شیوع موج پنجم کرونا در بخش‌هایی از ایران با ویروس گونه دلتا | DW | 01.07.2021

10/04/1400 08:45 ب.ظ

شمار مبتلایان جدید به ویروس_کرونا در نیمی از استان‌ها افزایشی است و موج پنجم پاندمی در مناطقی از ایران آغاز شده است. این نگرانی وجود دارد که این موج با تسلط گونه شناخته شده در هند، موسوم به دلتا همراه باشد.

کمیته بهداشت و درمان ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست روز پنجشنبه، دهم تیرماه این ستاد گزارشی از شیوع گونه جهش یافته ویروس کرونا موسوم به"ویروس دلتا" که پیشتر در هند شناسایی شده ارائه کرد.ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، روز پنج‌شنبه در سفر به زاهدان اعلام کرد که ویروس دلتا از جنوب شرق وارد ایران شده و به همین دلیل موارد جدید ابتلا در سیستان و بلوچستان بالاتر از میانگین کشوری است.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، روز پنج‌شنبه در سفر به زاهدان اعلام کرد که ویروس دلتا از جنوب شرق وارد ایران شده و به همین دلیل موارد جدید ابتلا در سیستان و بلوچستان بالاتر از میانگین کشوری است.رزیتا خداشاهی، رئیس‌ بخش عفونی بیمارستان مشهد روز گذشته به خبرگزاری ایسنا گفت قدرت سرایت ویروس دلتا ۴۰ درصد بیشتر از گونه شناخته شده در بریتانیا است.

طی سه هفته گذشته تعداد شهرهای در وضعیت قرمز (بسیار پر خطر) کرونایی در ایران به سرعت در حال افزایش است. گفته می‌شود در نیمی از استان‌های ایران روند شناسایی موارد جدید ابتلا افزایشی است و این مناطق یا وارد موج پنجم پاندمی شده‌اند یا در آستانه ورود به آن قرار دارند.

به این ترتیب طی سه هفته تعداد شهرهای قرمز حدود پنج برابر شده و پیش‌بینی می‌شود این روند با شتاب ادامه داشته باشد. به نوشته ایسنا از ۱۲ تیرماه وضعیت شهرهای بیشتری از جمله تهران قرمز خواهد شد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

آمریکا: هدف از حمله به شبه نظامیان عراقی ایجاد بازدارندگی در مقابل ایران استآمریکا روز سه شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که هدف از حملات اخیر هوایی این کشور به شبه نظامیان در مرز سوریه و عراق، ایجاد بازدارندگی در مقابل ایران و جلوگیری از حملات بیشتر به نیروها و اماکن آمریکایی است.

«بیلیارد فضایی»؛ بشر چگونه به دنبال دفاع از زمین در برابر برخورد سیارک‌ها است؟برخورد سیارک با کره زمین در میان تمام حوادث طبیعی بیشترین قابلیت را برای انقراض بشر دارد. دانشمندان در همین راستا درصدد دستیابی به تصویری کلی از همه سیارک‌های نزدیک به کره زمین هستند. اینگونه اخبار را دیگر کسی جدی نمی گیرد جز در فیلم های علمی تخیلی مگر تا الان اين انسان ها بودنند كه از زمين نگهداري ميكردند انسان جز ريدن مگه كاري ديگه اي بلد هستند عزيز من اميدت به خدا باشه از اين بشر دو پا كاري جز ريدن بر نمي ياد

نماینده چابهار: وضعیت کرونا در حال تبدیل به یک فاجعه انسانی در سیستان و بلوچستان استنماینده ایرانشهر: *وضعیت کرونا در حال تبدیل‌شدن به یک فاجعه انسانی در سیستان و بلوچستان است *وزیر بهداشت که می‌گوید ایران آماده تأمین واکسن برای کشورهای مستضعف است، اول نگاهی به مردم مظلوم سیستان و بلوچستان بیندازد *این تراژدی خطرناک در حال گسترش است بیگانه پرستی در وجود تک تک مسولین نظام هست عمر حكومت دجال اخوندي رو به پايان هست شمارش معكوس شروع شده يك مادري از تك به تك ملاها در بياريم كه تو تاريخ و تو كتابهاي مدرسه جهان ثبت بشه

سخنگوی ائتلاف علیه داعش: در پاسخ به حمله در سوریه، یک نیروی دشمن زخمی شدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. به حق چیزای نشنیده !!! اعتلاف علیه خود دیگه نشنیده بودیم!!! خسته نباشید واسه خودتون اسپند دود کنید

در صورت صلاحدید در خصوص ریاست قوه قضائیه به نحو صلاحدید اتخاذ تصمیم فرماییدرییس قوه قضائیه در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی اجازه خواست تا در زمان باقیمانده تا آغاز به کار دولت جدید، در تمهید مقدمات استقرار دولت سیزدهم متمرکز شود. به عرض تان برسانم : بزرگترین بحران ایران دو مورد است حال تا گوش ندید همه توی این باتلاق فرو می ریم رژیم ایران ایرانی ها : اول : چین روسیه انگلیس ایران رو اشغال ودر استعمار خودشان قرار دادند و دارند به کمک رژیم ایران ایران را به محو تاریخ می رسانند دوم بحران ایران : ناامنی ها بی آبی ها خشکسالی هاست تا ۵ سال دیگه ایران به قهقرا می رود و ایرانی نیست تا حکومت در ایران کنید بعد هم چین ووو جهان تمام دارایی هاتون را در ایران و جهان دارید می گیرد و همه نابود می شویم همین بس تمام

موج گرمای بی‌سابقه در کانادا جان دست‌کم ۱۳۴ نفر را گرفتمقامات محلی موارد مرگ ناگهانی ناشی از گرمازدگی را به بالارفتن بی سابقه دمای هوا نسبت داده و اعلام کرده‌اند که دمای ۴۹.۵ درجهِ ثبت شده در روز سه‌‌شنبه یک رکورد جدید در این کشور محسوب می‌شود.

کمیته بهداشت و درمان ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست روز پنجشنبه، دهم تیرماه این ستاد گزارشی از شیوع گونه جهش یافته ویروس کرونا موسوم به"ویروس دلتا" که پیشتر در هند شناسایی شده ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس کمیته بهداشت در این گزارش از شیوع گونه دلتای کرونا در برخی استان‌های جنوبی و شرقی خبر داد که باعث شده شمار شهرهای قرمز در این استان‌ها به سرعت افزایش یابد.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، روز پنج‌شنبه در سفر به زاهدان اعلام کرد که ویروس دلتا از جنوب شرق وارد ایران شده و به همین دلیل موارد جدید ابتلا در سیستان و بلوچستان بالاتر از میانگین کشوری است.رزیتا خداشاهی، رئیس‌ بخش عفونی بیمارستان مشهد روز گذشته به خبرگزاری ایسنا گفت قدرت سرایت ویروس دلتا ۴۰ درصد بیشتر از گونه شناخته شده در بریتانیا است.

او می‌گوید ویروس بریتانیایی کرونا هم ۷۰ درصد از گونه‌ای که اولین بار در ووهان چین شناسایی شده قدرت سرایت بیشتری دارد.

طی سه هفته گذشته تعداد شهرهای در وضعیت قرمز (بسیار پر خطر) کرونایی در ایران به سرعت در حال افزایش است. گفته می‌شود در نیمی از استان‌های ایران روند شناسایی موارد جدید ابتلا افزایشی است و این مناطق یا وارد موج پنجم پاندمی شده‌اند یا در آستانه ورود به آن قرار دارند.

حدود سه هفته پیش ۱۳ شهر ایران در وضعیت قرمز قرار داشتند که اغلب در استان‌های جنوبی و شرقی بودند. تعداد این شهرها در روزهای پایانی خرداد به ۲۲ شهر و چهارم تیر به ۳۲ شهر رسید.مطابق تازه‌ترین نقشه رنگ‌بندی کرونایی شهرهای ایران که وزارت کشور منتشر کرد در حال حاضر دست‌کم ۶۳ شهر در وضعیت بسیار پر خطر قرار دارند.

به این ترتیب طی سه هفته تعداد شهرهای قرمز حدود پنج برابر شده و پیش‌بینی می‌شود این روند با شتاب ادامه داشته باشد. به نوشته ایسنا از ۱۲ تیرماه وضعیت شهرهای بیشتری از جمله تهران قرمز خواهد شد.

ایسنا با استناد به اظهارات مسئولان و آمار رسمی نوشت: «روند بستری در استان‌های اردبیل، ایلام، بوشهر، خراسان شمالی، تهران، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، قزوین، فارس، سیستان و بلوچستان، گلستان، مازندران، هرمزگان و یزد افزایشی است.»

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت دهم تیرماه اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ هزار و ۳۰۳ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده و ۱۲۵ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

در یک هفته اخیر موارد جدید ابتلا در دو روز کمتر از ده هزار نفر بود و در یک روز به حدود هفت هزار نفر هم کاهش یافت. یکی از شاخص‌های مهم تعداد موارد بستری است که با مقداری نوسان رو به افزایش است و در شبانه روز گذشته هزار و ۵۶۰ مبتلای جدید بستری شده‌اند.تقریبا تمام کارشناسان بین‌المللی گسترش واکسیناسیون عمومی در کنار رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را مهم‌ترین ابراز مقابله با شیوع کرونا عنوان می‌کنند.

تا کنون تمام وعده‌ها و شعارهای مسئولان دولتی در مورد تامین واکسن مورد نیاز شهروندان به نتیجه دلخواه نرسیده است. دولت از جمله وعده داده بود تا پایان خرداد ۱۴ میلیون نفر واکسینه شوند.

مطابق آمار وزارت بهداشت از ۲۱ بهمن که واکسیناسیون آغاز شد تا کنون در مجموع اندکی بیش از شش میلیون و ۱۵۰ هزار دوز واکسن در ایران تزریق شده و نزدیک به یک میلیون و ۷۰۸ نفر به طور کامل واکسینه شده‌اند.رئیس دولت دوازدهم، حسن روحانی در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «با توجه به فضایی که در آن قرار داریم، برای اینکه دچار محدودیت‌های قبلی نشویم و شهرها دوباره تبدیل به وضعیت قرمز نشوند نیازمند رعایت کامل پروتکل‌ها هستیم تا دوباره مجبور به اعمال محدودیت‌های شدید نباشیم.»

به نظر می‌رسد دولت با افزایش نگرانی‌ها از سرایت موج پنجم پاندمی به سراسر ایران پیشاپیش تقصیر چنین شرایط احتمالی را متوجه مردم و عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌کند.

این در حالی است که در روزها و هفته‌های اخیر گزارش‌ها و تصویرهای زیادی منتشر شده که نشان می‌دهند بسیاری از شهروندان سالمند برای دریافت دوز دوم واکسن کرونا باید ساعتها در ازدحام مراکز واکسیناسیون انتظار بکشند.

در همین حال مسئولان دولت و حسن روحانی تاریخ وعده واکسینه کردن ۱۴ میلیون نفر را از آخر خرداد به"تا پایان کار دولت" تغییر داده‌اند که در عمل میانه مرداد ماه می‌شود.

کرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه ولهکرونا از نگاه کودکان دنیا در مسابقه نقاشی دویچه وله