صد سالگی روابط ایران و سوئیس، محرم اسرار ایران و آمریکا

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 50 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 23%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در میان کشورهای اروپایی، روابط ایران و سوییس ویژگیهای خاصی دارد. هم املاک «محمدرضا شاه» را پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، زیر فشار شدید حکومت جدید پس نداده، هم میزبان «مهدی بازرگان»، در آخرین روزهای حیاتش بوده است. گزارش فرامرز داور👇 اخبار_ایران راستی_آزمایی

در زمانی که «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور آمریکا، تهدید کرده بود که ۵۲ نقطه ایران را هدف حمله قرار می‌دهد، مقام‌های سوییسی برای فرو نشاندن آتش خشم مقامات در تهران و واشنگتن، دست به کار شده بودند.

در جریان حمله نیروی ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق تحت رهبری «صدام حسین» هم این کانال ارتباطی، دو کشور را از تنش‌هایی که می‌توانستند به جنگ منجر شوند در امان نگه داشت. در دوره‌ای که «جورج بوش»، رییس‌جمهور آمریکا، جمهوری اسلامی، کره شمالی و عراق را «محور شرارت» خوانده بود و چند هفته بعد به عراق حمله کرد، «حسن روحانی» که دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی بود، گفته بود ارزیابی در داخل این بود که پس از سقوط سریع بغداد، نوبت بعدی، ایران است.

سوییس در زمان جنگ ایران و عراق هم دست به میانجیگری‌هایی برای آتش‌بس و خاتمه جنگ زد که ناکام ماند، اما سرانجام در شهر ژنو میزبان مذاکرات صلح ایران و عراق با وساطت سازمان ملل شد. هر چند این مذاکرات به عقد پیمان صلح نینجامید، اما موقعیت سیاسی سوییس را نزد جمهوری اسلامی تقویت کرد. ۲۵ سال بعد در جریان مذاکرات اتمی ایران و آمریکا، سوییس برای ماه‌ها میزبان وزرای خارجه این دو کشور شد.

وزیر خارجه سوییس به بهانه صدمین سال برقراری روابط دو کشور، اخیرا دیداری از اصفهان و تهران داشته و قبل از

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

صفر تا صد طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از مهرماهجزئیات طرح همسان‌سازی حقوق بازنسشتگان | متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان برابر اصل عدالت بیمه‌ای و در قالب فیش واحد و به همراه حقوق مشمولان از مهرماه اجرایی می‌شود بیشتر بخوانید:
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ حفاظت از مقام‌های نظام در اولویت است
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

تعداد جان باختگان از کرونا در ایران به 23 هزار 157 نفر رسیدتعداد جان باختگان از کرونا در ایران به 23 هزار 157 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

خطاب به رهبر ایران: اگر از بی‌عدالتی‌ها اطلاع ندارید، گروه تحقیق و تفحص بفرستید
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

آیت‌الله صانعی؛ عالمی که خیلی زود عطای قدرت در ایران را به لقایش بخشیدآیت‌الله یوسف صانعی از مراجع شیعی منتقد حکومت ایران که چند سال پس از انقلاب قید حضور در قدرت را زد و دوباره به کتاب و مدرسه روی آورد امروز صبح درگذشت. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ از توزیع داروی تقلبی تا احتمال فروش نوزادان
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »