شهادت جفری رابرتسون؛ مهم‌ترین سند علیه حمید نوری در دادگاه سوئد

20/12/1400 04:46:00 ب.ظ

شهادت جفری رابرتسون؛ مهم‌ترین سند علیه حمید نوری در دادگاه سوئد العربيه_فارسى

هفتاد و یکمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، پنج‌شنبه 10 در این جلسه، جفری رابرتسون، حقوق‌دان، نویسنده و پژوهشگر حقوق بشر استرالیایی-بریتانیایی در دادگاه شهادت داد.

Advertisement رابرتسون با همکاری «بنیاد برومند» یک گزارش مفصل درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال 1367 تهیه کرده است که از جمله اسناد مهم در دادگاه نوری به‌شمار می‌رود. او در آغاز شهادت خود به سوالاتی در خصوص چگونگی تماس بنیاد با او و دلیل قبول سفارش برای نوشتن این گزارش پاسخ داد.

او توضیح داد که در گزارش خود با دست‌کم 40 نفر از جان‌به‌دربردگان اعدام‌های 67 و شماری از خانواده‌های آنها مصاحبه کرده است. رابرتسون در مورد صحت «فتوای روح‌الله خمینی» مبنی بر دستور اعدام زندانیان و مخالفان جمهوری اسلامی گفت که «هیچ شکی در صحت فتوا و اسناد مرتبط با آن» ندارد.

او با اشاره به انتشار تصویر این فتوا در کتاب خاطرات حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت رهبر ایران گفت که او «مرد شماره 2 رژیم ایران بود. وی افزود: «[این فتوا] با کینه به‌خصوصی صادر شده است» و ادامه داد، «منتظری یک فرد ناراضی در داخل هیئت عالی کشور و مخالف این اعدام‌ها بود. عبدالکریم موسوی اردبیلی که خود قاضی القضات بود نیز به این فتوا اشاره می‌کند و می‌گوید این فتوا را مستقیما از آیت‌الله [خمینی] گرفته‌اند.» headtopics.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

شرکت آلمانی آبجویی ابداع کرد که در خانه و با ترکیب پودر و آب درست می‌شود

با نزدیک شدن فصل تابستان و گرمای هوا، بازار فروش آبجو بار دیگر رونق گرفته است. اکنون یک شرکت آلمانی می‌گوید با آبجوسازی در خانه می‌خواهد این صنعت را متحول کند. ادامه مطلب >>

آخرین دفاعیات حمید نوری در دادگاه سوئدرادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

شاهد دادگاه حمید نوری: فتوای آیت‌الله خمینی با کینه بخصوصی صادر شده بودخوب بهش رو میدن حرف بزنه .بزنید خار مادرش یکی کنید این دیوثو

سفیر روسیه در ایران: در مذاکرات وین منافع خودمان را هم در نظر می‌گیریملوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران در خصوص مذاکرات برجامی در وین گفت این کشور منافع خود را نیز در نظر می‌گیرد. - خبرگزاری آناتولی

مطالبه آزادی زندانیان سیاسی در ایران در روز جهانی زن

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا خواستار تحقیقات بین‌المللی در مورد حملات روسیه در اوکراین شدرئیس‌جمهوری لهستان نیز با اشاره به حملات روسیه به مدارس و ساختمان‌های مسکونی و غیرنظامی گفت برای او کاملا روشن است که روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده است. نه که امریکا تو ویتنام و افغانستان و عراق و یمن کم ساختمان مسکونی و غیر نظامی زد ؟؟؟

چرا سریال «خادم ملت» در جهان پربیننده اما در ایران ممنوع شد؟در روزهایی که حمله ویرانگر روسیه به اوکراین ادامه دارد، بسیاری کنجکاوانه سراغ سریال اوکراینی «خادم ملت» با بازی زلنسکی رفته‌اند و تکه‌هایی از آن در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است.