ضابطان قضایی یا آمران حکم‌های سیاسی؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 82 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

با این که تا سال ۹۴ نیروی انتظامی تنها ضابط رسمی قوه_قضاییه بود اما خارج از دایره قانون‌های نوشته‌شده، سپاه_پاسداران و نهادهای دیگر عملا نقش ضابط قضایی را بازی می‌کردند. گزارشMahrokhbanoo👇 اخبار_ایران استقلال_قوه_قضاییه دخالت_امنیتی مثنوی_هفتاد_من

چرا قوه قضاییه ایران در طول ۴۰ سال گذشته قادر به جلب اعتماد عمومی نبوده است؟ مشکلات اساسی این نهاد که اهداف اولیه‌اش «حل و فصل دعاوی»، «حفظ حقوق عمومی» و «اجرای عدالت» بوده‌اند تا بتواند «پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت» باشد، در کجای این ساختار عریض و طویل نهفته‌اند؟

همچنین مطابق ماده ۳۰ قانون آیین دادرسی کیفری، فرد ضابط باید دوره‌های آموزشی خاصی از سر گذرانده باشد، خودش را به طور کامل معرفی کند و کارت شناسایی رسمی داشته باشد. همچنین لازم است که با طی دوره‌های مخصوص، مهارت‌های لازم را کسب کرده باشد.در بسیاری از پرونده‌هایی که نهادهای امنیتی تشکیل می‌دهند یا بررسی آن را به عهده می‌گیرند، بازجو با نام به‌روزشده‌ «کارشناس پرونده»، حرف آخر را می‌زند و در مواردی، مجازات را پیشاپیش به متهم اعلام می‌کند.

«حسین رییسی»، وکیل دادگستری ساکن کانادا، به «ایران‌وایر» می‌گوید در مواردی حتی قاضی به بازداشتگاه می‌رود و شاهد بازپرسی و شکنجه متهم است: «این که قاضی، کسی که کارش احقاق حق است، می‌رود و شاهد بازجویی متهم می‌شود، دردناک است. این که قاضی الزاما از دستور ماموران سازمان‌های فراقانونی که صاحب قدرت‌اند تبعیت می‌کند و چشمش به دهان آن‌هاست تا رای غیرواقعی برای متهم صادر کند هم همین‌طور.

«آسیه امینی»، روزنامه‌نگار و فعال مدنی، از جمله روزنامه‌نگارانی است که سابقه حبس در بند ۲۰۹ را داشته است. او می‌گوید در آن‌جا متوجه شده است که موضوع استقلال قوه قضاییه به یک شوخی شباهت دارد: «قاضی به جد به ما می‌گفت ما از دستگاه‌های امنیتی یا ضابطان‌مان جدا نیستیم.» «وقتی یک پرونده سیاسی تشکیل می‌شود، از نهادهای نظامی مثل سپاه پاسداران گرفته تا نهادهای به ظاهر خیریه اما شکم‌بادکرده‌ای که از تقویت ثروت ملی به افزایش ثروت اشخاص رسیده‌اند، مثل سازمان عریض و طویل اوقاف و یا بنیاد پانزده خرداد، بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید و سایر نهادهایی که زیر نظر مستقیم رهبری اداره می‌شوند، فراتر از هر گونه چهارچوبی که برایشان تعریف شده است، گام برمی‌دارند و به راحتی می‌توانند در تصمیم‌گیری‌هایی که به نوعی به منافع خودشان مرتبط است، مداخله کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

موافقت رهبر انقلاب با تمدید برگزاری دادگاه‌های ویژه اقتصادی- اخبار حقوقی و قضایی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimرهبر انقلاب در پاسخ به درخواست رئیس قوه قضاییه مبنی بر تداوم فعالیت شعب ویژه دادگاه انقلاب اسلامی جهت رسیدگی به پرونده‌های اخلال‌گران و مفسدان_اقتصادی با لحاظ برخی اصلاحات با این درخواست موافقت کردند سخنگوی دستگاه قضا: دادگاه‌های ویژه مفاسد_اقتصادی استمرار پیدا می‌کند دو سال قبل بنا بر ضرورت‌های اجتماعی ریاست وقت قوه قضائیه از مقام معظم رهبری درخواست کرد تا شعب رسیدگی به مفاسد اقتصادی تشکیل شود و با موافقت ایشان این کار انجام شد
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

ستاد حقوق بشر: اقدام ننگین نشریه فرانسوی مصداق بارز تنفرپراکنی است- اخبار حقوقی و قضایی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimواکنش ستاد حقوق بشر ایران به اهانت‌ نشریه فرانسوی: اقدام ننگین نشریه فرانسوی در باز نشر کاریکاتور اهانت‌آمیز به ساحت پیامبر (ص) مصداق بارز تنفرپراکنی و توهین به مقدسات و نقض آشکار حق آزادی دین است شارلى_ابدو
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

واکنش فکری به سرمربیگری استقلال: کسی که این ریسک را می‌کند یا عاشق است یا دیوانهسرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران به شایعه سرمربیگری موقت در تیم استقلال تهران واکنش نشان داد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

رومانی با اعلام خودکشی قاضی منصوری، پرونده او را بستدستگاه قضایی رومانی اعلام کرد که غلامرضا_منصوری، قاضی پیشین جمهوری اسلامی ایران، با پرتاب خود از طبقه پنجم هتل محل اقامتش، خودکشی کرده است.
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

چگونه خانواده‌‌ای قدرتمند به نماد شکاف سیاسی در آمریکا تبدیل شد - BBC News فارسییکی از اعضای خانواده کانوی مشاور سابق ترامپ است، یکی دیگر فعال سیاسی سرشناس و دیگری ستاره شبکه‌های اجتماعی. با این اوصاف انتظار می‌رود اوضاع برای این خانواده خوب پیش برود. اما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر، آن‌ها به نمادی از شکاف سیاسی موجود در کشور تبدیل شده‌اند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

دونالد ترامپ می‌گوید سربازان کشته و اسیر شده در جنگ را مسخره نکرده - BBC News فارسیدونالد ترامپ این اتهام را که اظهارات تحقیرآمیزی درباره سربازان آمریکایی کشته شده یا به اسارت گرفته شده داشته رد کرده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »