شناسه هنر جنوب تهران | DW | 31.10.2020

10/08/1399 11:17 ق.ظ

۱۰ آبان ۱۳۰۳: ۹۶ سال پيش در چنين روزی مرتضی احمدی در تهران زاده شد. 'در نظرخواهی برنامه شما و راديو از مردم در سال ۱۳۵۶ محبوب‌ترين هنرپيشه شناخته شدم'.

۱۰ آبان ۱۳۰۳: ۹۶ سال پيش در چنين روزی مرتضی احمدی در تهران زاده شد. 'در نظرخواهی برنامه شما و راديو از مردم در سال ۱۳۵۶ محبوب‌ترين هنرپيشه شناخته شدم'. شناسه هنر جنوب تهران ۱۰ آبان ۱۳۰۳: ۹۶ سال پيش در چنين روزی مرتضی احمدی در تهران زاده شد."در نظرخواهی برنامه شما و راديو از مردم در سال ۱۳۵۶ محبوب‌ترين هنرپيشه شناخته شدم".

مرتضی احمدی، بازیگر سینما و تلویزیون ایران

مرتضی احمدی در خانواده باورمندی رشد كرد:"پدرم سقطفروشی داشت و دستش به دهانش می‌رسيد. من چون صدای خوبی داشتم، از ۱۲ سالگی در ماه محرم نوحه‌خوان و در ماه رمضان موذن محل بودم". شش ساله بود كه به مكتب رفت ولی يك سال بعد او را به دبستان منوچهری فرستادند. او بيش از آن كه حواسش به دبستان و دبيرستان باشد، شيفته بازيگری و خوانندگی و ورزش بود:

"۱۶ ساله بودم كه به زورخانه كُردان مراجعه كردم و دو سه سال متوالی صبح و بعد از ظهر به ورزش سنتی می‌پرداختم. يك جفت ميل زورخانه خريدم كه هنوز دوست و هم‌نفس باصفای من است. به فوتبال هم علاقمند شدم و يكی از بهترين فوتباليست‌های آموزشگاه‌های تهران شدم". headtopics.com

روحش شاد

خدا رحمتش کنه. هر روز با آهنگ های ایشون صبحم آغاز می کنم. روحش شاد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

کرونا در اروپا؛ آغاز قرنطینه سراسری دوم در بلژیک و درگیری در بارسلونسخنگوی پلیس بارسلون شمار تظاهرکنندگان را ۷۰۰ نفر ذکر کرده و گفته است که برخی از آنها به سوی پلیس «اشیا خطرناک» پرتاب کرده‌اند.

ابتلای یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران به کرونا- اخبار تهران - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimکرونا در شورای_شهر_تهران سخنگوی شورای شهر تهران: متاسفانه روند ابتلا به کرونا در شورا ادامه دارد از میان همکاران خانم شهربانو امانی عضو شورا و عزیزانی از کارشناسان و پرسنل مبتلا شدند پیشنهاد قطعی ما به ستاد ملی، همچنان، تعطیلی دوهفته تهران است کرونا خوبيه اين ويروس اينه كه پارتى بازى و ژن خوب سرش نميشه، عدالت را بايد از كرونا ويروس اموخت./. چون اعضای شورا گرفتن پیشنهاد دادید

کرونا در ایران؛ مرگ ۳۶۵ نفر دیگر در ۲۴ ساعت، ۹۱ هزار فوت بیش از سال گذشته در چهار ماهتازه‌ترین آمار وزارت بهداشت ایران در روز جمعه نشان می‌دهد تعداد جانباختگان ناشی از کرونا همچنان بالای سیصد نفر است؛ همزمان مقایسه آمار جدید ثبت احوال حکایت از آن دارد که در چهار ماه نخست امسال بیش از ۹۱ هزار نفر بیشتر از سال قبل فوت کرده‌اند.

مایک پمپئو در سخنرانی در اندونزی: همزیستی مسالمت‌آمیز و احترام متقابل پیروان ادیان مختلف امکان‌پذیر استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. با وجود اسلام، امکان پذیر نیست! همزیستی با همه مخلوقات آفرینش و ادیان و باور و باورهای انسانها ممکنست.مشکل اینه که کشورهای استعمارجهانی مثل فرانسه و ایران وو...حکومتهای جعلی با شئونیزم اندیشه های نژادپرستی مثل لائیسیته فرانسه یا اندیشه ی ایرانشهری فرقه فارسیسم برای ذوب ملتها و ادیان و باور و باورها دارند است. این تروریست های بی‌عرضه اسلامی را باید از اروپا بيرون انداخت. این جانوران وحشی معنای آزادی و دموکراسی را نمی‌فهمند و در اروپا چه غلط می‌کنند؟ The barbaric muslim terrorists must be deported from Europe. These parasites are enemies of our freedom and democracy.

پرزیدنت ترامپ: آمریکا در مبارزه با افراط‌گرایی در کنار فرانسه ایستاده است🔺پرزیدنت ترامپ: آمریکا در مبارزه با افراط‌گرایی در کنار فرانسه ایستاده است ⚡️ رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد «حملات تروریست‌های اسلامی» باید فورا متوقف شود. امیدوارم یه فکری هم برای توقف حملات اسلام در ایران داشته باشه ما هم مانند ماکرون حساب ترامپ رو هم خواهیم رسید... پاسخ مردم ایران فقط مرگ بر آمریکا... باز شما ایستادی؟ بیشین بابا؟

دستگیری 16 فرد مظنون به عضویت در گروه تروریستی داعش در سامسوننیروهای امنیتی ترکیه طی عملیاتی در سامسون 16 تبعه خارجی مظنون به عضویت در گروه تروریستی داعش را دستگیر کردند. - خبرگزاری آناتولی

روزشمار چهره‌های تاریخی

شناسه هنر جنوب تهران

۱۰ آبان ۱۳۰۳: ۹۶ سال پيش در چنين روزی مرتضی احمدی در تهران زاده شد."در نظرخواهی برنامه شما و راديو از مردم در سال ۱۳۵۶ محبوب‌ترين هنرپيشه شناخته شدم".

مرتضی احمدی، بازیگر سینما و تلویزیون ایران

مرتضی احمدی در خانواده باورمندی رشد كرد:"پدرم سقطفروشی داشت و دستش به دهانش می‌رسيد. من چون صدای خوبی داشتم، از ۱۲ سالگی در ماه محرم نوحه‌خوان و در ماه رمضان موذن محل بودم".

شش ساله بود كه به مكتب رفت ولی يك سال بعد او را به دبستان منوچهری فرستادند. او بيش از آن كه حواسش به دبستان و دبيرستان باشد، شيفته بازيگری و خوانندگی و ورزش بود:

"۱۶ ساله بودم كه به زورخانه كُردان مراجعه كردم و دو سه سال متوالی صبح و بعد از ظهر به ورزش سنتی می‌پرداختم. يك جفت ميل زورخانه خريدم كه هنوز دوست و هم‌نفس باصفای من است. به فوتبال هم علاقمند شدم و يكی از بهترين فوتباليست‌های آموزشگاه‌های تهران شدم".

هنوز شاگرد دبستانی بود كه يك نقش كمدی را در نمايشنامه"زيرگذر" كه ناظم دبستان نوشته بود، به او دادند:"اغلب ترانه‌های خوب آن زمان را حفظ می‌كردم و اكثر اوقات زمزمه زير لبم بود كه اين زيربنای آينده من شد".

۱۸ ساله بود كه با دوستانش"تماشاخانه ماه" را گشود و سال بعد در تئاتر فرهنگ"پيش‌پرده‌خوانی" را آغاز كرد و از معروف‌ترین‌های اين ترانه‌های پيش از اجرای نمايشنامه اصلی شد.

۲۰ ساله بود كه مشهورترين اين پيش‌پرده‌ها ترانه"گلپری جون" را با همكاری مهين بزرگی خواند:

"شعر و آهنگش از اصغر تفكری بود. پس از گذشت نيم قرن باز هم زمزمه‌گويان زيادی دارد و من متحيرم كه اين ترانه بی‌محتوا چطور می‌تواند در قشرهای مختلف نفوذ داشته باشد".

در همان سال اين ترانه از راديو ايران پخش و همكاری او با راديو تا بروز انقلاب ۵۷ آغاز شد: "عده زيادی از هموطنان آگاهند كه نقش‌های سنتی مثل بچه‌مرشد، پرده‌خوانی، بیات تهران، ضربی‌خوانی، بحر طویل و اجرای قطعات كوتاه فروشندگان تهران قدیم، شگرد خاص من بوده است".

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

او در گردآوری و شناساندن ترانه‌ها و ضربی‌های روحوضی به‌ویژه جنوب تهران تلاش بسیار كرد و جز اجراهای رادیویی و تئاترال چند اثر نوشتاری هم در این زمینه به چاپ رساند.

آخرین كار او روایت خاطراتش با نام"من و زندگی" است كه در آن با صمیمیت و سادگی كه گاه به ساده‌لوحی می‌گراید، از توده مردم جنوب تهران دفاع می‌كند:

"تقصیری نداشتیم. طوری بارمان آورده بودند كه فكر نكنیم. این هدف حساب‌شده آن‌ها بود كه ما جوان‌ها ساكت و ضایع شویم و سرانجام متعفن و دور انداختنی".

مرتضی احمدی در ۹۰ سالگی در زادگاهش درگذشت.

تاریخ