شیراک؛ از مخالفت با جنگ عراق تا مسئولیت پذیری در قبال کشتار نازی‌ها

08/07/1398 02:35 ب.ظ

🎥مراسم تشییع جنازه ژاک شیراک، رئیس جمهوری پیشین فرانسه با حضور رهبران سیاسی جهان و شخصیت‌های برجسته درباره زندگی و کارنامه سیاسی ژاک شیراک بیشتر بخوانید:

ژاک شیراک در سال ۱۹۷۷ شهردار پاریس شد و به مدت ۱۸ سال در این مقام باقی ماند؛ اما طی این مدت سودای ریاست جمهوری او را رها نکرد. ژاک شیراک سرانجام در سال ۱۹۹۵ به پشتوانه وعده کاهش شکاف اجتماعی، رئیس‌جمهور فرانسه شد. وی در سیاستگذاری داخلی به صرفه‌جویی روی آورد که اعتراض‌ها و اعتصاب‌های زمستان سال ۹۵- ۹۶ میلادی را در پی داشت.

بوسه ژاک شیراک بر گونه همسرش پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۲

آقای شیراک در دور دوم انتخابات سال ۲۰۰۲ با کسب ۸۲ درصد آراء و پیشی گرفتن از ژان ماری لوپن توانست بار دیگر بر مسند ریاست جمهوری تکیه بزند. وی همچنین با به رسمیت شناختن مسئولیت فرانسه در قبال جنایات نازی‌ها اعتبار مضاعفی در فرانسه و جهان کسب کرد.

وی در همان سال به دلیل یک سکته مغزی خفیف چند روز در بیمارستان بستری شد و از آنجا زنگ بازنشستگی‌اش به صدا درآمد. نیکولا سارکوزی پس از ژاک شیران رئیس‌جمهور فرانسه شد وی در ادامه به دلیل باز شدن پرونده‌های سیاسی و مالی‌ مرتبط با حزبش و شهرداری پاریس در زمان مسئولیت او، به دادگاه کشیده شد اما به دلیل بیماری از شرکت در جلسات دادگاه خودداری کرد. headtopics.com

ژاک شیراک که در اواخر عمرش به دلیل بیماری ضعیف شده بود در نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی و درحالی که دست خود را روی شانه محافظ خود گذاشته بود، در انظار عمومی در مراسم اعطای جوایز بنیاد ژاک شیراک در پاریس دیده شد.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

تعداد مسکن در ۲۰ سال دو برابر شد؛ مستاجران هم!تعداد مسکن در ۲۰ سال دو برابر شد؛ مستاجران هم! تحولات جمعیت و مسکن طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ در ایران نشان می‌دهد تعداد خانوارها و واحدهای مسکونی تقریبا دو برابر شده اما به همین میزان بر آمار مستاجران افزوده شده است.

با ارزیابی پزشکان روانچی در مدت کوتاهی درمان می‌شود/هزینه‌ها توسط بیمه پرداخت می‌شودسخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل روز شنبه در پی برخی واکنش‌ها از سوی کاربران فضای مجازی به بستری شدن مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل در بیمارستانی در نیویورک، اعلام کرد: در آمریکا اکثر افراد شاغل و از جمله کارکنان نمایندگی ایران تحت پوشش بیمه درمانی هستند.

زندانی فراری بعد از ۱۷ سال با پهپهاد در غار پیدا شدپلیس چین یک زندانی فراری که ۱۷ سال از دست پلیس مخفی بود را از طریق پهپاد در یک غار پیدا کرده است. این مرد ۶۳ ساله که سونگ ژیانگ نام دارد در سال ۲۰۰۲ به جرم قاچاق زنان و کودکان به زندان افتاد، اما توانست از زندان فرار کند و تا به امروز فراری بود.

پیاده‌روی در اعتراض به بوی نامطبوع در محله کوجووار

تشدید تدابیر امنیتی در کشمیر پس از سخنرانی «عمران خان» در سازمان مللعمران خان: وقتی ما هیچ گزینه دیگری نداشته باشیم، جنگ خواهیم کرد و وقتی که یک قدرت هسته‌ای تصمیم بگیرد تا آخر بجنگد، تبعاتش بسیار فراتر از منطقه خواهد رفت و همه جهان را متاثر می‌کند.

دادستان کل کشور: حضور زنان بی‌حجاب در خيابان‌ها به ویژه در قم از تحرکات دشمن استدادستان کل کشور، در مراسم معارفه دادستان جدید قم، گفت: «حضور زنان بی‌حجاب در خيابان، فيلم گرفتن و انتشار در فضای مجازی به ویژه در قم از تحرکات دشمن است.» بعد از انتشار خبر نارضایی خامنه‌ای از وضعیت قم، تاکنون فرمانده انتظامی و دادستان قم تغییر کرده‌اند.