صدمین روز حمله روسیه به اوکراین؛ ششمین بسته تحریمی علیه مسکو | DW | 03.06.2022

13/03/1401 04:06 ب.ظ

ششمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه تصویب شد. صادرات نفت و بزرگترین بانک روسیه هدف این تحریم‌ها هستند. به گفته رئیس پارلمان اوکراین از آغاز تجاوز نظامی روسیه به طور میانگین روزی ۱۰۰ اوکراینی کشته شده‌اند.

ششمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه تصویب شد. صادرات نفت و بزرگترین بانک روسیه هدف این تحریم‌ها هستند. به گفته رئیس پارلمان اوکراین از آغاز تجاوز نظامی روسیه به طور میانگین روزی ۱۰۰ اوکراینی کشته شده‌اند. صد روز از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین که ۲۴ فوریه به فرمان ولادیمیر پوتین آغاز شد می‌گذرد و همزمان با تشدید تحریم‌ها علیه مسکو پیشروی نیروهای روسی در مناطق شرقی ادامه دارد.

اتحادیه اروپا روز جمعه، سوم ژوئن (۱۳ خرداد) اعلام کرد ۲۷ کشور عضو آن بر سر ششمین بسته تحریمی علیه روسیه توافق کرده‌اند.

یکی از محورهای اصلی این بسته تحریمی، که توافق بر سر آن به دشواری به دست آمد، صادرات نفت روسیه را هدف گرفته و قرار است تا پایان سال جاری میلادی به کاهش شدید خرید نفت این کشور توسط اعضای اتحادیه اروپا منجر شود.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید با وجود مستثنی شدن انتقال نفت روسیه از طریق خط لوله از تحریم‌ها، میزان خرید نفت اعضای اتحادیه تا پایان امسال تا ۹۰ درصد کاهش می‌یابد. بر پایه برآورد اندیشکده اتحادیه اروپا در بروکسل، اعضای اتحادیه تا چندی پیش روزانه معادل ۴۵۰ میلیون یورو نفت و ۴۰۰ میلیون یورو گاز از روسیه وارد کرده‌اند.در ششمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه مسکو توافق شده که سه کشور بلغارستان، اسلواکی و جمهوری چک به دلیل وابستگی شدید همچنان مجاز به دریافت نفت از روسیه از طریق خط لوله باشند اما واردات نفت از طریق نفتکش به مرور کاهش می‌یابد و سال آینده متوقف می‌شود. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

بسته ششم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه تصویب شدکشورهای عضو اتحادیه اروپا بسته تحریمی جدیدی علیه روسیه تصویب کردند که شامل ممنوعیت واردات نفت از این کشور می‌شود. - خبرگزاری آناتولی

امبر هرد به جرم افترا به جانی دپ به پرداخت ۱۵ میلیون دلار محکوم شدهیات منصفه (ژوری) دادگاه رسیدگی کننده به پرونده شکایت متقابل امبر هرد و جانی دپ به اتهام خشونت خانگی، امبر هرد را به ارتکاب جرم افترا به جانی دپ محکوم کرد. فقط 15ملیون🤣 زنه دیوونه بوده حتی یکبار که دپ خواب بوده روی صورت دپ ریده بوده

«هیمارس»‌ آمریکا در راه اوکراین؛ «کابوس طالبان» توازن قوا را در جنگ روسیه به هم می‌زند؟جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور یک بسته ۷۰۰ میلیون دلاری کمک نظامی دیگر را به اوکراین اختصاص خواهد داد. کاخ سفید گفته است تسلیحات جدید شامل راکت‌اندازهای «هیمارس» می‌شوند. اما این سامانه‌ موشکی چیست و چرا حضور آن در جنگ اوکراین سرنوشت‌ساز تلقی می‌شود؟

پیشروی ارتش روسیه در شهر سیورودونتسک؛ آمریکا موشک‌های دوربرد به اوکراین می‌دهدیک مقام ارشد آمریکایی گفت این کمک‌های تسلیحاتی شامل سامانه‌های متحرک شلیک موشک می‌شود که به گفته اوکراین، در مقابله با حملات موشکی روسیه «نقش حیاتی» خواهند داشت. روسیه درگیر یک دوگانه است روسیه جنگ اوکراین را نه جنگ یا تهاجم، بلکه 'عملیات ویژه نظامی' توصیف می کند اما در مواجهه با اقدامات غرب، به قوانین جنگی متوسل می شود. شاید بد نباشد غرب هم در هنگام تحویل سلاح به اوکراین از همین عنوانِ مجعول بهره گیرد

روسیه فروش گاز به هلند و دانمارک را متوقف کرداتحادیه اروپا در مجموع پارسال ۱۴۵ میلیارد متر مکعب گاز از شرکت گازپروم دریافت کرد اما امسال در نظر دارد که خرید گاز از روسیه را تا ۶۶ درصد کاهش دهد. خفه خون گرفتی رادیو فردا

تاثیر حمله روسیه به اوکراین بر کمبود غلات در جهانمسدود شدن صادرات گندم اوکراین خطر افزایش بحران غذا را بیشتر کرده و کل جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. - خبرگزاری آناتولی

تصویر ماهواره‌ای از منطقه لوهانسک در شرق اوکراین که ظاهرا ۹۰ درصد آن به تصرف نیروهای روسی درآمده است

صد روز از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین که ۲۴ فوریه به فرمان ولادیمیر پوتین آغاز شد می‌گذرد و همزمان با تشدید تحریم‌ها علیه مسکو پیشروی نیروهای روسی در مناطق شرقی ادامه دارد.

اتحادیه اروپا روز جمعه، سوم ژوئن (۱۳ خرداد) اعلام کرد ۲۷ کشور عضو آن بر سر ششمین بسته تحریمی علیه روسیه توافق کرده‌اند.

یکی از محورهای اصلی این بسته تحریمی، که توافق بر سر آن به دشواری به دست آمد، صادرات نفت روسیه را هدف گرفته و قرار است تا پایان سال جاری میلادی به کاهش شدید خرید نفت این کشور توسط اعضای اتحادیه اروپا منجر شود.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید با وجود مستثنی شدن انتقال نفت روسیه از طریق خط لوله از تحریم‌ها، میزان خرید نفت اعضای اتحادیه تا پایان امسال تا ۹۰ درصد کاهش می‌یابد.

بر پایه برآورد اندیشکده اتحادیه اروپا در بروکسل، اعضای اتحادیه تا چندی پیش روزانه معادل ۴۵۰ میلیون یورو نفت و ۴۰۰ میلیون یورو گاز از روسیه وارد کرده‌اند.در ششمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه مسکو توافق شده که سه کشور بلغارستان، اسلواکی و جمهوری چک به دلیل وابستگی شدید همچنان مجاز به دریافت نفت از روسیه از طریق خط لوله باشند اما واردات نفت از طریق نفتکش به مرور کاهش می‌یابد و سال آینده متوقف می‌شود.

قطع دسترسی شماری از موسسه‌های مالی روسی به"سوئیفت"، سامانه بین‌المللی ارتباط‌های مالی، که شامل Sberbank، بزرگ‌ترین بانک روسیه هم می‌شود، از دیگر محورهای مهم بسته تحریمی جدید است.همزمان با تصویب تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، روزنامه اقتصادی Wedomosti چاپ مسکو گزارش داد تولید نفت روسیه پس از کاهش محسوس در ماه آوریل در ماه مه حدود پنج درصد افزایش یافت.

بنابر این گزارش میزان تولید نفت روسیه در ماه گذشته به اندکی بیش از ۴۳ میلیون تن در روز رسید. با این حال این میزان در قیاس با ماه مشابه سال گذشته همچنان دو و نیم درصد کمتر است.

خرید نفت روسیه توسط کشورهای اروپایی از آغاز تجاوز به اوکراین تا کنون حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. روزنامه چاپ مسکو می‌گوید روسیه با افزایش فروش نفت به هند و چین در حال جبران تحریم‌های کشورهای غربی است.

به نوشته این روزنامه صادرات نفت روسیه به هند می‌تواند به رکورد تاریخی ۹۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد و احتمال می‌رود چین واردات نفت روسیه را تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد و از تخفیف‌های قابل توجهی که شرکت‌های روسی مجبور به دادن آنها هستند سود برد.همزمان با صدمین روز تجاوز نظامی روسیه، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در برلین میزبان روسلان استفانچوک، رئیس پارلمان اوکراین بود.

استفانچوک روز پنج‌شنبه و در آغاز سفر خود به برلین خواستار ارسال تسلیحات سنگین آلمان به اوکراین برای مقابله با تهاجم نیروهای روسی شد.

روسلان استفانچوک، رئیس پارلمان اوکراین با لباس نظامی در دیدار با صدراعظم آلمان اولاف شولتس، سوم ژوئن ۲۰۲۲ برلین

شولتس یک روز پیشتر در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) اعلام کرد دولت این کشور تصمیم گرفته تسلیحات سنگین مورد درخواست کی‌یف، از جمله تانک‌های مدل"گپارد"، مجهز به توپ‌های ضد هوایی، را به اوکراین تحویل دهد.

رئیس پارلمان اوکراین از اظهارات شولتس استقبال کرده اما تاکید می‌کند لازم است جنگ‌افزارهای سنگین و پیشرفته هر چه سریع‌تر در اختیار نیروهای اوکراینی قرار گیرند.او می‌گوید از زمان آغاز تجاوز نظامی روسیه به اوکراین تا کنون به طور میانگین روزی صد نفر قربانی و حدود ۵۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

آندریی ملنیک، سفیر کی‌یف در برلین، روز شنبه در برنامه بامدادی مشترک کانال‌های یک و دو تلویزیون آلمان بار دیگر بر ضرورت تسریع ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین تاکید کرد و گفت در ۱۰۰ روزی که از آغاز تجاوز نظامیان روسی می‌گذارد هیچ تسلیحات سنگینی از آلمان به این کشور ارسال نشده است.

به گفته ملنیک با وجود حساس بودن وضعیت، احتمالا نخستین جنگ‌افزارهای سنگین آلمانی تازه اواخر ماه ژوئن به اوکراین می‌رسند.

سفیر کی‌یف در برلین می‌گوید هدف نخست، از جمله برای آغاز احتمالی مذاکرات جدی با روسیه، بازپس‌گیری مناطقی است که نیروهای روسی در ۱۰۰ روز گذشته اشغال کرده‌اند.ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شامگاه پنج‌شنبه در یک پیام ویدئویی اعلام کرد در حال حاضر حدود ۲۰ درصد خاک این کشور در اشغال نیروهای نظامی روسی است.

مناطق اشغالی بیشتر در منطقه دونباس در شرق اوکراین قرار دارند. روسیه پس از ناکامی در تصرف کی‌یف و خارکیف، پایتخت و دومین شهر بزرگ اوکراین، نیروهای نظامی خود را در مناطق شرقی متمرکز کرده است.

وزارت دفاع بریتانیا در ارزیابی روزانه خود از وضعیت درگیری‌ها در اوکراین می‌گوید ارتش روسیه با وجود ناکامی در دست‌یابی به اهداف استراتژیک، مانند تصرف کی‌یف، در منطقه دونباس، شامل لوهانسک و دونتسک، به پیروزی‌های تاکتیکی دست یافته است.این وزارت‌خانه سوم ژوئن در یک پیام توئیتری اعلام کرد در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد منطقه لوهانسک تحت کنترل نیروهای روسی قرار گرفته و احتمال می‌رود تا دو هفته دیگر تمام منطقه اشغال شود.

فرماندار لوهانسک به تازگی از عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی از بسیاری جبهه‌ها خبر داد و علت آن را جلوگیری از محاصره شدن کامل عنوان کرد.سرهی گایدای روز شنبه با تاکید بر اراده نیروهای اوکراینی برای دفاع از هر متر خاک لوهانسک اعلام کرد تا کنون بر اثر حمله نظامیان روسی ۳۳ بیمارستان، ۲۳۷ مرکز درمانی و بهداشتی، و حدود ۷۰ مدرسه و ۵۰ کودکستان در این منطقه تخریب شده‌اند.

نیروهای روسی از روز چهارشنبه بمباران شدید و پیشروی در شهر صنعتی سیورودونتسک را آغاز کردند و به گفته فرماندار لوهانسک مدافعان اوکراینی همچنان از برخی تاسیسات دفاع می‌کنند.

زلنسکی در پیام پنج‌شنبه شب خود اعلام کرد نیروهای اوکراینی در دفاع از شهر سیورودونتسک به موفقیت‌هایی دست‌یافته‌اند اما وضعیت این منطقه همچنان بسیار دشوار است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده همزمان با پیشروی نیروهای روسی در شهر سیورودونتسک اعلام کرد آمریکا در یک بسته کمک نظامی ۷۰۰ میلیون دلاری سامانه‌های راکتی دور برد با قابلیت هدف‌گیری دقیق در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

ظاهرا آمریکا شرط کرده که از این تجهیزات نباید برای حمله به هدف‌هایی در خاک روسیه استفاده شود و مشاور زلنسکی اطمینان داده که این اتفاق رخ نمی‌دهد و عملیات نیروهای اوکراینی را دفاعی توصیف کرده است.