صائب عریقات، دیپلمات ارشد فلسطینی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت | DW | 10.11.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 69 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 31%
  • Publisher: 63%

صائب عریقات، سیاستمدار پرسابقه فلسطینی در سن ۶۵ سالگی به علت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در بیمارستانی در اسرائیل درگذشت. عریقات یکی از چهره‌های شاخص مذاکرات صلح خاورمیانه بود و ده‌ها سال در این مذاکرات حضوری فعال داشت.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

صائب عریقات هفته‌ها با مشکل تنگی نفس و عفونت ریه دست‌وپنجه نرم کرده بود. او در اکتبر سال جاری، به علت ناراحتی تنفسی به بیمارستانی در اورشلیم (بیت‌المقدس) منتقل شده و سرنوشت این دیپلمات ارشد فلسطینیان در واپسین روزهای زندگی‌اش در دست پزشکان اسرائیلی بود.

خبر درگذشت عریقات روز سه‌شنبه ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان) رسما از سوی دفتر ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام شده است.صائب عریقات سخنگو و دبیرکل جنبش آزادی‌بخش فلسطین و یکی از افراد بسیار نزدیک به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بود. او روز ۱۸ اکتبر پس از آنکه وضعیت جسمانی‌اش رو به وخامت نهاده بود، به بیمارستان"هداسا" در اورشلیم منتقل شده بود.

او پیش از درگذشت در حالت بیهوشی کامل به سر می‌برد و تنفس مصنوعی دریافت می‌کرد. ابتلا به ویروس کرونا برای عریقات که سه سال پیش مورد عمل جراحی ریه قرار گرفته بود، باعث مرگ این دیپلمات سرشناس فلسطینی شد.عریقات ده‌ها سال در مذاکرات صلح خاورمیانه نقش ایفا کرده و یکی از معماران توافق صلح اسلو به شمار می‌آید.او خواستار راه حل دو دولت برای بحران خاورمیانه بود و همواره از سیاست‌های شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق تحت تصرف این کشور انتقاد می‌کرد.

عریقات از توافق صلح بین اسرائیل با امارات متحده عربی و همچنین بحرین انتقاد کرده و معتقد بود که چنین اقدامی بدون دست‌یابی به راه حلی پایدار برای بحران خاورمیانه نمی‌تواند مشکلی را حل کند.هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان از درگذشت صائب عریقات ابراز تاثر کرده است. ماس گفته است که به‌رغم دشواری‌های سیاسی و بحران‌های حاکم بر این منطقه، عریقات هیچ گاه شجاعت و امید خود را برای دنبال کردن اهداف سیاسی خود از دست نداد.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین تاکید کرد که عریقات همواره خواستار ادامه مذاکرات و یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران خاورمیانه بود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

سیاستمدار بود که سنگ فلسطینی‌ها را رو به سینه میزد ولی برای معالجه به اسرائیل میرفت...

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.