طبیعی است که ایران خواهان راستی‌آزمایی دقیق اقدامات آمریکا باشد

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 87 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 38%
  • Publisher: 63%

سخنگوی وزارت خارجه: روند گفت‌وگوها در وین «امیدوارکننده» است فهرست لغو تحریم‌ها هنوز نهایی شده هیچ‌گاه بحثی در خصوص یک توافق موقت صورت نگرفته است میان ایران و عربستان همواره از مسیرهای گوناگون ارتباطاتی برقرار بوده؛ این امر هیچ‌گاه بطور کامل قطع نشده

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه با حضور در یک جلسه گفت وگوی زنده با جمعی از خبرنگاران خارجی از جهان عرب و کشورهای غربی در بستر برنامه «کلاب هاوس» به تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص برخی از مهم‌ترین موضوعات مرتبط با کشور پرداخت و به سوالات خبرنگاران و تحلیلگران حاضر در این نشست مجازی پاسخ گفت.

در ادامه علی هاشم با اشاره برخی گزارش‌های منتشره مبنی بر برگزاری برخی نشست‌ها میان مقامات امنیتی ایران با کشورهایی نظیر اردن و امارات، گفت آیا این همان گفت‌وگوهای منطقه‌ای است که ایران از مدت‌ها پیش خواهان آن بوده است؟سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال گفت: در منطقه ما ابتکارها و چارچوب‌های بومی و درون‌زایی نظیر نامه شورای همکاری خلیج فارس که با تلاش امیر کویت به ایران آورده شد و همچنین ابتکار صلح هرمز وجود دارد که می‌توانند مورد پیگیری قرار گیرند.

سعید خطیب‌زاده تصریح کرد که نمی‌توان به تمام پرونده‌های منطقه‌ای به یک چشم نگاه کرد و برای حل مسائل آن‌ها راه‌حل یکسان ارائه داد، چراکه هریک از این پرونده‌ها، از جمله اوضاع لبنان، یمن و سوریه، مشخصه‌ها و ویژگی‌هایی متفاوتی دارند.

وی نشست کنونی در وین را یک گفت وگوی فنی بین ایران و اعضای باقی مانده در برجام (۴+۱) در خصوص نحوه پایبندی کامل آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توصیف کرده و گفت: هیچ‌گاه بحثی در خصوص یک توافق موقت صورت نگرفته است، بلکه آنچه مورد بحث قرار گرفته، چگونگی پایبندی کامل ایالات متحده به برجام، نحوه راستی‌آزمایی و سپس لغو اقدامات جبرانی ایران ناشی از نقض فاحش برجام از سوی واشنگتن، بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال تنوع‌بخشی به روابط خارجی خود بوده و چین هم یکی از شرکای اصلی ایران است و طبیعی است که چنین سندی میان دو کشور به امضا برسد.

خطیب‌زاده با بیان اینکه لازم است که میان ایران و ۱+۴ از یکسو و از ۱+۴ و ایالات متحده از سوی دیگر در خصوص طرح‌ریزی اقدامات یک تفاهم شکل بگیرد، گفت: منظور از ترتیب‌بندی sequencing، اقدامات عملی و ترتیبات رفع تحریم‌ها و همچنین چگونگی پایبندی کامل ایالات متحده است و منظور ایران از عبارت ترتیب‌بندی این است که ایالات متحده باید تعهدات خود را با ترتیبی که توافق میشود اجرا کرده و ایران این امر را راستی‌آزمایی کند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

دیده‌بان وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که مایک پمپئو و همسرش مقررات اخلاقی فدرال را نقض کرده‌اندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. چون هیچی ازش پیدا نکردند این کصشرها رو علیهش مینویسند چه کار خوبی کردند آدم ها برای نقض قوانین باید متفاوت باشند که ایشان هستند
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

پوتین متحدان آمریکا را «شغال‌هایی» خواند که برای «خوشایند اربابشان دور ببر زوزه می‌کشند»ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز چهارشنبه در سخنرانی سالانه خود به شدت نسبت به تعدی بیشتر غرب به منافع امنیتی روسیه هشدار داد و گفت که پاسخ مسکو «نامتقارن، سریع و خشن» خواهد بود. اتحادیه اروپا هم منظورش بوده ! البته که اتحادیه اروپا و کشورک هایش در همین حد هستند آهاااا آقا ببره،،هم که خودشه... اره تو ومتحدات خوبین😂
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

آمریکا: هنوز مشخص نیست که مذاکرات وین به توافق منجر شود | DW | 30.04.2021مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است هنوز مشخص نیست که نشست_وین برای احیای برجام به توافق جدیدی بیانجامد. او اما تائید کرد که مذاکرات درباره لغو تحریم‌های_آمریکا و بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای به صورت جدی ادامه دارد. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more. How about you go and change the Corp. name to Saudi Welle? Frankly it suits you better!
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

ویدئو؛ از خانه‌ای در رومانی که وارونه ساخته شدخانه‌ منحصر به فرد ساخته شده در جنوب غربی رومانی، توجه ده‌ها بازدید کننده‌ مشتاق را به خود جلب کرد. این خانه که گویی از آسمان سقوط کرده و سقفش روی چمن ها قرار گرفته، وارونه ساخته شده است. خانه وارونه ساخته نشده بلکه ظاهر اش تداعی کننده خانه ای وارونه هستش.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

فعالان صنفی که به دلیل اطلاع‌رسانی بازداشت شدند؛ افزایش فشار برای سکوت
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »