شهردار آمستردام از نقش این شهر در تاریخ برده‌داری عذرخواهی کرد

10/04/1400 11:24 ب.ظ

«۴۰ درصد رشد اقتصادی آمستردام در قرن هجدهم نتیجه برده داری بوده است.»

«۴۰ درصد رشد اقتصادی آمستردام در قرن هجدهم نتیجه برده داری بوده است.» شهردار آمستردام از نقش پایتخت هلند در استعمار و برده‌داری عذرخواهی کرد. این دو رویکرد غیرانسانی، برای سال‌ها ثروت و رفاه را برای شهروندان این منطقه به ارمغان می‌آورد.

خانم فمکه هالسما، شهردار آمستردام روز پنجشنبه و در جریان یک سخنرانی به مناسب سالگرد الغای برده داری (اول ژوئیه ۱۸۶۳) گفت: «به نام آمستردام، به‌دلیل مشارکت فعال شورای شهر در نظام تجاری برده‌داری استعماری و تجارت جهانی انسان‌هایی که به برده فروکاهیده شدند، مراتب عذرخواهی خود را اعلام می‌کنم.»

در هلند، مانند دیگر کشورهای اروپایی، عروج جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» جامعه را مجبور به پاسخگویی در برابر تاریخ برده‌داری کرده است. خانم هالسما در سخنرانی روز پنجشنبه خود افزود: «دیگر وقت آن فرا رسیده که بی‌عدالتی بزرگ برده داری را وارد هویت شهرمان کنیم و آن را بپذیریم.»

در زمان اوج قدرت امپراتوری استعماری «ولایات متحده» هلند، این کشور شمال اروپا ۷ مستعمره در دریای کارائیب، آفریقای جنوبی و اندونزی کنونی داشت. سورینام و کوراسائو، مهم‌ترین مستعمرات هلند در کارائیب بودند. در آفریقای جنوبی بوئرها تا پیش از پذیرش شکست در برابر بریتانیا حکم می‌راندند. در جنوب شرقی آسیا و در اندونزی کنونی، شرکت هلندی «هند شرقی» فعال بود. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

تصاویر خودرویی که در کمتر از سه دقیقه هواپیما می‌شوداین طولانی‌ترین پرواز انجام شده توسط این نوع وسیله نقلیه تاکنون بوده است. پراید هم این قابلیت داره 😌 مستعان مارو ندیده اند

آیا ادعای فرمانده‌ کل سپاه پاسداران مبنی بر برتری در بسیاری از حوزه‌ها درست است؟

آمریکا: هدف از حمله به شبه نظامیان عراقی ایجاد بازدارندگی در مقابل ایران استآمریکا روز سه شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که هدف از حملات اخیر هوایی این کشور به شبه نظامیان در مرز سوریه و عراق، ایجاد بازدارندگی در مقابل ایران و جلوگیری از حملات بیشتر به نیروها و اماکن آمریکایی است.

اعترافات ناتمام؛ روایت مسئولان جمهوری اسلامی از نفوذ موساد در نهادهای امنیتیEhsanMehrabi7 چه خبر خوبی روزمو ساخت

آزادی بسکتبالیست‌های ایرانی پس از چند ساعت بازداشت در فرودگاه تهراناعضای تیم ملی بسکتبال ایران به دلیل همراه داشتن 46 قلم مواد خوراکی غیر مجاز که چند ساعت بازداشت شده بودند، آزاد شدند. - خبرگزاری آناتولی

«بیلیارد فضایی»؛ بشر چگونه به دنبال دفاع از زمین در برابر برخورد سیارک‌ها است؟برخورد سیارک با کره زمین در میان تمام حوادث طبیعی بیشترین قابلیت را برای انقراض بشر دارد. دانشمندان در همین راستا درصدد دستیابی به تصویری کلی از همه سیارک‌های نزدیک به کره زمین هستند. اینگونه اخبار را دیگر کسی جدی نمی گیرد جز در فیلم های علمی تخیلی مگر تا الان اين انسان ها بودنند كه از زمين نگهداري ميكردند انسان جز ريدن مگه كاري ديگه اي بلد هستند عزيز من اميدت به خدا باشه از اين بشر دو پا كاري جز ريدن بر نمي ياد