موج چهارم کرونا در ایران, واکسیناسیون علیه کرونا, کووید۱۹

موج چهارم کرونا در ایران, واکسیناسیون علیه کرونا

شمار قربانیان کرونا در ایران طی یک ماه شش برابر شد | DW | 22.04.2021

تعداد قربانیان روزانه کرونا برای اولین بار از ششم آذر به این سو از ۴۵۰ نفر فراتر رفت و بیش از شش برابر همین شمار در اول فروردین شد. روند واکسیناسیون در ایران کمی سرعت گرفته اما هنوز با وعده‌های مسئولان فاصله زیادی دارد.

22/04/2021 10:24:00 ب.ظ

تعداد قربانیان روزانه کرونا برای اولین بار از ششم آذر به این سو از ۴۵۰ نفر فراتر رفت و بیش از شش برابر همین شمار در اول فروردین شد. روند واکسیناسیون در ایران کمی سرعت گرفته اما هنوز با وعده‌های مسئولان فاصله زیادی دارد.

تعداد قربانیان روزانه کرونا برای اولین بار از ششم آذر به این سو از ۴۵۰ نفر فراتر رفت و بیش از شش برابر همین شمار در اول فروردین شد. روند واکسیناسیون در ایران کمی سرعت گرفته اما هنوز با وعده‌های مسئولان فاصله زیادی دارد.

موج چهارم پاندمی کرونا در ایران از ابتدای سال جاری با سرعت و شدتی بیش از موج‌های قبلی آغاز شد و هنوز به نقطه اوج نرسیده و تمام شاخص‌ها با اندکی نوسان افزایشی هستند.مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت پنج‌شنبه دوم اردیبهشت اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته اندکی بیش از ۲۴ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و سه هزار و ۴۳۸ نفر آنها بستری شده‌اند.

راه‌آهن سراسری ایران به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسید کیمیا علیزاده به مقام چهارم المپیک توکیو دست یافت | DW | 25.07.2021 راه آهن سراسری ایران، یادگار دوران رضا شاه، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

بر پایه اطلاعیه این مرکز، در شبانه روز گذشته ۴۵۳ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و شمار قربانیان به ۶۸ هزار و ۳۶۶ نفر رسید.مبتلایان جدید سه برابر، قربانیان بیش از شش برابراز ابتدای سال جاری تا کنون روند ابتلای جدید و مرگ در پیوند با بیماری کووید۱۹ به شدت در حال افزایش بوده است. در کمتر از پنج هفته نخست سال جدید موارد ابتلا بیش از سه برابر شده و شمار قربانیان فراتر از شش برابر افزایش یافته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیددر شبانه روز منتهی به اول فروردین ماه تعداد قربانیان ۷۳ نفر اعلام شد. روند افزایشی این شاخص از نیمه فروردین با شتاب صعودی شد و در روزهای پایانی فرودین در مرز ۴۰۰ نفر قرار گرفت.نیمه دوم آبان ماه و هفته اول آذر دوران اوج موج سوم پاندمی کرونا در ایران بود که در آن شمار قربانیان روزانه به نزدیک ۵۰۰ نفر در روز هم رسید. از آن زمان تا یک هفته پیش این تعداد هیچ گاه بیش از ۴۰۰ نفر نبود و تا حدود ۵۰ مرگ در روز هم کاهش یافت. headtopics.com

اغلب کارشناسان و حتی وزیر بهداشت، سعید نمکی خریدها، دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی را از مهم‌ترین عوامل اوج‌گیری موج چهارم کرونا عنوان می‌کنند و از ستاد ملی مقابله با کرونا به علت عدم تصمیم‌گیری قاطع در این زمینه به شدت انتقاد می‌کنند.حسن روحانی، رئیس جمهوری و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا چند بار منکر تاثیر سفر و دید و بازدیدهای نوروزی در اوج‌گیری موج جدید کرونا شده و ادعا کرده بسیاری از کشورهایی که نوروز را جشن نمی‌گیرند نیز درگیر همین وضعیت هستند.

تمدید محدودیت رفت و آمد به شهرهای قرمز و نارنجیدر نشست اول اردیبهشت کمیته‌های تخصصی ستاد ملی، با حضور روحانی با پیشنهاد تمدید محدودیت‌ها در شهرهای در وضعیت قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده موافقت شد.بر این اساس مسافرت به شهرهای قرمز و نارنجی یا خروج از آنها برای خودروهای غیربومی جز در موارد ضروری ممنوع اعلام شده است.

روابط عمومی وزارت بهداشت وضعیت ۳۰۱ شهر ایران را قرمز (بسیار پر خطر) و ۹۵ شهر را نارنجی (پرخطر) اعلام کرده است. ۴۵ شهر در وضعیت زرد (خطر متوسط) و فقط هفت شهر در وضعیت آبی (کم خطر) قرار دارند.رنگ‌بندی شهرها هم از مسائلی است که بر سر آن میان وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا اختلاف نظر وجود داشت که فعلا به سود ستاد کنار گذاشته شده است.

اختلاف بر سر شهرهای سیاه کروناییاپلیکیشن رسمی وزارت بهداشت (ماسک) ۲۶ فروردین پس از سخنان نمکی در مورد فراتر از قرمز شدن وضعیت برخی شهرها و رو به سیاهی رفتن آنها، رنگ‌بندی جدیدی از شهرهای ایران منتشر کرد. مطابق این نقشه جدید که خبرگزاری ایسنا هم منتشر کرد ۶۳ شهر در وضعیت سیاه، ۸۵ شهر در وضعیت فوق قرمز و ۱۷۶ شهر در وضعیت قرمز قرار داشتند. headtopics.com

افزایش حملات هوایی ارتش افغانستان؛ بیش از 250 طالب کشته و زخمی شدند کیمیا علیزاده پس از شکست ناهید کیانی و برغم پیروزی‌های درخشان از رسیدن به مدال المپیک توکیو بازماند اعتراض‌های سراسری در ایران؛ شاهزاده رضا پهلوی اعتراضات را «مخالفت ملتی متحد با جمهوری اسلامی» خواند

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی در یک برنامه تلویزیونی این اقدام وزارت بهداشت را نادرست خواند و گفت این ستاد مبنای رنگ‌بندی کرونایی شهرهاست و ابلاغیه این تصمیم‌گیری توسط وزارت کشور به استان‌ها فرستاده می‌شود.واکسیناسیون؛ عقب ماندن از وعده‌ها و برنامه‌ها

کندی روند واکسیناسیون در ایران و عدم تحقق وعده‌های مسئولان درباره آن از دیگر موضوع‌هایی است که انتقادهای فراوانی به دنبال داشته است.واکسینه کردن شهروندان در ایران ۲۱ بهمن با تعداد محدودی واکسن روسی"اسپوتنیک وی" آغاز شد. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا سال گذشته ابراز خوش‌بینی کرد که کادر درمان و گروه‌های پرخطر که در اولویت نخست هستند تا پایان سال واکسینه شوند.

تعداد این افراد حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود و برای واکسینه کردن آنها به دو میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن نیاز است. این در حالی است که از آغاز واکسیناسیون تا دوم اردیبهشت، در حدود نزدیک به دو ماه و نیم تنها اندکی بیش از ۶۷۷ هزار دوز واکسن در ایران تزریق شده است.

خبرگزاری مهر دوم اردیبهشت به نقل از علیرضا رئیسی گزارش داد فاز اول واکسیناسیون شامل کادر درمانی و گروه‌های آسیب‌پذیر می‌شود که تا نیمه این ماه به پایان می‌رسد و پس از آن فاز دوم با واکسینه کردن افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و سالمندان آغاز می‌شود.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید headtopics.com

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید افراد فاز اول حدود یک و نیم میلیون نفر و مشمولان فاز دوم حدود ۱۲ میلیون نفر هستند. برای واکسینه کردن این افراد به ۲۷ میلیون دوز واکسن نیاز است که هنوز منبع تامین آن مشخص نیست.وعده تولید مشترک واکسن روسی تا دو هفته دیگر

به گفته علیرضا رئیسی، برای واکسینه کردن افراد اولویت دوم"باید منتظر بمانیم تا واکسن‌های بیشتری به دست ما برسد و ۳ تا ۴ ماه دیگر هم به تولید داخلی واکسن برسیم".وزیر بهداشت اول اردیبهشت در نشست ستاد محلی مقابله با کرونا در استان البرز اعلام کرد که تولید مشترک واکسن روسی"اسپوتنیک وی" هفته آینده یا هفته بعد در این استان آغاز خواهد شد.

محسنی اژه‌ای دستور «بررسی مجدد» احکام بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را صادر کرد «اتحاد برای نوید» خواستار تعلیق مدال طلای المپیک عضو سپاه پاسداران شد نخست وزیر عراق برای دیدار با جو بایدن راهی واشنگتن شد

تا کنون برنامه‌های جمهوری اسلامی برای واردات واکسن از کشورهای مختلف به علت‌های گوناگون آن گونه که اعلام شده پیش نرفته است. با این همه سعید نمکی روز گذشته ابراز اطمینان کرد که ایران در پایان بهار و از خرداد به بعد، به یکی از"تولیدکنندگان بسیار خوب" واکسن در جهان و صادرکنندگان آن تبدیل شود.

ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید واکسیناسیون در ایران در چهار مرحله انجام می‌شود و در مجموع شامل بیش از ۶۴ میلیون نفر خواهد بود. قرار است واکسینه کردن این تعداد تا پایان سال جاری انجام شود که برای این کار دسترسی به ۱۲۸ میلیون دوز واکسن و امکانات لازم برای تزریق آن مورد نیاز است.

گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کروناکرونا به حضور مرگ در زندگی بشر قوت بیشتری بخشیده است. فرهنگ خاکسپاری در سال‌های اخیر بخصوص در کشورهای غربی دستخوش تغییراتی شده است. برای نمونه در آلمان بیش از ۷۳ درصد از درگذشتگان وصیت کرده‌اند بجای دفن در قبرستان،"سوزانده" شوند.

گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کرونابرای برخی اینکه در تابوتی ساده به خاک سپرده شوند تصورناپذیر است. آن‌ها می‌خواهند تابوتشان نمایانگر شخصیت‌ و راه و روش زندگی‌شان باشد. یک شرکت نیوزیلندی تابوت‌های جدیدی را روانه بازار کرده است. (عکس: تابوتی برای آتش‌نشان‌ها)

گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کروناتابوتی به شکل شیرینی"دونات با کرم وانیل" ساخت شرکت"Dying Art" نیوزیلندگزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کرونامراسم خاکسپاری در کشورهای مسیحی اغلب چند روز پس از مرگ برگزار می‌شود. این مراسم معمولا در کلیسا شروع می‌شود و سپس تابوت برای دفن به قبرستان برده می‌شود. (عکس: تابوتی برای عاشقان شکلات)

گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کروناتابوت‌هایی برای عاشقان فیلم‌ها و سریال‌های"پیشتازان فضا"، عاشقان"لگو" (LEGO) و قایقرانیگزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کروناتابوتی برای عاشقان گل و گیاهگزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کرونا

تابوت‌هایی که از حالت عمومی و یک دست خارج شده‌اند و جنبه"فردی" پیدا کرده‌اند. هر کسی با دیدن این تابوت با خصوصیات و علائق فرد درگذشته آشنا می‌شود. (مرحوم عاشق موسیقی و نواختن پیانو بود)گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کروناشرکت"Dying Art" نیوزیلند تابوتی برای"پلنگ‌ها" هم طراحی کرده است.

گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کروناهنرمندان همواره نگاهی هنری به پدیده مرگ و خاکسپاری داشته‌اند. سال‌ها پیش موزه شهر کاسل نمایشگاهی با عنوان"تابوت‌های عجیب و غریب انگلیس" برگزار کرد. (عکس: تابوتی به شکل اسکیت در نمایشگاه کاسل سال ۲۰۰۵)

گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کرونادر نمایشگاه"تابوت‌های عجیب و غریب انگلیس" که در سال ۲۰۰۵ در موزه شهر کاسل برگزار شد در مجموع ۱۶ تابوت به نمایش درآمدند. (عکس: تابوتی به شکل سورتمه)گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کرونا

در آفریقا هم فرهنگ ساختن تابوت‌های عجیب و غریب و هنری برای مردگان رواج دارد. (عکس: یک تابوت‌ساز غنایی که تابوت‌هایی به شکل شیر یا برای درگذشتگان نظامی به شکل توپ ساخته است).گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کروناتابوت‌های تابوت‌ساز غنایی به شکل اتومبیل یا هواپیمای"ایر کانادا"

گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کروناتابوت‌های نقاشی شده اثر"آلفرد اوپیولکا" در نمایشگاه سال ۲۰۰۶ با عنوان"هنر روی تابوت"گزارش تصویری: رونق تابوت‌های عجیب در دوران کروناقرن‌ها پیش هنرمندان مصری نیز تابوت‌هایی خلق کردند که نه‌ تنها حامل اجساد مومیایی شده بودند بلکه درون و بیرون‌ آن نیز حاوی پیام‌هایی به‌ شکل نقاشی هستند.

ادامه مطلب: DW فارسی »

روایت تسنیم از پشت‌پرده اغتشاشات الیگودرز/ پاسخ قاطع مردم به پروژه کشته‌سازی ضدانقلاب/ سناریوی آشوبگران چگونه خنثی شد؟+ فیلم- اخبار لرستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

شما برای بیمارانتان چه کردید؟

شمار قربانیان انفجار در مقابل مدرسه دخترانه در کابل به ۵۰ نفر رسیدشمار قربانیان انفجار در مقابل مدرسه دخترانه در کابل به ۵۰ نفر رسید جزئیات بیشتر🔽 عجب.. بازهم؟ ۵۳ کشته و ۱۵۳ زخمی. واقعیت این است، به اخبار وزارت داخله و حکومت باور نکنید. Shame on USA Administration

بغداد در شوک آتش‌سوزی در بیمارستان ابن‌الخطیب؛ شمار قربانیان به ۵۸ نفر رسیدمنابع خبری شرایط ایمنی نامناسب در ذخیره سیلندرهای اکسیژن را به عنوان علت اصلی وقوع انفجار و آتش‌سوزی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان عنوان کرده‌اند. 82 همنوع در بیمارستان بغداد جان باختن امیدوارم درد و رنج کمی کشیده باشن گوشه ای از ذهنم امروز درگیر این آتش سوزی شد شادی روح پرکشیدگان شمع روشن میکنم

«بیش از ۱۲۰۰ نفر در تظاهرات حمایت از الکسی ناوالنی در روسیه بازداشت شدند»\u06a9\u0627\u0631\u0634\u0646\u0627\u0633\u0627\u0646 \u062d\u0642\u0648\u0642 \u0628\u0634\u0631 \u0633\u0627\u0632\u0645\u0627\u0646 \u0645\u0644\u0644 \u0627\u0632 \u0648\u062e\u06cc\u0645 \u0634\u062f\u0646 \u0648\u0636\u0639\u06cc\u062a \u0633\u0644\u0627\u0645\u062a\u06cc \u0627\u0644\u06a9\u0633\u06cc \u0646\u0627\u0648\u0627\u0644\u0646\u06cc\u060c \u0645\u0646\u062a\u0642\u062f \u0632\u0646\u062f\u0627\u0646\u06cc \u062f\u0648\u0644\u062a \u0631\u0648\u0633\u06cc\u0647 \u06a9\u0647 \u067e\u0632\u0634\u06a9\u0627\u0646 \u0647\u0634\u062f\u0627\u0631 \u062f\u0627\u062f\u0647\u200c\u0627\u0646\u062f \u00ab\u0647\u0631 \u0644\u062d\u0638\u0647 \u0645\u0645\u06a9\u0646 \u0627\u0633\u062a \u0628\u0645\u06cc\u0631\u062f\u00bb \u0627\u0628\u0631\u0627\u0632 \u0646\u06af\u0631\u0627\u0646\u06cc \u06a9\u0631\u062f\u0647\u200c\u0627\u0646\u062f.\n\n\n

توفان توییتری در دفاع از محمد نوری‌زاد که جانش در زندان در خطر است

اعتراض و ناآرامی در چند شهر عراق در پی قتل یکی از مخالفان دولت در کربلا\u0627\u06cc\u0647\u0627\u0628 \u0648\u0632\u0646\u06cc \u062f\u0631 \u0648\u0627\u067e\u0633\u06cc\u0646 \u0633\u0627\u0639\u0627\u062a \u0634\u0627\u0645\u06af\u0627\u0647 \u0634\u0646\u0628\u0647 \u0648 \u0632\u0645\u0627\u0646\u06cc \u06a9\u0647 \u0627\u0632 \u062e\u0648\u062f\u0631\u0648\u06cc \u062e\u0648\u062f \u067e\u06cc\u0627\u062f\u0647 \u0645\u06cc\u200c\u0634\u062f\u060c \u0647\u062f\u0641 \u062a\u06cc\u0631\u0627\u0646\u062f\u0627\u0632\u06cc \u06cc\u06a9 \u0645\u0647\u0627\u062c\u0645 \u0646\u0627\u0634\u0646\u0627\u0633 \u0642\u0631\u0627\u0631 \u06af\u0631\u0641\u062a. \u0639\u0627\u0645\u0644 \u0642\u062a\u0644 \u067e\u0633 \u0627\u0632 \u062a\u06cc\u0631\u0627\u0646\u062f\u0627\u0632\u06cc \u0628\u0631 \u0645\u0648\u062a\u0648\u0631 \u0647\u0645\u062f\u0633\u062a\u0634 \u0633\u0648\u0627\u0631 \u0645\u06cc\u200c\u0634\u0648\u062f \u0648 \u0627\u0632 \u0645\u0639\u0631\u06a9\u0647 \u0645\u06cc\u200c\u06af\u0631\u06cc\u0632\u062f.\n

شمار قربانیان اعتراضات در کلمبیا به 24 تن رسیدتعداد جان‌باختگان اعتراضات به طرح اصلاحات مالیاتی دولت در کلمبیا به 24 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی