ضابطان قضایی یا آمران حکم‌های سیاسی؟

16/06/1399 06:13:00 ب.ظ

با این که تا سال ۹۴ نیروی انتظامی تنها ضابط رسمی قوه_قضاییه بود اما خارج از دایره قانون‌های نوشته‌شده، سپاه_پاسداران و نهادهای دیگر عملا نقش ضابط قضایی را بازی می‌کردند. گزارشMahrokhbanoo👇 اخبار_ایران استقلال_قوه_قضاییه دخالت_امنیتی مثنوی_هفتاد_من

در پنجمین مطلب از *** در سال ۱۳۹۴ با اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری، مداخله ماموران سپاه به لحاظ...

در پنجمین مطلب از *** در سال ۱۳۹۴ با اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری، مداخله ماموران سپاه به لحاظ قانونی نیز به رسمیت شناخته شد و مقامات و ماموران دادگستری، ماموران و روسای سازمان زندان‌ها، ماموران وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و نیروی مقاومت بسیج، به جمع «ضابطان خاص» قضایی افزوده شدند.

همچنین مطابق ماده ۳۰ قانون آیین دادرسی کیفری، فرد ضابط باید دوره‌های آموزشی خاصی از سر گذرانده باشد، خودش را به طور کامل معرفی کند و کارت شناسایی رسمی داشته باشد. همچنین لازم است که با طی دوره‌های مخصوص، مهارت‌های لازم را کسب کرده باشد.

در بسیاری از پرونده‌هایی که نهادهای امنیتی تشکیل می‌دهند یا بررسی آن را به عهده می‌گیرند، بازجو با نام به‌روزشده‌ «کارشناس پرونده»، حرف آخر را می‌زند و در مواردی، مجازات را پیشاپیش به متهم اعلام می‌کند. headtopics.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

طالب به‌مثابه قربانی | نرگس کارخانه‌ای

اول که یکی از آنها را دیدم، تقریبا هنوز وارد افغانستان نشده بودم. باور نمی‌کردم تجربه یکی از عمیق‌ترین لایه‌های افغانستان به این سرعت، چند قدم آن طرف‌تر از مأموران مرز ایران، خودش را به من رسانده باشد. مردی نه‌چندان بلند، با چشمانی سرمه‌کشیده به رنگ طوسی، همان رنگ معروفی که منتظر بودم در افغانستان ببینم. طالبی بود که هیچ فارسی نمی‌دانست و با دستاری مشکی به دور سر، پاسپورت‌ها را بررسی می‌کرد و سمت‌و‌سوی جایی را نشان می‌داد که باید می‌رفتیم. از آنجا به بعد هم تنها نبودم، هرکجا می‌رفتم مردی از طالبان همراهم بود که اغلب تنها پشتون می‌دانستند و طوری رفتار می‌کردند که انگار من آنجا نیستم. یک بار هم که متوجه نگاه زیر‌چشمی یکی از آنها شدم، دستپاچه نگاهش را دزدید. روزهای بعد فهمیدم تنها او نیست که دیدن یک زن برایش سخت است. سفر از هرات شروع شد و در تمام روزها و شهرهای بعد، اثر و حضور طالبان دائمی بود، همه جا و هر لحظه. حالا باید هر یک از عکس‌هایی را که در اخبار و تلویزیون از افغانستان دیده‌ بودم، زندگی می‌کردم. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

موافقت رهبر انقلاب با تمدید برگزاری دادگاه‌های ویژه اقتصادی- اخبار حقوقی و قضایی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimرهبر انقلاب در پاسخ به درخواست رئیس قوه قضاییه مبنی بر تداوم فعالیت شعب ویژه دادگاه انقلاب اسلامی جهت رسیدگی به پرونده‌های اخلال‌گران و مفسدان_اقتصادی با لحاظ برخی اصلاحات با این درخواست موافقت کردند سخنگوی دستگاه قضا: دادگاه‌های ویژه مفاسد_اقتصادی استمرار پیدا می‌کند دو سال قبل بنا بر ضرورت‌های اجتماعی ریاست وقت قوه قضائیه از مقام معظم رهبری درخواست کرد تا شعب رسیدگی به مفاسد اقتصادی تشکیل شود و با موافقت ایشان این کار انجام شد

ستاد حقوق بشر: اقدام ننگین نشریه فرانسوی مصداق بارز تنفرپراکنی است- اخبار حقوقی و قضایی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimواکنش ستاد حقوق بشر ایران به اهانت‌ نشریه فرانسوی: اقدام ننگین نشریه فرانسوی در باز نشر کاریکاتور اهانت‌آمیز به ساحت پیامبر (ص) مصداق بارز تنفرپراکنی و توهین به مقدسات و نقض آشکار حق آزادی دین است شارلى_ابدو

واکنش فکری به سرمربیگری استقلال: کسی که این ریسک را می‌کند یا عاشق است یا دیوانهسرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران به شایعه سرمربیگری موقت در تیم استقلال تهران واکنش نشان داد.

رومانی با اعلام خودکشی قاضی منصوری، پرونده او را بستدستگاه قضایی رومانی اعلام کرد که غلامرضا_منصوری، قاضی پیشین جمهوری اسلامی ایران، با پرتاب خود از طبقه پنجم هتل محل اقامتش، خودکشی کرده است.

چگونه خانواده‌‌ای قدرتمند به نماد شکاف سیاسی در آمریکا تبدیل شد - BBC News فارسییکی از اعضای خانواده کانوی مشاور سابق ترامپ است، یکی دیگر فعال سیاسی سرشناس و دیگری ستاره شبکه‌های اجتماعی. با این اوصاف انتظار می‌رود اوضاع برای این خانواده خوب پیش برود. اما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر، آن‌ها به نمادی از شکاف سیاسی موجود در کشور تبدیل شده‌اند.

دونالد ترامپ می‌گوید سربازان کشته و اسیر شده در جنگ را مسخره نکرده - BBC News فارسیدونالد ترامپ این اتهام را که اظهارات تحقیرآمیزی درباره سربازان آمریکایی کشته شده یا به اسارت گرفته شده داشته رد کرده است.