ایلنا, اتریش, پوشش, رئیس جمهور, مردم ایران, هلند

ایلنا, اتریش

صدای آژیر خطر تغییر اقلیم بلندتر شد/ احتمال سیل شدید در پاییز و زمستان ۱۴۰۰

در گفت‌وگو با #ایلنا تشریح شد: صدای آژیر خطر تغییر اقلیم بلندتر شد/ احتمال سیل شدید در پاییز و زمستان ۱۴۰۰

22/07/2021 10:38:00 ق.ظ

در گفت‌وگو با ایلنا تشریح شد: صدای آژیر خطر تغییر اقلیم بلندتر شد/ احتمال سیل شدید در پاییز و زمستان ۱۴۰۰

رئیس کمیته تخصصی سیلاب گفت: خشکسالی و سیلاب دو روی سکه تغییر اقلیم هستند. بررسی آمار و اطلاعات بارش و رواناب طی شصت سال گذشته در مناطق خشک و نیمه خشک همانند ایران، حاکی از آن است که سیلاب‌های بزرگ و ویرانگر عموما بلافاصله قبل و پس از دوره‌های خشکسالی طولانی و شدید به وقوع می‌پیوندند.

مافیای معدن‌کاری و تخریب حوضه‌های آبریزوی افزود: علیرغم این که وقوع بارشی با این شدت برای مناطق اروپایی با آن اقلیم یکنواخت، بسیار دور از انتظار بود ولی خسارات جانی و مالی شدید بوجود آمده، هیچ تناسبی با شدت و مقدار بارش شدید یاد شده ندارد! این موضوع حاکی از آن است که کشورهای توسعه‌یافته اروپایی نیز در طرح‌های شهرسازی و توسعه زیرساخت‌های خود، فاقد پیوست اصولی سیلاب هستند و در انتخاب سیلاب طراحی، دچار مشکلات اساسی هستند، ضمن این که حجم زیاد رسوب ورودی به شهرها و منازل مسکونی نیز نشان از آن دارد که مافیای معدن‌کاری و به خصوص برداشت غیراصولی شن و ماسه، همچنین تخریب حوضه‌های آبریز و از بین بردن پوشش گیاهی، مختص ایران نبوده و در اروپا نیز رواج دارد.

درخواست چند سناتور آمریکایی از بایدن: به رئیسی ویزا ندهید | DW | 29.07.2021 دوز سوم واکسن فایزر میزان پادتن را '۱۱ برابر' می‌کند | DW | 29.07.2021 آمریکا سرکوب معترضان ایرانی را محکوم کرد و خواستار دسترسی آزادانه آنان به اینترنت شد

سیلاب در ایران چه شباهتی با اروپا دارد؟رئیس کمیته تخصصی سیلاب تصریح کرد: بارندگی شدید، آبگرفتگی گسترده شهرها و رسوب وارد شده به منازل مسکونی در سیلاب جولای 2021 غرب اروپا، شباهت‌های بسیار زیادی با سیلاب فروردین ماه 1398 حوضه آبریز کشکان در استان لرستان ایران دارد. البته تلفات جانی شدیدتر در شهرهای اروپا نسبت به شهرهای پلدختر و معمولان، به دلیل تراکم بسیار بالاتر جمعیت در اروپاست. با توجه به این که صنعت بیمه در اروپا از توسعه اصولی و مناسبی برخوردار است، انتظار می‌رود در مدت زمانی کوتاه ضمن جبران خسارات، مناطق آسیب دیده با سرعت قابل قبولی مورد بازسازی و اصلاح قرار گرفته و دوباره زندگی در مناطق آسیب‌دیده جاری شود. بطور حتم وقوع این فاجعه ناگوار در اروپا نقطه عطفی خواهد شد برای توجه بیشتر به پدیده تغییر اقلیم و اصلاح ضوابط، دستورالعمل‌ها و استانداردهای مرتبط با سیلاب.

به بارندگی‌ها دل خوش نکنیم، از خشکسالی و فرونشست درس بگیریموی گفت: در هر حال در ایران چنین نیست، چرا که پس از وقوع سیلاب ویرانگر فروردین 98 و علیرغم تشکیل هیات ویژه تهیه گزارش ملی سیلاب‌ها به دستور مستقیم رئیس‌جمهور، متاسفانه هیچ فعالیت درخور و ارزشمندی برای مدیریت سیلاب و کاهش خسارات انجام نپذیرفت و وقوع سیلاب‌های آینده هم‌چنان خسارت‌بار خواهند بود. این در حالی است که به دلیل فقدان زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنعت بیمه در ایران، خسارات سیلاب یاد شده نیز جبران نشده‌اند. اصولا تاکنون از تجارب بحران‌های پیش آمده بهره لازم را نبرده‌ و درس نگرفته‌ایم، کاش زین پس، دلخوش به وقوع چند بارندگی نشویم و از بحران‌های مرتبط با خشکسالی، فرونشست زمین، آتش‌سوزی‌ها و آشوب‌های مرتبط با کمبود آب و برق در این روزها درس بگیریم و تجارب مشقت‌بار آن، چراغ راه آینده شود. headtopics.com

 احتمال سیل شدید در پاییزوزمستان 1400فدایی‌فرد بیان داشت: خشکسالی و سیلاب دو روی سکه تغییر اقلیم هستند. بررسی آمار و اطلاعات بارش و رواناب طی شصت سال گذشته در مناطق خشک و نیمه خشک همانند ایران، حاکی از آن است که سیلاب‌های بزرگ و ویرانگر عموما بلافاصله قبل و پس از دوره‌های خشکسالی طولانی و شدید به وقوع می‌پیوندند. پدیده تغییر اقلیم نیز منجر به تشدید این وضعیت شده و انتظار وقوع سیلاب‌های بسیار شدید و خسارت‌بار در پاییز و زمستان 1400 دور از انتظار نیست.

تغییر اقلیم، باران‌های سیل‌آسا و فاجعه ملیوی تاکید کرد: هشدار مهم این که شدت بارندگی فروردین 98 در حوضه آبریز کشکان فقط حدود نیمی از شدت بارندگی اخیر به وقوع پیوسته در آلمان بوده است و آن خسارات شدید را در استان لرستان در پی داشت، حال با توجه به تاثیرات پدیده تغییر اقلیم و احتمال وقوع بارندگی با شدت بیشتر و همانند بارش اخیر در اروپا، در حوضه‌های آبریز مختلف کشور و حتی در شهرهای بزرگ ایران، می‌تواند منجر به فاجعه ملی شود. بنابراین با توجه به فقدان اعتبارات مورد نیاز برای مدیریت حوضه‌های آبریز و به خصوص آزادسازی بستر و حریم رودخانه‌ها و سیلاب‌دشت‌ها برای مدیریت سیلاب و کاهش خسارات، فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنعت بیمه توسط بخش خصوصی می‌تواند بسیار موثر و راهگشا باشد. توسعه اصولی صنعت بیمه سیلاب، در اولین گام منجر به تعیین مناطق بسیار پر خطر در مناطق مختلف کشور شده و انتشار اصولی آن باعث افزایش آگاهی‌های عمومی و افزایش آمادگی در زمان هشدار سیل خواهد شد و در گام‌های بعدی، امکان جبران خسارات را نیز فراهم خواهد کرد.

ادامه مطلب: ILNA/خبرگزاری ایلنا »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

اعتراضات در خوزستان؛ گزارش‌ها از کشته شدن ۲ نفر در ایذه و اختلال اینترنت در استاناعتراضات گسترده در خوزستان در شب سه‌شنبه ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) در حالی وارد ششمین روز خود شد که گزارش‌ها از کشته‌شدن دستکم ۲ تن توسط نیروهای امنیتی حکایت دارد. جالبتر از اون اینکه ایران اینترنت خوزستان از ساعت ۸ شب تا اوایل صبح قطع میکند که مردم شریف خوزستان برای انقلابی جدید از خانه ها خارج شوند.این هیأت هرموقع برای منافعش خواسته بجنگه اشتباه زده🤣

ششمین شب اعتراضات خوزستان؛ 3 کشته در ایذه و سرکوب شدید تظاهرات مسالمت‌آمیزدر ششمین شب اعتراضات خوزستان که به دلیل بحران بی‌سابقه بی‌آبی آغاز شد نیروهای امنیتی، سپاه و بسیج همچنان برخورد خشونت‌آمیز خود را ادامه داده و در نتیجه

موج کم‌سابقه کرونا در فرانسه؛ ارائه گواهی واکسن در اماکن تفریحی الزامی می‌شوددر حالی که شمار مبتلایان روزانه به بیماری کووید-۱۹ به بالاترین میزان از زمان ماه مه بدین سو رسیده است، مقامات فرانسه گفته‌اند از روز چهارشنبه بازدید از اماکن فرهنگی و تفریحی در این کشور مستلزم ارائه گواهی واکسن خواهد بود.

مهاجران خارجی در کدام کشورهای اروپایی در مشاغلی پایین‌تر از توانمندی فردی خود کار می‌کنند؟تازه‌ترین گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) نشان می‌دهد که اتباع خارجی شاغل در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیش از شهروندان این کشورها با شرایط مازاد صلاحیت و توانمندی فردی یا مهارت یا تحصیل بیش از حد لازم(Over-Qualification) مواجه هستند.

بازداشت ۱۴۵۰ مهاجر غیرقانونی در عملیات پلیس ترکیه در مرز با ایرانترکیه می‌گوید نیروهای امنیتی و انتظامی این کشور در عملیاتی بزرگ علیه قاچاق‌برهایی که مهاجران را از مرزهای ایران عبور می‌دهند، دستکم ۱۴۵۰ تن را متوقف کرده و ۱۳۳ مهاجر را بازداشت کرده‌اند.

کرونا در ایران؛ افزایش شمار موارد فوتی به 250 نفر در یک روزشمار کل جان باختگان براثر ابتلا به کرونا در ایران با فوت 250 طی شبانه‌روز گذشته به 87 هزار و 624 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی