شصت سالگی اسطوره؛ مارادونای واقعی کیست؟ - BBC News فارسی

31/10/2020 12:04:00 ق.ظ

شصت سالگی اسطوره؛ مارادونای واقعی کیست؟

شصت سالگی اسطوره؛ مارادونای واقعی کیست؟

دیگو مارادونا ۶۰ ساله شد. گی‌یم بالاگه که مشغول نوشتن زندگینامه او است در این مطلب نگاهی انداخته به فراز و نشیب زندگی یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال جهان.

دیگو پسری از زاغه‌های وییا فیوریتو در بوئنوس آیرس با استعدادی فوق‌العاده که تبدیل به نماینده مردمش شد؟Getty Imagesسال ۱۹۸۶ فرانسیس کورنخو، مربی وابسته به تیم‌های پایه باشگاه آرژنتونیوس جونیورز، مجبور شد به وییا فیوریتو سفر کند تا ببینند سن یک بچه با مدارک شناسایی‌اش تطابق دارد یا نه. او پس از این که تمرین آن بچه را دید، گفت: "خیلی نحیف است، بعید به نظر می‌رسد ۸ ساله باشد."

موفقیت پسرش، پنجمین بچه از هشت فرزند او، موجب شد نه تنها "پادشاه کباب" شود که دیگر نیازی هم به کار کردن نداشته باشد. دیگو در ۱۵ سالگی رئیس خانواده شده بود و از پدرش خواست که کنارش قرار بگیرد.پس از آن در انتقالی جنجالی و پیچیده به بوکا جونیورز رفت؛ انتقالی که بیشتر جنجال آن را خود مارادونا به وجود آورد؛ او در مراحل پایانی قرارداد، موضوع را (به اشتباه) به دوست خبرنگارش گفت.

ادامه مطلب:
BBC Persian Sport »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

1Kamyaritter یاد اسلام واقعی افتادم :) ❤

آمریکا با میانجیگری ترکیه در مناقشه قره‌ باغ مخالفت کرد - BBC News فارسیآمریکا با میانجیگری ترکیه در مناقشه قره‌باغ مخالفت کرده و گفته است این کشور نمی‌تواند به عنوان نیروی حافظ صلح عمل کند. مشاور امنیت ملی آمریکا پیشنهاد استقرار نیروهای حافظ صلح از کشورهای اسکاندیناوی را مطرح کرده است. او گفته است بدون سازش از سوی دو کشور، جنگ ادامه خواهد داشت. اردوغان خود داعش هست هر چه زودتر باید کلکش کنده بشه الان نزدیک هشت ساعته این خبر رفته تو سرخط اخبار سایتتون.. کجاش مهمه؟! از کشته شدن 21 نفر در حمله موشکی ارمنستان به مناطق مسکونی آذربایجان هم مهمتر هست یعنی... تا یک هفته این خبر رو بگذارید بمونه ، ما کار خودمون رو می کنیم یک خبر هم از به کارگیری کودکان در ارتش ارمنستان هم بگذارید... دقیقا روش های تروریست های PKK رو اجرا می کنند...

مردی خودروی خود را به ورودی مسجد الحرام زد - BBC News فارسیمقام‌های عربستان مردی را بازداشت کرده‌اند که خودروی خود را به یکی از دروازه‌های مسجدالحرام در مکه زده است. این مرد با سرعت بالا از دو سد امنیتی عبور کرد و پس از برخورد یا یکی از ورودی‌های مسجد متوقف شد. تروریست رادیکال مسیحی 😂 ميخواسته الله رو ترور كنه ولى ديوار ظاهرا جان الله را نجات داده wow i am happy.

آیا نتیجه انتخابات آمریکا برای ایران اهمیتی ندارد؟ - BBC News فارسیموضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به گونه‌ای بوده که به نظر می‌رسد نتیجه‌اش برای آن‌ها اهمیتی ندارد. تهران همیشه بر این موضوع تاکید کرده که این مساله‌ای مربوط به سیاست داخلی آمریکا است. No اگر شُما نام سومین شخص بجز آقای ترامپ و بایدن که همان آقای منفعت است میبرديد دیگه من براحتی انتخاب خودم میکردم، آره عزیزان من ‌. . رابطه كشورها با همديگه هيچوقت یه رابطه عاشقانه نبوده ونخواهد بود بلکه تُهى است از هرگونه احساسات وعاطفه ها وهمیشه منفعت فقط حرف اول میزده وميزنه No

مقام‌ها در افغانستان: اصلاح شهرهای کنونی ممکن نیست باید شهرهای نو ساخت - BBC News فارسیمقام‌ها در افغانستان به مناسبت روز جهانی شهرها گفته اند که اصلاح شهرهای کنونی این کشور ناممکن است و باید شهرهای نو ساخته شود. به گفته سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی افغانستان دولت در نظر دارد که شهرهای جدید درکابل، هرات، قندهار و ننگرهار بسازد. همین که به فکر اصلاح هستن و به این نتیجه رسیدن دمشون گرم! بازم از ما که توی تهران تراکم میفروشن و توی بافت های فرسوده و مناطق شلوغ و پر جمعیت ۴ ۵ طبقه میسازن جلوتر هستن!!! ساختن شهرهای نو، هم نون بیشتری توشه، هم گذشته رو شخم می‌زنه!

زلزله شدید ترکیه و یونان؛ دست‌کم ۲۵ کشته و صدها مجروح - BBC News فارسیدر پی زلزله شدید در ازمیر ترکیه، تعداد بیشتری طی شب گذشته از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند. گروه‌های امداد با وجود خطر صدها پس لرزه همچنان در زیر ساختمان‌های فروریخته در جستجوی افرادی هستند که احتمالا زنده مانده‌اند. سازمان امداد ترکیه تاکنون مرگ ۲۴ نفر و مجروح شدن صدها نفر را تایید کرده است. روزی که اردوغان درشمال سوریه به خونه‌های خشتی و فقیرانه کردها حمله کرد، خانه‌هایشان را برسرشان آوار کرد و هزاران کرد رو روانه بیابون کرد روزی که حامی کشورگشایی آذربایجان به ارمنستان شد، خونه مردم بی‌دفاع با موشک روسرشون آوارشد همین حالی رو داشتن که امروز مردم ترکیه در ازمیر دارند Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

شان کانری، هنرپیشه نقش جیمز باند در سن ۹۰ سالگی درگذشتشان کانری آثار متعددی در کارنامه هنری خود دارد اما هنرنمایی او در نقش جیمز باند فراموش نشدنی است. کاش یک اخوند . ملاه . ایت الله . مسلمان میمرد . انسانی بود که هرگز فراموش نخواهد شد .

پنجمین جام جهانی؛ سه دهه با مارادونا برای این که بتوانید درست و حسابی دیگو مارادونا را بشناسید، ابتدا باید معمای آرژانتین را حل کنید: کشوری که به دیگوها نیاز دارد تا آن را مسیح‌گونه به سطحی برساند که فکر می‌کند سزاوارش است.جنگ قره‌باغ؛ ویدیوی 'اعدام' و کاوش درباره جنایت جنگی روسیه، آمریکا و فرانسه که به عنوان گروه مینسک وظیفه میانجیگری را به عهده دارند گفته‌اند در دیدار ژنو بر سر آتش بس جدید توافق نشده است.مردی خودروی خود را به ورودی مسجد الحرام زد یک ساعت پیش منبع تصویر، Twitter مقام‌های عربستان مردی را بازداشت کرده‌اند که خودروی خود را به یکی از دروازه‌های مسجدالحرام در مکه زده است.معنای رئیس جمهور شدن بایدن برای ایران اما نتیجه هر چه باشد، ایران می‌گوید تنها چیزی که برایش اهمیت دارد این است که رییس‌جمهوری آینده آمریکا از قواعد دیپلماتیک و قوانین بین‌المللی پیروی کند و اولین نشانه از این که تهران واقعا کدام نامزد را ترجیح می‌دهد، در همین‌جا نهفته است.

برای شناختن مارادونا باید بدانید که او یک زندگی مملو از پارادوکس داشت، همراه با اشتباهاتی بزرگ و لحظه‌هایی حماسی. مارادونای واقعی کدام است؟ دیگو پسری از زاغه‌های وییا فیوریتو در بوئنوس آیرس با استعدادی فوق‌العاده که تبدیل به نماینده مردمش شد؟ یا شاید دیگو مارادونا به عنوان خدا، افسانه، کین‌خواهی بزرگ و تجسم آرزوها و آرمان‌های مردم و مهر تاکیدی بر این که آرژانتین بهترین کشور جهان است؟ شاید هم هر دو. ارمنستان و جمهوری آذربایجان توافق کرده‌اند مراکز غیرنظامی را هدف قرار ندهند و فهرستی از اسیران جنگی را در اختیار طرف مقابل بگذارند. Getty Images توضیح تصویر، گل دوم مارادونا به انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ یکی از برترین گل‌های تاریخ فوتبال است سال ۱۹۸۶ فرانسیس کورنخو، مربی وابسته به تیم‌های پایه باشگاه آرژنتونیوس جونیورز، مجبور شد به وییا فیوریتو سفر کند تا ببینند سن یک بچه با مدارک شناسایی‌اش تطابق دارد یا نه. نیروهای امنیتی این فرد را بازداشت کرده و خودرو را از صحنه خارج کردند. او پس از این که تمرین آن بچه را دید، گفت: "خیلی نحیف است، بعید به نظر می‌رسد ۸ ساله باشد. او گفت گزارش های قابل تأملی وجود دارد مبنی بر اینکه ترکیه نیروهایی از مخالفان سوری را به منطقه اعزام کرده است." مادرش، دلما سالوادورا، با گواهی تولد دیگو که از بیمارستان اویتا صادر شده بود، سنش را تایید کرد. به اعتقاد آن‌ها ایران در تلاش برای خدشه دار کردن چهره ترامپ به انواع و اقسام اقدامات دست زده، از جمله فرستادن ایمیل‌هایی برای ایجاد رعب و وحشت در میان رای‌دهندگان آمریکایی که به یک گروه افراطی طرفدار ترامپ نسبت داده می‌شد.

حالا به نظر می‌رسید که فرانسیس در دنیای فوتبال یک چاه نفت پیدا کرده است. آقای اوبراین تاکید کرده هیچ راه حل نظامی برای این مناقشه وجود ندارد و گفته است قدرت‌های خارجی نباید در این درگیری حضور داشته باشند. تحقیقات در این باره هنوز جریان دارد. او از میان زاغه‌ها جواهری یافته بود. از مارس ۱۹۶۹ به بعد، پیروزی‌های تیم تمام‌نشدنی به نظر می‌رسید؛ آن‌‌ها به رکورد ۱۳۶ پیروزی پیاپی رسیدند.. در دوران بچگی دیگو پدرش، یا آن‌طور که بین رفقایش معروف بود چیتورو، قایقی می‌راند که احشام را از دهکده‌ای به دهکده دیگر می‌برد و بعد هم مشغول کار در یک کارخانه مواد شیمیایی شد. مسجد الحرام در اوایل این ماه پس از وقفه‌ای ۷ ماهه به خاطر شیوع ویروس کرونا، فعالیت‌های خود را از سر گرفت. کارخانه دور از خانه بود و او به ندرت می‌توانست خانواده پرجمعیتش را ببیند. منبع تصویر، توضیح تصویر، ایران می‌گوید آنچه می‌خواهد در رییس‌جمهوری آمریکا ببیند، احترام به توافق‌های بین‌المللی است البته جای تعجب هم ندارد.

موفقیت پسرش، پنجمین بچه از هشت فرزند او، موجب شد نه تنها "پادشاه کباب" شود که دیگر نیازی هم به کار کردن نداشته باشد. دیگو در ۱۵ سالگی رئیس خانواده شده بود و از پدرش خواست که کنارش قرار بگیرد.. دیگو از همان سنین پایین یاد گرفت که توانایی رهبری یک گام طبیعی برای پیشرفت کردن است؛ به خصوص اگر در هاله‌ای از احساسات هم پیچیده شود. روبن فاورت، مانند بقیه اعضای تیم، به لطف مارادونا در روزهای میانی هفته در آرژانتین و خارج از این کشور در مسابقات دوستانه بازی می‌کرد. او می‌گوید: "آن موقع دوران تلویزیون رنگی بود و همه ما می‌خواستیم یکی به خانه ببریم، ولی پاداش‌های ما را پرداخت نمی‌کردند. تحریم‌ها، مانعی سر راه مبارزه با کرونا رهایی از تحریم‌ها انگیزه کوچکی برای تمایل به پیروزی بایدن در انتخابات نیست.

دیگو، که آن موقع ۱۸ ساله بود، پشت همه ما در آمد و به کانسولی (رئیس آرژنتینوس) گفت، اگر پول ما را ندهد، او دیگر بازی نمی‌کند." پس از آن در انتقالی جنجالی و پیچیده به بوکا جونیورز رفت؛ انتقالی که بیشتر جنجال آن را خود مارادونا به وجود آورد؛ او در مراحل پایانی قرارداد، موضوع را (به اشتباه) به دوست خبرنگارش گفت. آن وقت بود که اولین انتقال‌ تاریخ فوتبال که توسط رسانه‌ها شکل گرفت، انجام شد؛ آن هم برای بازیکنی که به زحمت ۲۰ سال داشت. قرارداد شکلی سورئال به خود گرفت. انتقالی که در ابتدا به نظر می‌رسید به قیمت ۱۰ میلیون دلار، خیلی سرراست پیش برود، تبدیل شد به توافقی در آخرین لحظات، آن‌هم در ازای انتقال قرضی شش بازیکن بوکاجونیورز، مقداری پول نقد و یک چک برای ضمانت. افت ارزش پول کشور به معنای افزایش شدید قیمت کالاهای خارجی و سخت شدن تهیه تجهیزات کافی برای بیمارستان‌ها و به ویژه درمانگاه‌های خصوصی است.

وقتی پای مارادونا وسط باشد هیچ چیز ساده و سرراست پیش نمی‌رود. منبع تصویر، Getty Images توضیح تصویر، ناپولی تا کنون دو بار قهرمان سری‌آ فوتبال ایتالیا و یک بار قهرمان اروپا (جام یوفا) شده است؛ همگی در دورانی که مارادونا برای این تیم بازی می‌کرد بارسلونا مقصد بعدی بود؛ باشگاهی که نتوانست شاهد بهترین نمایش مارادونا باشد. او دو سال در آن باشگاه بود اما تقریبا نیمی از آن را به دلیل مصدومیت یا مریضی از دست داد. پس از خطای وحشتناک آندونی گویگوچه‌آ، بازیکن اتلتیک بیلبائو، او مجبور شد قوزکش را جنجالی کند. مارادونا انتقامش را گذاشت برای فینال جام حذفی فوتبال اسپانیا. با 'قاتل' سلیمانی مذاکره نمی‌کنیم مسأله دیگری که جو بایدن را به گزینه مورد علاقه جمهوری اسلامی تبدیل می‌کند، دست نداشتن او در ترور قاسم سلیمانی، فرمانده بخش برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

در مسابقه‌ای که پیش چشم پادشاه اسپانیا برگزار شد، او نقش اول منفی در دعوایی تمام عیار بود و به دنبال آن پنج ماه از حضور در رقابت‌های داخلی اسپانیا محروم شد. در سرنوشت مارادونا هرچیزی نوشته شده بود جز آرامش. مارادونا زمانی که بارسلونا را ترک کرد در آستانه ورشکستگی بود و از نظر مالی انتقال اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسید. ضمن این که او هرگز نتوانست خودش را با زندگی در کاتالونیا وفق دهد؛ جایی که همیشه به عنوان بیگانه دیده می‌شد. دو ماه بعد راهی ناپولی شد، جایی که بیشتر از همه لذت برد و تاوان داد.

انتقالی پر سروصدا که از همان ابتدای کار کامورا، سندیکای تبهکاران ناپل، در آن دخالت داشت. در این شهر بود که مارادونا از پسربچه‌ای اهل فیوریتو تبدیل به "برند مارادونا" شد. خیلی زود او از یک پسر بچه تبدیل به یک شخصیت شد؛ او به مارادونا بودن، دل باخته بود. جایی که غرق در تجمل و ستایش شد، هرچند هنوز نمی‌دانست کل این ماجرا، چقدرخفقان‌آور است. کوکائین برایش تبدیل به حقیقت شد و او را به درجه‌ای از لذت رساند که قبلا هرگز نرسیده بود؛ ماده مخدری که دیگو انتخاب کرده بود همچنین باعث می‌شد بار توقع "همواره بهترین بازیکن جهان بودن" را راحت‌تر به دوش بکشد.

در میان تمام این‌ها، موقعیتی پیش آمد که او را به چیزی فراتر از یک فوتبالیست بزرگ تبدیل کرد. اوضاع چگونه پیش می‌رفت اگر آرژانتین در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک نمی‌توانست با "دست خدا"، چهار سال پس از شکست در جنگ جزایر فالکند "انتقام" بگیرد؟ آن مسابقه مارادونا را به چهره‌ای جاویدان پیش چشم کشورش تبدیل کرد. منبع تصویر، توضیح تصویر، وییا فیور به دلیل خشونت و فقری که در آن جریان دارد، معروف است آخرین پروژه من، زندگینامه مارادونا، تا زمان بازنشستگی به عنوان فوتبالیست است. بقیه ماجرا بسیار شخصی و ناشایست است. برای این پروژه من باید به وییا فیوریتو، جایی او کارش را آغاز کرد، می‌رفتم.

اوایل سال ۲۰۲۰ و در آخرین روزی که در بوئنوس آیرس بودم، سرانجام توانستم یک راننده تاکسی که دست و پایش را گم کرده بود، قانع کنم تا من را آنجا ببرد. ما در سکوتی اضطراب‌آور سفر کردیم. خانه‌ها، مکعب‌هایی کوچک بودند با حصارهایی نصفه و نیمه و گیاهانی آویخته به آن‌ها. سطل‌های آشغال در کنار حیاط خانه‌ها قرار داشتند و بچه‌ها تقریبا با پای برهنه فوتبال بازی می‌کردند. خیابان باریک‌تر و در ادامه تبدیل به جاده‌ای کثیف شد.

به نظرم این محل نسبت به زمانی که کورنخو برای چک کردن سن واقعی دیگو راهی آن شد، تغییر چندانی نکرده بود. به راست پیچیدیم. مردی وارد جاده باریک شد تا از کنار توده‌ای از پاره‌ سنگ که در پیاده‌رو قرار داشت، عبور کند. راننده تاکسی بدون این که از پنجره بیرون را نگاه کند و با لحنی شرمسار، سراغ خانه دیگو را گرفت: "همان جا، ۲۰۰ متر دورتر." او ماشین را مقابل اولین خانه دیگو متوقف کرد اما موتور آن را روشن نگه داشت.

گیاهان اطراف خانه بیش از حد رشد کرده بودند. بعد از ظهر بود. از پشت آن‌ها، خانه یک طبقه‌ای دیده می‌شد که رشد گیاهان تقریبا نابودش کرده بود. مردی که عرق‌گیر سفید پوشیده بود از روی صندلی گهواره‌ای خود بلند شد و پرسید: "دنبال چه می‌گردی؟" راننده تاکسی در حالی که ماشین را در دنده گذاشت و به آرمی حرکت کرد، گفت: "هیچی قربان، دوستم فقط می‌خواست ببیند..

.." سمت چپ، ما یک زمین فوتبال کثیف دیدیم که فقط یک دروازه داشت. در آن محل هیچ نشانه‌ای از معروف‌ترین ساکن آن وجود نداشت و البته هیچ اراده‌ای برای تبدیل آن به مکانی توریستی. هیچکس دوست ندارد بدبختی‌‌هایش را داخل ویترین بگذارد.

راستش را بخواهید این خانه دیگو بود. مارادونا، مردی که از درون آن پسر بیرون آمد هرگز ۶۰ سال پیش در آنجا زندگی نکرده بود. در واقع، سخت بتوان این روزها نشانه‌ای از آن بچه پیدا کرد. مردی که حالا روی نیمکت تیم خیمناسیا در دسته اول فوتبال آرژانتین نشسته، به هیچ عنوان نمی‌تواند از مرکز توجه خارج شود. منبع تصویر، Getty Images توضیح تصویر، پارسال نیوولز اولد بویز، تیم سابق مارادونا یک روز قبل از تولد ۵۹ سالگی او، صندلی ویژه‌ای را برای سرمربی خیمناسیا آماده کرد زندگی او پس از بازنشسته شدن به عنوان یک بازیکن فوتبال پیچیده است.

همه می‌دانند که او دست‌کم ۱۱ فرزند دارد. رابطه‌اش با کلودیا ویافانه، همسر سابقش، در دادگاه به پایان رسید؛ درست مثل رابطه‌اش با گی‌یرمو کاپولا دوست صمیمی و مدیر برنامه‌هایش. او در باشگاه مکزیکی سینالوا ستایش شد (تیمی که هدایتش را بین سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ به عهده داشت)؛ هرچند که نتوانست زمانی که با تیم ملی آرژانتین در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ ، موفقیت خاصی کسب کند. در واقع او در دنیای مربی‌گری هرگز نتوانست به سطح دوران بازی‌اش نزدیک شود. ماردونا سه سال پیش گفت که دیگر کوکائین مصرف نمی‌کند، اما شیوه درمان او به گونه‌ای است که نیاز به داروهای آرامش‌بخش دارد.

اضافه وزن بسیار زیاد او ناشی از زندگی لذت‌جویانه‌اش است. ضمن این که جراحی‌های گذشته برایش مشکلاتی جسمی به یادگار گذاشته‌اند. مارادونا که می‌گوید از هچ یک از کارهای گذشته‌اش پشیمان نیست، همیشه می‌دانست که تا آخرین حد ممکن باید زندگی کرد. به همین دلیل هم او در ۶۰ سالگی صاحب تجربه‌هایی بسیار بیشتر از سنش است و باید خودش را آدم خوش‌شانس به شمار آورد که هنوز زنده است و بعد از این هم باید شکرگزار هر روز از زندگی‌اش باشد. مهمترین خبرها .