صد زن بی‌بی‌سی ۲۰۲۱؛ چه کسانی در فهرست امسال هستند؟ - BBC News فارسی

07/12/2021 05:01:00 ق.ظ

بی‌بی‌سی فهرست صد زن تاثیرگذار و الهام‌بخش جهان را اعلام کرده است. در فهرست سال ۲۰۲۱ برای اولین بار نیمی از این زنان افغان هستند.

عضو مجلس محلی ولزاو در انتخابات امسال به عنوان نخستین زن رنگین‌پوست به عضویت مجلس محلی ولز درآمد و تاریخ‌ساز شد، اتفاقی که از هنگام تشکیل این مجلس در سال ۱۹۹۹ بی‌سابقه بود.ناتاشا اصغر، عضو حزب محافظه‌کار و عوض منطقه‌ای مجلس از جنوب شرقی ولز، وزیر سایه برای حمل‌ونقل و فناوری است. او امیدوار است که بتواند با راه‌اندازی یک کارت سفر محلی‌ها و گردشگران را به استفاده از حمل‌ونقل عمومی ترغیب کند و باعث رشد اقتصادی شود.

او پیش از ورود به سیاست بانکدار، مجری تلویزیونی و دی‌جی رادیویی بود، و دو کتاب نیز نوشته است.*باید به شکلی متحد راه سخت رسیدن به وضعیت عادی جدید را طی کنیم و فرصت‌های پیشرو برای بهینه کردن سبک زندگی و کار در آینده را مغتنم بشماریم.عظمینه درودیاکاناداهدایت‌کننده سیاست‌های ایمنی بامبل

یکی از کارشناسان سرشناس جنسیت، فناوری و حقوق بشر، عظمینه درودیا در حال حاضر به عنوان هدایت‌کننده سیاست‌های ایمنی اپلیکیشن دوست‌یابی بامبل کار می‌کند. او در ژوئیه ۲۰۲۱ نامه‌ای سرگشاده را سازمان‌دهی کرد که توسط بیش از ۲۰۰ زن شناخته‌شده امضا شد و خواهان اقدامات ملموس برای برخورد با آزار در شبکه‌های اجتماعی بود. headtopics.com

نام ناوالنی به فهرست «تروریست‌ها» در روسیه افزوده شد

او همچنین نویسنده کتاب توییت مسموم: خشونت و آزار اینترنتی علیه زنان، گزارشگر آزار جنسیتی و درهم‌تنش آن با طبقه و نژاد است.درودیا پیش از این در بنیاد وب جهان‌گستر روی جنسیت و حقوق اطلاعات کار می‌کرد، و با شرکت‌های فناوری گوناگون برای فراهم کردن تجربه‌ای امن تر برای زنان و جوامع حاشیه‌ای در اینترنت همکاری داشت.

*خواست من دنیایی است که فضاهای اینترنتی با در نظر گرفتن تجربیات زنان طراحی شوند. دنیایی که در آن زنان، مخصوصا زنانی که جنبه‌های هویتی درهم‌تنیده دیگری نیز دارند، بتوانند به شکل برابر، آزاد و بدون نگرانی از فضاهای اینترنتی استفاده کنند.زلا زازیافغانستان

پلیسزلا زازی اولین زن افغانستانی است که در سمت آمر اداره مبارزه با جرایم جنایی فرماندهی پلیس ولایت خوست منصوب شد،‌ منطقه‌ای که به دلیل فعالیت گروه‌های شورشی به شکلی فزاینده بی‌ثبات شد. ستوان دوم زالا زازی یکی از حدود چهار هزار افسر پلیس زن در افغانستان بود و دوره آموزش حرفه‌ای خود را در آکادمی پلیس ترکیه گذرانده بود.

تصاویر «اغراق شده» یاسر عرفات از موزه این رهبر فقید فلسطینی حذف شد

او در دوران خدمت بارها با ارعاب از سوی همکاران مرد خود،‌ همین‌طور تهدید به مرگ توسط شورشیان روبرو شد.پس از به قدرت رسیدن طالبان در ۲۰۲۱، زازی مجبور به ترک کشور شد. از آن زمان تا کنون او بارها درباره امنیت سایر افسران پلیس زن در افغانستان که مجبور به زندگی در خفا شده‌اند،‌ ابراز نگرانی کرده است. headtopics.com

*آرزوی من برای آینده این است که دوباره یونیفرم پلیس به تن کنم و جامعه‌ سنتی و مردسالار را به چالش بکشم. می‌خواهم دوباره برای زنان افغانستان در نقطه‌ای دوردست کار کنم که زن‌ها در آن حق کار کردن ندارند.لیمه افشیدافغانستانشاعرلیمه افشید، شاعر و نویسنده اهل افغانستان که برنده جوایز مختلف شده، در اشعار و مقالات خود هنجارهای مردسالارانه در فرهنگ افغانستان را به چالش می‌کشد.

لیمه پس از تحصیل در رشته خبرنگاری، بیش از پنج سال به عنوان گزارشگر مستقل و مفسر اجتماعی فعالیت کرد.او همچنین عضو انجمن شعر دانشگاه کابل است که در دوران همه‌گیری ویروس کرونا برای حفظ حس مشارکت اجتماعی میان بیش از ۲۰۰ عضو خود جلسات شعرخوانی را به شکل مجازی برگزار می‌کرد.

هشدار عفو بین‌الملل: کنشگر حامی دگرباشان در ایران به اعدام تهدید شده است

*سقوط افغانستان مثل فرو رفتن دوباره در همان باتلاقی است که ۲۰ سال در آن دست و پا می‌زدیم. با این حال من امیدوارم که بتوانیم همچون یک شاخه قد بکشیم و در تاریکی جنگل خود را به نور برسانیم.اولویمی آدتیبا-اوریجانیجریهبنیانگذار بنیاد هدفورتوکیل جنایی و بنیانگذار دفتر حقوقی بنیاد هدفورت که فقط کارمند زن دارد و خدمات حقوقی رایگان ارائه می‌دهد.

این تیم حقوق چهار نفره که در لاگوس مستقر است به زندان‌ها می‌رود تا به بازداشتی‌های فقیر که اشتباه زندانی شده‌اند و توان پرداخت وثیقه ندارد، و همچنین به شهروندانی که در بازداشت موقت به سر می‌برند کمک کند. در نیجریه، ۷۰ درصد جمعیت زندان‌ها از کسانی تشکیل شده است که هنوز نوبت دادگاهشان نشده است. تمرکز اولویمی آدیتیبا-اوریجا و تیمش بر کودکان مجرم است تا بیرون از زندان فرصتی دوباره پیدا کنند. headtopics.com

این بنیاد از زمان آغاز به کار در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۱۲۵ نفر از متهمان جرایم کوچک کمک حقوقی رایگان کرده است.*برای تغییر دنیا همه ما باید نقش مشخصی ایفا کنیم. با صحبت، دفاع و حمایت از آرمان‌های خوب باعث شویم که دنیا آزاد و امن شود.مقدسه احمدزیافغانستانفعال سیاسی و اجتماعی

مقدسه شبکه‌ای متشکل از ۴۰۰ زن کنشگر را در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان راه انداخته تا به جلوگیری از خشونت محلی کمک کند.مقدسه احمدزی به عنوان یک فعال اجتماعی و سیاسی، خودش را وقف حمایت از جامعه زنان برای مقابله با اطلاعات غلط گسترده‌ای کرده که در دوران همه‌گیری کرونا پخش شده است. او عضو سابق پارلمان جوانان افغانستان است؛ جایی که در آن برای احقاق حقوق زنان و بچه‌ها تلاش می‌کرد.

سال ۲۰۱۸ او جایزه صلح سازمان ملل را به دلیل برنامه‌اش برای ایجاد صلح و ارائه راهکارهایی برای حل مناقشه‌های زنان دریافت کرد.*من قبلا هرگز چنین تغییر ناگهانی را تجربه نکرده بودم، به این دلیل که هیچگاه پیش نیامده بود که دولت مستقری وجود نداشته باشد. حالا تنها امید ما به نسل جوان است که این فاصله را پر و سیستم را اصلاح کنند. ولی چنین چیزی فقط با کمک‌های بین‌المللی قابل دستیابی است.

رادا اکبرافغانستانهنرمندآثار این هنرمند تجسمی افغانستان متمرکز بر موضوع زن‌ستیزی و ستم بر زنان است. رادا اکبر همیشه از هنر به عنوان وسیله‌ای برای سخن گفتن استفاده کرده و زنان را به شایستگی در جامعه به تصویر کشیده است.از سال ۲۰۱۹ او نمایشگاه‌های سالانه"ابر زنان" را در هشتم مارس که روز جهانی زنان است، برگزار کرده. محور این نمایشگاه نقش زنان در تاریخ افغانستان بوده است. تا همین اواخر او برای راه‌اندازی یک موزه تاریخ زنان تلاش می‌کرد.

او معتقد است که هنرش کمک می‌کند قوانین اجتماعی را زیر سوال ببرد که زنان را با معیارهای مذهبی، اقتصادی و سیاسی رایج سرکوب می‌کند.*افراطگرایان و سران جهان دهه‌ها مردم افغانستان را آزار داده و با آنها خشونت کرده‌اند. اما با هیچ‌وقت تلاش برای رسیدن به یک کشور مترقی را متوقف نکرده‌ایم. و ما دوباره در یک افغانستان آزاد و موفق زندگی خواهیم کرد.

عابیه اکرمپاکستانفعال معلولانعابیه اکرم که خود معلول جسمی است از سال ۱۹۹۷، هنگامی که به عنوان یک دانش‌آموز وارد برنامه تبادل استعدادهای خاص شد، فعال جنبش معلولان بوده است.او نخستین زن پاکستانی است که نامزد پست هماهنگ‌کننده برای انجمن معلولان جوان مشترک‌المنافع می‌شود. اکرم بنیان‌گذار انجمن ملی زنان معلول است و کارازی نیز برای اجرای کنوانسیون سازمان ملل برای حقوق افراد معلول و توسعه فراگیر اجرا کرده است.

او در عین حال دارد برای قرار دادن معلولیت در برنامه ۲۰۳۰ ملل متحد و اهداف توسعه پایدار آن تلاش می‌کند.*برای تغییر وضع دنیا در پی همه‌گیری کووید، باید در اقدامی مشترک تمام ابعاد جوامعمان را بهبود دهیم و 'وضعیت عادی جدید' را بر آن پا کنیم، و نتیجه آن هم باید توسعه‌ای بسیار فراگیرتر باشد.

لینا علمافغانستانبازیگرلینا علم، بازیگر سینما و تلویزیون که برنده جوایز مختلفی شده در زمینه دفاع از حقوق بشر هم فعال است و به دلیل حضور در برنامه‌های فمنیستی تلویزیون افغانستان از جمله سریال‌های شیرین و قتل فرخنده به شهرت رسیده است. سریال قتل فرخنده داستان زن افغان را روایت می‌کند که به اشتباه متهم به سوزاندن قرآن شد و در ملأ عام و بدون محاکمه زیر مشت و لگد گروهی از مردان خشمگین به قتل رسید.

لینا علم در دهه ۱۹۸۰ از افغانستان فرار کرد و در حال حاضر در آمریکا سکونت دارد اما همچنان به روایت داستان‌های وطنش ادامه داده است.لینا در ۲۰۰۹ به عنوان سفیر صلح هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان انتخاب شد.*دهه‌ها طول کشید تا با نثار این همه خون و جان، کشور را دوباره بسازیم. تماشای نابودی همه‌چیز در یک چشم به هم زدن، دل را به درد می‌آورد. اما مبارزه باید این بار با پایه‌های قوی‌تر ادامه پیدا کند.

دکتر عالمهفیلسوف و کنشگردکتر عالمه، محقق برجسته در حوزه‌های فلسفه و علوم اجتماعی، معاون امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح بود. او همچنین بنیانگذار کمیته مستقل مشارکت سیاسی زنان افغانستان و از مدافعان برجسته حقوق زنان در این کشور است.دکتر عالمه دکترای فلسفه خود را از آلمان گرفته و در زمینه تجزیه و تحلیل تعارض بیش از ۲۰ سال سابقه دارد.

او چند کتاب در رابطه با روابط بین‌المللی آلمان و افغانستان و توانمندسازی زنان در افغانستان نوشته است. دکتر عالمه همچنین مدرس و ناظری حرفه‌ای در زمینه حقوق بشر با تمرکز بر پناهجویان، مهاجران و آوارگان است.*رویایم داشتن افغانستانی آزاد و دموکراتیک است که در آن یک قانون اساسی مدرن، از حقوق بشر حفاظت می‌کند. جایی که حق زنان برای مشارکت در تمام عرصه‌های زندگی به عنوان شهروندان برابر تضمین شده است.

سودا آلتونلوکترکیهبازیکن حرفه‌ای گلبالسودا آلتونلوک که از هنگام تولد نابینا بوده بازیکن حرفه‌ای گلبال است.ورزشی که در آن تیم‌های سه نفره نابینایان یا بازیکنانی که چشم‌هایشان را بسته‌اند توپی زنگوله‌دار را به طرف دروازه حریف پرت می‌کنند.او که در بازی‌های پارالمپیک به عنوان"بهترین بازیکن گلبال" انتخاب شد، در دو پارالمپیک، دو مسابقات جهانی و چهار مسابقات اروپایی امتیازآور برتر شده است. آلتونلوک در دو پارالمپیک ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ به تیم زنان ترکیه کمک کرد تا برنده مدال طلا شوند.

او در شهر توقات در آناتولی متولد شد و در آنکارا مدرک تربیت بدنی گرفت.*نباید به معلولیت به چشم یک مانع نگریست، بلکه فرصتی است برای خودابرازی.وحیده امیریافغانستانکتابدار و فعال مدنیوحیده امیری، دانش‌آموخته رشته حقوق و دوستدار کتاب است. او که در رشته کتابداری فعالیت می‌کرد، بعد از روی کار آمدن طالبان دیگر نمی‌توانست در کتابخانه‌اش کار کند، بنابراین برای اعتراض به خیابان‌های کابل رفت و تعداد بی‌شماری از زنان دیگر هم با او همراه شدند. آن‌ها در یک راهپیمایی دسته‌جمعی از جامعه جهانی خواستند از حق اشتغال و تحصیل زنان افغانستان حمایت کنند.

از وقتی طالبات تظاهرات را غیرقانونی اعلام کرده، امیری و عده‌ای دیگر از زنان برای ترویج کتابخوانی و بحث و گفت‌و‌گو کنار هم جمع می‌شوند.کتابخانه او از سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرده بود و امیری می‌گوید بدون کتاب‌هایش هویت خود را از دست داده است.*دنیا برای ما به عنوان انسان احترام قائل نبود. اما در حالی که افغانستان در مسیر ویرانی قدم برمی‌دارد، ما با تظاهرات، مطالبه عدالت و تشویق به کتابخوانی امید را زنده خواهیم کرد.

مونیکا آرایاکاستاریکامدافع حمل‌ونقل پاکمونیکا آرایا به عنوان کارشناس اقلیمی در زمینه انتقال سریعتر به حمل‌ونقل پاک کار کرده است و هدایت کارزارهای انرژی تجدیدپذیر در قاره آمریکا و اروپا را به عهده داشته است؛از جمله ابتکار شهروندی 'کاستاریکای پاک' که به کشور زادگاهش کمک کرد تا جایگاه پیشروی خود در انرژی‌های تجدیدپذیر را محکم تر کند.

آرایا مشاور مخصوص قهرمان سطح بالای سازمان ملل برای اقدامات اقلیمی در مورد مسائل حمل‌ونقل است. او در عین حال مشاور رویت‌زیرو نیز است، کارزاری برای دستیابی به حمل‌ونقل انتشار-صفر. او در عین حال عضو سرشناس بنیاد کلایمت‌ورکس نیز است.سخنرانی‌های او در بنیاد تد در مجموع حدود ۴ میلیون بار دیده شده‌اند، و به ۳۱ زبان ترجمه شده‌اند. آرایا در سال ۲۰۱۶ یکی از اعضای بزرگترین سفر زنانه دنیا به جنوبگان بود.

*وقتش رسیده است که تعریفمان از 'عادی' را عوض کنیم. کاهش مصرف بنزین و گازوئیل حیاتی است، و کمک می‌کند تا حمایت لازم برای دیگر تغییرات اجتماعی عاجل را جمع کنیم.زحل اتمرکارآفرین،‌ کارخانه بازیافت گل مرسلگل مرسل نخستین کارخانه بازیافت کاغذ در افغانستان است که توسط زحل اتمر ایجاد شده است. خانم اتمر با استفاده از تجربیاتش در اقتصاد و تجارت این کارخانه را سال ۲۰۱۶ در کابل بنیان گذاشت. او به این طریق ۱۰۰ شغل ایجاد کرد که ۳۰ درصد آن‌ها از کار در کارخانه گرفته تا بخش بازاریابی در اختیار زنان است.

این کارخانه کاغذهای مصرف شده و غیرمحرمانه را از سازمان‌های غیر دولتی جمع می‌کند و در هفته تقریبا فرآیند بازیافت ۳۵ تن کاغذ، تبدیل آن به دستمال توالت و فروش در سراسر کشور را انجام می‌دهد.اتمر پیش از این در مورد اهمیت حمایت از زنان برای راه انداختن و اداره کسب و کار خود در افغانستان، صحبت کرده است.

*آینده چگونه به نظر می‌رسد؟ رویاها، اهداف و امیدهای جوانان و زنان نابود شده است.مارسلینا باتیستامکزیکرهبر اتحادیهمارسلینا باتیستا، کارگر خانگی سابق، مدیر مرکز حمایت و آموزش کارگران خانگی مکزیک است که خود ۲۱ سال پیش تاسیس کرد. کارزارهای او در جهت گرفتن حقوقی است که دیگر کارگران دارند، از جمله دستمزد عادلانه، مرخصی استعلاجی و بهبود جایگاه اجتماعی آن‌ها.

برنامه او ترکیبی از آموزش برای کارگران، کارفرمایان و اعضای جامعه است. باتیستا نقشی فعال در مذاکراتی داشت که به عضویت رسمی دولت مکزیک در توافقی بین‌المللی منجر شد که از کارگران خانگی در برابر استثمار، خشونت، و شرایط کاری ناامن محافظت می‌کند.او در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه بین‌المللی حقوق بشر از طرف بنیاد فردریش ابرت در آلمان شد.

*تغییر دادن دنیا به معنی تغییر شرایط میلیون‌ها کارگر خانگی عمدتا زن است که وقتی دیگران دارند در شغل خود پیشرفت می‌کنند در خانه کار می‌کنند. این نابرابری اجتماعی تنها وقتی تمام می‌شود که کار در خانه به رسمیت شناخته شود.کریستال بیاتافغانستانکنشگرکریستال بیات، کنشگر اجتماعی و مدافع حقوق بشر به دلیل اعتراض‌هایش به روی کار آمدن طالبان در ۲۰۲۱ به شهرت رسیده است.

او یکی از هفت زن حاضر در تظاهرات روز استقلال افغانستان در کابل در روز نوزدهم اوت بود و در سازماندهی‌اش هم نقش داشت. بیات امسال تحصیل در مقطع دکترای رشته مدیریت سیاسی را آغاز کرده بود که با روی کار آمدن طالبان متوقف شد.او در حال حاضر در آمریکا اقامت دارد و از همان‌جا به مبارزه برای حفظ دستاوردهای حقوق بشری در افغانستان ادامه می‌دهد. او امیدوار است بتواند دکترایش را به پایان برساند و یک کتاب بنویسد.

*در نهایت می‌خواهم بخشی از تغییرات دموکراتیک آینده در افغانستان باشم. رویایم این است که در سازمان ملل سخنرانی کنم چون معتقدم دنیا باید حرف‌هایی را که افغان‌های واقعی، به خصوص زنان برای گفتن دارند، بشنود.راضیه بارکزیافغانستانمعترضاو چند سال در ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان کار می‌کرد و کارمند دولت بود اما بعد از روی کار آمدن طالبان شغلش را از دست داد.

از آن زمان او در تظاهرات‌های مختلف زنان در خیابان‌های کابل مشارکت داشته است. زنانی که خواستار برخورداری از حق کار و آموزش هستند. او همچنین یکی از زنانی بود که شعار و هشتگ 'زنان افغان وجود دارند' را راه انداخت تا این نکته را برجسته کند که زنان افغانستان به دلیل هراس، از شبکه‌های اجتماعی حذف می‌شوند.

بارکزی در دانشگاه حقوق و سیاست خوانده و همچنین کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دارد. در یادداشتی برای بی‌بی‌سی او نوشته است:"مردن برای آزادی بهتر از زندگی در اسارت است."*فرهیختگان و جوانان این کشور، به‌ویژه زنان شجاع و مبارز افغانستان، روزی پرچمدار آزادی خواهند بود. من این را هر روز در خیابان‌ها به چشم می‌بینم."

نیلوفر بیاتافغانستانبازیکن بسکتبال با ویلچرکاپیتان تیم ملی بسکتبال معلولان افغانستان با روی کار آمدن طالبان از کشورش گریخت. او برای زنان دچار معلولیت فعالیت می‌کند. نیلوفر بیات با همسرش رامش که او هم بازیکن بسکتبال با ویلچر است، برای سازمان صلیب سرخ کار می‌کردند.

وقتی دو ساله بود موشک به خانه‌شان خورد و برادرش را کشت و به نخاع او صدمه زد. او اولین بازی‌ بسکتبالش را در یک زمین سرباز در وسط کابل انجام داد که نقطه عطفی در ورزش زنان افغانستان بود. او به صدایی برای پناهجویانی تبدیل شده که از کشورشان گریخته‌اند. همچنین موسسه‌ای برای زنان افغان تاسیس کرده است.

او امیدوار است دوباره بسکتبال بازی کند.*امیدوارم این شرایط در افغانستان تمام شود و ما دیگر لحظه‌ای بهای جنگ را نپردازیم. امیدوارم لبخند واقعی را بر صورت مردمانم ببینم.جاس بویزبریتانیامعمارهماهنگ‌کننده"پروژه معماری غیرعادی" که هنرمندان معلول را با محوریت مناسب‌سازی و فراگیری در طراحی محیط‌ها گرد هم می‌آورد.

جاس بویز با ترکیب کارش به عنوان یک معمار و یک فعال جمعیت"طراحی فمینیستی ماتریس" را در دهه ۱۹۸۰ راه‌اندازی کرد و یکی از نویسندگان ساختن فضا: زنان و محیط مردساز است. او در بسیاری از موسسات بین‌المللی به عنوان استاد روی عرف‌های فضایی فمینیستی کار کرده است تا پیش‌فرض‌های طراحی معماری را به شکلی خلاقانه به چالش بکشد.

او در زندگی کاری ۴۰ ساله خود تلاش کرده است که نشان دهد چطور می‌توان از اقدامات اجتماعی و مادی روزمره ما برای حمایت از افراد معلول استفاده کرد.*ما باید تجربیات گوناگون معلولان و دیگر گروه‌های حاشیه‌ای در یک سال گذشته را در کانون توجه قرار دهیم: باید به چشم یک مولد خلاق برای تغییر فضاهای ساختمانی اطرافمان به فضاهایی برای مراقبت اشتراکی و وابستگی متقابل نگاه کنیم.

کاترین کورلسایرلندمورخ محلیاو درباره مرگ ۷۹۶ کودک در خانه مادر و فرزند بن سکورس در شهر گلوی تحقیق کرد و به عنوان مجاهد راه"حقیقت و کرامت" شناخته شد. به عنوان یک مورخ آماتور، کاترین کورلس با انجام پژوهشی بلندمدت و دردناک به کشف یک گور جمعی در مکان سابق یک موسسه ایرلندی برای مادران ناخواسته کمک کرد که بین دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۵۰ شاهد ناپدید شدن صدها نوزاد بود که مدرکی برای دفنشان وجود نداشت.

امسال، بالاخره گزارشی از این موسسات که عمدتا توسط راهبه‌های کاتولیک اداره می‌شدند منتشر شد که خبر از"میزان مخوف مرگ‌ومیر نوزادان" به خاطر بیماری‌های گوناگون می‌داد و به عذرخواهی دولت ایرلند منجر شد.کورلس جایزه حقوق بشر کانون وکلای ایرلند را به پاس"خدمات بی‌نظیر بشردوستانه‌اش" دریافت کرده است.

*اگر می‌توانستم دنیا را از نو راه بیندازم، کلمه"شرم" را سر به نیست می‌کردم. در لغتنامه"احساس دردناک خفت، این حس که تمامی وجودتان غلط است" تعریف شده. سه حرف بیشتر ندارد، اما مثل بمب اتم ویرانگر است.فائزه درخوانیافغانستانکارشناس محیط زیست

فائزه درخانی یکی از معدود افرادی است که در افغانستان در زمینه تغییرات اقلیمی کار می‌کند. او استادیار و مدیر سابق آژانس ملی حمایت از محیط زیست در ولایت بدخشان است. او همچنین یکی از فعالان حقوق زنان نیز است.خانم درخشانی مدرک کارشناسی ارشد در رشته معماری منظر (طراحی فضاهای خارج از منزل) از دانشگاه پوترا مالزی دارد. او مقالاتی در مورد مدیریت پایدار مناظر شهری و تکنیک‌های خلاقانه مانند کشاورزی عمودی برای تامین غذای شهرهای پرجمعیت نوشته است.

او معتقد به افزایش آگاهی عمومی در رابطه با حفظ محیط زیست و همچنین برنامه‌های پایدار زن‌محور است.*همرنگ جماعت نبودن، تصمیمی شجاعانه است. شما باید رویاهایتان را دنبال و آن‌ها را محقق کنید. رویای من داشتن محیط زیستی پاک و امن است، جایی بدون جنگ و بدون هیچ گونه آلودگی.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

جستجو برای نهنگ گوژپشت در بند ادامه دارد

موسسه‌های حفاظت از آبزیان معتقدند که سالیانه حدود ۳۰۰ هزار آبزی بزرگ نظیر نهنگ‌ها، دلفین‌ها و کوسه‌ها قربانی تورهای رها شده ‌می‌شوند. ادامه مطلب >>

امیدوار هستم در لیست دخترخانم های مبارز افغانستان ایشان اضافه شود سمیرا خیرخواه یکی از چهرهای پر نفوس کشور ما که تا فعلا در افغانستان است و مبارزه میکند از ولایت پنجشیر چطور از قلم انداختید زیادتر دختر خانم های که واقعا مبارزه کردن از قلم انداختید، سودابه کبیری و زریفه کبیری دو خواهر از ولایت پنجشیر بودند که اولین بار بالا شدن و دو دخترخانم دیگر را با خودشان گرفتن کسایکه برای اولین بار صدا بالا کرده بودن برعلیه ط. البا چطور از قلم انداختید

اقتصاد در صد روز نخست رئیسی؛ نمایشی ناامیدکننده از مداخلاتی ناهماهنگ

در اردوگاه خانواده‌های «داعش» در شمال سوریه چه می‌گذرد؟زمانی‌که گروه «داعش»، سوریه و عراق را ترک کرد، یک بمب ساعتی از خود به جای گذاشت. بمبی که به‌رغم همه تلاش‌ها برای مهار یا کنترل آن، همچنان همه جهان را به

آمریکا المپیک زمستانی پکن را بایکوت دیپلماتیک می کند - BBC News فارسیآمریکا اعلام کرده است که بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ را به خاطر آن چه نقض گسترده حقوق بشر و نسل کشی اقلیت مسلمان اویغور می خواند، بایکوت دیپلماتیک می کند.

پلیس تهران: استفاده از نام‌های غیرفارسی برای اصناف پایتخت ممنوع استرئیس پلیس تهران از ممنوعیت استفاده از نام‌های موجود در زبان‌های غیر از فارسی برای واحدهای صنفی پایتخت خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

فرمانده اسرائیلی: می‌دانیم چه کسی پشت حملات سایبری استیگال اونا، رئیس «اداره ملی سایبری اسرائیل» در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این کشور می‌داند چه کسی پشت حملات سایبری علیه اسرائیل است و تل‌آویو «اقدامات

زن جوان دیگری در ارومیه خودسوزی کرد