ظریف واگذاری کیش به چین را 'تکذیب کرد'

ظریف واگذاری کیش به چین را 'تکذیب کرد'

13/07/2020 12:51:00 ق.ظ

ظریف واگذاری کیش به چین را 'تکذیب کرد'

به گفته ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، آقای ظریف یکشنبه با حضور در جلسه این کمیسیون به سوال های نمایندگان درباره توافق همکاری ۲۵ ساله با چین و قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ داد. به گفته آقای عمویی، آقای ظریف در این جلسه روابط تهران و پکن را 'راهبردی' خواند و گزارش های منتشر شده درباره محتوای این توافق را 'ناشی از غرض‌ورزی دشمنان توسعه روابط بین دو کشور دانست.'

برنامه همکاری 25 ساله ایران و چین، فهرست خواسته‌های تهرانبا این که مفاد قرارداد به طور رسمی اعلام نشده است، رسانه های ایران می گویند در این توافق ایران متعهد به تامین نفت خام مورد نیاز چین به مدت ۲۵ سال شده است. در مقابل، چین در بخش‌هایی از صنایع نفت و گاز ایران، صنعت حمل و نقل دریایی، راه آهن، ساخت و خدمات فرودگاهی ایران سرمایه‌گذاری می کند.

پیشنهاد تغییر مقررات دوش حمام در آمریکا در پی مشکل ترامپ در شستشوی موهایش - BBC News فارسی پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد دونالد ترامپ از امضای «توافقنامه‌ای تاریخی» میان اسرائیل و امارات عربی متحده خبر داد

عدم انتشار جزییات سند توافق نامه همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین با انتقادهایی همراه بوده و با هشدار و اعلام نگرانی صاحب نظران و سیاستمداران منتقد حکومت ایران درباره تبعات آن همراه شده است.شاهزاده رضا پهلوی این توافق را"ننگین" خوانده و نسبت به خطر حضور ارتش بیگانه در خاک ایران و تاراج منابع طبیعی کشور هشدار داده است.

آقای پهلوی در پیام خود گفت:‌"این قرارداد که از سوی دولت جمهوری اسلامی و با تأیید و پشتیبانی مستقیم دستگاه رهبری آن تنظیم شده، خیانتی انکارناپذیر به منافع ملی ایران است."محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران هم از این"قرارداد پنهانی" انتقاد کرده است.

@MessageFromLenلن خودورکوسکی، مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا هم یکشنبه با هشدار درباره تبعات توافق نامه راهبردی با چین، در توییتر نوشت:‌"مردم ایران باید بدانند که وقتی که ملاها ایران را به چین می فروشند، راه را برای نابودی مالی نسل بعدی هموار می کنند. بدهکار، تاخیر و قول های توخالی پیش روی شماست."

آقای خودورکوسکی با اشاره به ابتکارعمل"یک کمربند یک جاده چین" (جاده ابریشم جدید) با عنوان طرح"یک کمربند، یک جاده و یک ویروس" از مردم ایران خواست به سرنوشت کشورهایی که به این طرح پیوسته اند، نگاه کنند. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

نهادهای امدادرسان بین‌المللی: قطع دسترسی به شمال‌غرب سوریه جان میلیون‌ها نفر را به خطر می‌اندازد🔺نهادهای امدادرسان بین‌المللی: قطع دسترسی به شمال‌غرب سوریه جان میلیون‌ها نفر را به خطر می‌اندازد ⚡️نهادهای امدادرسان می‌گویند قطعنامه شورای_امنیت که تنها یکی از دو گذرگاه برای ارسال کمک به شمال غرب سوریه را باز نگه می‌دارد، رنج ساکنان را تشدید میکند.

ادامه واکنش‌ها به لغو مجازات راجر استون؛ رامنی ترامپ را به فساد متهم کردسناتور جمهوری خواه میت رامنی رئیس جمهور آمریکا را در ارتباط با لغو مجازات دوست و مشاور سابق خود راجر استون، به فساد 'بی سابقه و تاریخی' متهم کرده است.

ظریف شایعه فروش جزیره کیش در سند همکاری ایران و چین را رد کردسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی موضوع توافق همکاری ۲۵ ساله ایران با چین با حضور وزیر خارجه در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت که در این جلسه وزیر خارجه شایعاتی همچون فروش جزیره کیش و نفت ارزان قیمت در سند همکاری ۲۵ ساله را رد کرد و آن را ناشی از غرض‌ورزی دشمنان توسعه روابط بین دو کشور دانست.

واکنش سخنگوی دولت ایران به طرح سوال از حسن روحانی: اوضاع را پیچیده‌تر نکنیدعلی ربیعی، سخنگوی دولت ایران به احتمال طرح سئوال از حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داده و گفته است چنین کاری به پیچیدگی شرایط خواهد افزود. آقای ربیعی خواهان گفت‌و‌گو و تعامل شده و هشدار داده در صورتی که شیوه گفت‌و‌گو در پیش گرفته نشود، کشور به 'منازعه نگران‌کننده' نزدیک می‌شود.

بحران جمعیت افغانستان را به کجا می‌برد؟جمعیت افغانستان در سال ۱۹۷۰، ۱۱ میلیون و در سال ۲۰۲۰ به ۳۳ میلیون رسیده است. پیش‌بینی‌های جمعیتی نشان می‌دهند که تا سال ۲۰۵۰، یعنی سی سال دیگر، جمعیت افغانستان دو برابر خواهد شد.

کرونا ازدواج جوانان را به تاخیر انداختمعاون امور جوانان وزارت ورزش ‌و جوانان تاخیر در ازدواج جوانان را یکی از پیامدهای شیوع کرونا دانست و گفت: عدم تشکیل زندگی مشترک و افزایش مدت زمان آشنایی دختر و پسر سبب تبعات مخرب روانی و خانوادگی شده و عدم تشکیل خانواده و فرزندآوری شتاب جمعیتی را تهدید می‌کند.