صدور حکم اعدام علیه دو زندانی در اراک به اتهام 'سب‌النبی' | DW | 23.04.2021

23/04/2021 01:19:00 ب.ظ

کانون مدافعان حقوق بشر از محکومیت دو زندانی در اراک به اتهام توهین به مقدسات خبر داده است. یکی از زندانیان یوسف مهرداد نام دارد که در اردبیل بازداشت و به اراک منتقل شده است. نام محکوم دیگر مشخص نیست..

یوسف مهرداد, سب‌النبی

کانون مدافعان حقوق بشر از محکومیت دو زندانی در اراک به اتهام توهین به مقدسات خبر داده است. یکی از زندانیان یوسف مهرداد نام دارد که در اردبیل بازداشت و به اراک منتقل شده است. نام محکوم دیگر مشخص نیست..

کانون مدافعان حقوق بشر از محکومیت دو زندانی در اراک به اتهام توهین به مقدسات خبر داده است. یکی از زندانیان یوسف مهرداد نام دارد که در اردبیل بازداشت و به اراک منتقل شده است. نام محکوم دیگر مشخص نیست..

سب‌النبی به معنی توهین و اهانت به مقدسات اسلام، پیامبر یا ائمه است. طبق ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی توهین‌کنندگان به"مقدسات اسلام یا هر یک از انبیا" مشمول حکم اعدام و یا حبس از یک تا پنج سال می‌شود. نرگس محمدی در تماس با دویچه وله فارسی گفت حکم اعدام روز پنجشنبه دوم اردیبهشت به متهمان ابلاغ شده است. 

اعداماعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارداعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارداعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارداعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارداعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارداعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارداعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارد

ادامه مطلب:
DW فارسی »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ پلوسی: «صدای شجاعانه مردم ایران در سراسر جهان شنیده شد»

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

خود حضرت محمد وقتی بهش ناسزا میدادند و خاکستر سرش میریختن( بقول خودشون) با مهربانی با اون فرد رفتار میکرد. جرمش تشكيل گروهك و مبارزه بوده و سب نبي يكي از جرمهاي درجه چندمشه ، حكم اعدامشم مربوط به تهديد امنيت ملي از طريق همون تشكيلات بوده ، خبرت رو كامل بزن اينقدرم قياس به نفس نكن و مخاطبتو بز فرض نكن سزای کسی که جرات داده به خودش برینه به گور محمد و آل محمد همینه. چالش_توهین_به_مقدسات

امان از کاسه های داغتر از آش امان ملتی که به خدمتگذاران میهن پهلوی_ایرانساز خیانت کند چنین سرنوشتی خواهد داشت . علت انتقال از اردبیل به اراک تفکیک نبی است! نبی اراک مورد توهین قرار گرفته نه نبی اردبیل علت اینه که توهین فارسی بوده و اگر ترکی توهین میکرد جزو حوزه استحفاضی نبی اردبیل میشد! ببینید با چه اراجیفی این داعشی ها ملت رو سرگرم میکنند!

حکم جدید فیفا علیه ایران؛ رسانه‌های مهدی تاج وارد بازی می‌شوند

صدور حکم قطعی یکی از اعضای شورای شهرستان مهریزمحکومیت عضو شورای مهریز ‌به ۷۴ ضربه شلاق دادستان مهریز: یک عضو شورای اسلامی این شهر به جرم تصرف غیر قانونی و استفاده غیرمجاز از اموال شهرداری به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد. خامنه ای و اطرافیانش،برادران لاریجانی،شمخانی،قالیباف،سرداران سپاه،نمایندگان خامنه ای در استان ها،نهادهای حکومتی همه بلااستثنا فاسدند. گر حکم شود که مست گیرند در شهر هر آنکه هست گیرند ههههه دیوانه خانه ست ! جمع_کنید_کاسه_کوزه_تون

سازمان جهانی بهداشت با صدور مجوز اضطراری برای واکسن «مدرنا» موافقت کردانتظار می رود سازمان جهانی بهداشت طی هفته آینده درباره دو واکسن چینی «سینوفارم» و «سینوواک» نیز اعلام نظر کند.

صدور شناسنامه دو روز مانده به انتخابات ممنوع است- اخبار تهران - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnimممنوعیت صدور شناسنامه ۲روز مانده به انتخابات سخنگوی سازمان ثبت احوال: یکی از اقلام مورد نیاز در انتخابات، اصل شناسنامه است کسانی که ۲ روز مانده به انتخابات مطلع شوند که شناسنامه خود را گم کرده‌اند برای آنها شناسنامه جدید صادر نخواهد شد انتخابات_۱۴۰۰

روز انتخابات و روز ماقبل آن درخواست جدید صدور شناسنامه پذیرفته نمی‌شودسخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با تاکید بر اینکه برای شرکت در انتخابات ضرورتی برای داشتن شناسنامه مکانیزه نیست و با شناسنامه های قدیمی می شود در انتخابات شرکت کرد افزود: روز انتخابات و ماقبل آن درخواست جدید صدور شناسنامه پذیرفته نخواهد شد.

کانون مدافعان حقوق بشر در کانال تلگرامی خود خبر داده که دادگاه انقلاب اراک، دو زندانی را به اتهام‌های"توهین به مقدسات" و"سب‌النبی" (توهین به پیامبران) به اعدام محکوم کرده است.حکمی جدید، فدراسیون فوتبال ایران را محکوم به پرداخت ۳۵۰ هزار یورو به «مانوئل فریرا»، کمک مربی و دستیار سابق «مارک ویلموتس» در تیم ملی فوتبال ایران کرد.«علی زارع» در این رابطه بیان کرد: محکوم علیه به محرومیت از اشتغال در شهرداری و فعالیت در شورای اسلامی شهر و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده است.تائيد کارایی و ایمنی واکسن های کرونا از سوی این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد به کارزار واکسیناسیون در آن دسته از کشورهای جهان که به تنهایی قادر به سنجش و بررسی واکسن های مختلف نیستند کمک خواهد کرد.

بر اساس این گزارش یکی از زندانیان یوسف مهرداد نام دارد که چهارم خرداد ۹۹ در خانه خود در اردبیل بازداشت و به اراک منتقل شده است. نام زندانی دیگر هنوز اعلام نشده است. فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده که از فیفا خواسته است «گراندز رای» را ارسال کند.  دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید سب‌النبی به معنی توهین و اهانت به مقدسات اسلام، پیامبر یا ائمه است. انتهای پیام. طبق ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی توهین‌کنندگان به"مقدسات اسلام یا هر یک از انبیا" مشمول حکم اعدام و یا حبس از یک تا پنج سال می‌شود. فدراسیون فوتبال فقط پس از مطالعه گراندز قادر به اعلام شکایت علیه حکم فیفا در «دادگاه حکمیت ورزش» خواهد بود.  کانون مدافعان حقوق بشر می‌گوید، حکم اعدام این دو زندانی از سوی شعبه اول دادگاه کیفری یک استان مرکزی اعلام شده است.۱ درصد است.

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در اینستاگرام نوشته است که یوسف مهراد سه کودک خردسال دارد و هشت ماه امکان تماس با خانواده خود را نداشته است. این شاید نفس‌های پایانی فوتبالی باشد که رییس پیشین آن با حمایت‌های رییس قوه قضاییه و برخی سایت‌های خبری پربازدید، از هرگونه اتهامی مبرا شده است. نرگس محمدی در تماس با دویچه وله فارسی گفت حکم اعدام روز پنجشنبه دوم اردیبهشت به متهمان ابلاغ شده است.  کانون مدافعان حقوق بشر احکام صادر شده دادگاه اراک را"غیرانسانی" توصیف کرده و گفته است که این احکام"به قصد سرکوب و به سکوت کشاندن منتقدان جامعه" و"محدود کردن آزادی بیان" و"نقض حق حیات منتقدان" صادر می‌شود.» او در گفت‌وگویی با رسانه وابسته به سپاه پاسداران افزود: «واقعیت این است که فیفا گفت فدراسیون فوتبال ایران به خاطر تحریم‌ها نتوانسته است پولش را بدهد.  سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود تاکید کرده است که مجازات اعدام به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید بررسی عفو بین‌الملل در ۱۸ کشور، نشان می‌دهد آمار این مجازات در سال گذشته ۲۶ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ است. ایران اما هم‌چنان پیش‌قراول این کیفر غیرانسانی و جزو چهار کشوری است که ۸۸ درصد اعدام‌ها در آنها صورت گرفته‌اند.» محمود اسلامیان از نزدیکان «علی فلاحیان»، وزیر اطلاعات دولت «علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی» است.

اعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارد ۲۲ شهریور ۱۳۹۹: نوید افکاری ۲۷ ساله اعدام شد دستگاه قضایی ایران بی‌اعتنا به تمامی دادخواهی‌ها، حکم اعدام نوید افکاری، نایب‌قهرمان کشتی نوجوانان ایران و از شرکت‌کنندگان در اعتراضات مردادماه ۱۳۹۷ در شیراز را اجرا کرد. وکیل نوید افکاری گفت، آنقدر در اجرای حکم عجله داشتند که او را حتی از آخرین دیدار با خانواده‌اش محروم کردند. اسلامیان استاندار چهارمحال و بختیاری بود که از سوی «اسحاق جهانگیری»، استاندار اصفهان در دولت «اکبر هاشمی رفسنجانی»، به مدیریت کارخانه ‎ های فولاد و ذوب آهن اصفهان رسید. اعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارد ۱۵ مرداد ۱۳۹۹: مصطفی صالحی ۳۰ ساله اعدام شد مصطفی صالحی از شرکت‌کنندگان اعتراضات دی‌ماه ۹۶، در شهر کهریزسنگ از توابع شهرستان نجف‌آباد استان اصفهان بازداشت شد. او که به قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران متهم و دادگاهی شده بود، در جریان دادگاه این اتهام را رد کرد. از همان‌جا هم با مهدی تاج رابطه‌اش را آغاز کرد. اما برای مصطفی صالحی حکم"قصاص" صادر شد.

اعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارد ۲۳ تیر ۱۳۹۹: دیاکو رسول‌زاده و صابر شیح عبدالله اعدام شدند اتهام رسول‌زاده و شیخ عبدالله شرکت در بمب‌گذاری شهریور ۱۳۸۹ در مهاباد بود. پس طبیعی هم به نظر می‌رسد که اسلامیان در صدد حل صورت مساله‌ای باشد که مهدی تاج روی پیشانی فوتبال ایران نوشته است. عفو بین‌الملل تاکید کرده است که بر اساس شواهد موجود، آنها بی‌گناه اعدام شده‌اند. اعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارد ۳۰ تیر ۱۳۹۹: محمود موسوی مجد ۳۴ ساله اعدام شد حکم اعدام محمود موسوی مجد یک هفته پس از ترند جهانی شدن هشتگ"اعدام نکنید" اجرا شد؛ هشتگی که در اعتراض به صدور حکم اعدام برای سه تن از معترضان آبان‌ماه، امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی استفاده شده است. اسنادی که «احسان قاضی‌زاده هاشمی»، نماینده مجلس شورای اسلامی منتشر کرد، به صورت قطعی نشان می‌دهند آبان ۱۳۹۸، زمانی که ایران در تب اعتراضات سراسری می‌سوخت و اعتراض مردمی به گرانی ۳۰۰ درصدی بنزین به کف خیابان‌ها کشیده شده بود، سردار «اکبر ترکان»، رییس هیات مدیره «شرکت شستا» و دیگر شریک اقتصادی مهدی تاج قبول ‌کرد که در ازای دریافت چکی به ارزش دومیلیون یورو، دستمزد سرمربی بلژیکی تیم ملی ایران را از حساب بازنشسته‌های ایران پرداخت کند. اعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارد ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹: شایان سعیدپور که در نوجوانی مرتکب قتل شده بود، اعدام شد به نوشته سایت‌های حقوق بشری، شایان سعیدپور به هنگام ارتکاب قتل در سال ۱۳۹۴ کمتر از ۱۸ سال داشت، ولی با وجود این محکوم به اعدام شد و حکمش به اجرا در آمد. اعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارد ۲۰ تیر ۱۳۹۹: امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی به اعدام محکوم شدند حکم اعدام این سه جوان که متهم به"مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام" شده بودند، از سوی دیوان عالی کشور متوقف شد. واریز نخستین قسط حقوق ویلموتس بدون اجازه و هماهنگی سهام‌داران شستا انجام شده بود.

توقف این احکام و پذیرش اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور، در پی اعتراض‌های جهانی صورت گرفت. اعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارد ۱۶ مرداد ۱۳۹۹: حیدر قربانی ۴۷ ساله محکوم به اعدام شد دادگاه انقلاب سنندج حیدر قربانی را در اول بهمن ۱۳۹۸ به اتهام"قیام مسلحانه علیه نظام" یا"بغی" به اعدام محکوم کرد. این اقدامات در نهایت روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ به صدور سند تک برگی ساختمان فدارسیون فوتبال به نام شستا شد. حیدر قربانی به گفته وکیلش، نه هرگز عضو گروهی بوده و نه هرگز از سلاح استفاده کرده است. دادگاه اگرچه در حکم خود تائید کرده‌ که حیدر قربانی مسلح نبوده، اما با استناد به"اعترافات" تحت شکنجه قربانی، حکم صادر کرده است. در ازای آن مزایایی هم گرفت؛ اجازه دخل و تصرف در چیدمان مجریان و گزارش‌گرهای تلویزیونی، نوشتن ورزشی صداوسیما و البته به دست آوردن یک حاشیه امن در تمامی برنامه‌ها جهت نقد نشدن. اعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارد اردیبهشت ۱۳۹۹: ارسلان خودکام ۴۷ ساله محکوم به اعدام شد دادسرای نظامی ارومیه ارسلان خودکام را به اتهام"جاسوسی برای حزب دمکرات کردستان" در محاکمه‌ای نیم‌ساعته به مرگ محکوم کرد.

اعدام در ایران؛ مجازاتی که پایان ندارد محمدرضا حدادی که به هنگام ارتکاب جرم نوجوان بوده، محکوم به اعدام است محمدرضا حدادی در زندان عادل‌آباد شیراز زندانی است. این عدد وقتی تبدیل به میانگین قیمت دلار با عدد مشابه در همان زمان شود، رقمی نزدیک به چهار میلیون و ۴۰۰ هزار دلار می‌شود. او متهم است که در سال ۱۳۸۲ در جریان یک سرقت مرتکب قتل شده است. حدادی در زمان ارتکاب جرم ۱۵ سال داشته است. طبق سند دیگری از سازمان صداوسیما که آذر ۱۳۹۹ به «ایران‌وایر» رسید، این سازمان برای هر بازی تیم‌های استقلال یا پرسپولیس، به درآمدی بیش از پنج میلیارد تومان دست یافت؛ یعنی اگر تصور کنیم منهای دربی‌های تهران، استقلال و پرسپولیس در هر فصل در مجموع (فقط در لیگ برتر، منهای مسابقات جام حذفی) ۵۶ بازی برگزار کنند، صداوسیما به درآمد حداقلی ۲۸۰ میلیارد تومان می‌رسد که البته از این مبلغ باز هم با دستور و تصمیم مهدی تاج، حتی یک ریال سهم فوتبال ایران نیست. قرار بود حکم اعدام محمدرضا حدادی ۱۶ تیر ۱۳۸۹ اجرا شود که برای چهارمین بار اجرا نشد. . ورزش‌سه، شاملو و یک پیمان ابدی  مهدی تاج فقط حق پخش تلویزیونی را در ازای حمایت رسانه‌ای واگذار نکرد.