شطرنج باد؛ چگونه اسکورسیزی و لوکاس فیلم کلاسیک ایرانی را احیا کردند - BBC News فارسی

09/05/1399 09:02:00 ب.ظ

شطرنج باد؛ چگونه اسکورسیزی و لوکاس فیلم کلاسیک ایرانی را احیا کردند

یکی از آثار برجستۀ سینمای متفاوت ایران، 'شطرنج باد'، توسط سینماتک بولونیا، با پشتیانی و حمایت بنیاد فیلم مارتین اسکورسیزی و با کمک مالی بنیاد جرج لوکاس مرمت شد‌ه است. فیلمی که فقط یک‌بار قبل از انقلاب نمایش داده شد، حالا توسط فستیوال کن انتخاب شده و نمایش جشنواره‌ای آن از ماه آگوست در فستیوال فیلم 'ایل چینما ریتراتو' در بولونیا آغاز می‌شود. شطرنج باد داستان فیلم شطرنج باد در اوایل قرن خورشیدی در خانه‌ای اشرافی در تهران می‌گذرد.

فیلم یکی از پرجزییات‌ترین و خلاقانه‌ترین آثار سینمای متفاوت ایران است و در زمان تنها نمایشش در جشنوارۀ فیلم تهران نظر ساتیا جیت رای که رییس هیأت داوران بود را جلب کرد. می توان شطرنج باد را یکی از نقاط اوج توانایی‌ها فنی سینمای ایران در آن مقطع تاریخی قلمداد کرد.

به جز استهلاک فیلم در آخر هر حلقه (که باعث ریختگی فیلم و پریدن نماها می‌شود) صحنه‌هایی دیده نشده در فیلم وجود دارد که در پیشبرد داستان موثرند و گمان می‌رود در زمان نمایش اول فیلم دیده نشده‌اند. می توان گفت که در نسخه مرمت شده زیبایی بصری فیلم بهتر دیده می‌شود.

شطرنج باد اثری است که هم از فساد فراگیر دورۀ قاجاری می‌گوید و هم از شکاف‌های اجتماعی و ظهور طبقۀ متوسط در دورۀ پهلوی و در خلال این روایت به نوعی آینده ایران را هم پیش‌بینی می‌کند. محمدرضا اصلانی، کارگردان کم‌کار سینمای ایران با سابقه مستندسازی، آن را ساخته است. فیلم توسط بهمن فرمان‌آرا تهیه شده است و یکی از چند فیلم مهم سینمای ایران است که او تحت لوای شرکت گسترش صنایع سینمای ایران تهیه کرد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

کرونا در ایران - بیش از ۱۶هزار بیمار و ۱۴۰ نفر از کادر درمانی تاکنون جان‌باخته‌اندکرونا در ایران - بیش از ۱۶هزار بیمار و ۱۴۰ نفر از کادر درمانی تاکنون جان‌باخته‌اند وزارت بهداشت وضعیت ۱۵ استان از جمله تهران را قرمز و وضعیت ۱۱ استان دیگر را در شرایط هشدار اعلام کرد.

آیا اثبات نسبت یک بچه خارج از ازدواج رسمی با پدرش از نظر قانونی ممکن است؟

الهام یک هنرمند اسرائیلی از اثر «شام آخر» برای انتقاد از نتانیاهوبنیامین نتانیاهو اکنون که با موجی از انتقاد‌ها و اتهام‌ها به دلیل داشتن پرونده فساد مالی روبرو است این روزها به دلیل نحوه مدیریت بحران کرونا نیز تحت فشار زیاد افکار عمومی کشورش قرار دارد.

نخستین جشنواره سینمایی حضوری عصر کرونا دو ماه دیگر برگزار می‌شود؛ حضور سه فیلم از ایران در «ونیز ۷۷»نخستین جشنواره سینمایی حضوری عصر کرونا دو ماه دیگر برگزار می‌شود؛ حضور سه فیلم از ایران در «ونیز ۷۷» با آغاز شیوع گسترده عامل بیماری کووید ۱۹، جشنواره‌ها، از جمله کن و ترایبکا، برنامه‌های خود را به اینترنت منتقل کرده بودند.

اردوغان: صومعه سوملا نمونه بارز حفاظت ترکیه از میراث جهانی است

اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس در استانبول از اردوغان بابت بازگشایی صومعه سومولا قدردانی کرداسقف اعظم کلیسای ارتدوکس در استانبول از اردوغان بابت بازگشایی صومعه سومولا قدردانی کرد