شمار روزنامه‌نگاران زندانی در جهان به بالاترین حد رسید؛ ایران در رده دهم فهرست

19/09/1400 12:10:00 ق.ظ

شمار روزنامه‌نگاران زندانی در جهان به بالاترین حد رسید؛ ایران در رده دهم فهرست کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران‌ «سی پی جی» در نیویورک، پنجشنبه نهم نوامبر، گزارش سالانه خود را درباره وضعیت شغلی و ایمنی روزنامه‌نگاران در کشورهای مختلف جهان منتشر کرد.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران‌ «سی پی جی» در نیویورک، پنجشنبه نهم نوامبر، گزارش سالانه خود را درباره وضعیت شغلی و ایمنی روزنامه‌نگاران در کشورهای مختلف جهان منتشر کرد. در این گزارش، با اشاره به این که ۲۰۲۱ سال تاریکی برای آزادی مطبوعات در جهان است، گفته می‌شود تعداد روزنامه‌نگارانی که به خاطر شغل خود زندانی شده‌اند به رکورد جهانی۲۹۳ نفر رسیده است؛ این تعداد سال گذشته ۲۸۰ نفر بود.

این در حالی است که به گفته این کمیته، ۱۸ روزنامه‌نگار نیز در شرایط مبهم و مشکوکی جان سپردند و دقیقا مشخص نیست که مرگشان به شغل آنها مرتبط باشد. چین برای سومین سال متوالی با زندانی کردن ۵۰ روزنامه‌نگار در رأس فهرست حکومت‌های سرکوبگر اهالی رسانه قرار دارد. کشورهای میانمار با ۲۶ روزنامه‌نگار زندانی، مصر با ۲۵ نفر، ویتنام با ۲۳، و بلاروس با ۱۹ روزنامه‌نگار زندانی در رده‌های بعدی قرار دارند.

ایران، امسال نیز با یازده روزنامه‌نگار زندانی، پس از کشورهایی روسیه و عربستان سعودی، در رده دهم این فهرست قرار دارد. نقشه روزنامه‌نگاران زندانی در جهان این ششمین سالی است که کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در فهرست سالانه خود، زندانی شدن حداقل ۲۵۰ روزنامه‌نگار را ثبت می‌کند و هر چند که دلایل افزایش تعداد آنها در کشورهای مختلف متفاوت است، اما در مجموع از عدم تحمل رو به رشد گزارش‌های مستقل در جهان حکایت دارد. headtopics.com

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : تصاویری از جشن پیروزی اردوغان و حامیانش در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا

ویدیوها : رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۲۸ مه در دور دوم انتخاباتی تاریخی و در یکی از بزرگترین چالش‌های دوران رهبری‌اش توانست بار دیگر پیروز شود و بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند. ادامه مطلب >>

آمار خبرنگاران و روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در جهان باز هم رکورد زد | DW | 09.12.2021کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (CPJ) می‌گوید، شمار خبرنگاران و روزنامه‌نگاران بازداشتی در جهان باز هم رکورد زده است. در سال جاری میلادی ۴۲ خبرنگار نیز جان باخته‌اند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران: ۲۳۹ زندانی و ۲۴ قتل برای روزنامه‌نگاران در ۲۰۲۱

وزیر داخله طالبان: در تعامل با جهان از اصول خود عقب‌ نمی‌نشینیمانس حقانی، وزیر داخله طالبان در مصاحبه‌ای گفته است، آنقدر که جهان به طالبان نیاز دارد، طالبان به جهان نیاز ندارد.انس حقانی در مصاحبه با شبکه «تاند» حرمزادهها. شکم مردم نمتوند سیر کنند. گوه زیادی میخورند اصول طالبان ترور ادمکشی سنکسار شلاق ودراخر فقر فلاکت برای مردم افغانستان

اینفوگرافی| آمار واکسیناسیون کامل کرونا در ایران و جهانآمار واکسن کرونا در ایران رشد بسیار خوبی داشته و تقریبا می‌توان گفت واکسیناسیون در ایران به اندازه کشورهای توسعه یافته شده است.

تبدیل سوریه به «مکزیک جهان عرب»؛ «همکاری اسد و حزب‌الله در تولید و صادرات مواد مخدر»به ادعای نیویورک تایمز فرماندهان قدرتمند و نزدیکان بشار اسد روی خاکستر جنگ ۱۰ ساله در این کشور، یک صنعت پردرآمد و غیرقانونی را راه اندازی و با این کار، سوریه را به جوانترین کشور تولید و صادرکننده مواد مخدر در جهان تبدیل کرده‌اند.

انفجار «مهیب» در خط لوله انتقال گاز در ایران؛ علت حادثه «برخورد بیل مکانیکی» اعلام شدرسانه‌های ایران روز پنجشنبه ۱۸ آذر از وقوع انفجار در خط لوله میعانات گازی در استان فارس خبر دادند. برخی رسانه‌ها این انفجار را که در خط ۱۰ اینچ پالایشگاه پارسیان، در شهر خوزی بخش وراوری شهرستان مهر رخ داد، «مهیب» توصیف کرده‌ و اعلام کردند این حادثه تلفات جانی نداشته است. خبرگزاری فارس علت... سرمایه گُزاران خارجی جرات ندارند در تاسیسات نفت و گاز و زیر بنایی ایران سرمایه گُزاری کند. زیرا باید بدانند اگر در ایران سرمایه گزاری کُنند بر باد هوا خواهد رفت. ایران سالانه ب ده ها میلیارد دُلار سرمایه گزاری نیاز دارد اما خبری نیست اقتصاد شوروی شُدن بر ایران حاکم