طرح گشایش اقتصادی دولت و اعتراض مجلس به نقش تماشاچی نمایندگان

09/08/2020 08:39:00 ب.ظ

گشایش_اقتصادی, حسن_روحانی

وعده گشایش_اقتصادی حسن_روحانی که قرار است دوشنبه۲۰مرداد در جلسه شورای_عالی_هماهنگی_اقتصادی_سران_قوا به تصویب برسد، نمایندگان مجلس را دلواپس جایگاه ازدست‌رفته مجلس _شورای_اسلامی کرده است. بخوانید 👇 اخبار_ایران طرح_ گشایش_اقتصادی _دولت مجلس _یازدهم

به گزارش «ایران‌وایر»،اظهارات «محمدباقر قالیباف»، رییس مجلس در نطق پیش از دستور روز یکشنبه ۱۹ مرداد، برای نمایندگان قانع‌کننده نبود که مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا باید از مجرای نظارتی نمایندگان و کارشناسان عبور کند آن‌ها معتقدند تصویب این طرح باید از مجرای نمایندگان باشد نه نظارت بر آن.

«محسن زنگنه»، نماینده تربت‌حیدریه در این خصوص طی تذکریگفت: «قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی را مرجع تعیین و تصویب قوانین در کشور کرده اما متاسفانه آقای رییس‌جمهور در چند روز اخیر در مصاحبه‌ای اعلام کردند که در هفته آینده یک اتفاق و مصوبه‌ای در حوزه مسایل اقتصادی مطرح و عملیاتی می‌شود.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

پاسخ قالیباف درباره راه «گشایش اقتصادی» در زندگی مردمرییس مجلس شورای اسلامی با بیان این روزها درباره گشایش اقتصادی در جامعه سوالاتی مطرح است، گفت: ما تحقق آینده‌ ای خوب را از مسیری سخت ممکن می‌دانیم ولی همانطور که قبلا هم تصریح کردم نباید توقع حل مشکلات را در هفته و ماه داشت بلکه اثر اقدامات در «فصل های پیش رو» دیده خواهد شد.

هاشمی: حمل‌ونقل عمومی پایتخت با لغو طرح ترافیک شلوغ‌تر شدحمل‌ونقل عمومی پایتخت با لغو طرح ترافیک شلوغ‌تر شد | رئیس شورای شهر : مسئولان اصرار داشتند که با لغو طرح، حمل‌ونقل عمومی خلوت می‌شود و قرار شد طرح ترافیک برای مدتی و به صورت آزمایشی تعلیق شود اما آمارها نشان می‌دهد حمل و نقل عمومی شلوغ‌تر هم شده است

حریری: معیشت مردم جای طرح معما و پازل نیست!رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در مورد انتشار مطالبی در شبکه های اجتماعی مبنی بر در راه بودن یک اتفاق مهم اقتصادی برای ایران می‌گوید گمانه زنی‌ها درباره گشایش اقتصادی اگر به اتفاقی بزرگ ختم نشود، نتیجه ای جز عصبانی‌تر کردن جامعه که در ماه‌های اخیر فشارهای اقتصادی جدی را تحمل کرده نخواهد داشت.

روسیه طرح تازه‌ای‌ از فضاپیمای بالدارِ شوروی سابق را جایگزین سویوز می‌کندرئیس سازمان فضایی روسیه: «باید سفینه‌ای با ویژگی‌های کاملاً متفاوت بسازیم، چیزی شبیه سفینهٔ بوران که بتواند روی باند فرود بیاید.»

تجمع هزاران لبنانی معترض در خیابان‌های بیروت؛ ماموران از گاز اشک‌آور استفاده کردنددر پی فراخوان گروهی از فعالان مدنی لبنان برای برگزاری تجمعی خیابانی در اعتراض به «ناکارامدی و فساد مسولان دولت»،هزاران نفر در حوالی میدان «‌شهدا» در بیروت تجمع کردند.

انفجار بیروت؛ وزیر اطلاع‌رسانی لبنان استعفا کرد - BBC News فارسیمنال عبدالصمد نجد اولین وزیر کابینه دولت لبنان است که در اعتراض به شیوه مدیریت انفجار مرگبار بیروت از دولت کنار می‌رود.

وعده گشایش اقتصادی «حسن روحانی»، رییس‌جمهور که قرار است فردا دوشنبه ۲۰ مرداد در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به تصویب برسد، نمایندگان مجلس را دلواپس جایگاه ازدست‌رفته مجلس شورای اسلامی کرده است، نهادی که طبق قانون اساسی تنها نهاد قانون‌گذار کشور است ولی به ابتکار رهبر ایران اختیاراتش به شوراها و نهادها همچون شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تفویض شده است.به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در ابتدای جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) در نطق آغازین خود با تبریک عید سعید غدیر به همه مسلمانان، حق‌جویان و عدالت‌خواهان جهان اظهار کرد: آنچه دشمنان را از مومنین نا امید می‌کند، مسیر ولایت در اسلام است؛ چرا که عیار تشخیص اسلام ناب از اسلام اموی، آمریکایی، صهیونیستی و تکفیری فقط و فقط پیروی از خط ولایت است.محسن هاشمی روز یکشنبه در حاشیه جلسه شورای شهر تهران و در جمع خبرنگاران توضیح داد: مسئولان اصرار داشتند که با لغو طرح، حمل‌ونقل عمومی خلوت می‌شود و قرار شد طرح ترافیک برای مدتی و به صورت آزمایشی تعلیق شود اما آمارها نشان می‌دهد حمل و نقل عمومی شلوغ‌تر هم شده است و نمی‌دانم شهرداری چرا این پیشنهاد را داد.مجیدرضا حریری در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای پیش رفته که دیگر با طرح‌های صرفا اقتصادی و مدیریتی نمی‌توان توقع تحولی جدی داشت و راهکار از دل سیاست می‌گذرد.

به گزارش «ایران‌وایر»، اظهارات «محمدباقر قالیباف »، رییس مجلس در نطق پیش از دستور روز یکشنبه ۱۹ مرداد، برای نمایندگان قانع‌کننده نبود که مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا باید از مجرای نظارتی نمایندگان و کارشناسان عبور کند آن‌ها معتقدند تصویب این طرح باید از مجرای نمایندگان باشد نه نظارت بر آن. «محسن زنگنه»، نماینده تربت‌حیدریه در این خصوص طی تذکری گفت : «قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی را مرجع تعیین و تصویب قوانین در کشور کرده اما متاسفانه آقای رییس‌جمهور در چند روز اخیر در مصاحبه‌ای اعلام کردند که در هفته آینده یک اتفاق و مصوبه‌ای در حوزه مسایل اقتصادی مطرح و عملیاتی می‌شود. وی افزود: این روزها درباره گشایش اقتصادی در جامعه سوالاتی مطرح است.» او اضافه کرد: «در چند روز اخیر تماس‌های مکرری از سوی خبرنگاران، نخبگان اقتصادی و مردم با نمایندگان صورت گرفته تا آن‌ها از جزییات این مساله مطلع شوند، امروز نیز رییس محترم مجلس در این رابطه صحبت‌هایی را مطرح کردند هرچند که این را به فال نیک می‌گیریم که ایشان اعلام کردند که این مسایل از مجرای نظارتی خودش باید عبور کند و نمایندگان، نخبگان و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها باید در این رابطه نظر بدهند تا شبهات مربوطه حل شود. سه هزار میلیارد تومان برای گندزدایی شهر نیاز داریم رئیس شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه طبق مصوبه ستاد ملی کرونا ۷۵ هزار میلیارد تومان وام به شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از کرونا دچار زیان شده اما پرسنل خود را تعدیل نکردند، داده می‌شود، تصریح کرد: شهرداری هم مشمول این مصوبه می‌شود و لازم است که ستاد ملی کرونا، شهرداری تهران و مابقی شهرها را برای دریافت این وام به بانک‌ها معرفی کند.» به گفته زنگنه، در شرایط کنونی عملا و تلویحا پذیرفته‌ایم که بسیاری از اختیارات مجلس به سران قوا تنفیذ شود و مجلس در خصوص مسایل اساسی جامعه عملا کنار گذاشته شده است. قالیباف گفت: طرح  مهمی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا در حال بررسی است که می تواند بر اقتصاد تاثیر ملموسی بگذارد اما باید تصریح کرد که این طرح  فقط در صورتی که در جزئیات آن،  نظرات کارشناسی برای حفظ منافع مردم مدنظر قرار گیرد،  می تواند به اهداف خود برسد. او خواستار ورود محمدباقر قالیباف به این موضوع شد و گفت: «از هیات رییسه مجلس می‌خواهم که از جایگاه و شأن مجلس براساس قانون اساسی صیانت کرده و دولت را ملزم کند که هرگونه طرح اقتصادی را از مجرای خودش عبور دهد. اگر تصمیم جدی گرفته شود حتی به اطلاع رسانی نیز احتیاج ندارد و با اجرایی شدنش، مردم خودشان متوجه تغییر می‌شوند.

»    حسن روحانی روز چهارشنبه گذشته در جلسه هیات دولت با اشاره به جلسه اخیر سران قوا با یکدیگر گفت : «در جلسه سران قوا، طرحی بحث شد و نظرات بسیار به هم نزدیک بود انشاالله دوشنبه هفته آینده که ادامه جلسه خواهد بود، این طرح به نتیجه برسد و اگر به نتیجه برسد و اگر مقام معظم رهبری موافقت کند و ما اعلام کنیم، گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور به وجود خواهد آمد و دست دولت مقداری باز می‌شود. رییس مجلس افزود: مردم عزیز اطمینان داشته باشند که مجلس با ترکیبی از نمایندگان توانمند در عرصه اقتصاد و کارشناسان مرکز پژوهش ها، با رعایت نظرات کارشناسی، منافع مردم را تامین خواهد کرد. وی افزود: شهرداری تهران بیش از ۴۳ سازمان و شرکت دارد که عمدتا از لحاظ اساسنامه‌ای دارای مشکلات عدیده‌ای هستند؛ از این رو تصمیم گرفتیم یک اساسنامه تیپ در شورا طراحی کنیم که به یکباره همه مشکلات شرکت‌ها را حل کند و از آنجایی که اولین شرکت، ساماندهی مشاغل بود سعی کردیم در اصلاح این اساسنامه به قالبی دست پیدا کنیم که بعد از آن مابقی شرکت‌ها بتوانند بر این اساس،   اساسنامه‌هایشان را تدوین و اصلاح کرده و برای تصویب به شورای شهر ارسال کنند.» او جزییاتی از طرح مورد بحث ارایه نکرد و توضیح نداد که چرا دولت آن را به‌صورت لایحه فوریتی به مجلس ارایه نکرده و تنها وعده کرد که در صورت تصویب گشایشی در اقتصاد ایجاد می‌شود. هنوز جزییات و ماهیت این طرح روشن نیست اما برخلاف حسن روحانی که نظرات سران قوا را در خصوص این طرح به هم نزدیک دانست، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی به نمایندگان اطلاع داد که اختلاف‌نظرهایی در خصوص این طرح وجود دارد.   قالیباف گفت: در پایان هم باید اشاره ای به بحث برگزاری کنکور داشته باشیم. او گفت: «در این زمینه اختلاف‌نظرات کارشناسی وجود دارد و هنوز هیچ طرحی قطعی نشده است لذا باید صبر کرد و اجازه داد این بحث‌ها در فضای کارشناسی بررسی شده و به نتیجه نهایی برسد. به طور معمول ۲ طرح «ترافیک» و «کنترل آلودگی هوا» یعنی زوج و فرد سابق و حلقه دوم طرح ترافیک در محدوده مرکزی شهر تهران اجرا می‌شد و شرط ورود به این محدوده‌ها و جلوگیری از جریمه مالکان خودروها، ثبت‌نام مالک و مشخصات خودرو در سامانه «تهران من» و شارژ حساب شهروندی بود.» قالیباف در زودبازده بودن این طرح نیز با حسن روحانی اختلاف‌نظر دارد. در راستای پیگیری نگرانی های مردم نمایندگان مردم و معاونت قوانین مجلس با حضور در حوزه های برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، بر چگونگی اجرای تعهدات نظارت کردند.

به باور قالیباف نباید توقع حل مشکلات را در هفته و ماه داشت، بلکه اثر اقدامات در فصل‌های پیش‌رو دیده خواهد شد. احتمالا فردا پس از جلسه سران قوا، جزییات این طرح اعلام شود و حتما برای بسیاری از مردم حل مشکلاتشان بر مرجع تصمیم‌گیری مهم‌تر است، اما برای نمایندگان مجلس، سخت است بپذیرند که در اداره کشور بازی گرفته نمی‌شوند و تصمیمات کلیدی بیرون مجلس اتخاذ می‌شود. وی گفت: گزارش رسیده به اینجانب نشان‌ می‌دهد که در کنکور دکتری ۱۰ درصد و در کنکور کارشناسی ارشد حدود ۱۵ درصد از داوطلبان نسبت به سال گذشته عموماً به دلیل هراس از ابتلا به کرونا در آزمون کمتر شرکت کرده‌اند که معنی آن این است که ده‌ها هزار نفر، به دلیل نگرانی، از حق شرکت در آزمون محروم شده‌اند.. .