طالبان 50 استاد دانشگاه بلخ را اخراج کرد

  • 📰 AlArabiya_Fa
  • ⏱ Reading Time:
  • 60 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

طالبان 50 استاد دانشگاه بلخ را اخراج کرد العربيه_فارسى

منابع محلی از ولایت بلخ در شمال افغانستان از اخراج 50 استاد دانشگاه بلخ توسط طالبان خبر داده‌اند.

روزنامه «هشت صبح» افغانستان، چهارشنبه 27 آوریل ، به نقل از یکی از استادان برکنار شده دانشگاه بلخ نوشت، به تازگی یک فهرست 50 نفره از استادان در اختیار آنها قرار گرفت که از سوی طالبان برکنار شدند.او گفت از میان استادانی که از دانشگاه بلخ اخراج شدند تنها 5 نفر آنها از قوم پشتون هستند و متباقی را اقوام و اقلیت‌های غیر پشتون تشکیل می‌دهد که بر اساس ارقام، 27 نفر آنها تاجیک، 12 نفر هزاره، 5 نفر پشتون، 2 نفر عرب، 2 نفر سادات، یک نفر ازبک و یک تن دیگر بیات است.

هشت صبح به نقل از منابع خود نوشته است، 3 تن از استادان برکنار شده رتبه علمی دکترا دارند، 36 تن آنها کارشناسی ارشد و 10 تن دیگر سند کارشناسی که به‌دستور عبدالله صافی، نماینده طالبان در دانشگاه بلخ، برکنار شدند. منابع افزوده‌اند، عبدالله صافی، پیش از این نیز 8 کارمند مالی و اداری دانشگاه بلخ را برکنار کرد و به جای آنها افراد مورد نظر طالبان استخدام شدند.

این در حالی است که 11 مارس، منابع محلی در بلخ خبر داده‌اند، گروه طالبان واژه‌ «دانشگاه» را از تابلوی دانشگاه بلخ حذف کرده و تنها عبارت «پوهنتون بلخ» را باقی گذاشته‌اند.این اقدام طالبان با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و شهروندان آن را «تبعیض آشکار» طالبان علیه فارسی زبانان کشور خوانده‌اند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 12. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تهران: درگیری با طالبان در مرزها رخ نداده استوزیر کشور ایران در خصوص تنش مرزی با طالبان گفت حضور مسلح طالبان باعث‌شده نیروهای ما هم هوشمندانه در‌ مرز حاضر شوند اما درگیری رخ نداده است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

مناقشه مرزی با طالبان و نقش تیپ ۳۸ در مقابله با تهدیدات مرزیدر صورت بروز هرگونه تهدید امنیتی از سوی طالبان برای نیروهای مرزبانی مستقر در گذرگاه مرزی دوغارون، نیروی زمینی ارتش در قالب تیپ ۳۸ وظیفه پشتیبانی از آنها را بر عهده خواهد داشت. شکست دادن ایرانیا بسان آب خوردن برای ما به فضل خدا چنان درسی به افغانستان سپاه خواهد داد که برای همیشه در یاد دشمنان ایران بمانه! قدرت سپاه پاسداران از تصور انسانهای عادی خارجه ؛؛ نمونه اش سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته گلوبال هاوک آمریکا در آن ارتفاع بسیار زیاد بود که ترامپ ترسید به ایران حمله کنه حالا هم دشمنان ایران مبهوت میشن! امریکا اوغانستان را برای طالب کثیف لر او بر بطور تحفه داده و این دست نشانده های یهود باید از جانب شیعه یی منافق یهودی باید گوش مالی بخورند -- یعنی جنگ دو یهود را خواهانیم
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

ایران دارای رنگین‌کمانی از گسل‌ها است/منشأ ۸۵ درصد ریزگردها از کشور عراقرئیس سازمان مدیریت بحران کشور: *۸۵ درصد ریزگردهای ایران از سمت عراق به کشور می‌رسد *۸ کانون ریزگرد در عراق، سوریه، عربستان و اردن در اطراف کشور داریم *ایران دارای رنگین‌کمانی از گسل‌ها است
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

طرح تحریم صنعت پهپاد ایران در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شدمجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه، لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های همسو با آن را از دستیابی به هواپیماهای بدون سرنشین جنگی، که می‌توانند در حمله‌ها علیه ایالات متحده یا شرکای آن استفاده شوند، باز می‌دارد. اخبار_ایران تحریم
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

مالی ارتش فرانسه را متهم به «جاسوسی» کردمالی ارتش فرانسه را متهم به «جاسوسی» کرد حکومت نظامی مالی با انتشار بیانیه‌ای ارتش فرانسه را به جاسوسی با استفاده از هواپیماهای ویژه متهم کرد.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

اتحادیه اروپا برای نخستین بار «سازوکار حاکمیت قانون» را علیه مجارستان فعال کرداتحادیه اروپا ساز و کاری را در قبال مجارستان فعال کرده که بر اساس آن بوداپست باید به پرسش‌های کمیسیون اروپا در خصوص حقوق زنان و اقلیت‌های جنسی پاسخ دهد در غیر این صورت از دریافت بودجه بروکسل محروم خواهد شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »