طالبان شرکت کنندگان در انتخابات افغانستان را تهدید کرد | DW | 26.09.2019

04/07/1398 09:05 ب.ظ

اسلامگرایان گروه افراطی طالبان از شهروندان افغانستان خواسته‌اند در روز انتخابات ریاست جمهوری در خانه بمانند. در پی افزایش تهدیدهای این گروه، صدها حوزه رای‌گیری در روز انتخابات بسته می‌مانند.

اسلامگرایان گروه افراطی طالبان از شهروندان افغانستان خواسته‌اند در روز انتخابات ریاست جمهوری در خانه بمانند. در پی افزایش تهدیدهای این گروه، صدها حوزه رای‌گیری در روز انتخابات بسته می‌مانند. بیش از ۷۲ هزار نیروی امنیتی و انتظامی فراخوانده شدند تا در روز شنبه، ششم مهرماه تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را بر عهده بگیرند.

گرچه بخشی از این نیروها از روز سه‌شنبه در برخی مناطق حساس و حوزه‌های مهم رای‌گیری مستقر شده‌اند، با نزدیک شدن به روز رای‌گیری تهدیدهای اسلامگرایان گروه طالبان افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، افراطیان طالبان تهدید کرده‌اند به نیروهای انتظامی و مراکز اخذ رای حمله کنند و در تازه‌ترین بیانیه خود از مردم می‌خواهند روز سنبه از سکونتگاه‌های خود خارج نشوند. اسلامگرایان افراطی در هفته‌های گذشته بر شدت عملیات مسلحانه خود به خصوص در کابل افزوده‌اند. در جریان این حمله‌ها ده‌ها نفر کشته و تعداد زیادی مجروح شده‌اند.

با افزایش تهدیدها، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از دولت خواسته است که تدابیر امنیتی برای حفاظت از بیش از پنج هزار حوزه رای‌گیری را افزایش دهد. در همین حال نیروهای امنیتی و انتظامی افغانستان اعلام کرده‌اند که قادر به تامین امنیت شماری از حوزه‌ها نیستند و تعداد این گونه حوزه‌های دو روز پیش از برگزاری انتخابات افزایش یافته است.پیش از این نهادهای امنیتی اعلام کرده بودند که از ۵۳۷۳ حوزه رای‌گیری ۴۳۱ حوزه بسته می‌مانند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

اژدهای خاموش تقلب در انتخابات افغانستان«هرچند حکومت افغانستان و نهادهای انتخاباتی درمورد برگزاری انتخابات شفاف اطمینان داده‌اند، اما از همین حالا اکثر نامزدها، با هشدار نسبت‌به تقلب، خود را برنده می‌دانند.» بیشتر بخوانید در یادداشتی از حامد حیدری، سردبیر تلویزیون یک افغانستان: Hamidhaideri

نگرانی روسیه از گسترش تروریسم در شمال افغانستانوزیر امور خارجه روسیه نسبت به خطر گسترش تروریسم بین المللی در شمال افغانستان هشدار داد. - خبرگزاری آناتولی

عبدالله عبدالله با متهم کردن اشرف غنی: نگران تقلب وسیع در انتخابات هستمعبدالله عبدالله: «اصلی‌ترین نگرانی من تقلب گسترده در انتخابات است. موضوعی که می تواند روی ذهنیت و دیدگاههای مردم و همچنین روند دموکراتیک در کشور تاثیر گذار باشد.» حتمآهمین طورخواهدشد از كلاه بكول به دريشى ونكتاهى ،غم ملت فراموش شد

مرگ پناهجوی ۵ سالۀ افغان در جزیره لسبوس یونان در اثر تصادف با کامیونکمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد: ما سوگوار درگذشت یک کودک در لسبوس هستیم. او هنگامی که در جاده مشغول بازی بود، زیر یک کامیون رفت. این فاجعه هرگز نباید به وقوع می‌پیوست.

چاووش اوغلو: فاجعه انسانی در ادلب با سکوت جهان در جریان استچاووش اوغلو: فاجعه انسانی در ادلب با سکوت جهان در جریان است

دیدارهای اردوغان در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک

انتخابات پارلمانی افغانستان در اکتبر ۲۰۱۸ نیز زیر سایه تدابیر شدید امنیتی برگزار شد

بیش از ۷۲ هزار نیروی امنیتی و انتظامی فراخوانده شدند تا در روز شنبه، ششم مهرماه تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را بر عهده بگیرند.

گرچه بخشی از این نیروها از روز سه‌شنبه در برخی مناطق حساس و حوزه‌های مهم رای‌گیری مستقر شده‌اند، با نزدیک شدن به روز رای‌گیری تهدیدهای اسلامگرایان گروه طالبان افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، افراطیان طالبان تهدید کرده‌اند به نیروهای انتظامی و مراکز اخذ رای حمله کنند و در تازه‌ترین بیانیه خود از مردم می‌خواهند روز سنبه از سکونتگاه‌های خود خارج نشوند.

اسلامگرایان افراطی در هفته‌های گذشته بر شدت عملیات مسلحانه خود به خصوص در کابل افزوده‌اند. در جریان این حمله‌ها ده‌ها نفر کشته و تعداد زیادی مجروح شده‌اند.

با افزایش تهدیدها، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از دولت خواسته است که تدابیر امنیتی برای حفاظت از بیش از پنج هزار حوزه رای‌گیری را افزایش دهد.

در همین حال نیروهای امنیتی و انتظامی افغانستان اعلام کرده‌اند که قادر به تامین امنیت شماری از حوزه‌ها نیستند و تعداد این گونه حوزه‌های دو روز پیش از برگزاری انتخابات افزایش یافته است.پیش از این نهادهای امنیتی اعلام کرده بودند که از ۵۳۷۳ حوزه رای‌گیری ۴۳۱ حوزه بسته می‌مانند. ذبیح‌الله سادات، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات پنج‌شنبه، چهارم مهرماه گفت که تعداد حوزههایی که به دلیل عدم تامین امنیت بسته می‌مانند به ۴۴۵ مرکز افزایش یافته و احتمال بسته ماندن تعدادی دیگر نیز وجود دارد.

بنابر گزارش‌ها اوضاع امنیتی بسیاری از مناطق افغانستان چنان ناپایدار به نظر می‌رسد که شماری از سیاستمداران خواستار به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری در سر تا سر کشور شده‌اند.

یکی از تابلوهای انتخاباتی رئیس جمهوری کنونی افغانستان، اشرف غنی در شهر کابل

نعیم اصغری، مسئول اجرایی بنیاد انتخابات آزاد افغانستان چالش‌های امنیتی و بسته ماندن صدها حوزه رای‌گیری را نگران‌کننده خوانده و به سایت خبری"طلوع نیوز" گفته است: «نگرانی جدی است و ما از کمیسیون خواستیم وقتی که مراکز بسته می‌شوند در هماهنگی با نهادهای امنیتی باید به رسانه‌ها مشخصا بگویند که کدام مرکزها بسته هستند.»

اسلامگرایان افراطی به طور اصولی با برگزاری هر گونه انتخابات در افغانستان مخالفت می‌کنند و در گذشته بارها همایش‌های انتخاباتی و مراکز رای گیری را هدف حمله‌های مسلحانه و انفجارهای انتحاری قرار داده‌اند.نیروهای طالبان که از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۱ بر افغانستان حکومت می‌کردند هم اکنون نیز حدود نیمی از کشور را در کنترل دارند.

از ابتدای ماه سپتامبر که مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و ایالات متحده آمریکا متوقف شد، حمله‌های مسلحانه و بمب‌گذاری‌های اسلامگرایان افراطی نیز افزایش یافته است.بیش از ۹ میلیون شهروند افغانستان دارای حق رای هستند. ناظران معتقدند رئیس جمهوری کنونی افغانستان، اشرف غنی برای پیروزی در انتخابات روز شنبه شانس زیادی دارد.

به رغم افزایش تهدیدهای طالبان، نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان نسبت به تامین امنیتی انتخابات اطمینان داده و گفته که نیروی امنیتی و دفاعی در تمام ۳۴ ولایت افغانستان مستقر شده‌اند و در آمادگی کامل قرار دارند.