صدمین سالگرد خلق شخصیت هرکول پوآرو در داستانهای آگاتا کریستی - BBC News فارسی

27/07/1399 06:39:00 ب.ظ

پوآرو؛ بلژیکی خودستا در میان انگلیسی‌های عهد امپراتوری

'قدش اندکی از یک متر و شصت سانتی‌متر بلندتر بود، اما رفتاری بسیار موقرانه داشت. سرش دقیقاً شبیه تخم‌مرغ بود و همیشه آن را کمی به یک طرف خم می‌کرد. سبیلی شق‌ورق و نظامی داشت. آراستگی‌ و پاکیزگی‌اش تقریباً باورنکردنی بود؛ به نظرم ذره‌ای گرد و غبار بیش از زخم گلوله سبب درد و رنجش می‌شد. با این همه این مرد کوچک عجیب و غریب[...]، در زمان خود یکی از مشهورترین افسران پلیس بلژیک به شمار می‌آمد.' کنتسی از روسیه و سرهنگی از ارتش پوآرو مجرد است و گاه هستینگز با او هم‌خانه است.

عشق ناکام پوآرو کنتس ورا روساکوف، یک دزد جواهرات است که روایت‌های متفاوت از سرگذشتش در جایگاه عضوی از یک خانواده اشرافی روسی به دست می‌دهد (حضور در داستان‌های چهار قدرت بزرگ، نخستین پرونده‌های پوآرو، دوازده‌خوان هرکول). او ادعا می‌کند که پس از انقلاب روسیه از کشورش رانده شده و رنج‌ها برده است. پوآرو نقشه‌های زن را کشف می‌کند، اما کنتس را تحویل قانون نمی‌دهد و ناخشنود از عشقی که سرنوشتی ندارد، یک سو مجرم و دیگر سو کاشف جرم، با احترام با او وداع می‌کند.

به‌رغم این عشق اما بسیاری از رفتارهای پوآرو مانند زیبایی‌دوستی، ظرافت و آراستگی بسیار و لطافتش چنان است که گاه می‌توان او را در قالب یک همجنس‌گرا تصور کرد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

سیدجواد طباطبایی و اندیشه‌هایش؛ فیلسوف ایرانشهر را بیشتر بشناسیم

سیدجواد طباطبایی، اندیشمند سیاسی، در جامعه روشنفکری ایران با نام «فیلسوف ایرانشهر» شناخته می‌شود، برخی او را «مرشد محافظه‌کاری نوین ایران» می‌خوانند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

کشته شدن یک شهروند بلوچ به دست نیروهای دریابانی؛ مردم سیریک دست به تجمع زدند

مهاجر افغانستانی در ایران: قاضی گفت برو گمشو به همان خرابه‌ای که از آن آمده‌ای

مردانگی در عکاسی؛ گذار از قیود در گذر زمان | DW | 17.10.2020آیا جنبش 'Me too' ضربه مهلکی به مردسالاری وارد کرده است؟ سوژه عکس‌های یک نمایشگاه هنری در برلین، واکاوی تحولاتی است که تصویر و تصور رایج از مفهوم مردانگی را در طول زمان دگرگون کرده‌اند.

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 10 هزار و 414 نفر رسید

۱۳ کشته در حمله به گنجه در جنگ میان آذربایجان و ارمنستان | DW | 17.10.2020به گفته مقام‌های جمهوری آذربایجان ۱۳ نفر در حمله موشکی به شهر گنجه کشته شده‌اند. در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ آش‌بس شکننده‌ای به مدت یک هفته در حال اجرا است، اما هیچ یک از طرف‌های درگیر به آن پایبند نیستند.

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 40 هزار و 200 نفر رسید