صداوسیما, شبکه نمایش خانگی, حجت‌الاسلام احمد مازنی, کمیسیون فرهنگی مجلس

صداوسیما, شبکه نمایش خانگی

صدور مجوز تولید آثار برای شبکه خانگی برعهده وزارت ارشاد است/ صداوسیما پاسخگوی عملکرد خود نیست/ برخی می‌کوشند سیاست محدودسازی‌ را به تولیدات شبکه خانگی تسری دهند

رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: برخی از افراد با بروز رفتارهای ارتجاعی تلاش می‌کنند سیاست محدودسازی خود را به تولیدات شبکه خانگی تسری دهند.

25/08/2020 09:22:00 ق.ظ

رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس : صدور مجوز تولید آثار برای شبکه خانگی برعهده وزارت ارشاد است/ صداوسیما پاسخگوی عملکرد خود نیست/ برخی می‌کوشند سیاست محدودسازی‌ را به تولیدات شبکه خانگی تسری دهند

رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: برخی از افراد با بروز رفتارهای ارتجاعی تلاش می‌کنند سیاست محدودسازی خود را به تولیدات شبکه خانگی تسری دهند.

او ادامه داد: وزیر ارتباطات و همچنین «شورای عالی انقلاب فرهنگی» نیز لازم است به این مسأله ورود کنند.رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در مجلس دهم در موضوع «صوت و تصویرفراگیر» یادآور شد: رهبر معظم انقلاب طی یادداشتی فرموده بودند که «صوت و تصویر فراگیر» مربوط به صداوسیما است. بر همین اساس در کمیسیون فرهنگی وقت زیادی صرف شد تا تعریف مشخصی از صوت و تصویر فراگیر ارائه گردد.

آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد - BBC News فارسی

مازنی گفت: اکثریت اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم در نهایت به یک جمع‌بندی و تعریف رسیدند و در قانون «اداره صداوسیما» مشخص کردند که تولید آثار و محصولات صوتی و تصویری با اعطای مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت بگیرد.

او تأکید کرد: در طرح نگارش شده ایجاد زیرساخت‌ برای توسعه این محصولات نیز برعهده وزارت ارتباطات قرار گرفت. تنها بخشی از اعطای مجوز برعهده صداوسیما گذاشته شد که «جنبه ملی» در حوزه پخش و به صورت منظم داشت و قرار بر این شد که رسانه ملی اجازه پخش تولیدات مرتبط با موضوعات ملی را داشته باشد. headtopics.com

رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: قرار بر این شد که اگر فردی قصد تأسیس یک شبکه تلویزیونی اینترنتی داشته باشد، مجوز آن از سوی صداوسیما صادر شود اما تولیداتی همچون فیلم سینمایی، سریال و یا مشابه آن طبق چهار دهه گذشته تنها با نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت بگیرد.

مازنی با انتقاد از برخی اقدامات صورت گرفته در روزهای اخیر در خصوص تغییر مرجع اعطای مجوز برای تولید محصولات صوتی و تصویری خانگی، عنوان داشت: متاسفانه جریانی که ایجاد محدودیت را نمی‌تواند از طریق دولت فعلی دنبال کند، به نام «اخلاق» و «اصول و ارزش‌ها» دفاع از «فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی» سعی می‌کند وظایف ذاتی اعطا شده از سوی یک نهاد انتخابی هم چون وزارت ارشاد را، به صداوسیما منتقل‌کند.

او تصریح کرد: در حالی این جریان تلاش می‌کند که اعطای مجوز این محصولات به صداوسیما منتقل شود که این رسانه حتی در قبال وظایف ذاتی خود نیز پاسخگو نیست.رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برخی از افراد تفسیری از شواری نگهبان در خصوص اصل 175 قانون اساسی را در دورانی که بنده در کمیسیون فرهنگی حضور داشتم، مطرح می‌کردند که بر اساس آن تلاش می‌کردند مسائل مرتبط با صوت و تصویر فراگیر را به صداوسیما محول کنند، اما در همین موضوع نیز مباحث مختلفی شکل گرفت و در نهایت این نتیجه اعلام شد که آنچه از طریق وزارت ارشاد در حوزه اعطای مجوز برای تولید آثار صوتی و تصویری خانگی شکل می‌گیرد، هیچ ارتباطی با صوت و تصویر فراگیر مرتبط با مأموریت صداوسیما ندارد.

مازنی با اشاره به حضور خود در جلسه «هیأت نظارت بر سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری» در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بیان داشت: اصل ۴۴ قانون اساسی رادیو و تلویزیون را یک امر انحصاری حکومتی معرفی می‌کند. این اصل مواردی را ذکر کرده که باید دولت و حاکمیت آنها را برعهده داشته باشند. برای مثال در این اصل به موضوع بانک‌ها نیز اشاره شده است. headtopics.com

ورزشکار کره‌ای از اینکه فروغی را «تروریست» نامید عذرخواهی کرد رئیس کل دادگستری استان خوزستان معترضان به وضعیت کم‌آبی را «معاندین نظام» خواند روحانی می گوید در هشت سال گذشته «بخشی از واقعیت» را به مردم نگفته است

او ادامه داد: امروز در کشور بانک خصوصی وجود دارد که این تغییر مدیریت نیز با توجه به تغییر شرایط در کشور در طول سال‌ها و در ذیل سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم در خصوص اصل ۴۴ قانون اساسی شکل گرفته است. بنده در جمع اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام این موضوع را مطرح کردم که به فراخور نیاز امروز جامعه، اعضای این مجمع با تهیه یک پیش‌نویس و انجام یک کار کارشناسی، سیاست جدیدی را در حوزه صداوسیما از مقام معظم رهبری اخذ کنند.

مازنی با تشریح پیشنهاد خود در حوزه گسترش فعالیت صداوسیما، عنوان داشت: باید شرایطی فراهم شود که رادیو و تلویزیون خصوصی در کشور فعالیت کند، اما همین فعالیت نیز با مجوز و تحت نظارت صداوسیما و مشابه عملکرد مطبوعات در ذیل هیات نظارت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل بگیرد.

او گفت: موضوع تأسیس رادیو و تلویزیون خصوصی در ذیل «طرح خط و مشی اداره و نظارت بر صداوسیما» پیش‌بینی شده بود، اما به دلیل عدم ابلاغ سیاست جدید در این حوزه از سوی رهبر انقلاب، این موضوع را به صداوسیما واگذار کردیم تا این رسانه همچنان به وظایف جاری خود ادامه داده و تنها در موضوع نظارت و اعطای مجوز به این شبکه‌های خصوصی فعالیت کند.

رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای تأکید کرد: در شرایطی که جهان امروز به سوی حمایت از رسانه‌های آزاد و متعدد حرکت می‌کند، در کشور شاهد هستیم وظایف تولید محصولات خانگی نیز به رسانه‌ای اعطا می‌شود که با وجود ۶۰ هزار نیرو، پویایی لازم را نداشته و در قبال فعالیت‌های خود نیز به جایی پاسخگو نیست. headtopics.com

مازنی گفت: حرکتی که از سوی برخی از افراد برای تغییر مرجع اعطای مجوز برای تولید آثار صوتی و تصویری خانگی صورت گرفته شده، یک اقدام ارتجاعی است و کسانی که این اهداف را دنبال می‌کنند، آگاهی لازم را در خصوص پیشینه فعالیت در این حوزه را ندارند. به نظر می‌رسد با اعمال چنین سیاست‌هایی پس از مدتی رسانه‌های عادی نیز دچار رکود و مشکل شوند.

او با مخاطب قرار دادن اعضای کمیسیون فرهنگی در مجلس یازدهم، بیان داشت: بنده تقاضا می‌کنم اعضای جدید کمیسیون فرهنگی با بررسی پیشینه اقدامات صورت گرفته، جلوی بدعت‌گذاری در اعطای مجوز از سوی صداوسیما را بگیرند.مازنی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید به صرف اینکه باری از روی دوش وزارتخانه متبوع خود برداشته می‌شود، در برابر اقدامات صورت گرفته سکوت کند بلکه این انتظار وجود دارد که ایشان با مسئولیت‌پذیری کامل در برابر رفتارهایی که اختیارات این دستگاه فرهنگی را محدود می‌سازد، ایستادگی کند.

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت؛ نخست وزیر اسرائيل انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه برد نفتالی بنت: به شیوه خودمان به «اشتباه بزرگ» ایران در حمله به نفتکش، پاسخ می‌دهیم

مازنی خاطرنشان کرد: قانون اجازه نمی‌دهد تغییر مرجع در اعطای مجوز برای تولید آثار صوتی و تصویری خانگی صورت بگیرد و اقدامات صورت گرفته اخیر؛ تنها بر اساس برداشت این افراد از موضوع «صوت و تصویر فراگیر» است و این دست از اقدامات در نهایت منجر به آن خواهد شد که وظایف وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد و حتی سازمان تبلیغات نیز برعهده رسانه ملی قرار بگیرد که این مسأله شرایط بهتری را رقم نخواهد زد.

ادامه مطلب: ILNA/خبرگزاری ایلنا »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

برخی بازیگران شبکه نمایش خانگی را در مشت خود گرفته و کسی را راه نمی‌دهند/از دیدن بسیاری از فیلم‌ها شرم می‌کنم- اخبار خواندنی - اخبار رسانه ها تسنیم - Tasnimبازیگر سریال «سه دونگ سه دونگ» گفت: متاسفانه یک عده بازیگر وجود دارند که سینما، تئاتر و شبکه نمایش خانگی را در دست گرفته اند و به هیچ وجه هم از جایگاه خود کنار نمی روند، آنها به هیچ عنوان حاضر نیستند اندکی راه به بقیه بدهند.

۱۷ هزار روستا در دولت یازدهم و دوازدهم به شبکه گاز سراسری متصل شدندرئیس‌جمهور گفت:: ۱۷ هزار روستا در دولت یازدهم و دوازدهم به شبکه گاز سراسری متصل شد که در دنیا بی‌نظیر است.

پاکستان شماری از سران طالبان و شبکه حقانی را تحریم کرد | DW | 23.08.2020دولت پاکستان برای جلوگیری از قرار گرفتن در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، شماری از سران گروه‌های اسلامگرای افراطی را تحریم کرد. معاون رهبر طالبان افغانستان و رهبر شبکه حقانی، مشهورترین چهره‌های تحریم‌شده هستند.

برخی بازیگران شبکه نمایش خانگی را در مشت خود گرفته و کسی را راه نمی‌دهند/از دیدن بسیاری از فیلم‌ها شرم می‌کنم- اخبار خواندنی - اخبار رسانه ها تسنیم - Tasnimبازیگر سریال «سه دونگ سه دونگ» گفت: متاسفانه یک عده بازیگر وجود دارند که سینما، تئاتر و شبکه نمایش خانگی را در دست گرفته اند و به هیچ وجه هم از جایگاه خود کنار نمی روند، آنها به هیچ عنوان حاضر نیستند اندکی راه به بقیه بدهند.

۱۷ هزار روستا در دولت یازدهم و دوازدهم به شبکه گاز سراسری متصل شدندرئیس‌جمهور گفت:: ۱۷ هزار روستا در دولت یازدهم و دوازدهم به شبکه گاز سراسری متصل شد که در دنیا بی‌نظیر است.

احزاب سیاسی تاجیکستان نامزد خود برای انتخابات ریاست جمهوری را معرفی کردندبرخی از احزاب سیاسی تاجیکستان نامزد خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را معرفی کردند. - خبرگزاری آناتولی