صلح آمریکا با طالبان و خروج از افغانستان؛ حامیان ترامپ و بایدن موافقند یا مخالف؟

27/06/1399 03:15:00 ب.ظ

صلح آمریکا با طالبان و خروج از افغانستان؛ حامیان ترامپ و بایدن موافقند یا مخالف؟ این گزارش را بخوانید 🔽

تازه‌ترین بررسی بنیاد گروه اوراسیا نشان می‌دهد، طرفداران دونالد ترامپ بیش از حامیان جو بایدن موافق با توافق صلح ایالات متحده و طالبان هستند و تعداد آمریکایی‌های که از خروج ارتش ایالات متحده از افغانستان حمایت می‌کنند، روندی صعودی دارد. ایالات متحده نزدیک به دو دهه است که درگیر جنگ در افغانستان است.

اما سال ۲۰۲۰ نقطه عطفی بود: ایالات متحده و طالبان توافق‌نامه‌ای را در ماه فوریه امضا کردند که به موجب آن استراتژی خروج نیروهای آمریکایی‌ از افغانستان مشخص شد و طالبان نیز با کاهش موقت خشونت‌ها و مقابله با تروریسم موافقت کرد و متعهد به مشارکت در مذاکرات صلح درون افغانی شد.

برپایه نتایج بررسی بنیاد گروه اوراسیا که بر اساس نظرخواهی از هزار و ۷۰۰ آمریکایی انجام شده، اکثریت آمریکایی‌ها از توافق دولت ترامپ با طالبان حمایت می‌کنند و کمتر از ۹ درصد آنها با این توافق مخالفند. بررسی سال گذشته این بنیاد نیز نشان می‌داد که ۳۹ درصد آمریکایی‌ها از خروج نیروهای ارتش آمریکا از افغانستان حمایت می‌کنند و ۳۱ درصد آنها نیز حامی مذاکرات صلح این کشور با طالبان هستند.

اما این حمایت حداکثری از توافق صلح با طالبان در میان طرفداران ترامپ کمی بیشتر از حامیان بایدن یا آمریکایی‌هایی است که حامی هیچ‌کدام از این نامزدها نیستند. در حالی که حدود دو سوم طرفداران ترامپ به شدت از جزئیات مذاکرات آمریکا و طالبان پشتیبانی می‌کنند این نسبت در میان حامیان بایدن تنها ۶۰ درصد است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

بایدن در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان آکادمی نظامی زمین خورد

رئیس جمهور آمریکا در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان آکادمی نظامی نیروی هوایی در ایالت کلرادو زمین خورد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

'خبرنگاران طالبان' با پخش زنده فیسبوکی در مذاکرات صلح دوحه - BBC News فارسیحضور شماری از خبرنگاران خود را نزدی به طالبان می‌خواندند، در حاشیه مراسم افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان و مصاحبه‌ آنها با شماری از اعضای هیأت دولت افغانستان در روزهای اخیر خبرساز شد. اکنون سئوال این است که دلیل حضور آنان چیست و چه مقدار توانسته در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی برای خود جایگاه باز کنند.

مذاکرات صلح افغانستان؛ دستورالعمل‌ها با بحث درباره عدم دخالت 'فرد خارجی' ادامه دارد - BBC News فارسیدر ششمین روز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان در دوحه، سخنگویان هر دو هیات گفتند که گفتگوهای تیم‌های تماس درباره تدوین طرزالعمل‌ها هنوز ادامه دارد. گفته می‌شود یکی از دلایل تاخیر، بحث بر یک سری از اصول مانند 'هیچ فرد خارجی' در گفتگوها دخالت نداشته باشد، است.

ترامپ: شاید 5 کشور دیگر به توافق صلح با اسرائیل بپیوندندترامپ: شاید 5 کشور دیگر به توافق صلح با اسرائیل بپیوندند

توافقنامه سازش بین امارات و اسرائیل امضا شد/ اعلام حمایت از 'صلح' منامه و تل‌آویودر باغ جنوبی کاخ سفید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نخست وزیر اسرائیل، وزیر خارجه امارات و ترامپ آنچه معاهده 'صلح' می‌خوانند را در حضور ۷۰۰ تن از حاضران در سه نسخه امضا کردند. همچنین در این مراسم وزیر خارجه بحرین، نخست وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهوری آمریکا سند اعلام حمایت از توافق منامه و تل‌آویو را در سه نسخه انگلیسی، عربی و عبری امضا کردند.

سفیر ایران در کابل: تهران از تلاش‌ها برای تامین صلح پایدار در افغانستان حمایت می‌کندسفیر ایران در کابل در دیدار با رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفت که تهران از مذاکرات صلح برای تامین ثبات پایدار در این کشور حمایت می‌کند. - خبرگزاری آناتولی

روحانی: امیدوارم با افتخار ماه‌های پرخطر پیش رو را از سر بگذرانیمروحانی: امیدوارم با افتخار ماه‌های پرخطر پیش رو را از سر بگذرانیم روحانی: امیدوارم درشرایط سختی که در آن قرار گرفتیم و بخصوص با شروع پاییز و احتمالا شیوع آنفلوآنزا درکنار کرونا ومشکلات دیگری که با آن مواجه‌ایم با افتخار این ماه‌های پرخطر را از سر بگذرانیم