شیوع گسترده کرونا در استان تهران و افزایش نگرانی در ۴ استان دیگر | DW | 15.07.2020

15/07/2020 03:55:00 ب.ظ

از موج دوم کرونا در ایران سخن می‌رود. موارد ابتلا به کرونا در استان تهران به گونه‌ بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. ستاد مقابله با کرونا خواستار تمدید محدودیت‌ها برای یک هفته دیگر شده است. احتمال تمدید بیشتر منتفی نیست.

کرونا, ایران

از موج دوم کرونا در ایران سخن می‌رود. موارد ابتلا به کرونا در استان تهران به گونه‌ بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. ستاد مقابله با کرونا خواستار تمدید محدودیت‌ها برای یک هفته دیگر شده است. احتمال تمدید بیشتر منتفی نیست.

از موج دوم کرونا در ایران سخن می‌رود. موارد ابتلا به کرونا در استان تهران به گونه‌ بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. ستاد مقابله با کرونا خواستار تمدید محدودیت‌ها برای یک هفته دیگر شده است. احتمال تمدید بیشتر منتفی نیست.

زالی خواستار"مداخلات جدی‌تر و سریع‌تر و بلادرنگ" در عرصه استان تهران شده و گفته است که هرگاه مسئولان فورا اقدام نکنند، کنترل شیوع ویروس کرونا دشوار می‌شود.بر اساس تصمیم این ستاد، تجمعات بالای ۱۰ نفر و از جمله سمینارها، مجامع، کمیسیون‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها باید ممنوع شوند.

حمایت از کارگاه‌های تولید ماسکاز دولت درخواست شده است که با دادن وام و کمک‌های مالی از کارگاه‌های تولید ماسک و مواد ضدعفونی حمایت و پشتیبانی کنند. از سوی دیگر، از مسئولان درخواست شده است که با پرداخت یارانه امکان تهیه ماسک برای اقشار کم‌درآمد را فراهم کنند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

۲۵۲۱ ابتلا و ۱۷۹ فوتی جدید کرونا در کشور / ۲۵ استان در وضعیت قرمز و هشدار۲۵۲۱ ابتلا و ۱۷۹ فوتی جدید کرونا در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۲۵۲۱ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۱۷۹ نفر *تعداد کل مبتلایان: ۲۶۲۱۷۳ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۲۵۲۷۰ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۳۲۱۱ نفر

کرونا در ایران؛ فعالیت برخی مشاغل در تهران به مدت یک هفته تعطیل شدتعداد روزانه قربانیان شیوع ویروس جدید کرونا در ایران روز دوشنبه برای دومین بار بیش از ۲۰۰ نفر بود. بنا به آمار رسمی تاکنون ۱۳ هزار و ۳۲ نفر در ایران بر اثر ابتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

هشدار درباره انتقال گسترده ویروس کرونا در جمع‌های خانوادگی در ایران - BBC News فارسیاستانداری تهران با بالا گرفتن دوباره شیوع ویروس کرونا از امروز به مدت یک هفته بعضی مکان‌ها مثل باشگاه‌ها، مراکز تفریحی و تالارهای عروسی را تعطیل کرده‌است.

کرونا در ایران؛ مرگ 179 نفر دیگر در یک روز

کرونا در برزیل طی یک روز 733 و در مکزیک 485 قربانی گرفت

۲۶۲۱۷۳ مبتلا و ۱۳۲۱۱ فوتی/در ۲۵ استان در وضعیت قرمز و هشدارلاری خبر داد: ۲۶۲۱۷۳ مبتلا و ۱۳۲۱۱ فوتی/در ۲۵ استان در وضعیت قرمز و هشدار

مقامات ایران از"پیچیده بودن شرایط استان تهران" خبر می‌دهند.به گزارش ایسنا، دکتر لاری از دیروز تا امروز ۲۴ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که  یک هزار و ۸۲۰ نفر از آنها بستری شدند.هم‌رسانی این مطلب:.نماز جمعه تهران هم این هفته برگزار نخواهد شد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران از"نگرانی زائدالوصف" اعضای این ستاد گفته است. هم‌زمان شیوع کرونا در چند استان دیگر کشور نیز به نگرانی‌های عمومی نسبت به افزایش مهار نشده بیماری کووید-۱۹ دامن زده است. لاری ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳ هزار و ۲۱۱ نفر رسید. علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران اعلام کرده است که محدودیت‌های پیش‌بینی شده برای یک هفته در این استان کفایت نمی‌کند. او به نقل از اعضای ستاد مقابله با کرونا در تهران اعلام کرد که محدودیت‌ها دست‌کم برای یک هفته دیگر تمدید خواهد شد. لاری ادامه داد: ۳۳۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. زالی این احتمال که محدودیت‌ها در هفته‌های آتی حتی افزایش یابد را نیز منتفی ندانسته است.

زالی خواستار"مداخلات جدی‌تر و سریع‌تر و بلادرنگ" در عرصه استان تهران شده و گفته است که هرگاه مسئولان فورا اقدام نکنند، کنترل شیوع ویروس کرونا دشوار می‌شود. سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم رعایت موازین بهداشت فردی و اجتماعی، فاصله‌گذاری اجتماعی و لزوم استفاده از ماسک، گفت: استان‌های آذربایجان های شرقی و غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند. بستری شدن ۸۹۰ نفر در تهران طی یک روز رئیس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با اشاره به این موضوع که تنها طی ۲۴ ساعت ۸۹۰ در تهران به علت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ بستری شده‌اند، از"پیچیده شدن شرایط" این استان سخن گفته و خواستار تشدید محدودیت‌ها در این استان شده است. بر اساس تصمیم این ستاد، تجمعات بالای ۱۰ نفر و از جمله سمینارها، مجامع، کمیسیون‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها باید ممنوع شوند. انتهای پیام. افزون بر آن، قرار است در هفته جاری نماز جمعه نیز در سطح استان تهران تعطیل گردد. علیرضا زالی در عین حال به تعطیل شدن مجدد باشگاه‌های ورزشی، تالارها و آرایشگاه‌ها برای مدت چند هفته اشاره کرده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا استان تهران در پاسخ به پرسش ناظر بر برگزاری آزمون‌های سراسری گفت: «تهران شرایط میزبانی برگزاری آزمون‌های سراسری را ندارد.» حمایت از کارگاه‌های تولید ماسک مسئولان طی هفته‌های گذشته بارها نسبت به عدم استفاده از ماسک در سطح  شهرها و به‌ویژه در امکان سرپوشیده هشدار داده‌اند. در همین رابطه، علیرضا زالی از دولت درخواست کرده است که ضمن حمایت از کارگاه‌های تولید ماسک و مواد ضدعفونی در این عرصه به امر مقابله با شیوع کرونا یاری رسانند. از دولت درخواست شده است که با دادن وام و کمک‌های مالی از کارگاه‌های تولید ماسک و مواد ضدعفونی حمایت و پشتیبانی کنند. از سوی دیگر، از مسئولان درخواست شده است که با پرداخت یارانه امکان تهیه ماسک برای اقشار کم‌درآمد را فراهم کنند.

این در حالی است که برخی از کارشناسان نسبت به عواقب عدم استفاده از ماسک و رعایت فاصله در اماکن عمومی و همچنین در اتوبوس‌ها و مترو هشدار داده‌اند. ظرفیت بیمارستان‌ها مینو محرز، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی نیز اعلام کرده است که ایران از منظر شیوع ویروس کرونا در"یک اوج" به سر می‌برد. او از افزایش فوق‌العاده مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها خبر داده است. این کارشناس بیماری‌های عفونی همچنین نسبت به استفاده از"ماسک‌سوپاپ‌دار" هشدار داده و گفته است که «این ماسک‌ها استاندارد نیستند و هوا را بیرون می‌دهند. بر این اساس اگر یک فرد مبتلا به کووید-۱۹ از ماسک سوپاپ‌دار استفاده کند، نفس که می‌کشد، از طریق سوپاپ ذرات تنفسی را خارج می‌کند و بیشتر ویروس را منتشر می‌کند.

» نادر توکلی، معاون ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران نسبت به افزایش بار بیمارستانی در این شهر هشدار داده است. او گفته است که «تمام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی ملزم به پذیرش بیماران کرونایی هستند.» او گفته است که ۳۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های یاد شده به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است. اما در صورت افزایش شمار مبتلایان، بیمارستان‌ها نیز با دشواری زیادی در درمان بیماران روبه‌رو خواهند شد. توکلی حتی به این نکته اشاره کرد که دامنه سنی بیماری کرونا پایین آمده و «تمام افراد بالای دو سال از ریسک برابر ابتلا برخوردارند.

» اوضاع در دیگر استان‌های ایران سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران درباره اوضاع در چهار استان ایران ابراز نگرانی کرده است. او گفته است: «در استان‌های غرب، شمال غرب، جنوب و جنوب غرب و استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق» مردم ایران روزهای"سختی" داشتند. بنا بر اظهارات وزیر بهداشت ایران، وضعیت در استان‌های مازندران، خراسان رضوی، تهران و البرز نگران کننده است. او اعلام کرد که بیماری در برخی از استان‌های قرمز ایران و از جمله در کرمانشاه، کردستان، هرمزگاه و خوزستان"تا حد زیادی کنترل" شده است. وزیر بهداشت جمهوری اسلامی نسبت به توزیع داروهای تقلبی رمدسیویر و فاویپیراویر در سطح ایران هشدار داد.

او ضمن تاکید بر این نکته که تا کنون هیچ داروی موثر و قابل اعتمادی برای درمان بیماری کووید-۱۹ وجود ندارد، گفت که ایران از هفته آینده داروی رمدسیویر تولید داخل کشور را توزیع خواهد کرد. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید در شبانه‌روز گذشته، ۱۹۹ نفر دیگر در ایران طبق اخبار رسمی جان خود را به علت ابتلا به کرونا از دست داده‌اند. به این ترتیب، تعداد قربانیان این بیماری بر اساس آمار رسمی به ۱۳ هزار و ۴۱۰ نفر رسیده است. افزون بر آن، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران طی ۲۴ ساعت گذشته دو هزار و ۳۸۸ نفر افزایش یافته است. این به این معناست که شمار مبتلایان به ویروس کرونا به ۲۶۴ هزار و ۵۶۱ نفر رسیده است.

در همین زمینه: .