ظریف: توقیف نفتکش «گریس-1» غیرقانونی بود

15/08/2019 11:27:00 ب.ظ

ظریف: توقیف نفتکش «گریس-1» غیرقانونی بود

انگلیس, ظریف

ظریف : توقیف نفتکش «گریس-1» غیرقانونی بود

وزیر امور خارجه ایران بار دیگر تاکید کرد که توقیف نفتکش «گریس-1» صد درصد غیرقانونی بوده است. - خبرگزاری آناتولی

Fatemeh Zengeneh   |Istanbulاستانبول/ خبرگزاری آناتولیمحمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ضمن انتشار محتوای کامل یادداشت رسمی سفارت این کشور در لندن در توئیتر خود اعلام کرد: توقیف نفتکش ایرانی 100 درصد غیرقانونی بوده است.وی افزود:''یادداشت سفارت ما در لندن به وزارت امور خارجه انگلیس؛ اعتراض به توقیف غیرقانونی گریس1؛ تکرار اظهارات علنی در خصوص مقصد این نفتکش؛ تاکید صریح بر اینکه تحریم‌های اتحادیه اروپا غیرقابل تسری به ایران است؛ موضعی که اکثر اروپایی‌ها بر آن اتفاق نظر دارند و هیچ چیز نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد که این توقیف 100 درصد غیرقانونی بود.''

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

نفتکش ایرانی گریس ۱ در جبل الطارق رفع توقیف شدیک مقام رسمی جبل الطارق به یورونیوز گفت که واشنگتن می‌خواهد نفتکش ایرانی گریس-۱ به نفع آمریکا توقیف شود. دادگاه عالی جبل الطارق که قرار بود صبح امروز درباره ادامه یا عدم ادامه توقیف این نفتکش تصمیم بگیرد تا ساعاتی دیگر در خصوص درخواست رسمی آمریکا رای خود را صادر خواهد کرد.

نفتکش ایرانی گریس ۱ رفع توقیف شدنفتکش ایرانی گریس_۱ پس از حدود ۴۰ روز توقیف در جبل الطارق آزاد شد. دادگاه عالی جبل‌الطارق سرانجام پس از تردید‌هایی در خصوص آزادی این نفتکش، عصر روز پنجشنبه ۲۴ مرداد، رای به رفع توقیف گریس_۱ داد.

نفتکش «گریس ۱» به همراه ۲۴ خدمه هندی آزاد شدنفتکش ایرانی «گریس ۱» رفع توقیف شد پایگاه خبری گیبرالتار گرونیکل گزارش داده است قاضی دیوان عالی جبل‌الطارق با بیان اینکه درخواست آمریکا برای توقیف کشتی به دست دادگاه نرسیده، مجوز آزادی کشتی گریس ۱ را صادر کرده است.

واکنش انگلیس به آزادی نفتکش «گریس ۱»واکنش انگلیس به آزادی نفتکش «گریس ۱» وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه‌ای که به آزادی ابرنفتکش «گریس ۱» توسط دولت جبل‌الطارق واکنش نشان داده، مدعی شد که دولت‌ جبل‌الطارق از ایران ضمانت گرفته که این کشتی به سوی سوریه حرکت نکند.

رسانه انگلیسی: نفتکش گریس 1 امروز آزاد می شودتهران- ایرنا- روزنامه انگلیس ی گزارش داد که نفتکش ایرانی گریس 1 که در جبل الطارق توقیف شده است، با توجه به قصد مقام های این منطقه برای تمدید نکردن حکم توقیف این نفتکش، روز پنجشنبه آزاد می‌شود. خبرگزاری فرانسه: جبل‌الطارق تا ساعاتی دیگر در مورد آزادسازی نفتکش ایرانی تصمیم می‌گیرد

روزنامه سان: نفتکش ایرانی امروز از توقیف آزاد می‌شودامروز، پنجشنبه، دادگاه جبل الطارق به موضوع توقیف ابرنفتکش گریس-۱ حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران رسیدگی می‌کند و برخی منابع خبری گفته‌اند انتظار می‌رود به آزادی این نفتکش از توقیف رای دهد. گریس-۱ ماه گذشته به ظن نقض تحریم اتحادیه اروپا علیه سوریه توسط دولت جبل‌الطارق توقیف شد.

وزیر امور خارجه ایران بار دیگر تاکید کرد که توقیف نفتکش «گریس-1» صد درصد غیرقانونی بوده است.دادگاه جبل‌الطارق توقیف نفتکش ایرانی را ۳۰ روز دیگر تمدید کرد نیروی دریایی بریتانیا چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) با اعلام این که کشتی گریس-۱ در حال حمل نفت به پالایشگاهی در سوریه بوده است و این اقدام تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض می‌کند، این ابرنفتکش را در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کردند.15 August 2019 یک روزنامه دولتی جبل‌الطارق نیز صبح روز پنجشنبه ۲۴ مرداد، گزارش داد ساعاتی قبل از اعلام رفع توقیف نفتکش ایرانی گریس ۱ در تنگه جبل‌الطارق، وزارت دادگستری آمریکا خواستار تمدید توقیف این نفتکش ایرانی شده است.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، قاضی دیوان عالی جبل‌الطارق روز پنجشنبه با بیان اینکه درخواست آمریکا برای توقیف کشتی به دست دادگاه نرسیده، گفت: مجوز آزادی کشتی گریس ۱ را صادر کرده است.

Fatemeh Zengeneh   | Istanbul استانبول/ خبرگزاری آناتولی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ضمن انتشار محتوای کامل یادداشت رسمی سفارت این کشور در لندن در توئیتر خود اعلام کرد: توقیف نفتکش ایرانی 100 درصد غیرقانونی بوده است. وی افزود: ''یادداشت سفارت ما در لندن به وزارت امور خارجه انگلیس؛ اعتراض به توقیف غیرقانونی گریس1؛ تکرار اظهارات علنی در خصوص مقصد این نفتکش؛ تاکید صریح بر اینکه تحریم‌های اتحادیه اروپا غیرقابل تسری به ایران است؛ موضعی که اکثر اروپایی‌ها بر آن اتفاق نظر دارند و هیچ چیز نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد که این توقیف 100 درصد غیرقانونی بود.۱ میلیون بشکه نفت خام این کشور است.'' ظریف امروز در واکنش به آزادی نفتکش «گریس-1» در توئیتر خود نوشت: ''آمریکا که در تحقق اهدافش از طریق تروریسم اقتصادی (از جمله با محروم کردن بیماران سرطانی از دارو) شکست خورد. این روزنامه نوشت: «دقیقا چند ساعت قبل از اینکه دولت جبل‌الطارق تصمیم داشت ابرنفتکش ایرانی گریس۱ را آزاد کند، وزارت دادگستری آمریکا درخواست توقیف آن را به دولت جبل‌الطارق ارائه داد. آمریکا تلاش کرد از نظام قضایی برای دستبرد به اموال ما در آبهای آزاد سوءاستفاده کند. جبل‌الطارق یکی از ۱۴ قلمرویی است که جزو سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا و تحت قیمومیت و حاکمیت این کشور محسوب می‌شود. این تلاش برای راهزنی دریایی، نشانه‌ بی‌اعتنایی ترامپ به قانون است.

'' وزارت امورخارجه انگلیس عصر امروز درباره آزادی نفتکش ایرانی «گریس-1» که به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود اعلام کرد: لندن به ایران و هیچ کشور دیگری اجازه نمی‌دهد تحریم‌های سوریه را نقض کنند. این دیپلمات ایرانی گفته است که آمریکا با «تلاش‌های مذبوحانه» آخرین لحظه خود قصد داشت مانع رفع توقیف نفتکش شود که با «شکست تحقیرآمیزی» مواجه شد. جوزف تریای، نماینده دادستانی در جلسه استماع، گفت: «تقاضای (آمریکا) قرار بود شکل دیگری داشته باشد و سبب طولانی‌ شدن توقیف نشود. گفتنی است ساعاتی قبل رسانه های محلی، از صدور حکم آزادی نفتکش گریس-1 ایران که در تاریخ 4 جولای توقیف شده بود توسط دادگاه عالی جبل الطارق خبر دادند. آنتونی دادلی دادستان پرونده مذکور صبح امروز اعلام کرد که این شناور آزاد خواهد شد اما اجرای آن برای ارزیابی و بررسی درخواست آمریکا به تعویق افتاده است. به محض اطلاع موثق از تصمیم نهایی، مراتب به اطلاع می‌رسد. به گزارش روزنامه «گاردین» انگلیس، وزارت دفاع آمریکا برای تحویل نفتکش مذکور به دادگاه جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا مراجعه کرده است. توقیف گریس ۱ واکنش‌های تندی از سوی مقام‌های رسمی ایران برانگیخت و حتی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، این اقدام را «دزدی دریایی» خواند. منطقه خودمختار جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا در 4 ژوئیه سال جاری این نفتکش را به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف کرد. تمامی ۲۴ خدمه هندی کشتی آزاد شدند لحظاتی پیش از اعلام آزادی کشتی ایرانی، دولت هند اعلام کرد تمامی ۲۴ خدمه ابرنفتکش گریس ۱ آزاد شده‌اند.

نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران 19 همان ماه نفت‌کش انگلیس را در تنگه هرمز توقیف کرد. ایران دلیل این اقدام را عدم رعایت نفت‌کش انگلیس به قوانین بین‌المللی دریایی هنگام عبور از تنگه هرمز اعلام کرد. وی با اعلام این خبر در توییتر نوشت که این افراد بنا به تصمیم مقام‌های محلی جبل‌الطارق آزاد شده و هم‌اکنون آماده‌اند تا به کشورشان بازگردند.. .