صدر با رد پیشنهاد هیئت هماهنگی شیعیان دولت توافقی را «خودکشی» توصیف کرد

26/10/1400 08:51 ب.ظ

صدر با رد پیشنهاد هیئت هماهنگی شیعیان دولت توافقی را «خودکشی» توصیف کرد العربيه_فارسى

منابع العربیه یکشنبه 16 ژانویه گزارش دادند در نشست شب گذشته میان مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها و هادی العامری، رهبر ائتلاف فتح برای بررسی موضوع تشکیل دولت، مقتدی صدر همچنین بر عدم همکاری یا ائتلاف با نمایندگان وابسته به نوری المالکی رهبر حزب الدعوه و نخست‌وزیر سابق عراق که اکنون عضو ائتلاف موسوم به «هیئت هماهنگی شیعیان» است، تاکید کرد.

صدر به العامری تاکید کرده در صورت حذف نوری المالکی از هیئت هماهنگی شیعیان امکان تشکیل دولت با مشارکت این ائتلاف ممکن خواهد بود.

انتظار می‌رود هیئت هماهنگی شیعیان در ساعات آینده در منزل هادی العامری به منظور بررسی نتایج دیدار او با مقتدی صدر تشکیل شود. پس از توافق رهبر جریان صدری با ائتلاف «تقدم»» به رهبری محمد الحالبوسی، که برای دومین بار متوالی به ریاست پارلمان عراق انتخاب شد، این کشور شاهد افزایش تنش میان صدر و برخی از احزاب وابسته به ایران از جمله هیئت هماهنگی بوده است.

دلیل اصلی این تنش موضوع تشکیل دولت جدید عراق است. مقتدی صدر اصرار دارد که دولت جدید باید توسط برندگان انتخابات اخیر پارلمانی عراق تشکیل شود. نتایج انتخابات اکتبر شاهد کاهش قابل توجه کرسی‌های ائتلاف فتح و نوری مالکی (دو جریان وابسته به ایران) بود.ریاض المسعودی، یکی از اعضای برجسته جنبش صدری‌ها، در اظهاراتی خطاب به احزاب وابسته به ایران گفت: «بیایید واقع‌بین باشیم، بازندگان در انتخابات جایگاهی در دولت آینده عراق ندارند». headtopics.com

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

با رد درخواست تجدیدنظر، جوکوویچ از استرالیا اخراج می‌شودسه قاضی فدرال استرالیا درخواست تجدیدنظر در حکم لغو ویزای جوکوویچ، تنیس‌باز شماره یک جهان، را که برای شرکت در مسابقات گرنداسلم ملبورن به این کشور سفر کرده است، رد کردند. پیشتر... بسکه احمقه ی لقمه بخورید صدلقمه دعا به جون جم حوری عسلامی بکنید که اگه اونا نبودن کی به شما کم سوادای شل سواد آنتن میداد تا یک برنامه آبکی بسازین و یک هفته بیستچهاری تکرار و تکرار و تکراش کنید مثل صفحه گرامی که سوزنش گیر کرده الان باید سگ بغل می کردید تو پراگ زیر پل می خوابیدن

دادگاه فدرال استرالیا با رد شکایت جوکوویچ، ابطال ویزای او را تائید کردیک دادگاه فدرال استرالیا بامداد یکشنبه با رد درخواست تجدید نظر نوواک جوکوویچ، مرد اول تنیس جهان، ابطال ویزای او از سوی وزیر مهاجرت استرالیا را تائید کرد. کشور دگم

ایرانیان در صدر خریداران مسکن در ترکیه در سال ۲۰۲۱ | DW | 14.01.2022اتباع ایرانی در ترکیه با خرید ۱۰ هزار و ۵۶ واحد مسکونی در صدر خریداران مسکن این کشور در سال ۲۰۲۱ بوده‌اند. پس از آن نیز شهروندان عراقی با ۸ هزار و۶۶۱ و اتباع روسیه با ۵ هزار و ۳۷۹ واحد جای گرفته‌اند. اینا ریدن

چین عملیاتی شدن سند همکاری ۲۵ ساله با ایران را تایید کرد | DW | 15.01.2022وزارت خارجه چین در بیانیەای آغاز اجرای 'سند تفاهم همکاری ۲۵ ساله' با جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد. به گفته چین، اجرای این توافق باعث تقویت همکاری‌های دو جانبه اقتصادی و سیاسی بین دو کشور خواهد شد. مبارکاا باشد ازاین بعد باید باجماعت چشم تنگ بکنیم 😵 انقلاب۵۷ایرانیان برعلیه علوم بی منطق و تشگیلات و حکومت جاهلیت شئونیزم فارسی تحمیلی شرکای اشرار فرقه فارسیسم اشغالگر ایران بوده اکنون جمهوری اسلامی فرقه فارسیسم با ملاها با ایرانفروشی به جین همان راهی را می رود که پهلویها، ایران را مستعمره صلیبچیهای غرب کردند چوب حراج زدند تقریبا ۳ سال پیش که شایعات این قرارداد مطرح شد، همه دست‌اندرکاران بشدت تکذیبش کردن و ملی‌گراهای عزیز رگ غیرتشون ورم کرد که اگر این صحت داشته باشه چنین و چنان میکنیم اما حالا که رسما اعلام شد، همه بی‌تفاوت شدن چون اونقدر گرفتاری اقتصادی دارن که دیگه ملی گراییشون خشک شده.

دیدار ایران مقابل عراق با حضور زنان در ورزشگاه آزادی | DW | 15.01.2022تیم ملی فوتبال ایران در ادامه دیدارهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، در ۷ بهمن میزبان ملی‌پوشان عراق است. معاون رئیس‌جمهور ایران از حضور تماشاگران زن در ورزشگاه آزادی در چارچوب این بازی خبر داده است. روحانی میگفت؛ رئیسی میخواهد دیوار بکشد در خیابانها! من به رئیسی رأی دادم که دیوار بکشد، همین بود؟ رأیم را پس بدهید باید راه بندازم با پول رژیم سوئد ...

گمانه‌زنی‌ تازه درباره برنامه سپاه پاسداران برای ساخت موشک با برد ۵ هزار کیلومترروزنامه فرهیختگان، وابسته به دانشگاه آزاد، در گزارشی از سرمایه‌گذاری سپاه پاسداران برای توسعه برنامه موشکی خبر داده و نوشته است موشک با برد ۵ هزار کیلومتر «در دسترس‌تر از... ملت الاغ اسکل این کیر گفتاری ها نشید این اسلام کیری های مسلمون نجاست خونخوار چنتا موشک از چین وکره وروسیه گرفتن دارن باکیر اونها کوس ناموس جنده خودشون میزارن گول این اسلام 💩💩خوریهارا نخورید این خدا کوسکشها یک پرایدو به گه کشیدن 👺🤣👺شما شیادهای مزدور که جعل خبر می کنید بنویسید 10/000 کیلومتر👺🤣👺هانا کاویانی جعل خبر زنتو گاییدم فرشید😂🍆🍆🍆

رهبر صدری‌ها بار دیگر ضمن اصرار بر تشکیل دولت «اکثریت ملی» هر گونه پیشنهاد یا حتی صحبت از تشکیل دولت توافقی را «خودکشی»توصیف کرد.حذف نقش نوری المالکی

مقتدی صدر همچنین بر عدم همکاری یا ائتلاف با نمایندگان وابسته به نوری المالکی رهبر حزب الدعوه و نخست‌وزیر سابق عراق که اکنون عضو ائتلاف موسوم به «هیئت هماهنگی شیعیان» است، تاکید کرد.

صدر به العامری تاکید کرده در صورت حذف نوری المالکی از هیئت هماهنگی شیعیان امکان تشکیل دولت با مشارکت این ائتلاف ممکن خواهد بود.

انتظار می‌رود هیئت هماهنگی شیعیان در ساعات آینده در منزل هادی العامری به منظور بررسی نتایج دیدار او با مقتدی صدر تشکیل شود.

پس از توافق رهبر جریان صدری با ائتلاف «تقدم»» به رهبری محمد الحالبوسی، که برای دومین بار متوالی به ریاست پارلمان عراق انتخاب شد، این کشور شاهد افزایش تنش میان صدر و برخی از احزاب وابسته به ایران از جمله هیئت هماهنگی بوده است.

دلیل اصلی این تنش موضوع تشکیل دولت جدید عراق است. مقتدی صدر اصرار دارد که دولت جدید باید توسط برندگان انتخابات اخیر پارلمانی عراق تشکیل شود.

نتایج انتخابات اکتبر شاهد کاهش قابل توجه کرسی‌های ائتلاف فتح و نوری مالکی (دو جریان وابسته به ایران) بود.ریاض المسعودی، یکی از اعضای برجسته جنبش صدری‌ها، در اظهاراتی خطاب به احزاب وابسته به ایران گفت: «بیایید واقع‌بین باشیم، بازندگان در انتخابات جایگاهی در دولت آینده عراق ندارند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، ریاض المسعودی خاطرنشان کرد، «جبهه‌ای بسیار قوی و گسترده شامل جنبش صدری‌ها، سنی‌ها، اکثریت کردها و بسیاری از شخصیت‌های مستقل وجود دارد که می‌تواند یک دولت جدید را انتخاب و تشکیل دهد».واکنش‌های خشن احتمالی

به گفته تعدادی از ناظران سیاسی، کنار گذاشتن گروه‌های وابسته به تهران از دولت جدید عراق ممکن است واکنش‌ خشونت‌آمیز آنها را در پی داشته باشد.

احمد یونس، کارشناس حقوقی و تحلیلگر سیاسی گفت: «صدری‌ها بر تشکیل دولت اکثریت (ملی) اصرار دارند، اما احزاب مخالف دست به هر کاری خواهند زد تا بتوانند نفوذ سیاسی خود را حفظ کنند.»

در همین حال یکی از مقامات دولتی عراق که نخواست نامش فاش شود، به رویترز گفت که شبه‌نظامیان و احزاب وابسته به ایران از تهدید به خشونت برای به دست آوردن سهم در دولت جدید استفاده خواهند کرد، اما از تبدیل خشونت به درگیری گسترده با جریان صدری‌ها اجتناب خواهند کرد.ریسک خطرناک

بسیاری از ناظران سیاسی هشدار داده‌اند که اصرار صدر بر به حاشیه‌راندن احزاب وابسته به ایران و جناح‌های مسلح آن می‌تواند «ریسک خطرناکی» باشد.

توبی دودج، تحلیلگر سیاسی از دانشکده اقتصادی لندن در این رابطه پرسیده است که «آیا مقتدی صدر برای حملات خشونت‌باری که ممکن است با آن روبرو شود آماده است؟»

او گفت: «گروه‌های مسلح به‌طور فزاینده‌ای تهدید به ایجاد خشونت می‌کنند. با این حال صدر بر مواضع خود اصرار دارد، شرایط بسیار ترسناک به نظر می‌رسد».

جریان صدری‌ها در انتخابات پارلمانی اخیر عراق 73 کرسی از میان 329 کرسی‌ پارلمان را کسب کرد.

طبق قانون بزرگترین فراکسیون پارلمانی موظف به تشکیل کابینه دولت عراق است اما اغلب به‌دلیل فقدان اکثریت پارلمانی، دولت عراق از طریق ائتلاف چند فراکسیون تشکیل می‌شود.