ضرب‌الاجل اپوزیسیون برای استعفای لوکاشنکو امشب به پایان می‌رسد | DW | 25.10.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 90 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 39%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

بیش از ۱۰۰ هزار نفر در مینسک علیه لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس اعتراض کردند. پلیس و نیروهای امنیتی مرکز شهر را مسدود کردند. ضرب‌الاجل اپوزیسیون برای استعفای لوکاشنکو نیمه‌شب یکشنبه ۲۵ اکتبر به پایان می‌رسد.

پایان یکشنبه ۴ آبان مهلتی است که سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس برای استعفای لوکاشنکو تعیین کرده است. اگر رئیس جمهور مستبد بلاروس کناره‌گیری نکند طبق فراخوان اپوزیسیون روز دوشنبه ۵ آبان اعتصاب عمومی و سراسری در بلاروس آغاز می‌شود.

تظاهرات مردم بلاروس روز یکشنبه ادامه داشت. پلیس و ماموران امنیتی پیش از شروع تظاهرات در محل مستقر شده بودند. مقامات بلاروس برای جلوگیری از برقراری ارتباط بین معترضان، اینترنت پرسرعت تلفن همراه را قطع کردند.کانال"استرانا دلیا ژیزن"، سایت معروف اپوزیسیون بلاروس به صورت زنده از محل تظاهرات گزارش می‌داد. مردم از چهار گوشه به میدان"استیل" سرازیر شدند. پلیس و ارتش معترضان را محاصره کردند و برای پراکندن آنان گاز اشک‌آور شلیک کردند. تعدادی از روزنامه‌نگاران دستگیر شدند.

بسیاری از مردم که فراخوان اپوزیسیون را از طریق سرویس‌های پیام‌رسان دریافت کرده بودند برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند.در فراخوان جنبش دموکراسی‌خواهان بلاروس گفته می‌شود که وقت آن رسیده است که قانون، انتخابات آزاد و حقوق شهروندی حاکم شود. در بخشی از این فراخوان آمده است آخرین روز ضرب‌الاجل اپوزیسیون برای استفعای لوکاشنکو فرا رسیده و او باید تا نیمه‌شب یکشنبه از قدرت کناره‌گیری کند.

تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون که پس از انتخابات ریاست جمهوری اوت مجبور شد به لیتوانی برود از مردم خواست روز دوشنبه ۲۶ اکتبر در خانه بمانند و دست به اعتصاب عمومی بزنند. او نیروهای پلیس را فراخواند به مردم بپیوندند.جنبش دموکراسی‌خواهی بلاروس در فراخوان خود خواستار پایان خشونت پلیس، آزادی کلیه زندانیان سیاسی، استعفای لوکاشنکو و همچنین برگزاری یک انتخابات جدید شده است.در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در ۹ اوت، لوکاشنکو مدعی کسب ۸۰ درصد آرا شد.

لوکاشنکو از ۲۶ سال پیش تا کنون بر مسند قدرت بلاروس تکیه زده است. اتحادیه اروپا نتیجه اعلام شده انتخابات این کشور را به رسمیت نشناخته و بر سر تحریم ۴۰ نفر از اعضای دولت و نیروهای امنیتی بلاروس به توافق رسیده است. وزیران خارجه اتحادیه، برای تحریم شخص لوکاشنکو هم بیانیه‌ای صادر کرده‌اند.نقش گل در انقلاب‌های جهاناعتراضات شهروندان بلاروس علیه نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب دوباره آلکساندر لوکاشنکو، با برخورد خشونت‌آمیز نیروهای دولتی روبرو شد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

اینم نتایج مذاکره فشرده ترامپ با طالبان

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

عکس روز: نابودی 'زنبور قاتل' برای نجات زنبور عسل | DW | 25.10.2020با این تصاویر نگاهی می‌افکنیم به جهان پیرامون‌مان. تصاویری از رویدادهای خارق‌العاده یا روزمره، از زیبایی‌ها و زشتی‌ها. و البته در این تصاویر همیشه انسان‌ها و حیوانات جایگاهی خاص دارند. این حشره بزرگ که درازای آن به پنج سانتیمتر می‌رسد، از تیره زنبوران و سرده زنبور سرخ است. آنها به سبب رفتارشان با زنبور عسل، به 'زنبورهای سرخ قاتل' شهرت یافته‌اند. تنها چند 'زنبور قاتل' برای نابودی یک کندوی زنبور عسل کافی است. آنها سر طعمه خود را از بدن‌اش جدا می‌کنند. ولی اگه این کارو ایران کرده بودن الان تیتر زده بودین 'قاتل زنبورهای سرخ' آقای فهمیده و دانا ، اولا سایت فارسی دی وی هستش ثانیا از ۱۰۰ درصد خبر هاش ۹۹ درصد در رابطه با ایرانه و خانم ترکاشوند درست می فرمایند و این شما هستین که تفکر نمی کنید،
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

فشار آمریکا به آذربایجان و ارمنستان برای توقف جنگ در قره‌باغ | DW | 24.10.2020مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریكا در جلسات جداگانه با همتایان آذری و ارمنی خود خواستار پایان جنگ در قره‌باغ کوهستانی شد. آذربایجان اعلام کرد که حاضر است با پایان اشغال قره‌باغ توسط ارمنستان مذاکرات سیاسی را از سرگیرد. پومپو دوره های های سی آی ای رو خوب پشت سر گذاشته
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

آخرین خبرهای یکشنبه چهارم آبان ۱۳۹۹ | DW | 25.10.2020دارن زمینه بی گناهی و شرکت دادن ایشان در انتخابات را برنامه ریزی میکنند کانادا و چند کشور دیگر شدن بهشت دزدان و غارتگران بیت المال مردم محروم که اکثرشون از جزایر گرفته تا بیشتر این کشورها تحت حمایت و از مستعمرات دولت فخیمه هستند حالا پیدا کنید پرتغال فروش را که دزد اصلی کیست و این ثروت‌های به غارت رفته شده در سیستم مالی کدام کشور تزریق می‌شود همکاری نکنه به زور میاریمشون
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

استونی و گواتمالا نیز حزب‌الله لبنان را در فهرست تروریستی قرار دادند | DW | 25.10.2020مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از افزودن حزب‌الله لبنان به لیست کشورهای تروریستی از سوی گواتمالا و استونی استقبال کرد. آمریکا میان شاخه نظامی و سیاسی حزب‌الله تمایزی قائل نمی‌شود و خواستار قطع شریان‌های مالی آن است. یک مشت بی سواد مشنگ جمهوری ترس و وحشت اسلامی درست کردین .همه جهان تنفر دارند ازشما احسنت همین که حزب الله رو به عنوان یک کشور قبول کردید کافیه❤🇮🇷🇱🇧
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

حذف تصاویر زنان از سنگ قبرها در رویان مازندران | DW | 25.10.2020در شهر رویان مازندران تصاویر زنان از سنگ قبرها بدون اطلاع خانوداه درگذشتگان به دستور هیات امنا حذف شده است. این اقدام خودسرانه نگرانی و اعتراض خانواده‌های متوفی را برانگیخت و در فضای مجازی انعکاس وسیعی یافت. وات؟؟؟ اسلام ناب محمدی چرا ایران عوض پیشرفت هی عقبی میره؟؟
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

تعداد قربانیان کرونا در ایران '۳ تا ۴ برابر آمار رسمی' است | DW | 25.10.2020تعداد مبتلایان جدید کرونا در ایران بار دیگر رکورد زد اما شمار قربانیان در آمار رسمی به نسبت روزهای قبل اندکی کاهش یافت. یک کارشناس می‌گوید تعداد واقعی قربانیان تا ۴ برابر آمار رسمی و مدیریت کرونا محتاج بازنگری اساسی است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »