واکسن کرونا, کووید۱۹, سازمان بهداشت جهانی

واکسن کرونا, کووید۱۹

ضد و نقیض‌گویی مسئولان ایران درباره سفارش واکسن کرونا | DW | 12.12.2020

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران می‌گوید اگر وزارت بهداشت واقعا واکسن کرونا را سفارش داده باید اسناد آن را رسانه‌ای کند. رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو بر خلاف ادعای دولت گفته انتقال ارز برای واکسن هیچ مشکلی ندارد.

12/12/2020 08:25:00 ب.ظ

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران می‌گوید اگر وزارت بهداشت واقعا واکسن کرونا را سفارش داده باید اسناد آن را رسانه‌ای کند. رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو بر خلاف ادعای دولت گفته انتقال ارز برای واکسن هیچ مشکلی ندارد.

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران می‌گوید اگر وزارت بهداشت واقعا واکسن کرونا را سفارش داده باید اسناد آن را رسانه‌ای کند. رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو بر خلاف ادعای دولت گفته انتقال ارز برای واکسن هیچ مشکلی ندارد.

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران شنبه ۲۲ آذر در واکنش به ادعای وزارت بهداشت درباره سفارش و پیش‌خرید واکسن کرونا به خبرگزاری ایلنا گفت: «اگر سفارشی برای واردات واکسن کرونا داده‌اند چرا برگه سفارشی وجود ندارد؟»عبدالناصر همتی چند روز پیش در یک یادداشت اینستاگرامی درباره موانع خرید واکسن کرونا از کسانی که"نادانسته یا مغرضانه" ادعای آمریکا درباره مشمول تحریم نبودن معامله دارو را تکرار می‌کنند به شدت انتقاد کرد.

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim جر‌د کوشنر با تأسیس یک شرکت سرمایه‌گذاری از سیاست فاصله می‌گیرد قاچاق، رباخواری، و باج‌گیری؛ راه‌های جدید کسب درآمد شبه‌نظامیان منطقه در نبود کمک‌های مالی جمهوری اسلامی

رئیس بانک مرکزی نوشت: «از آنجا که خرید واکسن کرونا بایستی از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد، تا کنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز، به خاطر تحریم غیر انسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک [دفتر کنترل دارایی‌های خارجی، از ارگان‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا] با مانع مواجه شده است.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیداین اظهارات در حالی مطرح شد که مسئولان ارشد وزارت بهداشت و وزارت خارجه ادعا کرده‌اند ایران به سازوکار سازمان بهداشت جهانی موسوم به"کاوواکس" که برای توزیع عادلانه واکسن کرونا راه‌اندازی شده پیوسته و قرارداد سفارش خود را نیز امضاء کرده است. headtopics.com

انکار تاثر تحریم بر واردات واکسنبا وجود انتقاد رئیس کل بانک مرکزی از منکران تاثیر تحریم بر واردات دارو، مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا به تازگی گفته است که تحریم‌ها"هیچ تاثیری" در توزیع واکسن کرونا نخواهد داشت.ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان داروی ایران در گفت‌وگویی با روزنامه سپید که متن آن ۱۹ آذر منتشر شد با صراحت بیشتری ادعای همتی را رد کرد و گفت که برای انتقال ارز به خارج و واردات دارو و اقلام پزشکی هیچ مشکلی وجود ندارد.

او افزود: «امروز ما نیازهای دارویی کشور را به طرق مختلف و حتی از شرکت‌های داروسازی آمریکایی، اروپایی و مواد اولیه ساز هندی، چینی و روسی وارد می‌کنیم و در همه این معاملات هم ارز منتقل می‌شود.»ریاحی می‌گوید از مستندات همتی اطلاعی ندارد اما مطمئن است که بانک مرکزی ماهانه صد میلیون یورو برای واردات دارو و مواد اولیه آن و نیز واردات تجهیزات پزشکی در اختیار واردکنندگان می‌گذارد و اگر"این روند جاری نبود تخصیص ارز بی‌معنا می‌شد".

دارو و تجهیزات پزشکی به طور رسمی مشمول تحریم‌های آمریکا نمی‌شوند اما محدودیت شدید مبادلات مالی و بانکی جمهوری اسلامی و دخالت احتمالی برخی نهادها و افراد تحریم شده در واردات دارو می‌تواند در مواردی کار را دشوار کند.غیبت ایران در فهرست خریداران واکسنسعید نمکی، وزیر بهداشت ابتدای مهرماه گفته بود ایران برای تهیه واکسن در قالب کوواکس قراردادی امضاء کرده است. خبرگزاری تسنیم هم سوم مهرماه از قول کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت گزارش داد که بانک مرکزی ارز مورد نیاز پیش‌پرداخت خرید واکسن را تا مهلت تعیین شده که ۱۸ مهر است تامین خواهد کرد.

واکسن شرکت آلمانی بیون‌تک و شرکت آمریکایی فایزر که قرار است پیش از پایان سال ۲۰۲۰ توزیع ‌شودرئیس انجمن مراقبت‌های ویژه به این ادعاها با تردید نگاه می‌کند و به روزنامه سپید می‌گوید: «تمام کشورها خرید و رزرو واردات واکسن را اطلاع‌رسانی می‌کنند و کشور و شرکت مقابل هم که سفارشاتی را دریافت کرده، مبدا و میزان سفارشات را در رسانه‌ها مطرح می‌کند، بنابراین اگر ایران سفارشی برای خرید واکسن کرونا داده بود، اعلام می‌شد و چطور است که ایران در هیچ لیستی از سفارشات هیچ کشوری قرار ندارد.» headtopics.com

هیچ شبکه و پیام رسان داخلی یا خارجی فیلتر نخواهد شد برزیل از لغو قرارداد خرید ۱۰ میلیون دز واکسن روسی «اسپوتنیک» خبر داد افشاگری رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تخلف آشکار وزارت ‌نفت / پول صرفه‌جویی برق را ندادند- اخبار کرمان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

مینو محرز، عضو دیگر کمیته علمی ستاد ملی و پژوهشگر ارشد پروژه ساخت"واکسن ایرانی کرونا" هفته پیش اعلام کرد که این واکسن مجوز آغاز آزمایش‌های انسانی را دریافت کرد و در صورت موفقیت‌آمیز بودن این مرحله، تولید آن تابستان آینده آغاز می‌شود.سوادکوهی این خبر را ادعا خوانده و می‌گوید انستیتو پاستور ایران قدرت تزریق واکسن را دارد اما در این منطقه فقط کشور هند است که توان واکسن سازی را دارد. او احتمال می‌دهد علت تعلل در خرید واکسن کرونا امیدواری به تولید آن در داخل باشد.

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه در بخش دیگری از گفت‌وگو با ایلنا اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری درباره رایگان بودن مراحل درمان کرونا را رد کرد و گفت در بیمارستان‌ها تمام هزینه درمان و خدمات از بیماران گرفته می‌شود.ادامه روند کاهشی ابتلا و مرگاو در عین حال اعمال محدودیت‌ها از ابتدای آذر ماه را باعث کاهش مراجعه مبتلایان به مراکز درمانی عنوان کرد و افزود این که افراد تماس کمتری با یکدیگر داشته‌اند اثرگذار بوده اما دوباره شاهد افزایش مراجعه به مراکز درمانی هستیم.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدتقریبا از ابتدای آذر ماه روند ابتلا به ویروس کرونا و مرگ در پیوند با بیماری کووید۱۹ در ایران با نوسان‌های اندکی نزولی شده و به نسبت دوره اوج موج سوم در ماه‌های مهر و آبان به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.سخنگوی وزارت بهداشت ۲۲ آذر ماه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته هشت هزار و ۲۰۱ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده و ۲۲۱ نفر از مبتلایان به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

این دومین روز پیاپی از ۱۹ آبان به این سو است که شمار مبتلایان جدید در یک روز چهار رقمی بوده است. آمار فوتی‌های کرونایی که در هفته اول آذر به بیش از ۴۸۰ نفر هم می‌رسید نیز به کمتر از نصف کاهش یافته است.به گفته سیما سادات لاری در شبانه روز گذشته فقط ۱۲ شهر ایران در وضعیت قرمز کرونایی قرار داشته‌اند. این تعداد از نیمه آذر ماه ۶۴ شهر و در دو روز گذشته ۳۴ شهر اعلام شده بود. headtopics.com

کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامدرحالی که نشانه‌های انتشار ویروس کرونا در سراسر جهان مشهود بود و بسیاری از کشورها مرزها را بستند و رفت و آمدها را قطع کردند، هواپیمایی ماهان همچنان به چین پرواز داشت و نام شهر قم به‌عنوان اولین شهر ایران که وجود ویروس کرونا در آن تایید شد به ثبت رسید.

کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامبرخی ناظران، حکومت ایران را با هدف برگزاری گسترده انتخابات مجلس شورای اسلامی و برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن به"پنهانکاری" و"عدم شفافیت در اطلاع‌رسانی" در زمینه شیوع ویروس کرونا متهم کردند.کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام

کرونا در ایران - جان باختن بیش از ۲ هزار نفر در یک هفته، درخواست تعطیلی فوری مشهد، و راه انداختن «کاروان شادی» عید غدیر رئیس اداره راه و شهرسازی منوجان به اتهام اخذ رشوه بازداشت شد- اخبار کرمان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim شبکه ایرانی العالم: حمله به کشتی اسرائیلی پاسخی به بمباران فرودگاه «ضبعه» سوریه بود

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در آغاز مقامات آمریکایی را متهم کرد که در"تولید ویروس کرونا" نقش داشته‌ و گفت: «شما متهمید که خودتان این ویروس را تولید کردید.» با اوج گرفتن کرونا او چندین ماه به قرنطینه رفت، دیدارهای حضور‌ی‌اش لغو شد و حتی تنهایی عزاداری کرد.

کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامدر چند ماه نخست، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت هر روز آماری از تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و افرادی که بر اثر بیماری کووید ۱۹ درگذشتند را اعلام می‌کرد. بسیاری این آمارهای رسمی را باور ندارند و تعداد قربانیان را بسیار بیشتر می‌دانند.

کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام"طب اسلامی" برای مداوای کرونا پیشنهاد استعمال"روغن بنفشه" را مطرح کرد.کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامسردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران از"دستگاه هوشمند کرونایاب" رونمایی کرد.

کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامبرای نخستین بار یک ویروس باعث تعطیلی مراکز مذهبی و برگزاری نمازهای جمعه شد.کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامدولت در زمینه برگزاری مراسم محرم دستورالعملی صادر کرد. مطابق تصویرها و ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شد، در مراسم مذهبی در موارد زیادی توصیه‌های بهداشتی به درستی رعایت نشدند.

کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامتعطیلی‌های ایام کرونا به مسافرت‌های وسیع مردم و انتقال ویروس از استانی به استانی دیگر انجامید.کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامکرونا به تعطیلی مدارس و آموزش آنلاین برای کودکان از طریق شبکه"شاد" انجامید. در بخش‌هایی از ایران دسترسی کودکان به آموزش به دلیل نداشتن تلفن همراه و اینترنت با اختلال روبرو شد.

کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامدر حالی که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مدعی شد"حتی کشورهای دوست هم هنگام کرونا به کمک ایران نیامدند" اما کمک‌های بین‌المللی از سوی کشورهایی چون چین، سوئیس، اتحادیه اروپا و حتی سازمان یونیسف (عکس) راهی ایران شدند. تنها یونیسف ۸ تن از اسفند گذشته تجهیزات برای کمک به کادر درمان به ایران ارسال کرده است.

کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامموج‌های پی‌درپی کرونا ظرفیت بیمارستان‌ها را به چالش کشید و کادر درمانی ایران را ماه‌های طولانی به نبردی شبانه‌روزی درگیر کرد. کرونا از میان کادر درمانی نیز قربانیان بسیاری گرفت.کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام

سردخانه‌ها و گورستان‌های ایران روزانه پذیرای درگذشتگان بسیاری شدند.کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامبر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از روز ۲۰ آبان واحدهای صنفی (غیر ضروری) از ساعت ۱۸ تعطیل اعلام شدند. در این ساعت تهران با ترافیک سنگین و مترو مملو از جمعیت شد.

کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظامپس از افزایش شمار فوتی‌های مبتلا به ویروس کرونا سرانجام ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم به اعمال محدودیت‌های کرونایی در ۱۵۰ شهر و کلانشهر ایران گرفت. ادامه مطلب: DW فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

تا کنون این حکومت کدام حرف راست ودرست را زده اند ؟ در واقع معنی این چرندیات این است که اگر به ما سفارش داده اند ، ok. و بغر از ما ok نمیشود. بهمین ساده گی.