شورش زندانیان زندان سپیدار در ادامه سریال شورش در زندان‌های ایران

11/01/1399 08:38:00 ب.ظ

شورش زندانیان زندان سپیدار در ادامه سریال شورش در زندان‌های ایران #العربية

العربية

شورش زندانیان زندان سپیدار در ادامه سریال شورش در زندان‌های ایران العربية

برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی گزارش کردند که روز دوشنبه 30 مارس 2020 زندان سپیدار اهواز شاهد شورش

در ویدئوهای منتشر شده صدای شلیک گلوله از درون زندان شنیده می‌شود و اخبار تایید نشده‌ای درباره فرار تعدادی از زندانیان نیز منتشر شده است.خبرگزاری ایرنا به نقل از حیدر عباس زاده، فرمانده انتظامی استان خوزستان ضمن تایید خبر شورش در زندان سپیدار، گزارش کرد که « تعدادی از زندانیان 2 بند سپیدار اهواز امروز قصد آشوب و ایجاد ناآرامی داشتند که با حضور به موقع نیروهای انتظامی و امنیتی آرامش به زندان برگردانده شد و در حال حاضر هیچ‌گونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد. »

تعدادی از زنان زندانی سیاسی عرب اهواز در زندان سپیدار اهواز نگهداری می‌شوند و فعالان حقوقی گزارش‌های متعددی درباره شکنجه روحی و جسمی این زندانیان که با هدف اخذ اعترافات اجباری بر آنها اعمال می‌شود، منتشر کرده‌اند.پیش از این و در روز یکشنبه 29 مارس 2020 اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز با انتشار بیانیه‌ای درباره اوضاع سلامتی زندان‌ها در اهواز به طور عام و وضعیت مهدی بحری فعال فرهنگی زندانی در اهواز به طور خاص هشدار داد.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

شورش در زندان عادل‌آباد شیراز؛ از «فرار از زندان» خبری نبودشورش در زندان عادل‌آباد شیراز؛ از «فرار از زندان» خبری نبود جزئیات بیشتر🔽 هرجا دوست دارید گیومه میزارید، هر جا دوست ندارید نه. کلا قاعده ندارید.

پنجمین شورش در زندان‌های ایران طی ده روز؛ اعتراض و درگیری در زندان همدانبعد از زندان‌های خرم‌آباد، الیگودرز، تبریز و سقز، منابع محلی از اعتراض و درگیری در زندان_همدان و فرار شماری از زندانیان خبر دادند. مقام‌های رسمی درگیری و اعتراض در این زندان را تایید کردند و گفتند: «در حال بازگرداندن آرامش به زندان همدان هستند.» این قضیه یک کم مشکوکه. فکر کنم یا هزینه نگه داری‌ رو دیگه ندارن، یا به خاطر مشکلات کروناست. به چند صد هزار زندانی سیاسی مرخصی دادن یا آزادشون کردن، الان هم فرار یه سری زندانی های غیر سیاسی. چطور زندانی ها تا حالا یادشون نبود شورش کنن و فرار کنن؟ بعد یه دفعه همه زندانی های کشور تو زندان های مختلف یهو تصمیم گرفتن با هم فرار کنن؟ مخصوصا دارن زندانی ها رو فراری میدن چون میدونن از پس کرونا بر نمیان و اگه همه زندانی ها به خاطر کرونا بمیرن نظام هیچ رقمه نمیتونه جمعش کنه شایعه و شایعه پراکنی کار همیشگی دشمنان این انقلاب مرگ_بر_اسرائیل مرگ_بر_آمریکا

کرونا در افغانستان: زنان در زندان هرات شورش کردندزنان زندانی در اعتراض به عدم اعطای مرخصی و آزادی به آنها، در زندان هرات دست به شورش و اعتراض زدند.

شورش در زندان عادل‌آباد شیرازWhy international community is silent on these events? Enough is enough. amnesty UNHumanRights

شورش و فرار زندانیان داعشی از زندان الحسکه سوریهمنابع کُردی و دیدبان حقوق بشر سوریه یکشنبه 29 مارس 2020 از وقوع شورش و فرار زندانیان داعشی از زندان داعشيا چرا از مرگ هراس دارند ميرن ببهشت همنجا ك هميشه آرزوشو داشتند 😂

نگرانی از شیوع کرونا در زندان‌های ایران؛ بعد از زندان سقز این بار «ناآرامی» در زندان همدان گزارش شده است🔺نگرانی از شیوع کرونا در زندان‌های ایران؛ بعد از زندان سقز این بار «ناآرامی» در زندان همدان گزارش شده است ⚡️برخی رسانه های داخل ایران از بروز «درگیری» در زندان شهر همدان خبر دادند اما ساعاتی بعد دادستان همدان این موضوع را تکذیب کرد. امروز نه فقط آزادی مردم ایران، بلکه سلامتی و زندگی آن‌ها و نجات اقتصاد و حفظ موجودیت ایران، درگرو ‌سرنگونی این رژیم است. هم‌چنان‌که لازمه صلح و امنیت در منطقه و جهان و مقابله با بلایای طبیعی، مشروط به تغییر این رژیم است کروناویروس FreeIran2020 / جمهوری اسلامی همیشه حقایق رو تکذیب میکنه اما بعدش گندش درمیاد ایران که زندانی زیاد نداره نگران کشور زندان ها باید بود البته جان مردم آمریکا برای دولتمردانی کمترین اهمیتی ندارد چه رسد به زندانی های این کشور...... کرونا_ویروس_آمریکایی

زندانیان بود.Aa زندانیان در شیراز در اعتراض به وضعیت خود زیر سایه شیوع ویروس‌کرونا و عدم اجازه مرخصی، یکشنبه شب ۱۰ فروردین در زندان عادل آباد دست به اعتراض و شورش زدند.بعد از زندان‌ پارسیلون خرم‌آباد و زندان الیگودرز در استان همدان، زندان تبریز در آذربایجان‌شرقی، و زندان سقز در استان کردستان، اعتراض زندانیان در زندان همدان پنجمین شورش در زندان‌های ایران طی کمتر از ده روز گذشته است؛ اعتراض‌هایی که دلیل آن گسترش شیوع ویروس کرونا به زندان‌ها عنوان شده است.Aa جمعی از زنان زندانی در زندان هرات افغانستان، در اعتراض به وضعیت ناشی از شیوع ویروس‌کرونا، ترس ناشی از آن و عدم مرخصی یا آزادی اشان، یکشنبه شب ۲۹ مارس دست به اعتراض زدند و شورش کردند.

این نهمین شورش در زندان‌های ایران است که به دلیل ترس زندانیان از انتشار ویروس کرونا و همچنین مرگ تعدادی از آنها به دلیل این ویروس، رخ می‌دهد. در ویدئوهای منتشر شده صدای شلیک گلوله از درون زندان شنیده می‌شود و اخبار تایید نشده‌ای درباره فرار تعدادی از زندانیان نیز منتشر شده است. این در حالیست که برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی از فرار زندانیان از زندان عادل‌آباد خبر داده بودند. خبرگزاری ایرنا به نقل از حیدر عباس زاده، فرمانده انتظامی استان خوزستان ضمن تایید خبر شورش در زندان سپیدار، گزارش کرد که « تعدادی از زندانیان 2 بند سپیدار اهواز امروز قصد آشوب و ایجاد ناآرامی داشتند که با حضور به موقع نیروهای انتظامی و امنیتی آرامش به زندان برگردانده شد و در حال حاضر هیچ‌گونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد.خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز با تایید درگیری و اعتراض زندانیان در این زندان نوشت: «به‌دنبال بروز درگیری بین زندانیان این شهر، مسوولان استان در حال بازگرداندن آرامش به این زندان هستند. » تعدادی از زنان زندانی سیاسی عرب اهواز در زندان سپیدار اهواز نگهداری می‌شوند و فعالان حقوقی گزارش‌های متعددی درباره شکنجه روحی و جسمی این زندانیان که با هدف اخذ اعترافات اجباری بر آنها اعمال می‌شود، منتشر کرده‌اند. همچنین صدای تیراندازی از محوطه زندان شنیده شده است. پیش از این و در روز یکشنبه 29 مارس 2020 اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز با انتشار بیانیه‌ای درباره اوضاع سلامتی زندان‌ها در اهواز به طور عام و وضعیت مهدی بحری فعال فرهنگی زندانی در اهواز به طور خاص هشدار داد. شورش در زندان عادل‌آباد شیراز؛ از «فرار از زندان» خبری نبود ساعاتی پس از آزادی این زندانیان، جمعی از زنانی که در این فهرست نبودند، با سر و صدا و حمله به وسایل و تجهزات زندان، اعتراض و خشم خود را بروز دادند.

در بیانیه اهرو به نقل از منابع محلی این سازمان آمده که «در پی سهل انگاری و بی توجهی مسئولین زندان مرکزی اهواز در منطقه شیبان وضعیت بیماران مبتلا به کرونا از جمله مهدی بحری عکاس و فعال مدنی رو به وخامت است به طوری که مسئولین زندان او را به تنهایی در قرنطینه جدا کرده‌اند. او همچنین افزوده است زندانیانی که شورش کردند در دو بند از زندان عادل آباد حضور داشتند که مجرمان با «جرایم خاص و خشن» در آنجا نگهداری می‌شوند. عصر شنبه ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی در جلسه ویژه‌ای به همراه غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون خود، محمدجعفر منتظری دادستان کل، حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی و اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان‌ها و چند مقام قضایی و امنیتی دیگر اعتراض و شورش در زندان‌ها را مورد بررسی قرار دادند.» براساس همین گزارش، مسئولین زندان مرکزی اهواز با تخلیه بند 2 در زندان آن را به سالنی با 100 تخت به یک مرکز برای زندانیان مبتلا به کرونا تبدیل کرده‌اند و در حال انتقال دادن تمامی زندانیان مبتلا به این ویروس از تمام زندانهای استان به زندان مرکزی اهواز هستند. هم اکنون 3 زندانی ( مهدی بحری ، میلاد بغلانی و حمید رضا مکی ) و 3 زندانبان نیز مبتلا به کرونا شده‌اند امری که نگرانی‌ها از سرایت این بیماری به دیگر زندانیان را بیشتر کرده است. او البته تاکید کرده زندانیان اقدام به شکست برخی نرده‌ها و دوربین‌های مدار بسته کرده‌اند. اهرو همچنین از آمادگی نیروهای ضدشورش و استقرار آنها برای سرکوب احتمالی زندانیان خبر داده و گفته شده که «زندانیان نسبت به تخصیص سالن بند 2 به عنوان مرکزی برای نگهداری بیماران کرونایی اعتراض کرده اما پاسخ مقامات آوردن یگان‌های ویژه و نیروهای ضدشورش بود که با تمام تجهیزات در زندان مرکزی اهواز مستقر شده‌ و در چند مرحله اقدام به رژه در محیط زندان و ایجاد رعب و وحشت برای زندانیان کردند..» مقامات قضائی ایران در روزهای گذشته برای مقابله با بیماری کرونا اقدام به آزادی موقت 83 هزار زندانی از مجموع 280 هزار زندانی در سراسر ایران کردند، اما به گزارش اهرو «هزاران بازداشتی و زندانی سیاسی و به طور خاص زندانیان زندان اهواز را از این آزادی مشروط مستثنی کردند، که این امر بر خلاف تقاضاهای سازمان ملل و سازمانهای بین المللی برای ضرورت اولویت آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی است. اواخر اسفند سال ۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائيه از مرخصی ۸۵ هزار زندانی به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها خبر داده بود. غلام محمد رحمانی رئیس عدلیه هرات می‌گوید ۵۰۰ زندانی پس از گذراندن آزمایشات طبی توسط نیروهای پزشکی و بهداشتی به آغوش خانواده‌های خود باز می‌گردند.

» پس از افزایش مطالبات برای آزادی و درخواست‌ها برای آزادی مشروط یا مرخصی از طرف زندانیان فشارها و تهدیدها علیه زندانیان و مخصوصا زندانیان سیاسی بیشتر شده، و مسئولان زندان محدودیت‌های بیشتری را علیه زندانیان مانند محدودیت ملاقات و تماس تلفنی و غیره اعمال کرده‌اند. روزهای گذشته شاهد چندین شورش در زندان‌های شهرهای مختلف از جمله عادل آباد شیراز، مهاباد، الوند، سقز، تبریز، خرم‌آباد، الیگودرز بود و در این شورش‌های تعدادی از زندانیان توانستند از زندان فرار کنند. زندانیان در برخی از زندان‌های ایران که به عدم آزادی یا اعطای مرخصی خود معترض بودند، دست به شورش زدند. .