شهروندان قطری برای نخستین بار در انتخابات مجلس شورا پای صندوق‌های رای رفتند

10/07/1400 11:20 ق.ظ

حاکمان قطر قرار بود ۱۷ سال پیش این انتخابات را برگزار کنند.

حاکمان قطر قرار بود ۱۷ سال پیش این انتخابات را برگزار کنند. شهروندان قطر در این انتخابات ۳۰ عضو از ۴۵ نماینده مجلس شورا را انتخاب می‌‌کنند. تا امسال، تمام اعضای این نهاد مشورتی از سوی امیر تمیم بن حمد آل ثانی منصوب می‌شدند. با وجود برگزاری این انتخابات، احزاب سیاسی همچنان در قطر ممنوع هستند.

قطر سال آینده میزبان رقابت‌های جام جهانی فوتبال است و بسیاری از ناظران معتقدند این انتخابات برای دادن مشروعیت بیشتر به حاکمان کشوری انجام می‌شود که به‌ویژه درباره کارگران مهاجر خارجی، کارنامه سیاهی دارد.

مجلس شورای قطر می‌تواند به حکومت سلطنتی پیشنهاد قانون بدهد، بودجه دولت را تصویب کند و یا حتی وزرا را برای پرسش فراخواند. با این حال امیر قطر می‌تواند تمام تصمیم‌های مجلس را لغو کند. این انتخابات قرار بود در سال ۲۰۰۴ برگزار شود. همین امر شائبه‌ها درباره باز شدن صندوق‌های رای چند ماه پیش از جام جهانی را دوچندان کرده است.

۲۸۴ نفر از جمله ۲۸ زن برای شرکت در این انتخابات نامزد شده اند. در روزهای گذشته شماری از کاندیداها در برنامه‌های تلویزیونی مناظره کرده اند. خبرگزاری فرانسه گزارش می‌کند سیاست خارجی و ساختار پادشاهی، جایی در بحث‌های انتخاباتی نداشته و صحبت‌ها درباره مسائل اجتماعی نظیر بهداشت و حقوق شهروندی بوده است. headtopics.com

بربادی

ادامه مطلب:
euronews_pe »

تانکر ترکرز: سومین محموله سوخت ایران برای حزب‌الله در راه لبنان استتانکر ترکرز: سومین محموله سوخت ایران برای حزب‌الله در راه لبنان است شرکت ردیابی کشتی‌های باری «تانکر ترکرز» اعلام کرد سومین محموله سوخت ایران، یک کشتی حامل گازوئیل یا بنزین برای گروه شبه نظامی حزب‌الله، در راه انتقال به لبنان است. آخوندکاری جز بذل و بخشش ثروت مردم به گروههای تروریستی و کشورهای گشنه گدا نداره انجام بده؟هزاران میلیارد دلارتا اینجا صورتحساب آخوندا برای مردمه مجید ! حزب الله نه بگو مردم لبنان عزیزجان ،حزب الله یه کشتی سوخت رو میخواهد چیکار کنه نیازی به ردیابی نیست خودش وقتی خواسته راه بیفته خبر داده

بهترین لحظات من حضور در اجتماعات مردمی استرئیس جمهور تاکید کرد: برای من بهترین لحظات این است که در اجتماعات مردمی باشم بهترین لحظات بنده به عنوان یک خدمتگزار این است که در جمع شما باشم. رئیس جمهورمردمی و انقلابی یعنی آیت الله رئیسی.ای کاش به انتصابات رانتی و جهتداردرفولادهم توجه کنید. انتصاب جوان با پارتی دور از شعار دولت است

گلاره ناظمی، نخستین داور زن ایرانی در فینال جام جهانی فوتسال

عمران خان: گفت‌وگو تنها راه صلح با طالبان پاکستان استعمران خان، نخست وزیر پاکستان گفت، گفت‌وگو تنها راه صلح با طالبان پاکستانی است و از آغاز گفت‌وگوها با این گروه در کشورش برای آشتی و زمین گذاشتن سلاح خبر داد پس شما هم وارد مذکرات با تروریستان میشوید پس دولت شما نیز سقوط خواهد کرد شاید در چهار سال پس چرا تنها راه صلح در افغانستان گفتگو با طالبان نبود و راه‌حل مشکل را در جنگ دیدید قربون بشم خدا را. .....یک بام و دو هوا را پاکستان چی گوی تو افغانستان میخوره. نجیب الا راست میگفت

عددنما| وضعیت مصرف گوشت قرمز در ایران چگونه است؟رئیس اتحایه گوشت گوسفندی گفته در شش ماه اول امسال به دلیل کمبود بارندگی، صحرایی برای چرا وجود نداشته و با افزایش تقاضا برای در اختیار گرفتن نهاده برای دام‌ها مواجه هستیم. علی‌رغم اینکه 60 درصد مردم توان خرید گوشت قرمز را ندارند اما به دلیل کمبود گوشت تمام گوشت کشتاری در بازار مصرف می‌شود. اشکال نداره گوشت ضرر داره حرف الکی

ترفندهای کارفرمایان برای کاهشِ سنوات، عیدی و مستمری بازنشستگیِ کارگران/ مراجع حل اختلاف نگذارند «سازمان تامین اجتماعی» بیش از این زمین بخورد!هر عنوانی که روی پرداختی بگذارند در صورتی که برای ترمیم مزد در ازای کار در ساعات عادی پرداخت شود، در دایره مزد کارگر قرار می‌گیرد و حتی اگر کارگر نتواند در مراجع حل اختلاف ثابت کند مزد واقعی او چقدر است و موفق به احقاق حق نشود، «حتماً» در دیوان عدالت به حقش خواهد رسید اما در نهایت، این کارفرماست که ضرر می‌کند.

نخستین انتخابات نمایندگان مجلس شورای قطر روز شنبه با گشایش شعبه‌های اخذ رای آغاز شد. این انتخابات که برای اولین بار برگزار می‌شود، عملا امکان تغییر آرایش قوا در این کشور کوچک و ثروتمند را ندارد.

شهروندان قطر در این انتخابات ۳۰ عضو از ۴۵ نماینده مجلس شورا را انتخاب می‌‌کنند. تا امسال، تمام اعضای این نهاد مشورتی از سوی امیر تمیم بن حمد آل ثانی منصوب می‌شدند.

با وجود برگزاری این انتخابات، احزاب سیاسی همچنان در قطر ممنوع هستند. قطر سال آینده میزبان رقابت‌های جام جهانی فوتبال است و بسیاری از ناظران معتقدند این انتخابات برای دادن مشروعیت بیشتر به حاکمان کشوری انجام می‌شود که به‌ویژه درباره کارگران مهاجر خارجی، کارنامه سیاهی دارد.

مجلس شورای قطر می‌تواند به حکومت سلطنتی پیشنهاد قانون بدهد، بودجه دولت را تصویب کند و یا حتی وزرا را برای پرسش فراخواند. با این حال امیر قطر می‌تواند تمام تصمیم‌های مجلس را لغو کند.

این انتخابات قرار بود در سال ۲۰۰۴ برگزار شود. همین امر شائبه‌ها درباره باز شدن صندوق‌های رای چند ماه پیش از جام جهانی را دوچندان کرده است.

۲۸۴ نفر از جمله ۲۸ زن برای شرکت در این انتخابات نامزد شده اند. در روزهای گذشته شماری از کاندیداها در برنامه‌های تلویزیونی مناظره کرده اند. خبرگزاری فرانسه گزارش می‌کند سیاست خارجی و ساختار پادشاهی، جایی در بحث‌های انتخاباتی نداشته و صحبت‌ها درباره مسائل اجتماعی نظیر بهداشت و حقوق شهروندی بوده است.

هواپیمای قطری حامل یک گروه فنی در فرودگاه کابل به زمین نشست

قطر یکی از مهم‌ترین بازیگران سیاست منطقه‌ای خاورمیانه است. این کشور توانست با همکاری ترکیه توانست ۴ سال در برابر محاصره اقتصادی و دیپلماتیک عربستان سعودی و متحدانش مقاومت کند.

حوزه‌های اخذ رای از ساعت ۸ صبح باز شده و تا ساعت ۱۸ به کار خود ادامه می‌دهند. اکثریت جمعیت ۲/۵ میلیون نفری قطر خارجی هستند و امکان شرکت در این انتخابات را ندارند.