صد زن؛ لاله عثمانی با #نامم‌کجاست عامل تغییری در قانون افغانستان شد - BBC News فارسی

14/09/1399 01:07 ب.ظ

صد زن؛ لاله عثمانی با نامم‌کجاست عامل تغییری در قانون افغانستان شد

کارزار 'نامم کجاست؟' در سه سال توانست شماری از شناخته ‏شده‏ ترین چهره‏ های مدنی، هنری و سیاسی را با خود همراه و در نهایت تغییری در قانون ایجاد کند و برای اولین بار در تاریخ افغانستان، درج نام مادر در شناسنامه‏ فرزندان‏شان به صورت اختیاری، تصویب شد. خانم عثمانی درباره آغاز کارزار نامم‌کجاست می‌گوید "یک روز متوجه شدم که یکی از نویسنده های مطرح افغانستان همسرش وفات کرده بود و او نوشته بود محترمه همسر فلانی. یعنی کارت جنازه به نام همسرش نشر شده بود. من تصمیم گرفتم که همان شب شروع کنم.

گروهی ساختم و با دوستانم صحبت کردم که با من همراه شوند. شماری ترک کردند و عده‌ای با ما ماندند. این گروه صادقانه تلاش کرد و توانست که در روز سوم تیتر رسانه‌های معتبر شویم."

کارزاری که به هدف به دست آوردن حق اظهار هویت آغاز شد، خیلی زود با دشواری های فراوان روبرو شد. خانم عثمانی می‌گوید "ما فکر می‌کردیم با پای برهنه از خارستان‌ها می‌گذریم. هر لحظه یک ضربه می‌خوردیم و هر لحظه منتظر یک اتفاق بد بودیم که متاسفانه چنین چیزهای دیدیم. از توهین و تحقیر گرفته تا موضوعات جدی‌تر. اما ما ادامه دادیم ... ما بدون حتی مصرف یک افغانی پول و وابستگی به فرد یا جناحی توانستیم به اینجا برسیم."‌لاله عثمانی متولد ۱۳۷۱ در هرات است، آموزش های ابتدایی را در همین شهر گذرانده است. هرات در مقایسه با برخی از دیگر ولایات افغانستان فضای بیشتر سنتی و مذهبی دارد. او می ‌گوید محرومیت زنان، پیوسته او را رنج می‌داد و چون می‌دید که "این محرومیت‌ها و محدودیت‌ها به نام دین به خورد مردم داده می‌شود". انگیزه پژوهش در شرعیات در ذهن ‌اش ایجاد شد.

ادامه مطلب:
bbcpersian »