شیعیان اسماعیلیه در ایران؛ دینداری به شرط اختفای مذهب

15/04/1400 10:10:00 ق.ظ

وقتی راجع به مذهب اهالی این روستا که تقریبا همگی شیعه «اسماعیلیه» هستند، سوال می‌شود، پیرزن با همان لهجه شیرین نیشابوری خود طفره می‌رود و می‌گوید: «چه فرقی می‌کند پیرو چه کسی باشی، مهم این است که همه مسلمانیم.» اقلیت‌های_مذهبی شهروندخبرنگار

پیرزن سرش را از پنجره خانه کاه‌گلی خود بیرون آورده است و با چهره‌ای پر از مهر به مسافران و تازه‌ واردانی که به روستای ساکت، آرام و پاکیزه‌اش آمده‌اند، سلام می‌کند.

او با لبخند به سوالات آن‌ها در مورد روستا پاسخ می‌دهد؛ اما وقتی راجع به مذهب اهالی این روستا که تقریبا همگی شیعه «اسماعیلیه» هستند، سوال می‌شود، با همان لهجه شیرین نیشابوری خود طفره می‌رود و می‌گوید: «چه فرقی می‌کند پیرو چه کسی باشی، مهم این است که همه مسلمانیم.»

*** «سرور» خانم که از پیروان مذهب شیعه اسماعیلیه است و تمام عمر ۸۰ ساله‌اش را در روستای «دیزباد» خراسان گذرانده است، دو دختر دارد و یک پسر که هر سه آن‌ها سال‌ها است این روستا را ترک کرده‌اند؛ یکی‌ به تهران و دو نفر دیگر به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند.

نوه‌اش «ندا» این روزها به دیزباد آمده است تا یکی دو ماه از تابستان را در این روستای خوش آب و هوا بگذراند. او مانند بقیه خانواده‌اش پیرو مذهب اسماعیلیه است اما ملاحظه‌کاری و احتیاط مادربزرگش و سایر اهالی روستا را ندارد و حاضر است کمی راجع به مذهب و آیین خود صحبت کند. headtopics.com

ولی مهم نیست که چه دینی داشته باشیم یا نداشته باشیم . چیزهای مهم تری هم هست😅

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.