کرونا, کوید ۱۹, پاندمی کرونا

کرونا, کوید ۱۹

شیوع کرونا: ریزذرات بزاقی چقدر خطرناکند؟ | DW | 21.05.2020

ویروس کرونا می‌تواند مدت‌ها در هوا معلق بماند. این ویروس همراه ریزذرات بزاقی هنگام صحبت کردن منتشر می‌شود. پژوهشگران آلمانی توصیه می‌کنند هوای محیط‌های بسته را از طریق بازکردن در و پنجره‌ها مرتب تهویه کنید.

21/05/2020 08:50:00 ب.ظ

ویروس کرونا می‌تواند مدت‌ها در هوا معلق بماند. این ویروس همراه ریزذرات بزاقی هنگام صحبت کردن منتشر می‌شود. پژوهشگران آلمانی توصیه می‌کنند هوای محیط‌های بسته را از طریق بازکردن در و پنجره‌ها مرتب تهویه کنید.

ویروس کرونا می‌تواند مدت‌ها در هوا معلق بماند. این ویروس همراه ریزذرات بزاقی هنگام صحبت کردن منتشر می‌شود. پژوهشگران آلمانی توصیه می‌کنند هوای محیط‌های بسته را از طریق بازکردن در و پنجره‌ها مرتب تهویه کنید.

مهمترین راه انتقال ویروس کرونا ارتباط مستقیم با فردی است که در اثر آلودگی به کرونا به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده است. ویروس تکثیر شده در بدن بیمار همراه سرفه یا عطسه او به دیگران منتقل می‌شوند.ویروس کرونا اما برای انتشار خود راه دیگری هم دارد: شناور ماندن در ریزذرات بزاقی.

کیانوش عیاری: این شایعات را باور نمی‌کنم! قتل دختر ۱۳ ساله توسط پدر نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق کودک قتل ناموسی در ایران؛ 'پدر رومینا با داس دخترش را کشت'

بر خلاف ذرات بزرگتر، مانند قطرات عطسه یا سرفه فرد بیمار که به دلیل سنگینی وزن این قطرات سریع روی زمین می‌‌افتند، ریزذرات بزاقی می‌توانند مدتی طولانی در هوا معلق بمانند.ویروس کرونا نخستین ویروس عفونی نیست که از این طریق منتقل می‌شود. ویروس بیماری‌هایی مانند سل یا سرخک هم تا حدی از طریق این ریزذرات بزاقی منتقل می‌شوند.

در نتیجه برای آلوده شدن به ویروس بیماری‌زا تماس مستقیم و نزدیک با شخص بیمار لازم نیست و فقط کافی است دقایقی در هوای آلوده به ویروس نفس بکشیم تا ویروس وارد دستگاه تنفسی ما شود.مطالعات چند گروه تحقیقاتی بین‌المللی ثابت کرده که ویروس کرونا در ریز‌ذرات بزاقی افرادی که پس از آلودگی به ویروس، حتی اگر نشانه‌ای از بیماری هم بروز ندهند، باز هم در هوا منتشر می‌‌شود. این ذرات هنگام صحبت‌ کردن −به خصوص با صدای بلند− به بیرون پرتاب می‌شوند.

آنچه هنوز مشخص نیست قدرت بیماری‌زایی این ریزذرات است. پژوهشگران نمی‌دانند این ریزذرات تا چه مدت مسری و خطرناک هستند.ویروس‌ها پس از خروج از بدن فرد آلوده نیازمند فرد دیگری هستند و هر چه بیشتر در فضای خارج از بدن باشند ضعیف‌تر می‌شوند.موسسه روبرت کخ آلمان می‌گوید ویروس کرونا از طریق این ریز ذرات بزاقی در هوا منتشر می‌شود اما دشوار است که بگوییم تا چه مدت بیماری‌زا می‌ماند. این موسسه تأکید دارد که مهمترین مسیر انتقال ویروس ارتباط مستقیم با عفونت قطره‌ای است. یعنی ارتباط با قطرات سرفه یا عطسه فردی که پس از آلودگی ویروسی به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدپیتر والگر، از انجمن بهداشت بیمارستانی در آلمان می‌گوید: «برای جلوگیری ازابتلا به ویروس کرونا خودداری از ارتباط با فرد بیمار و قطرات عفونی معمولأ کافی است.» او با اشاره به اطلاعات جمع‌آوری شده در بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان آلمان در ماه‌های اخیر می‌گوید در شرایط کنونی دلیلی برای سخت‌گیری بیشتر در زمینه توصیه‌‌‌های بهداشتی وجود ندارد.

بازکردن در و پنجره‌ها برای تهویه منظم محل زندگی از آلودگی احتمالی از طریق ویروس شناور در ریزذرات بزاقی معلق در هوا جلوگیری می‌کند. این روش برای جلوگیری از تجمع ریزذرات بزاقی در محیط‌های عمومی هم مؤثر است. پیتر والگر می‌گوید: «در شرایطی که امکان تهویه هوای داخل با هوای تازه خارج وجود ندارد، خطر ابتلا به ویروس از طریق ریزذرات‌بزاقی وجود دارد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیددر فضای باز اما احتمال ابتلا به ویروس کرونا از طریق این ریزذرات بسیار کم است. ریزذرات بزاقی بسیار سبک هستند با وزش یک نسیم ملایم، در هوا پراکنده می‌شود. در نتیجه  شمار ویروس‌های معلق در هوا در یک نقطه بسیار کمتر می‌شود.

پدر علت قتل را فرار دختر از منزل عنوان کرد سومین نفتکش ایرانی به منطقه اقتصادی ونزوئلا نزدیک شد برنامه ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا

کریستین دروستن، پروفسور ویروس‌شناسی بیمارستان شریته آلمان معتقد است بالکن یا فضای بیرونی رستوران‌ها را می‌توان در شمار مکان‌های تقریبأ امن، از نظر آلودگی به زیرذرات بزاقی به شمار آورد. ادامه مطلب: DW فارسی »

رژیم صهیونیستی مانع از این شده است كه پناهندگان فلسطینی و فرزندان آنها از حق قانونی برای بازگشت به خانه های خود در فلسطین استفاده كنند. QudsDay Palestine

شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 93 هزار و 594 تن رسیدشمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 93 هزار و 594 تن رسید

وزیر بهداشت ترکیه: مقابله علیه ویروس کرونا، بزرگترین بسیج ما در دوره اخیر بودوزیر بهداشت ترکیه: از آنجایی که هنوز نمی‌دانیم مبارزه با پاندمی تا کی ادامه خواهد یافت، به همین دلیل زندگی را از نو برنامه ریزی می‌کنیم. فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه: اگر در روزهای عید از تدابیر اتخاذ شده پیروی کنیم، ممکن است بعد از آن از آزادی بیشتری برخردار شویم. کوجا: اقدامات و تدابیری که علیه پاندمی انجام داده‌ایم٬ مورد قبول جامعه قرار گرفته است

شمار قربانیان ویروس کرونا در ایتالیا به 32 هزار و 330 نفر رسیدشمار قربانیان ویروس کرونا در ایتالیا به 32 هزار و 330 نفر رسید

افزایش ۳۰ درصدی بزهکاری‌های سایبری در سایه شیوع ویروس کرونا | DW | 20.05.2020کارشناسان از افزایش بی‌سابقه بزهکاری‌های سایبری در اثر بحران ناشی از شیوع بیماری کووید-۱۹ خبر داده‌اند. موضوعی که برای کارشناسان پدیده ناآشنا و جدیدی نیست. آن‌ها نسبت به خطرات ناشی از بدافزارها به کاربران هشدار داده‌اند.

نظرات رهبر آینده اصول‌گرایان درباره ویروس کرونا؛ تئوری‌های توطئه

رهبران گروه ۷ ایمنی اجلاس حضوری را با وجود ویروس کرونا می‌سنجندرهبران گروه ۷ ایمنی اجلاس حضوری را با وجود ویروس_ کرونا می‌سنجند ترامپ این ایده را چهارشنبه مطرح کرد و در توییتی گفت ایالات متحده در حال «بازگشت به عظمت» است: «دیگر اعضا هم بازگشت خود را آغاز می کنند. این نشانه ای عالی از عادی شدن اوضاع برای همه است!»