طلاق, ازدواج, طلاق عاطفی, طلاق توافقی, صیغه

طلاق, ازدواج

طلاق؛ تابویی که رنگ می‌بازد | DW | 02.08.2019

جدایی یا رهایی؟ اسکار وایلد زناشویی را تلاش مشترک برای یافتن نیمی از خوشبختی زمان مجردی می‌‌دانست. روایات مذهبی طلاق را 'منفورترین حلال‌' خوانده‌اند اما ثبت احوال ایران از رکورد بی‌سابقه در تاریخ این سازمان خبر می‌دهد.

02/08/2019 04:41:00 ب.ظ

ثبت احوال ایران به تازگی اعلام کرده که سال ۱۳۹۷ از نظر آمار طلاق در تاریخ این سازمان بی‌سابقه بوده است. ۳۱۸ مورد جدایی به ازای هر ۱۰۰۰ ازدواج . یعنی در هر ساعت ۶۳ زوج زندگی مشترک را شروع کرده‌اند و هم‌زمان ۲۰ خانواده از هم پاشیده شده‌اند.

جدایی یا رهایی؟ اسکار وایلد زناشویی را تلاش مشترک برای یافتن نیمی از خوشبختی زمان مجردی می‌‌دانست. روایات مذهبی طلاق را 'منفورترین حلال‌' خوانده‌اند اما ثبت احوال ایران از رکورد بی‌سابقه در تاریخ این سازمان خبر می‌دهد.

طلاق؛ تابویی که رنگ می‌بازدجدایی یا رهایی؟ اسکار وایلد زناشویی را تلاش مشترک برای یافتن نیمی از خوشبختی زمان مجردی می‌‌دانست. روایات مذهبی طلاق را"منفورترین حلال‌" خوانده‌اند اما ثبت احوال ایران از رکورد بی‌سابقه در تاریخ این سازمان خبر می‌دهد.

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد - BBC News فارسی چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

"علت طلاق ازدواج است". این تعبیری حکیمانه یا شیطنت شبکه‌های اجتماعی نیست، بلکه سخن یک مقام ارشد قضایی در برنامه‌ای رادیویی است. مصطفی پورملکی، رئیس دادگستری گرمسار گفت راهکار پیشگیری از طلاق، صیغه است تا طرفین قبل از ازدواج در عمل با هم آشنا شوند. او مشاوره‌های قبل از ازدواج را نیز فرمالیته‌ و بی‌فایده دانست.

 طلاق در لغت‌نامه دهخدا، رهایی و گشادگی معنا شده و روایت‌های مذهبی شیعه، آن را"منفورترین حلال" خوانده‌اند. ثبت احوال ایران به تازگی اعلام کرده که سال ۱۳۹۷ از نظر آمار طلاق در تاریخ این سازمان بی‌سابقه بوده است. ۳۱۸ مورد جدایی به ازای هر ۱۰۰۰ ازدواج. یعنی در هر ساعت ۶۳ زوج زندگی مشترک را شروع کرده‌اند و هم‌زمان ۲۰ خانواده از هم پاشیده شده‌اند. headtopics.com

مرور آمار ازدواج و طلاق در ۲۰ سال گذشته در ایران، نشان می‌دهد که منحنی طلاق همواره صعودی بوده و سیر ازدواج از سال ۸۹ به بعد نزولی شده است. در سال ۸۶ از هر ۸۴ ازدواج، ده مورد به طلاق ختم می‌شد. این در سال ۹۷ به ۱۰ طلاق در هر ۳۱ ازدواج می‌رسد. 

در آمار اخیر ثبت احوال، تعداد "طلاق عاطفی" منظور نشده است؛ طلاقی که محضری و رسمی نشده اما طرفین به دلایلی چون وجود فرزندان، ترس از قضاوت مردم و ملاحظات اقتصادی و فرهنگی، تظاهر می‌کنند که زوج هستند."طلاق خاموش" یا"طلاق مخفی"، توصیف‌های رایج برای طلاق عاطفی هستند. هیچ منبعی برای مستند کردن میزان این جدایی وجود ندارد اما تورج شمشیری، روانشناس و مشاور خانواده می‌گوید: «بر اساس تحقیقات به جرات می‌توان ادعا کرد که از هر دو ازدواج یکی در مرحله طلاق عاطفی است.»

استان‌های پیشتازتهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی، گیلان و مازندران جزء استان‌های پرطلاق ایران معرفی شده‌اند و خراسان رضوی در نیمه نخست سال ۹۸، حائز رتبه اول بوده‌ است. هم‌چنین اعلام شده که عامل ۸۰درصد جدایی‌ها در مشهد"مشکلات جنسی" هستند.

احمد علم‌الهدی،‌ امام جمعه مشهد می‌گوید، عمده آمار طلاق در این شهر به زوار مربوط می‌شود: «می‌خواهند جدا شوند می‌گویند برویم زیارت امام رضا و از هم جدا شویم.» او قبلا نیز عامل اصلی طلاق را تغییر نقش زن‌ها در خانواده دانسته و گفته بود: «برخی از مسئولین ناآگاه نظام با کمال وقاحت برابری زن و مرد را مطرح می‌سازند در حالی که زن و مرد از دو جنس مختلف تشکیل شده‌اند و همچنین هنر زنان را در انجام دادن کارهای مردانه می‌دانند که این نیز یک نقطه انحراف است.» headtopics.com

اشرف غنی: طالبان در ۲۴ سال اخیر واقعا تغییر کرده‌اند، ظالم‌تر شده‌اند تیم ملی والیبال ایران با شکست مقابل ژاپن از المپیک حذف شد پلیس توکیو مانع بازگشت اجباری ورزشکار بلاروسی شد | DW | 02.08.2021

مقامات جمهوری اسلامی علاقه چندانی به آشکارسازی تغییرات مربوط به بنیان خانواده ندارند و علمای دینی نیز از اذعان به رواج پدیده طلاق در جامعه اسلامی ابا می‌کنند. برخی در بهترین حالت صورت مسئله را پاک کرده و نشانی همسایه‌ها را می‌دهند.زین‌العابدین قربانی، امام جمعه رشت آمار مربوط به جدایی در استان گیلان را"اتهام" خوانده و گفته است: «مراجعه برخی از استان‌های همجوار به گیلان برای ثبت طلاق باعث رشد شاخص طلاق در این استان شده و نباید مردم گیلان را به افزایش طلاق متهم کرد.»

امام جمعه اصفهان هم پولدار شدن زنان را از عوامل طلاق خوانده و خواستار ممنوعیت کار زنان در ادار‌ه‌ها و مغازه‌ها شده است. امام جمعه قم نیز فضای مجازی را از عوامل موثر در طلاق دانسته است.ثبت احوال قم در آذر ۹۷اعلام کرد که ماهی ۲۹۴ مورد طلاق در این شهر ثبت می‌شود. ناموفق بودن طرفین در برقراری ارتباط با یکدیگر مهم‌ترین دلیل طلاق در قم عنوان شد. 

خودآگاهی زنانآمارهای موجود نشان می‌دهند که جامعه ایران با انگ و ننگ طلاق بدرود گفته است. با همه پوشیده‌کاری‌ها، عدم رضایت جنسی و نداشتن مهارت در مناسبات زناشویی، اصلی‌ترین عامل جدایی در ایران عنوان می‌شود. مشاوران خانواده و روانپزشکان، اعتماد به نفس و برابری ‌خواهی زنان و تغییر ذائقه جنسی نسل جدید را در این روند دخیل می‌دانند.

مشکلات معیشتی خانوار از دلایل اصلی طلاق است؛ دستکم این ادعا را می‌توان از بررسی آمار طلاق در استان‌هایی اثبات کرد که نرخ بیکاری در آنها بالاست. اما اکثر جامعه‌شناسان در توضیح فراگیری طلاق‌، به گسترش شهرنشینی، برزخ سنت و مدرنیته و تغییرات سریع در سبک زندگی و نظام خانواده اشاره می‌کنند. headtopics.com

معاون حقوقی قوه قضاییه روش‌ها و آموزه‌های فمینیستی و آگاه شدن زنان به حقوقشان را باعث عدم سازش و افزایش طلاق دانسته است.حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می‌گوید جمعیتی که در معرض تشکیل خانواده است، بیشتر شده اما آمار ازدواج پایین آمده و میزان طلاق بالا رفته است. او خواستار آسیب‌شناسی مسئله شده و اوضاع را با عبارت"وضعیت قرمز" توصیف کرده  است.

متولیان امر اما بیشتر نگران‌هستند که صحبت کردن از واقعیت طلاق، بدآموزی داشته باشد. سال گذشته سخنگوی سازمان ثبت ‌احوال اعلام کرد که آمار طلاق دیگر منتشر نخواهد شد. امسال نیز به پیشنهاد وزیر ورزش و با موافقت وزارت دادگستری، قرار شده که روز ۱۲ مرداد هیچ طلاقی به مناسبت روز ازدواج امام اول شیعیان در دفاتر اسناد رسمی ثبت نشود.

کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید ورزشکار بلاروس در امنیت است - BBC News فارسی از هر شش خودروی برقی در جهان یکی ساخت آلمان است | DW | 01.08.2021 وزیر کشور آلمان: اخراج پناهجویان افغان ادامه می‌یابد | DW | 01.08.2021

 یک نفر در توئیتر نوشته است: «یک گشت طلاق هم راه بیندازید. هر کس طلاق گرفته بزنید ببندید...»نویسنده‌ای نیز توصیه کرده است: «بهتره آنقدر گرانی ایجاد کنید تا اصلا کسی ازدواج نکند. اینجوری آمار طلاق هم به صفر می‌رسه. آورین...» 

یک کاربر طناز می‌گوید: «زوج‌های خسته عجله کنید. چند روز بیشتر وقت ندارید.» ادامه مطلب: DW فارسی »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

خیلی بیشترازاین آمارطلاقهاییست که هیچ جاثبت نمیشه ،طلاقهای عاطفی این هم یک نمونه از مشکلات حکومت مذهبی، ایران قبل از انقلاب سال ۵۷ هچنین آماری هایی نداشت. حکومت پهلوی مشکلات هم داشته از جمله اجازه فعالیت ندادن به احزاب و سرکوب تمامی احزاب ولی شرایط زندگی و رفاه مردم در قبل از سال ۵۷ و بعد از سال ۵۷ به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست. ج ا فانی است.

اینکه طلاق زیاد شده اشکالی نداره . بقول اقاما رکورد زدیم ‌رکورد که نباید به تعداد زیادعقد باشه عکسش هم رکورده . مهم اینه که ازخط قرمزحکومت که روسری داشتنه عبور نکنیم . وگرنه طلاق . فحشا . دزدی . ربا .اختلاص . فساد سیاسی اقتصادی .تضییع حقوق مردم ک مهم نیست persiansunshape جشن گرفتی؟! بزغاله جان دوره گذار می فهمی یعنی چی؟ درست می شیم- نگران نباش!

دست شبکه های فارسی زبان استکبار در نکنه که محصول تلاش آنهاست... اين همان پيشرفت بود كه ايت الله خامنه اي رهبر مسلمين جهان دم از ميزد عما مه را بده بالاتر اغا این یعنی رکورد همون چیزی که عن آقا میگه paricgehr راسته😱😱😱😱 ,خبر بسیار خوبی است از این جهت که دیگر زن و شوهر ها زندگی شان را تباه نمی کنند و وقتی می بینند نمی توانند زندگی کنند میروند دنبال کارشان

اونایی هم که دارن زندگی میکنن بنا به دلایلی نمیتونن از هم جدا بشن به نوعی از هم طلاق عاطفی گرفتن

ژاپن، کره جنوبی را از فهرست شرکای تجاری مورد اعتمادش خارج کردتصمیم ژاپن مبنی بر خارج کردن کره جنوبی از فهرست شرکای تجاری مورد اعتمادش باعث عمیق‌ترشدن تنش بین دو کشور شده است. این تصمیم ژاپن یک ماه پس از آن صورت گرفته که این کشور قوانین مربوط به صادرات مواد مهم برای تولید کنندگان فناوری کره جنوبی را سخت‌تر کرد. Shit😐 ژاپن دیگه نه😑

نه مردهاتون آدمند و نه زنهاتون!؟ من ایرو بدرستی میدونم!

'در نتیجه توافق ابتدایی با طالبان آمریکا هزارها سرباز خود را از افغانستان خارج می‌کند'روزنامه واشنگتن پست نوشته که دولت آمریکا در حال آماد‌گی برای خروج هزاران سرباز این کشور از افغانستان پس از توافق ابتدایی صلح با گروه طالبان است. مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که در صورت توافق میان گروه طالبان و دولت آمریکا شمار سربازان این کشور در افغانستان از ۱۴ هزار به ۸ تا ۹ هزار کاهش خواهد یافت. مهاجرت آرام ایالات متحده به شرق آسیا با دست فرمون فعلی خودشونم میدونن قبل از این که آمریکا ج ا رو زمین بزنه احتمالا چین آمریکا رو خرد کنه اقتصادی که قربانی طمع و سیاست جهان خوارانه دولت های آمریکا شد و روز به روز فشل تر میشه هرچند که تلاش میکنن با چاپ دلار بی پشتوانه جلوشو بگیرن اشرف عبداله اقایان دولت شما تحویل طالبان میشود وننگ ابدی به نام شما اگر به سرعت تحول ایجاد نکنید کاشت وبرداشت تریاک برای مصارف دارویی را ازاد کنید نود پرسنت حمایت از طالبان دربین مردم خنثی میشود ومردم اجازه بازگشت به انها نمیدهند خدا کنه طالبان داخل ایران هم یک روز خارج بشن

آمریکا تعلیق تحریم‌ها علیه بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران را تمدید ‌کردآمریکا روز چهارشنبه معافیت هایی را تمدید کرد که به روسیه، چین و کشورهای اروپایی اجازه می دهد به همکاری هسته ای غیرنظامی با ایران ادامه دهند.

بروکسل؛ اعتراض به استفاده از سموم دفع آفاتی که زنبورهای عسل را می‌کشدبروکسل؛ اعتراض به استفاده از سموم دفع آفاتی که زنبورهای عسل را می‌کشد

حسن روحانی تحریم ظریف را ناشی از 'ترس' آمریکا دانست | DW | 01.08.2019روحانی تحریم ظریف را 'بچه‌گانه' خواند و دلیل آن را 'ترس' آمریکا از او عنوان کرد. سخنگوی وزارت خارجه نیز این اقدام را نشانگر 'واهمه' آمریکا از 'هنر مذاکراتی' ظریف دانست. آمریکا ظریف را 'ماله‌کش اعظم' خامنه‌ای خوانده است. خدا رو شکر، یک خبرگذاری حاضر شد ماله_کش_اعظم را تکرار کنه!!! خانواده و فک و فامیلشم باید تحریم کنن. این قوم دزد همه چیز رو به اسم فک و فامیلشون می کنن

پمپئو: از کشورهای آسیای جنوبی شرقی نخواسته‌ایم جانب یک کشور را بگیرندمایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت آمریکا هرگز از کشورهای آسیای جنوب شرقی نخواسته است که در اختلاف میان ایالات متحده و چین جانب یک طرف را بگیرند. \r\n به گزارش رویترز، پمپئو که به تایلند سفر کرده آقای پمپئو به دلیل شراکت در ارسال ویبراتور و آلت تناسلی مصنوعی به کشور اریتره،توسط این کشور تحریم شد.