ضعف در قانون، شورای نگهبان را با مشکلاتی مواجه می‌کند/ شورای نگهبان می‌تواند با شفاف‌سازی مانع ایجاد شبهات شود

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 63 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 28%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

محمودی شاه‌نشین در گفت‌و‌گو با ایلنا: ضعف در قانون، شورای نگهبان را با مشکلاتی مواجه می‌کند/ شورای نگهبان می‌تواند با شفاف‌سازی مانع ایجاد شبهات شود

محمد محمودی شاه‌نشین در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره تغییر ترکیب اعضای شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که شورای نگهبان چگونه می‌تواند پویاتر و موثرتر از قبل ایفای نقش کند؟، گفت: یک نظارت خوب ارکانی دارد که رکن اول آن قانون است، قانون ما باید شفاف و مستدل باشد و بتواند در اختیار شورای نگهبان یا هر دستگاه نظارتی دیگر باشد. ما در قانون نقاط ضعف داریم که از جمله آن می‌توان به کلی‌گویی‌ها و عدم تدوین مصداق‌ها و... اشاره کرد، این مسائل گرفتاری‌هایی برای شورای نگهبان ایجاد می‌کند.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به جوان‌گرایی در شورای نگهبان گفت: برای اولین بار در چهل سال انقلاب می‌بینیم که اعضای زیر چهل سال در شورای نگهبان داریم. نیروهای دانشگاهی که حتی از بدنه همکاری شورای نگهبان هم نبودند و از دانشگاه آمده‌اند معرفی شدند، مشخص است که سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و خود شورای نگهبان به این سو می‌رود که شورا را به لحاظ تسلط به قانون و حضور در جامعه جوان‌تر و شاید به‌روزتر کنند و ما این جوان‌گرایی را به فال نیک می‌گیریم.

این عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: یکی از وظایف شورای نگهبان این است که مصوبه مجلس را با شرع و قانون اساسی تطبیق دهد اما اگر خدای ناکرده اولویت شورای نگهبان قانون اساسی نباشد و اولویت دادن باشد مطمئنا در این صورت پایگاه اصلی شورای نگهبان آن چیزی نخواهد بود که مورد نظر قانون اساسی و رهبر انقلاب است.

این نماینده اصلاح طلب مجلس دهم، گفت: شورای نگهبان با شفاف‌سازی می‌تواند شبهات اینچنینی را مانع شود اما محدودیتی هم دارد. شورای نگهبان نمی‌تواند اسرار مردم را منتشر کند و بگوید که چرا شخصی را رد کردم. بخشی از این رد کردن‌ها اسرار خصوصی مردم است و نمی‌تواند این اسرار را در ملاء عام قرار دهد و بگوید این شخص این کارها را کرده است. محدودیت دوم هم مربوط به حجم افرادی است که در انتخابات شرکت می‌کنند. حوزه‌هایی داریم که به ازای هر کرسی صدنفر شرکت می‌کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اسرائیل به دو عضو مسلمان کنگره آمریکا اجازه ورود به اسرائیل را نمی‌دهد؛ استقبال پرزیدنت ترامپ🔺اسرائیل به دو عضو مسلمان کنگره آمریکا اجازه ورود به اسرائیل را نمی‌دهد؛ استقبال پرزیدنت ترامپ ⚡️پیشتر، دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۲۴ مرداد، در توئیتی گفته بود «اگر اسرائیل به قانونگذاران عمر و طلیب اجازه دیدار دهد، ضعف بزرگی از خود نشان داده است.»
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

منابع بررسی صلاحیت کاندیداها، از بسیج تا دفاتر استانی شورای نگهبانتهران- ایرناپلاس- در حالی که قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تأکید می‌کند شورای نگهبان برای رسیدگی به صلاحیت داوطلبان باید از مراجع چهارگانه شامل دادگستری، وزارت اطلاعات، ثبت احوال و نیروی انتظامی استعلام بگیرد، سخنگوی این شورا می‌گوید منع قانونی برای استعلام از سایر مراجع چون اطلاعات سپاه و شورای عالی امنیت ملی وجود ندارد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

شورای امنیت روز جمعه مسئله کشمیر را بررسی می‌کندشورای امنیت سازمان ملل متحد مسئله کشمیر را در جلسه‌ای کم سابقه بررسی می‌کند. پیشتر پاکستان و چین از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بودند نشستی درباره وضعیت کشمیر برگزار کند. به گزارش آسوشیتدپرس، شورا
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

عضو شورای شهر تهران: دولت و دستگاه قضا به موضوع بازداشت حاجتی وارد شوندتهران- ایرناپلاس- یک عضو شورای شهر تهران در واکنش به حذف مهدی حاجتی از شورای شهر شیراز می‌گوید: ما از طریق شورای عالی استان‌ها پیگیر موضوع آقای حاجتی هستیم، اما دولت و دستگاه قضا باید به‌صورت جدی به این ماجرا وارد شود.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

عبدالفتاح البرهان به عنوان رئیس شورای حاکمیت سودان برگزیده شدپنج تن از اعضای شورای نظامی انتقالی سودان به عنوان نماینده در شورای حاکمیت سودان برگزید شدند و
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

ترامپ: چین نفرات ارتش را به مرز با هنگ‌کنگ اعزام کرده استبا ادامه تنش و درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس در هنگ‌کنگ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است دولت چین واحدهای نظامی را به سوی مرز هنگ‌کنگ اعزام کرده است. همزمان، گزارش شده است که پروازهای فرودگاه هنگ‌کنگ که خاطر حضور معترضان متوقف شده بود از سر گرفته شده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »