شیوع کرونا در زمستان چقدر وخیم خواهد بود؟ - BBC News فارسی

15/05/1399 07:32 ق.ظ

شیوع کرونا در زمستان چقدر وخیم خواهد بود؟

پاییز و زمستان کم‌کم فرا می‌رسند و معمولا در فصل‌های سرد، سرماخوردگی و آنفلوآنزا هم زیاد می‌شوند. این باعث نگرانی از افزایش ابتلا به کرونا و شاید هم موج دوم و بزرگتر این بیماری شده است. با این حال پیش‌بینی روند این بیماری در زمستان پیچیده و نامعلوم است؛ هم دلایلی هست برای نگرانی هم دلایلی برای اطمینان خاطر. دکتر ریچل لو از دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن به بی‌بی‌سی گفت شاید کرونا هم ویروسی "فصلی" باشد، مثل "ویروس‌های دیگری که در زمستان به اوج شیوع می‌رسند".

با این حال "سازوکارهایی که باعث شیوع فصلی می‌شوند خیلی کم شناخته‌شده‌اند و معلوم نیست محصول شرایط آب و هوایی هستند یا رفتار انسان‌ها."

بیرون بدن، تمام ویروس‌ها وقتی هوا سرد است، بهتر زنده می‌مانند. گروه مشاوران علمی بریتانیا برای موارد اضطراری (سیج) می‌گوید برای ویروس کرونا، چهار درجه سانتی‌گراد بالای صفر دمای خاص و مطلوب است. در زمستان نور آفتاب و پرتو فرابنفش آن که باعث غیرفعال شدن این ویروس می‌شود، کم است. وقتی هوا خوب نیست، مردم در خانه می‌مانند و مهمانی در باغ یا بساط کباب در حیاط جذاب نیست. پنجره ها بسته‌اند و هوا در فضای‌های سرپوشیده چندان جریان ندارد. همه اینها می‌تواند به شیوع ویروس کرونا کمک کنند.توضیح تصویر،به تخمین آکادمی علوم پزشکی در بدترین حالت، شیوع کرونا در زمستان در بریتانیا، جان۲۵۱ هزار نفر را خواهد گرفت. چنین تخمینی یعنی، عدد آر به ۱.۷ می‌رسد. عدد آر عددی که نشان می‌دهد هر فرد آلوده چند نفر دیگر را آلوده می‌کند. قبل از شروع محدودیت و تعطیلی‌ها، این عدد در بریتانیا سه بود و در حال حاضر کمتر از یک است.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

فعالان عرصه هیئت در سراسر کشور گرد هم می‌آیندگردهمایی ملی مجازی فعالان عرصه هیأت با هدف «هماهنگی و انسجام هر چه بیشتر مدیران هیآت» با توجه به شیوع گسترده بیماری کرونا و محدودیت خاص آن پنج‌شنبه این هفته تشکیل می‌شود

متاستاز سرطان «آرش صادقی» در زندان به شانه و سینه او؛ روند درمان این زندانی سیاسی متوقف شده استمتاستاز سرطان «آرش_صادقی» در زندان به شانه و سینه او؛ روند درمان این زندانی سیاسی متوقف شده است آرش صادقی، زندانی سیاسی که به خاطر انتقاد از جمهوری اسلامی به ۱۹ سال زندان محکوم شده است،‌ به رغم ابتلا به سرطان در زندان بدون مداوا رها شده است.

کرونا دامن اپل را هم گرفت؛ عرضه گوشی های «آیفون ۱۲» به تعویق افتا‌دکرونا دامن اپل را هم گرفت؛ عرضه گوشی های «آیفون ۱۲» به تعویق افتا‌د در گذشته شرکت اپل معمولا در هفته دوم ماه سپتامبر از گوشی‌های همراه تازه خود رونمایی می‌کرد و همزمان پیش‌فروش این محصولات آغاز می‌شد.

تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا/ تعطیلات در پاییز اجتناب ناپذیر است/ سناریوها از هم اکنون باید تنظیم شودرئیس کمیته سلامت،‌ محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: برنامه ریزی برای شرایط آلودگی هوا در پاییز را ضروری می‌دانم و با توجه به شرایط کنونی احتمالا تعطیلات در آن زمان اجتناب ناپذیر است.

جامعه ایرانی مایل به "فرزندآوری" است اما این 7 عامل مانع شده‌اند!- اخبار خانواده و جوانان - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimکشور در سه دهه آینده با افت شدید شاخصه‌های جمعیتی رو‌به‌رو خواهد شد؛ با وجود اینکه جامعه ایرانی بیش از تعداد فرزندانی که دارد، مایل به فرزندآوری است اما هفت موضوع در حوزه جمعیت مانع هستند و متاسفانه این موضوعات از سوی مسئولان این حوزه نیز رها شده‌!

افزایش هشدارها به روحانی درباره مراسم محرم و بحران کمبود ماسکانجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران درباره تاثیر برگزاری تجمعات در شیوع ویروس کرونا هشدار داد. همزمان گزارش‌های مختلف حاکی از کمبود وسایل حفاظتی مثل ماسک در ایران است

اینکه کرونا در زمستان نیمکره شمالی چه خواهد کرد فقط به خود این ویروس مربوط نیست، روند بیماری‌های زمستانی دیگر، رفتار ما و موفقیت یا شکست سیاست‌های دولت‌ها، وخامت اوضاع را تعیین می‌کنند. آیا همان‌طور که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفته تا کریسمس (پنجم دی) همه چیز عادی می‌شود یا زمستان سختی در پیش است؟پاسخ به این سوال هنوز مشخص نیست ولی پاسخ علمی به سمت جواب مثبت متمایل است که تا حد زیادی بر اساس دانش ما درباره ویروس‌های دیگر است. چهار نوع ویروس کرونای دیگر هم وجود دارند که باعث علائم سرماخوردگی می‌شوند و همه آنها در زمستان آسان‌تر سرایت می‌کنند. آنفلوآنزا، ویروس سرماخوردگی (راینو ویروس) و ویروس سین‌سیشیال تنفسی (RSV) همه رفتارهایی مشابه دارند.

دکتر ریچل لو از دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن به بی‌بی‌سی گفت شاید کرونا هم ویروسی "فصلی" باشد، مثل "ویروس‌های دیگری که در زمستان به اوج شیوع می‌رسند". با این حال "سازوکارهایی که باعث شیوع فصلی می‌شوند خیلی کم شناخته‌شده‌اند و معلوم نیست محصول شرایط آب و هوایی هستند یا رفتار انسان‌ها."

بیرون بدن، تمام ویروس‌ها وقتی هوا سرد است، بهتر زنده می‌مانند. گروه مشاوران علمی بریتانیا برای موارد اضطراری (سیج) می‌گوید برای ویروس کرونا، چهار درجه سانتی‌گراد بالای صفر دمای خاص و مطلوب است. در زمستان نور آفتاب و پرتو فرابنفش آن که باعث غیرفعال شدن این ویروس می‌شود، کم است. وقتی هوا خوب نیست، مردم در خانه می‌مانند و مهمانی در باغ یا بساط کباب در حیاط جذاب نیست. پنجره ها بسته‌اند و هوا در فضای‌های سرپوشیده چندان جریان ندارد. همه اینها می‌تواند به شیوع ویروس کرونا کمک کنند.توضیح تصویر،به تخمین آکادمی علوم پزشکی در بدترین حالت، شیوع کرونا در زمستان در بریتانیا، جان۲۵۱ هزار نفر را خواهد گرفت. چنین تخمینی یعنی، عدد آر به ۱.۷ می‌رسد. عدد آر عددی که نشان می‌دهد هر فرد آلوده چند نفر دیگر را آلوده می‌کند. قبل از شروع محدودیت و تعطیلی‌ها، این عدد در بریتانیا سه بود و در حال حاضر کمتر از یک است. اندک افزایشی در عدد آر باعث افزایش قابل توجه موارد ابتلا می‌شود.

پرفسور وندی بارکلی از کالج امپریال لندن به بی‌بی‌سی گفت: "نگرانی مردم معقول و منطقی است".

"احتمال زیادی هست که موج دوم اتفاق بیفتد، واضح است که ما هنوز به ایمنی گله‌ای نرسیده‌ایم و معمولا زمستان انتظار می‌رود ویروس در ایجاد موج دوم موفق باشد. در حال حاضر نادانسته‌های ما بسیار زیادند اما من فکر می‌کنم که شرایط می‌تواند بد باشد، بله".

تخمین زده می‌شود حدود پنج درصد مردم در بریتانیا به ویروس کرونا آلوده شده باشند.، یعنی ۹۵ درصد دیگر هیچ مصونیتی ندارند. تجربه آمریکا نشان داد اگر مهار ویروس از دست برود، موارد ابتلا افزایش خواهند یافت.

آیا ویروس های دیگر مانند آنفلوآنزا می‌توانند مشکل ایجاد کنند؟

مسئله نگران‌کننده این است که شیوع آنفلوآنزا و موج دوم کرونا با هم اتفاق بیفتند. اما الان هیچ چیز عادی نیست و مشخص نیست قواعد عادی تا چه حد صدق می‌کنند. تغییر عمیق در روال جامعه و رفتار ما برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، مانند بیشتر شستن دست، پوشاندن صورت، رعایت فاصله اجتماعی و دورکاری، بر انتقال ویروس‌های دیگر هم تاثیر گذاشته است.توضیح تصویر،

صف غذای بیرون‌بر در مقابلی رستورانی در هنگ‌کنگ، غذا خوردن داخل رستوران ممنوع است

در هنگ‌کنگ به نظر می‌رسد محدودیت و تعطیلی‌ها شیوع فصلی آنفلوآنزا را متوقف کرده و در استرالیا هم که در حال حاضر زمستان است، فصل آنفلوآنزا نرسیده یا نامعمول به تاخیر افتاده است. در کشورهای نیمکره جنوبی از جمله شیلی و آفریقای جنوبی هم، آنفلوآنزا و عفونت‌های زمستانی تصویری مشابه نشان می‌دهند، با این حال این فرض که در نیمکره شمالی هم همین اتفاق بیفتد خطرناک است. محدودیت و تعطیلی‌ها از جمله بستن مدرسه‌ها و محدود کردن پروازها در طول فصل آنفلوآنزا می‌تواند تاثیر داشته باشند هر چند در بعضی کشورهای نیمکره شمالی این محدودیت و تعطیلی‌ها رو به کاهش است.

پرفسور برکلی می‌گوید: "ممکن است رعایت فاصله اجتماعی از میزان آنفلوآنزا کم کرده باشد که خیلی خوب است. ولی من فکر نمی‌کنم بتوانیم به این اکتفا کنیم".

اگرعفونت‌های زمستانی دیگر که مانند ویروس کرونا باعث سرفه و تب می‌شوند زیاد باشند، باعث می‌شود مردم بیشتری تست شوند.

پرفسور جولین هیسکاکس از دانشگاه لیورپول به بی‌بی‌سی گفت: "به نظرم باید برای موج دوم خودمان را آماده کنیم و در حفظ فاصله اجتماعی و پاکیزگی دست سهل انگاری نکینم، در غیر این صورت این اتفاق حتما خواهد افتاد. به نظرم یکی از راه هایی که باید در نظر بگیریم، آزمایش‌های بسیار خوب برای تشخیص این سه یا چهار عفونت تنفسی است که علائم بالینی مشابه دارند. بعد اگر کسی از در وارد شد می‌توانیم بگوییم کرونا دارد یا آنفلوآنزا".

به همین دلیل است که بریتانیا سعی می‌کند ظرفیت آزمایش‌های آنفلوآنزای خود را افزایش دهد و به ۵۰۰ هزار تست در روز برساند و عده بسیار زیادی را به این بیماری مصون کند.

دکتر لو می‌گوید: "فکر می‌کنم افزایش ابتلای زمستانی چیزیست که حتما باید خود را برایش آماده کنیم. بزرگترین خطر این است که افراد به محافظت از خود کم‌توجهی کنند".