طرح جدید مجلس؛ 'خودی‌ترکردن' رئیس‌جمهور و 'ترس از رفراندوم' | DW | 08.09.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 52 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

طرح شماری از نمایندگان مجلس برای گسترش فیلتر شورای نگهبان در تعیین نامزدان ریاست جمهوری با انتقادهای بسیاری روبرو شده است. منتقدان از سلطه هر چه بیشتر شورای نگهبان بر نظام سیاسی کشور و حذف کامل تاثیر رای مردم می‌گویند.

طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری بحث تغییر نظام ریاستی به پارلمانی در ایران را دامن زده است. طرحی که عملا معطوف به تضعیف هر چه بیشتر رئیس جمهور و گسترش اختیارات شورای نگهبان در محدودسازی و"خودی‌تر" کردن نامزدان ریاست جمهوری است.در ماده شش این طرح که در کمیسیون شوراهای مجلس درحال بررسی است در ارتباط با نامزد انتخابات ریاست ‌جمهوری گفته می‌شود که او باید"آرمان‌خواه" باشد و باید فردی"ساده‌زیست" باشد و"از اشرافی‌گری پرهیز کند".

حدود ۱۰ سال پیش یعنی دو دهه پس از تغییر نظام پارلمانی به ریاستی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبرجمهوری اسلامی به هنگام دیدار از کرمانشاه آتش این بحث را دوباره برافروخت. بحث بر سر تغییر نظام سیاسی کشور به ویژه در دوره‌هایی که جمهوری اسلامی ایران دچار بحرانی فراگیر می‌شود شدت می‌گیرد. بحرانی که که از نظر منتقدان با توجه به قدرت بی‌حد ولی فقیه، نه نظام پارلمانی دهه نخست بعد از انقلاب و نه سه دهه اخیر نتوانسته‌اند پاسخی بران آن بیابند.سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، نائیب رئیس مجلس می‌گوید نظر این است که نخست‌وزیری را احیا کنیم تا مجلس بتواند دولت را رصد کند.

بداغی تاکید کرده است: «اما مشکل نظام پارلمانی جای دیگری است؛ برگزاری رفراندوم قانون اساسی. جایی که احتمالا این جریان از بروز دو مشکل هراس دارد؛ یکی رای ندادن مردم به پیشنهاد تغییر نظام ریاستی به پارلمانی و دیگری مطرح شدن اولویت‌های متعدد دیگر توسط گروه‌های سیاسی و"اغیار" جهت ایجاد تغییر و اصلاحات در قانون اساسی.»علی مطهری منتقد دیگر طرح تغییر نظام ریاستی به پارلمانی می‌گوید طرح اصلاح قانون انتخابات را شورای نگهبان مدیریت‌می‌کند نه مجلس.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان: مردم از به خطر انداختن جان فرزندانشان پرهیز کنند
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

خبر جدید از طرح برق مجانیخبر جدید از طرح برق مجانی سخنگوی صنعت برق: *حداکثر یک ماه آینده، پیامکی برای مشترکان برق ارسال می‌شود تا وضعیت مصرف به آن‌ها گزارش داده شود *از ابتدای آبان ماه این طرح اجرایی خواهد شد *۳۰ میلیون نفر مشترک از تخفیف صددرصدی بهای برق بهره‌مند خواهند شد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ از اخراج مردم آمریکا از خانه‌های‌شان در طول همه‌گیری کرونا جلوگیری می‌کندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

وزیر خارجه آمریکا از آزادی روبرتو کُنیونِس روزنامه‌نگار کوبایی از زندان استقبال کردوزیر خارجه آمریکا از آزادی روبرتو کُنیونِس روزنامه‌نگار کوبایی از زندان استقبال کرد مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه ۱۶ شهریور با انتشار توئیتی از آزادی یک روزنامه‌نگار زندانی در کوبا استقبال کرد و حکم صادره علیه او را ناعادلانه خواند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ابراز نگرانی از ناپدید شدن یکی از چهره‌های اصلی اپوزیسیون بلاروس | DW | 07.09.2020جنبش اعتراضی بلاروس نسبت به احتمال 'ربوده شدن' ماریا کولسنیکووا، یکی از رهبران خود ابراز نگرانی شدید کرده است. دولت آلمان نیز خواستار آزادی همه کسانی شده است که پیش و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در بلاروس دستگیر شده‌اند.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

دیدار رسمی سرگئی لاوروف از دمشق پس از ۸ سالسرگئی لاوروف،‌ وزیر خارجهٔ روسیه روز دوشنبه، در رأس هیئت بلندپایه‌ای وارد دمشق،‌ پایتخت سوریه شد و با بشار اسد،‌ رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد جزئیات بیشتر🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »