صنعت انرژی عراق محل رقابت آمریکا، روسیه و چین - BBC News فارسی

11/06/1399 07:31:00 ق.ظ

صنعت انرژی عراق محل رقابت آمریکا، روسیه و چین

شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت باعث بروز تاخیر در بعضی پروژه‌های عمده انرژی به ویژه در بخش نفت و گاز شده است. پروژه‌های جدید هم برای یافتن منابع مالی لازم با مشکل مواجه شده‌اند. با وجود این شرایط رقابت بین قدرت‌های بزرگ برای کنترل منابع و مسیرهای انتقال انرژی هنوز ادامه دارد. بر اساس تازه‌ترین آمار اوپک در عراق ۱۴۷ میلیارد بشکه ذخیره نفت و ۳۷۴۴ میلیارد متر مکعب ذخیره گاز طبیعی وجود دارد قدرت‌های بزرگ برای تداوم حضور در مناطق تولید انرژی از ابزار سرمایه گذاری به بهترین نحو بهره می‌گیرند.

با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های انرژی کشورها هم می‌توانند بازار هدف نفت و گاز تولیدی از این میادین را تعیین کنند و هم بتوانند حضور ونفوذ رقیبان سنتی را در منطقه و کشور مربوطه کاهش دهند.

در سال‌های اخیر شرکت‌های چینی، روسی و اروپایی حضور فعالی در صنعت نفت عراق داشته‌اند. Getty Images بر اساس تازه‌ترین آمار اوپک در عراق ۱۴۷ میلیارد بشکه ذخیره نفت و ۳۷۴۴ میلیارد متر مکعب ذخیره گاز طبیعی وجود دارد

میزان تولید و صادرات نفت کشورها یکی از اهرمهای بسیار مهم در عرصه تاثیر گذاری بر تصمیات اوپک است و عربستان با استفاده از ظرفیت بالای تولید خود توانسته بارها خواسته خود به سایر اعضای اوپک که تولید نفت کمتری دارند را تحمیل کند. headtopics.com

در ماه ژوئیه عراق توانست روزانه بطور متوسط ۲/۷۵ میلیون بشکه نفت صادر کند؛ تولید نفت این کشور در ماه اوت سال قبل به رکورد ۴/۹۷ میلیون بشکه در روز رسیده بود.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

گفتگوهای دو جانبه تسلیحاتی آمریکا با تایوان به رغم تنش با چین - BBC News فارسیآمریکا از آغاز روند گفتگوهای اقتصادی دوجانبه تازه‌ای با تایوان خبر داده است که می گوید هدف آن افزایش توانایی تسلیحاتی تایپه برای مقابله با فشارهای پکن است. دولت دونالد ترامپ هم زمان چند سند سری را از حالت طبقه‌بندی خارج کرد که نشان می‌دهد در دوران ریاست‌جمهوری رونالد ریگان در دهه ۱۹۸۰ میلادی،‌ ایالات متحده به طور شفاهی 'شش تضمین' به تایوان داده بود، از جمله این که کیفیت و کمیت سلاح‌هایی که به تایوان می‌فروشد 'کاملا به نوع تهدیدات چین بستگی خواهد داشت'.

واردات نفت چین از ایران ۸۲ درصد کاهش و از آمریکا ۳۱ درصد افزایش یافتگزارش آماری گمرک چین از کاهش ۸۲ درصدی واردات رسمی نفت ایران در ۷ ماه نخست سال جاری میلادی در مقابلِ رشد ۳۱ درصدی صادرات نفت آمریکا به این کشور حکایت دارد.

مراسم عاشورا در سایه تهدیدهای امنیتی و کرونا در کابل برگزار شد - BBC News فارسیمراسم روز عاشورا در کابل با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. تاکنون هیج گونه حمله و انفجار در این مراسم در سراسر افغانستان گزارش نشده است. شماری از شهروندان غرب کابل در کنار نیروهای امنیتی بسیج شده و در تامین امنیت عاشورا همکاری کردند. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان آنرا الگو دانسته و خواستار اجرایی شدن آن در سراسر کشور شد.

یک کشته همزمان با درگیری طرفداران ترامپ و حامیان حقوق سیاه‌پوستان در پورتلند - BBC News فارسیدر شهر پورتلند آمریکا یک نفر بر اثر تیراندازی کشته شده و طرفداران دونالد ترامپ با فعالان حقوق سیاه‌پوستان نیز با یکدیگر درگیر شده‌‌اند. خیابان‌های شهر پورتلند در هفته‌های گذشته شاهد برگزاری اعتراضات متعددی بوده است.

زندگی در طولانی‌ترین و سخت‌ترین قرنطینه دنیا؛ 'دیگر خسته شده‌ایم' - BBC News فارسیپس از بیش از پنج ماه قرنطینه سخت‌گیرانه، عوارض اجتماعی، اقتصادی و آسیب به سلامت جسمی و روانی مردم آرژانتین هر چه بیشتر بارز شده است. منتقدان می‌گویند قرنطینه بیش از حد طولانی و سخت‌گیرانه بوده اما دولت می‌گوید این قرنطینه جان هزاران تفر را نجات داده است.

انتقاد ترامپ و بایدن از یکدیگر به خاطر ناآرامی های پورتلند - BBC News فارسیدونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده و جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری دموکرات ها از یکدیگر به خاطر تظاهرات خشونت آمیز در شهر پورتلند در ایالت اورگان انتقاد کرده اند. آقای ترامپ همچنین از تد ویلر، شهردار دموکرات پورتلند به خاطر این که امکان نابودی و تخریب در این شهر را فراهم کرده است، انتقاد کرد. آقای بایدن هم در مقابل آقای ترامپ را متهم کرد که مشوق خشونت است.