هست، مسخره هست اگر کمیته حقیقت یاب از خود آن کشور باشد. مثل سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط موشک سپاه که می گویید خودمان جعبه سیاه را بازخوانی می کنیم پس امکانات لازم را در اختیار ما بگذارید تا اطلاعات جعبه سیاه را باز خوانی کنیم!! حرفی از این مسخره تر هست؟

ای کاش آقای موسوی دقیقاً مشخص می کرد داخل خاک ایران کجاست!!! ماله کش بین المللی این بازم با عینکش ور میره اونم عینک تزیینی شلیک به هواپیمای مسافربری را هم تکذیب میکردید کمیته حقیقت یاب جمهوری اسلامی و نه ایرانی خوب وادارشون کردین به غرق کردن خودشون تا به قلمرو شما وارد نشن دیگه.اینی که اعلام کردید اعتراف نه انکار

مرگ بر ایران مرگ‌ بر خامینه ای مثل سک دروغ میزنید به احتمال قریب به یقین این گروه توسط گروه‌هایی که قاچاق انسان می‌کنند به قتل رسیده اند

دوباره «شلیک اشتباهی» موشک توسط نظامیان ایران، این‌بار در تمرین دریایی در جنوب؛ مرگ دست‌کم ۱۹ ملواندوباره «شلیک اشتباهی» موشک توسط نظامیان ایران، این‌بار در تمرین دریایی در جنوب؛ مرگ دست‌کم ۱۹ ملوان آسوشیتدپرس به نقل از رسانه های ایران نوشت که شناور کنارک با ۴۷ مترطول و ۴۰ تن ظرفیت دو سال پیش به روز رسانی شده بود. عالی حالا فقط کشته دادن یا از خودی اسیر هم‌ گرفتن؟؟ یک خبر خوش برای بشریت و انسانیت ، ۱۹ تیرورست از دنیا کم شد

یعنی رفتن تو خاک افغانستان و کشتنشون؟! بدتر شد که! راست میگه خدایی انداختن تو رودخونه رفتن تو خاک افغانستان مردن کمیته ی حقیقت یابِ ایرانی!!!😬 از آنجایی که ظریف و نوچه هایش هرگز دروغ نگفته اند پس باید به گفته هایشان اعتماد کرد دورغه عجب دولت دروغگویی است دولت جمهوری ایران از همان اول که این جنایت را تکذیب کردند نتیجه تحقیقات معلوم بود. وقتی شلیک موشک به هواپیما و کشتن 176 مسافر بیگناه را تکذیب میکنند و بعد از او رفتن آن توسط دیگران هنوز از تحویل جعبه سیاه امتناع میکنند ، معلوم بود که دراین مورد نیز بازهم دروغ خواهم گفت.

مرگ در خاک ایران نبوده »اقدام به کشتن« چی؟ بازی با کلمات و عدم شفاف حرف زدن حتی در این مورد؟؟ تو سمت ایران پرت کنی تو آب توی سمت افغانستان جون بدن بمیرن دیگه ج‌ا مبرا از مسئولیت میشه؟؟ گند اینم در اومد؟؟🤦‍♂️🤦‍♂️ تو که راست میگی ...

اوضاع وخیم دو پرتابگر دیسک ایران در بلاروس/ نه پول دارند و نه جا و مکان!اوضاع وخیم دو پرتابگر دیسک ایران در بلاروس حسین رسولی: اگر فدراسیون خزانه‌اش خالی بود چرا ما را به اردویی پر از استرس فرستاد؟ صاحبخانه بدلیل ندادن اجاره می‌خواهد که ما را بیرون کند این بلایی که فدراسیون سر ما آورد از ۱۰۰ بار کرونا گرفتن برایمان بدتر بود 'اگر فدراسیون خزانه‌اش خالی بود چرا ما را به اردویی پر از استرس فرستاد؟' به این دلیل که ج.ا. و رژیم آخوند هست. همونجا اعلام پناهندگى كنند بدليل اين وضعيت. بخدا ١٠تا پاسپورت بهشون ميدن

ای بر پدر شما رافضی ها سگ صفت لعنت شما بیناموسها طیاره اکراینی را منکر شده بودید . نسل صیغه باز دویچه وله کاسه داغتر از آش شد کمیتە حقیقتیابی ایرانی😀😀 حالا اینجوری کشف حقیقت نمیکردن جای تعجب بود! خستە نباشید، ای کاش گزارششون رو میدیدیم و اینکە چطوری بە این نتیجە رسیدن🤔😀 پس جرم ایران بیشتر است در قلم رو افغان ها افغانی های بیچاره را کشتید ای ایرانیان لعین

من هم گفتم، اصلا از نیروهای دلسوز ما این کارا بر نمیاد غلط کردن بی خاصیت ها خب این دفعه نوبت ایشون تکذیب کنه تا گندش دربیاد و فردا بگه خطای انسانی بوده

نگرانی رئیس جمهور پیشین ایران از ایجاد سیکل خشونت در این کشور

هدف قرار گرفتن ناوچه نیروی دریایی ایران در خلیج فارسمنابع غیر رسمی در ایران خبر از شلیک موشک از سوی ناو جماران متعلق به ارتش ایران به سمت ناوچه کنارک خبر می دهند که گفته می شوند پرسنل آن جان باختند. - خبرگزاری آناتولی هدف قرار گرفتن ناوچه نیروی‌دریایی ایران در خلیج‌فارس Ne oldu basre körfezine?!

نیروی دریایی ارتش ایران: در حادثه برای شناور «کنارک» ۱۹ نفر کشته شدندگزارش ها در مورد شلیک «اشتباهی» به ناوچه «کنارک» در حالی منتشر می شود که کمتر از شش ماه پیش یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین پس از برخاستن از فرودگاه تهران با شلیک موشک پدافند هوایی سپاه ساقط شد. در حادثه سرنگونی آن هواپیما همه ۱۷۶ سرنشین آن پرواز جان باختند. واقعا عجیبه تو این مملکت بعد هر حادثه خوب با یه حادثه بد تو حال مردم میزنن بعد از حمله به عین_الاسد هواپیمای_اوکراینی و بعد از ماهواره_سپاه ناوچه_کنارک واقعا تف به شرف و غیرت کسایی که عامل این اتفاق ها هستن که هدفشون کم رنگ تر کردن حال خوبای ما بچه های ایرانه...

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد: «براساس تحقیقات کمیته حقیقت یاب ایرانی، وقوع حادثه برای تعدادی از اتباع افغانستان نه در قلمرو ایران بوده و نه نیروهای ایرانی در این حادثه دخالتی داشته‌اند».

به گزارش خبرگزاری فارس، موسوی گفت: «اولا به لحاظ واقعیات عینی، بر اساس گزارش‌های تایید شده که از مرزبانی جمهوری اسلامی ایران دریافت شده است، در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی نه تنها چنان واقعه‌ای رخ نداده و مواجهه‌ای از هیچ نوع بین نیروهای جمهوری اسلامی ایران با اتباع افغان رخ نداده- چه رسد به ادعاهای ناظر بر انتقال افراد به اردوگاه یا رفتارهای دور از شأن انسانی- بلکه در آن زمان به دلیل شرایط خاص جوی در منطقه حتی هیچگونه ورود اتباع افغان به خاک جمهوری اسلامی ایران ثبت نشده است.»

روز جمعه ۱۹ اردیبهشت اجساد ۱۹ شهروند افغان در هریرود کشف شد. فرماندار گلران در استان هرات پس از آن اعلام کرده بود که آثار بر جای مانده بر روی پیکر این اجساد حکایت از آن دارد که این افراد پیش از آنکه به رودخانه پرتاب شوند، مورد ضرب و شتم واقع‌ شده‌اند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

پیش از آن رسانه‌های افغانستان از بازداشت بیش از ۵۰ شهروند افغان به اتهام ورود غیرقانونی به ایران خبر داده بودند. پس از آن، به چند کامیون ایرانی در ولایت هرات حمله شده و یک کامیون توسط مردم این ولایت به آتش کشیده شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ادعای انتقال اتباع افغان به اردوگاه یا اجبار آنان به کار اجباری را"دروغ و ساختگی" دانست و افزود: «اصولا در ماه‌های اخیر، با توجه به شیوع بیماری کرونا و با هدف دور نگاه داشتن مرزبانان از خطر ابتلا به ویروس کرونا، بر اساس دستورهای ابلاغ شده مرزبانی، جمهوری اسلامی ایران هیچ اردوگاهی در مناطق مرزی به صورت دایر ندارد و هرگونه ادعاهایی از قبیل انتقال اتباع افغان به اردوگاه یا اجبار آنان به کار اجباری و مانند آن از ریشه غلط و دروغ است و نفس همین ادعاها که معلوم است توسط کسانی ساخته شده که حتی از وضعیت جدید در طرف ایرانی مرز مشترک بی اطلاع هستند، نشان می‌دهد اصل موضوع تا چه اندازه ساختگی است.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عباس موسوی در گفت‌وگوی مفصل خود با خبرگزاری فارس همچنین به ورود ۱۲۰ هزار مهاجر غیرقانونی افغان در چند ماه اخیر به ایران اشاره کرد و مدعی شد که"قاچاقچیان مواد مخدر، عوامل تروریستی و افراد معاند" در بین این افراد وارد خاک ایران می‌شوند.

موسوی همچنین تصریح کرد که"هیچ کنترل موثری از سوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان بر این مناطق مرزی اعمال نشده و این امر ضمن ایجاد ناامنی در مرزهای ما، باعث شده است که این مناطق جولانگاه گروه‌های تروریستی و قاچاقچیان شود".

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران اضافه کرد: «طرح اتهامات واهی علیه نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران که همیشه با رأفت اسلامی با خیل عظیم عابران غیرمجاز افغانستانی مواجه هستند، از سوی مقامات یا رسانه‌های دولت‌های ثالث که سیاست همیشگی آنها بهره گیری از هر فرصتی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران و کارشکنی در روابط خوب دو دولت همسایه بوده است، البته موجب تعجب و شگفتی نیست.»

روز دوشنبه پیش از اعلام این خبر توسط موسوی، خبرگزاری "ایسنا" از تماس تلفنی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای افغان خود، محمد حنیف اتمر خبر داد.

گفته شده است که خبر تشکیل و سفر

هیات بررسی افغان

به ولایت هرات نیز از سوی وزیر امور خارجه افغانستان به اطلاع محمدجواد ظریف رسیده است.

در پست توییتری وزارت امور خارجه افغانستان آمده است که این هیات تحقیقات خود را در محل حادثه آغاز کرده است. جمهوری اسلامی به افغانستان اطمینان خاطر داد که ایران نیز به‌زودی تحقیق پیرامون وقایع روی داده در مرزهای مشترک دو کشور را آغاز خواهد کرد.

در همین زمینه: